Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2015., 12:21   #21
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
Ae pa možeš nitko ti ne brani samo ovo što si naveo nisu Crkveni zakoni
To trenutno nisu Crkveni zakoni. Jer Crkva zna da je zahtijevanje da se homoseksualci kamenuju znači pravno sankcioniranje sa strane državnih vlasti.
Zato Crkva samo smatra da prakticiranje homoseksualnosti grijeh koji se mora ispovjediti.
Ali Crkva izbjegava da se decidirano izjašnjava da je korupcija i privredni kriminal zlo gdje nema oprosta ako se ne vrati ukradeno.
Pogoovo ako takvi lopovi pogoduju crkvi !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 13:10   #22
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nije izostavio, ali mnogi smatraju da je crkva sama po sebi jako moralna. Dok se neki ne ogriješe o civilni zakon. Ali sve mora proći odgovarajuću pravnu proceduru da bi se to sankcioniralo.

Crkva je dosad često zatvarala oči pred aktivnostima mafijaških skupina koje su prale novac i investirale pod okriljem Crkve, izjavio je on. Kao primjere suradnje mafije čiji se članovi deklariraju kao vrlo religiozni i katolici, naveo je biskupa koji je odbio javno kritizirati mafijaša i nakon što je osuđen pred Vrhovnim sudom te dopuštanje kćeri jednog mafijaša da se uda u vatikanskoj katedrali, a koja je čak dobila i papinski blagoslov.

Ovo je inače veliki paradoks: baviti se mutnim poslovima i uz to vjerovati u Boga te ići redovito na misu i ispovjed !!!????
Što svećenici ne vide licemernost tih ljudi.
A što može poduzeti jedan obični svećenik, dal sukobiti se kontra višestrukog katoličkog klera? Hm. Ne bi li to značilo da lako se desi 'otpusno pismo'? Il premještaj u neku zabit sela u zemlji zambeziji?
Nije li slično kao i u svijetu, npr. ako se sindikalist pobuni protiv centralnog sindikata, eto sindikalisti odmah uperenog prsta prema izlaznim vratima?

Ne al stvarno, sve je to podosta svjetski.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 14:45   #23
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To trenutno nisu Crkveni zakoni. Jer Crkva zna da je zahtijevanje da se homoseksualci kamenuju znači pravno sankcioniranje sa strane državnih vlasti.
Zato Crkva samo smatra da prakticiranje homoseksualnosti grijeh koji se mora ispovjediti.
Ali Crkva izbjegava da se decidirano izjašnjava da je korupcija i privredni kriminal zlo gdje nema oprosta ako se ne vrati ukradeno.
Pogoovo ako takvi lopovi pogoduju crkvi !
ok trenutno nisu crkveni zakoni al onda reci kada su bili?
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 01:10   #24
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
ok trenutno nisu crkveni zakoni al onda reci kada su bili?
Za vrijeme Mojsija je to sigurno.
A vidim da je tako i danas u nekim muslimanskim zemljama. Oni su i dalje ostali vjerni proroku Musi
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 17:45   #25
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
eto ga na sad,pa želim reći ako građanski zakon kaže da svi židovi moraju u logore to po građanskom zakonu nije grijeh,mislim ono prijaviti ih i otpeljati tamo ali po Božjem zakonu je grijeh,ili po građanskom zakonu abortus je dozvoljen a po Božjem nije i ako ja poštujem i podržavam taj građanski zakon onda teško kršim Božji jelte .I sad ti želiš reći da vjernik posljedično radi štetu ljudima ako se bori protiv abortusa zbog toga jer krši pravila vlastite zajednice a onaj što rezucka bebe i dila sa jetricama,mozgom i ostalim organima u biti radi na dobrobit zajednice jer poštuje zakone?
Molim te, budi ozbiljan, ne može se razgovarati na jedan neozbiljan način.


Vjernik se ne mora boriti ni za što.
Npr. ti se ne moraš boriti za tuđe izbore i što će oni raditi.
Ako neka treća osoba izvrši prekid svoje trudnoće, to je (ili nije) njen grijeh, ne tvoj. Tebi kao vjerniku to neće biti opcija i sve 5. Da to učiniš, trebao bi reći na ispovijedi.

Isto vrijedi za bilo što drugo.

Može li osoba biti vjernik ako je alkoholičar?
Uništava svoj život, je li to ide kontra s Božjim planom za čovjeka?
Po meni, ide.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 10:11   #26
Evo jedne trenutačno aktuelne problematike. A to je problem kredita u švicarskim francima.
Ja sam slislio ovu biblijsku priču, koja karikira taj problem:

U ono doba dođoše galije u Crno more i donesoše teret skupocjenog drva iz Indije. Mnogi su u Izraelu, čuli za to, uključujući i Josipa, stolara iz Nazareta. I on kaže svojoj ženi Mariji: „Ženo, bilo bi dobro kupiti nekoliko zaprežnih kola ebanovine. Priča se da su bogataši u Izraelu ludi za namještajem od indijskog drva. Kralj Herod traži dobrog stolara da mu napravi sarkofag od tog drva“. Na to mu žena Marija odgovori: „To bi bilo dobro, samo mi nemamo novaca, skoro smo sve potrošili što su nam dala tri mudraca“. Na to će Josip: „Sutra idem kod kamatara Nikodema da posudim 100 zlatnika. Znam da neće biti povoljno, jer on i rođenom bratu traži velike kamate“. Sutra dan otiđe Josip kod Nikodema da mu ovaj posudi 100 zlatnika na 5 godina. Kamatar Nikodem izađe u susret Josipu, te mu odredi ukupne kamate tako da mora za 5 godina vratiti 150 zlatnika. Uz to mu predloži da radije uzme 1000 srebrnjaka nego 100 zlatnika, jer će ljudi radije plaćati u srebru. Josip je radio sam u radioni, pa nije uzima velike poslove, nego je radio za obično pučanstvo. U zadnjih 50 godina je omjer zlatnika prema srebrnjacima bio 1 : 10. I tako Nikodem i Josip zaključiše posao. Sa 1000 srebrnjaka Josip je kupio skupocjeno drvo, te počeo raditi namještaj od njega. Prve godine je sve išlo po ustaljenom redu. Josip je radio uspješno svoj posao i vraćao kredit Nikodemu. Nakon prve godine se dogodila jedna neobična stvar. Nađoše rimljani veliko nalazište srebra u Libiji. Uskoro je cijelo Carstvo bilo njime preplavljeno. Slijedeće godine je omjer zlatnika prema srebrnjacima bio 1 : 20. Normalno da su cijene u zlatu ostale iste, ali se za plaćanje u srebru tražila duplo veći broj srebrnjaka. Jednu večer, dok su jeli, Josip kaže svojoj ženi Mariji: “Ženo, odlično smo prošli sa ovom posudbom kod Nikodema. Ja sam po ugovoru obavezan plaćati u srebrnjacima, a to je sada duplo manje negoli prije dvije godine“. To je slušao njihov sin Isus, koji je imao 14 godina, te kaže ocu Josipu: „Sutra ćeš ići kod Nikodema i prepraviti ugovor. Moraš biti pošten i vraćati u zlatu, ili pak u duploj količini srebra“. Na to će Josip: „Moj dragi sine Isuse, a što da je slučajno bila obrnuta situacija, pa da se omjer zlatnika prema srebrnjacima spustio na 1 : 5. Tako nešto bi se dogodilo da je Rimski car sanjao da mora napraviti srebreni kip Jupitera visokog 50 lakata. Potrošio bi za njega pola srebra koje kola Rimskim carstvom. U tom slučaju Nikodem ne bi imao nikakve milosti prema meni. Samo bi mi rekao da se ugovor mora poštivati. Ja ću i dalje vraćati redovito u srebru i strogo po ugovoru. Kada budeš ti gazda radione i novca, radi po svome. Dok te hranim, ja ću odlučivati o tome što je za mene pravo poštenje“. Na to će Isus: „Oče, ti jako griješiš. Tvoje poštenje je tipično ljudsko. Ako želiš biti idealan pred Bogom, onda i tvoje poštenje mora biti idealno“. Otac Josip odgovori: „Zašto bih se ja odrekao onog što mi pripada? Ugovor je potpisan u srebrnjacima i tako će i ostati. Kud bi nas dovelo ako bismo u svakoj stvari tražili Božje poštenje. Ja se strogo držim Zakona Mojsijevih, a u njima ne piše ništa o tome kako se dužnik mora ponašati kada kraljevstvo bude prepravljeno srebrnjacima“.

Dakle što bi rekli kršćani na ovo ?
Da li se treba samo držati ugovora ili se treba držati i malo poštenja.

Zadnje uređivanje krena : 17.09.2015. at 10:45.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 10:34   #27
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Molim te, budi ozbiljan, ne može se razgovarati na jedan neozbiljan način.


Vjernik se ne mora boriti ni za što.
Npr. ti se ne moraš boriti za tuđe izbore i što će oni raditi.
Ako neka treća osoba izvrši prekid svoje trudnoće, to je (ili nije) njen grijeh, ne tvoj. Tebi kao vjerniku to neće biti opcija i sve 5. Da to učiniš, trebao bi reći na ispovijedi.

Isto vrijedi za bilo što drugo.

Može li osoba biti vjernik ako je alkoholičar?
je li to ide kontra s Božjim planom za čovjeka?
Po meni, ide.
To pitanje nije samo pitanje može li alkoholičar biti vjernik,naravno da može..ali
takva osoba ne uništava samo svoj život tj tijelo,što je njen izbor i njen grijeh tj odgovornost pred Bogom.
Trpljenje nedužnih izborom takve osobe se također mora uzeti u obzir.
Takva osoba povlači sa sobom patnje i uništenje drugih napr obitelji.
Je li taj izbor pro ili contra Božjeg plana,nitko od nas ne zna,ali postavlja na sasvim drugu osnovu tvrdnju,da se vjernik ne mora boriti za ništa.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 11:21   #28
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
To pitanje nije samo pitanje može li alkoholičar biti vjernik,naravno da može..ali
takva osoba ne uništava samo svoj život tj tijelo,što je njen izbor i njen grijeh tj odgovornost pred Bogom.
Trpljenje nedužnih izborom takve osobe se također mora uzeti u obzir.
Takva osoba povlači sa sobom patnje i uništenje drugih napr obitelji.
Je li taj izbor pro ili contra Božjeg plana,nitko od nas ne zna,ali postavlja na sasvim drugu osnovu tvrdnju,da se vjernik ne mora boriti za ništa.
Vjernik i Crkva se moraju boriti za poštenje i za pravdu !
Ali je pitanje po ČIMIM TO MJERILIMA.

Evo, mene zanima da si se ovaj amerikanac ogriješio u 6. zapovjed: Ne ukradi

U mome se otoku još priča o slučaju gradnje kuće u tijeku I sv. rata. Građevinar je ugovorio posao u austrijskim krunama 1916. Gazda je radio u USA. Pola je bilo isplaćeno kada je započeta gradnja, a druga polovica krajem 1918. , po završetku gradnje. Kuće je sagrađena u dolarima sa 60% ugovorene cijene jer se ugovaralo u austrijskim krunama koje su propale. Svi su u selu smatrali da je amerikanac namagarčio domaće zidare. Ali on nije kriv što je propala Austrija , a posao je bio ugovoren u krunama.

krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 11:51   #29
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Vjernik i Crkva se moraju boriti za poštenje i za pravdu !
Ali je pitanje po ČIMIM TO MJERILIMA.

Evo, mene zanima da si se ovaj amerikanac ogriješio u 6. zapovjed: Ne ukradi

U mome se otoku još priča o slučaju gradnje kuće u tijeku I sv. rata. Građevinar je ugovorio posao u austrijskim krunama 1916. Gazda je radio u USA. Pola je bilo isplaćeno kada je započeta gradnja, a druga polovica krajem 1918. , po završetku gradnje. Kuće je sagrađena u dolarima sa 60% ugovorene cijene jer se ugovaralo u austrijskim krunama koje su propale. Svi su u selu smatrali da je amerikanac namagarčio domaće zidare. Ali on nije kriv što je propala Austrija , a posao je bio ugovoren u krunama.

Ah Krena,nije bitno što selo misli,niti što je rat doveo do bezvrijednosti austrijskih kruna,bitno je:
govori li se u ovom slučaju o vjerniku ili nevjerniku.
Naime kao nevjernik koji poštuje samo svjetovne zakone,on nije namagarčio zidare,već nije uvažio okolnosti i bio je nepošten ali zakonski u pravu.
Kao vjernik trebao je pošteno isplatiti ljude u omjeru valutne vrijednosti važećeg novca(1918).

PS padom dinara i SFRJ mnogi građani su svoje kredite uzete za vrijeme važečih dinara,plačali sićom u kunama.
vjernici i nevjernici podjednako.Iako bi svaki čovjek trebao postupati uvijek po pravilima pravde i poštenja,koji nisu propisani ni jednim zakonom.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 17:18   #30
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ah Krena,nije bitno što selo misli,niti što je rat doveo do bezvrijednosti austrijskih kruna,bitno je:
govori li se u ovom slučaju o vjerniku ili nevjerniku.
Naime kao nevjernik koji poštuje samo svjetovne zakone,on nije namagarčio zidare,već nije uvažio okolnosti i bio je nepošten ali zakonski u pravu.
Kao vjernik trebao je pošteno isplatiti ljude u omjeru valutne vrijednosti važećeg novca(1918).

PS padom dinara i SFRJ mnogi građani su svoje kredite uzete za vrijeme važečih dinara,plačali sićom u kunama.
vjernici i nevjernici podjednako.Iako bi svaki čovjek trebao postupati uvijek po pravilima pravde i poštenja,koji nisu propisani ni jednim zakonom.
Ovo je najbitnije. Ali je problem što savjesti nisu svim ljudima jednake. Jer je savjest najčešće vezana i za interes.
Banke su danas u situaciji kao amerikanac koji je naručio kuću. Niti jedna ne pristaje na konverziju iz CHF.
Kao što amerikanac nikako nije htio pristati na konverziju u dolarima.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 22:57   #31
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo jedne trenutačno aktuelne problematike. A to je problem kredita u švicarskim francima.
Ja sam slislio ovu biblijsku priču, koja karikira taj problem:

U ono doba dođoše galije u Crno more i donesoše teret skupocjenog drva iz Indije. Mnogi su u Izraelu, čuli za to, uključujući i Josipa, stolara iz Nazareta. I on kaže svojoj ženi Mariji: „Ženo, bilo bi dobro kupiti nekoliko zaprežnih kola ebanovine. Priča se da su bogataši u Izraelu ludi za namještajem od indijskog drva. Kralj Herod traži dobrog stolara da mu napravi sarkofag od tog drva“. Na to mu žena Marija odgovori: „To bi bilo dobro, samo mi nemamo novaca, skoro smo sve potrošili što su nam dala tri mudraca“. Na to će Josip: „Sutra idem kod kamatara Nikodema da posudim 100 zlatnika. Znam da neće biti povoljno, jer on i rođenom bratu traži velike kamate“. Sutra dan otiđe Josip kod Nikodema da mu ovaj posudi 100 zlatnika na 5 godina. Kamatar Nikodem izađe u susret Josipu, te mu odredi ukupne kamate tako da mora za 5 godina vratiti 150 zlatnika. Uz to mu predloži da radije uzme 1000 srebrnjaka nego 100 zlatnika, jer će ljudi radije plaćati u srebru. Josip je radio sam u radioni, pa nije uzima velike poslove, nego je radio za obično pučanstvo. U zadnjih 50 godina je omjer zlatnika prema srebrnjacima bio 1 : 10. I tako Nikodem i Josip zaključiše posao. Sa 1000 srebrnjaka Josip je kupio skupocjeno drvo, te počeo raditi namještaj od njega. Prve godine je sve išlo po ustaljenom redu. Josip je radio uspješno svoj posao i vraćao kredit Nikodemu. Nakon prve godine se dogodila jedna neobična stvar. Nađoše rimljani veliko nalazište srebra u Libiji. Uskoro je cijelo Carstvo bilo njime preplavljeno. Slijedeće godine je omjer zlatnika prema srebrnjacima bio 1 : 20. Normalno da su cijene u zlatu ostale iste, ali se za plaćanje u srebru tražila duplo veći broj srebrnjaka. Jednu večer, dok su jeli, Josip kaže svojoj ženi Mariji: “Ženo, odlično smo prošli sa ovom posudbom kod Nikodema. Ja sam po ugovoru obavezan plaćati u srebrnjacima, a to je sada duplo manje negoli prije dvije godine“. To je slušao njihov sin Isus, koji je imao 14 godina, te kaže ocu Josipu: „Sutra ćeš ići kod Nikodema i prepraviti ugovor. Moraš biti pošten i vraćati u zlatu, ili pak u duploj količini srebra“. Na to će Josip: „Moj dragi sine Isuse, a što da je slučajno bila obrnuta situacija, pa da se omjer zlatnika prema srebrnjacima spustio na 1 : 5. Tako nešto bi se dogodilo da je Rimski car sanjao da mora napraviti srebreni kip Jupitera visokog 50 lakata. Potrošio bi za njega pola srebra koje kola Rimskim carstvom. U tom slučaju Nikodem ne bi imao nikakve milosti prema meni. Samo bi mi rekao da se ugovor mora poštivati. Ja ću i dalje vraćati redovito u srebru i strogo po ugovoru. Kada budeš ti gazda radione i novca, radi po svome. Dok te hranim, ja ću odlučivati o tome što je za mene pravo poštenje“. Na to će Isus: „Oče, ti jako griješiš. Tvoje poštenje je tipično ljudsko. Ako želiš biti idealan pred Bogom, onda i tvoje poštenje mora biti idealno“. Otac Josip odgovori: „Zašto bih se ja odrekao onog što mi pripada? Ugovor je potpisan u srebrnjacima i tako će i ostati. Kud bi nas dovelo ako bismo u svakoj stvari tražili Božje poštenje. Ja se strogo držim Zakona Mojsijevih, a u njima ne piše ništa o tome kako se dužnik mora ponašati kada kraljevstvo bude prepravljeno srebrnjacima“.

Dakle što bi rekli kršćani na ovo ?
Da li se treba samo držati ugovora ili se treba držati i malo poštenja.
treba biti pošten i držati se ugovora
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 22:59   #32
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Molim te, budi ozbiljan, ne može se razgovarati na jedan neozbiljan način.


Vjernik se ne mora boriti ni za što.
Npr. ti se ne moraš boriti za tuđe izbore i što će oni raditi.
Ako neka treća osoba izvrši prekid svoje trudnoće, to je (ili nije) njen grijeh, ne tvoj. Tebi kao vjerniku to neće biti opcija i sve 5. Da to učiniš, trebao bi reći na ispovijedi.

Isto vrijedi za bilo što drugo.

Može li osoba biti vjernik ako je alkoholičar?
Uništava svoj život, je li to ide kontra s Božjim planom za čovjeka?
Po meni, ide.
fulala si point
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 17:13   #33
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Može li osoba biti vjernik ako je alkoholičar?
Uništava svoj život, je li to ide kontra s Božjim planom za čovjeka?
Po meni, ide.
naravno da moze,jer ovisnost je bolest , isto kao I pusenje duhana koje je stetno za pusace I osobe koje su okruzene pusacima
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 12:51   #34
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
Nije grijeh
Zaključci su pogrešni.

Prijevara na primjer: Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu materijalnu korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini, kaznit če se...

U primjeru sa strojem se vidi da je i po našem građanskom zakonu počinjena prijevara. To što firma prošla bez kazne je možda pitanje korupcje dakle drugo kazneno djelo. Ali pribavljanje drugome protupravnu materijalnu korist je isto kao pribavljanje sebi. Netko je doveden u zabludu. Prikazane su ili prikrivene činjenice kojima je doveden u zabludu. Pa je naveden da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 13:05   #35
Mislim da griješite što na takav način upoređujete zakone država i onda govorite o zakonu države pa o moraqlu i vjeri.

Zakon je zakon. Ali pravo se sastoji od PRAVA, od MORALA i od OBIČAJA. To je tako po jednoj pravnoj teoriji.

To znači da su u zakonu ugrađene i moralne i običajne i pravne norme.

Dakle nije točno da crkva prosuđuje moralom a zakon da ne prosuđuje moralom. Jer sve ono što je zabranjeno kao nemoral postoji i u zakonu. Zapravo kad bi ljudi imali ponašanje koje je totalno neodgovorno, nemoralno i kriminalno, tada zakon države nebi bilo moguče provesti. Na primjer, čim daš prodavačici 100 kuna i na trafici kupuješ cigarete prodavačica ti može reči da nisi dao novac a ti dokaži da nije tako. Prema pravnoj teoriji to bi bio neformalni i usmeni ugovor po kome ti prodavačica mora vratiti ostatak novca. A zbog običaja i zbog morala, naravno i zbog zakona ti prodavačica mora i hoće vratiti novac. To nema veze sa religijom i crkvom a ipak se radi i o moralu.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 13:23   #36
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo jedne trenutačno aktuelne problematike. A to je problem kredita u švicarskim francima.
Ja sam slislio ovu biblijsku priču, koja karikira taj problem:

U ono doba dođoše galije u Crno more i donesoše teret skupocjenog drva iz Indije. Mnogi su u Izraelu, čuli za to, uključujući i Josipa, stolara iz Nazareta. I on kaže svojoj ženi Mariji: „Ženo, bilo bi dobro kupiti nekoliko zaprežnih kola ebanovine. Priča se da su bogataši u Izraelu ludi za namještajem od indijskog drva. Kralj Herod traži dobrog stolara da mu napravi sarkofag od tog drva“. Na to mu žena Marija odgovori: „To bi bilo dobro, samo mi nemamo novaca, skoro smo sve potrošili što su nam dala tri mudraca“. Na to će Josip: „Sutra idem kod kamatara Nikodema da posudim 100 zlatnika. Znam da neće biti povoljno, jer on i rođenom bratu traži velike kamate“. Sutra dan otiđe Josip kod Nikodema da mu ovaj posudi 100 zlatnika na 5 godina. Kamatar Nikodem izađe u susret Josipu, te mu odredi ukupne kamate tako da mora za 5 godina vratiti 150 zlatnika. Uz to mu predloži da radije uzme 1000 srebrnjaka nego 100 zlatnika, jer će ljudi radije plaćati u srebru. Josip je radio sam u radioni, pa nije uzima velike poslove, nego je radio za obično pučanstvo. U zadnjih 50 godina je omjer zlatnika prema srebrnjacima bio 1 : 10. I tako Nikodem i Josip zaključiše posao. Sa 1000 srebrnjaka Josip je kupio skupocjeno drvo, te počeo raditi namještaj od njega. Prve godine je sve išlo po ustaljenom redu. Josip je radio uspješno svoj posao i vraćao kredit Nikodemu. Nakon prve godine se dogodila jedna neobična stvar. Nađoše rimljani veliko nalazište srebra u Libiji. Uskoro je cijelo Carstvo bilo njime preplavljeno. Slijedeće godine je omjer zlatnika prema srebrnjacima bio 1 : 20. Normalno da su cijene u zlatu ostale iste, ali se za plaćanje u srebru tražila duplo veći broj srebrnjaka. Jednu večer, dok su jeli, Josip kaže svojoj ženi Mariji: “Ženo, odlično smo prošli sa ovom posudbom kod Nikodema. Ja sam po ugovoru obavezan plaćati u srebrnjacima, a to je sada duplo manje negoli prije dvije godine“. To je slušao njihov sin Isus, koji je imao 14 godina, te kaže ocu Josipu: „Sutra ćeš ići kod Nikodema i prepraviti ugovor. Moraš biti pošten i vraćati u zlatu, ili pak u duploj količini srebra“. Na to će Josip: „Moj dragi sine Isuse, a što da je slučajno bila obrnuta situacija, pa da se omjer zlatnika prema srebrnjacima spustio na 1 : 5. Tako nešto bi se dogodilo da je Rimski car sanjao da mora napraviti srebreni kip Jupitera visokog 50 lakata. Potrošio bi za njega pola srebra koje kola Rimskim carstvom. U tom slučaju Nikodem ne bi imao nikakve milosti prema meni. Samo bi mi rekao da se ugovor mora poštivati. Ja ću i dalje vraćati redovito u srebru i strogo po ugovoru. Kada budeš ti gazda radione i novca, radi po svome. Dok te hranim, ja ću odlučivati o tome što je za mene pravo poštenje“. Na to će Isus: „Oče, ti jako griješiš. Tvoje poštenje je tipično ljudsko. Ako želiš biti idealan pred Bogom, onda i tvoje poštenje mora biti idealno“. Otac Josip odgovori: „Zašto bih se ja odrekao onog što mi pripada? Ugovor je potpisan u srebrnjacima i tako će i ostati. Kud bi nas dovelo ako bismo u svakoj stvari tražili Božje poštenje. Ja se strogo držim Zakona Mojsijevih, a u njima ne piše ništa o tome kako se dužnik mora ponašati kada kraljevstvo bude prepravljeno srebrnjacima“.

Dakle što bi rekli kršćani na ovo ?
Da li se treba samo držati ugovora ili se treba držati i malo poštenja.
To je ugovor i to nema veze sa poštenjem i moralom.

Postoje bolji primjeri iz Biblije o moralnom.

Jakov je pripravljao jelo. Ezav je došao sa polja i rekao da Jakovu je jako gladan, skorio umire od gladi. Jakov umjesto da sa rođenim bratom podijeli hranu što bi svatko učinio kiaže bratu da će mu dati da jede ako se Ezav odrekne prvorodstva. Ezav kaže da hoće a Jakov traži da se Ezav zakune.

Po nekom običajnom p'ravu može se raditi o ugovoru. U starmo vijeku nije bio lako dostupan papir i olovka anije bilo ni javnih bilježnika. Zbog toga su ugovore pravili po običajnom pravu i po usmenim ugovorima. Stranke ugovora bi se zaklele pred svjedoci9ma da će se držati ugovora. Ta zakletva i svjedoci su bili poput pisanog ugovora i poput javnog bilježnika. Dakle Jakov i Ezav su na neki način sklopili ugovor koji se stariji brat odriče svojih rođenjem stečenih prava na naslijedstvo.

Možemo govoriti da su sklopili ugovor ali je Jakovljevo ponašanje prema rođenom bratu bilo nemoralno. Ugovor je skloplje pod nemoralnim okolnostima ali ni po zakonima o ugovornom pravu se nebi moglo reći da je takav ugovor strogo gledano zakonit jer je iskorištena okolnost da Ezav zbog gladi nije možda mogao svjesno i racionalno rasuđivati u tom trenutku. A sličnih primjera ima i u životu. Recimo u vrijeme ratova neki ljudi koji nisu ništa krivi moraju zbog rata bježati i ostaviti imovinu koja dospijeva u tuđe ruke onih koji su iskoristili rat da bi se obogatili. Netko može reći da je takva imovina bila napuštena ili ničija.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:51   #37
Crkveni zakoni ne postoje.

Postoji sabor koji donosi zakone a znamo da određene kategorije stanovništva imaju zabranu da uđu u sabor kao zastupnici koji donose zakone.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:20   #38
Jedni kršćanska religija govori da se mora držati 10 tzv. zapovijedi, judaizam ne. Dato je na izbor.
Što se tiče tih 10 zapovijedi u judaizmu to nisu zapovijedi nego 10 riječi ili 10 izričaja. U judaizmu ima 613 zapovijedi koje se zovu micvot. 10 riječi je izgovorio Bog pod Sinajem cijelom narodu a one su tek sažetak 613 zapovijedi koje je nabrojao Rambam, odnosno Maimoides.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:35   #39
Crkvene zakone je izmislila Crkva radi podjarmljivanja kršćanskih ovaca a za svoju raskoš i moć. Nemaju puno veze s NZ-om.
Građanske pak zakone donosi državna vlada i često se mijenjaju već kako njima paše, za narod slabo mare.
Božji pak zakoni su za sva vremena , za sve ljude koji ih hoće štovati i ne mjenjaju se niti za jedno slovo. Po judaizmu samo pripadnici izraelskog naroda mogu ali ne moraju održavati 613 zapovijedi Božjih, za sve ostale narode dovoljno je 7 Noahidskih zakona.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 19:20   #40
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Crkvene zakone je izmislila Crkva radi podjarmljivanja kršćanskih ovaca a za svoju raskoš i moć. Nemaju puno veze s NZ-om.
?

Quote:
Građanske pak zakone donosi državna vlada i često se mijenjaju već kako njima paše, za narod slabo mare.
Božji pak zakoni su za sva vremena , za sve ljude koji ih hoće štovati i ne mjenjaju se niti za jedno slovo. Po judaizmu samo pripadnici izraelskog naroda mogu ali ne moraju održavati 613 zapovijedi Božjih, za sve ostale narode dovoljno je 7 Noahidskih zakona.
https://en.wikipedia.org/wiki/613_commandments

Ovi nisu loši, samo pitanje je što je to previše. Nekima nikada dosta...

593. Kralj ne smije imati previše žena - Pnz. 17:17
594. Kralj ne smije imati previše konja - Pnz. 17:16
595. Kralj ne smije imati previše srebra i zlata - Pnz. 17:17

Kako ovo tumačiš?

Sudovi moraju provoditi smrtnu kaznu kamenovanjem - Pnz. 22:24
Sudovi moraju provoditi smrtnu kaznu spaljivanja - Lev. 20:14
Sudovi moraju provoditi smrtnu kaznu mačem - Ex. 21:20
Sudovi moraju provoditi smrtnu kaznu davljenjem - Lev. 20:10
Sudovi moraju objesiti one kamenovane zbog hule ili idolatrije - Pnz. 21:22

Ah sad sam vidio ovo:

Quote:
Po judaizmu samo pripadnici izraelskog naroda mogu ali ne moraju održavati 613 zapovijedi Božjih
Zakon koji se "može, ali i ne mora provoditi". lol
Slutim velike rupe u takvom zakonu....
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.