Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2015., 17:01   #1221
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Onda ide prijava firme u sustrav PDV-a sve zemlje?

Ajd napiši koji detalj ako to profunkcionira. Baš me zanima praksa.

Sretno
lilli imaš varijantu ili se prijavit u sustav pdv-a u zemlji gdje isporučuješ ili pojednostavljeno preko MOSS sustava kod nas, pa plaćaš našima a oni prosljeđuju lovu dalje...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 17:29   #1222
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
lilli imaš varijantu ili se prijavit u sustav pdv-a u zemlji gdje isporučuješ ili pojednostavljeno preko MOSS sustava kod nas, pa plaćaš našima a oni prosljeđuju lovu dalje...
Aha, hvala nisam znala tj. uopce se nisam informirala.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 13:43   #1223
Kaj mislite da li je ova napomena ok i dovoljna na računu u okviru trostranog posla gdje smo mi oni koji primaju robu? Nikak sa jednim Slovencima ne mogu na zelenu granu, već sam im nekoliko puta objašnjavala, oni su se konzultirali sa svojim knjigovodstvom i poslali su mi račun s tom napomenom:
"Tristranske dobave: oproščeno DDV 46/-/1 ZDDV-1"
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:11   #1224
putnički prijevoz pitanje!

Autoprijevoznik d.o.o. iz RH ima pdv ID broj obavlja prijevoz iz Sarajeva u Berlin... Račun izdaje poreznom obvezniku iz BIH.
Na koji način se izdaje račun i koje klauzule se primjenjuju i da li se obračunava pdv samo na relaciju u rh?
Da li se izdaje račun po relacijama u državama po prijeđenim kilometrila:
BIH - HR
HR-Granica SLO
Slo - DE
DE-slo
Slo-HR
HR-Bih

ili
BIH - HR
HR-Granica SLO
EU-EU
EU-EU
Granica SLO-HR
HR-BIH

Puno hvala na odgovorima!
portoszg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 15:49   #1225
Ako knjižim račun za primljene usluge iz eu, ide pretporez i obveza 25 %, usluga je 15 EUR, a reminder fee 20 € te interest on arrears 0,26, ali tih 20,26 ide u nepodliježe ili??
jasna65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 13:24   #1226
Danas sam dobila od dobavljača iz EU odobrenje od 13.07. Roba je došla u okviru trostranog posla i tako je prijavljena u 7. mj. Sada moram ispravljati obrazac za 7.mj?
II 13 -iznos
III 13 -iznos
VIII 6 -iznos
Je li tako ok?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 12:41   #1227
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Danas sam dobila od dobavljača iz EU odobrenje od 13.07. Roba je došla u okviru trostranog posla i tako je prijavljena u 7. mj. Sada moram ispravljati obrazac za 7.mj?
II 13 -iznos
III 13 -iznos
VIII 6 -iznos
Je li tako ok?
Odgovaram sama sebi, možda kome zatreba.
Rekli su mi u poreznoj da s obzirom da trostrani posao ne ide u PDV-S to odobrenje stavim u slijedeći obračun (10 mj.). Ne treba mijenjati obrazac iz 7. mj.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 10:59   #1228
Hrvatski por. obveznik izdaje račun za obavljene usluge na nekretnini slovenskom poreznom obvezniku sa sjedištem u Sloveniji.

Treba li se hrvatska firma registrirati za potrebe slovenskog pdv-a u sloveniji i zaračunati na računu njihov pdv, ili ide prijenos porezne obveze na slovenca?
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 09:42   #1229
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Hrvatski por. obveznik izdaje račun za obavljene usluge na nekretnini slovenskom poreznom obvezniku sa sjedištem u Sloveniji.

Treba li se hrvatska firma registrirati za potrebe slovenskog pdv-a u sloveniji i zaračunati na računu njihov pdv, ili ide prijenos porezne obveze na slovenca?
prijenos porezne obveze, pošto izdaješ račun ino kupcu.... po pretpostavkom da imate pdv id broj

Zadnje uređivanje portoszg : 23.10.2015. at 09:57.
portoszg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 09:59   #1230
Za usluge na nekretnini PDV se plaća u onoj državi gdje se nalazi nekretnina.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 10:51   #1231
Quote:
portoszg kaže: Pogledaj post
prijenos porezne obveze, pošto izdaješ račun ino kupcu.... po pretpostavkom da imate pdv id broj
Ma je imamo PDV ID, sve stoji, savjetnica u RRifu mi rekla da nije prijenos porezne obveze, već na računu pišem oslobođeno po čl. 19., ZoPDV-u.
A našla sam i ovo na netu, i nije tak staro:
28.8.2014, Porezni savjetnik mr. sc. Željko Marinac, u mirovini, Izvor: Verlag Dashöfer

S obzirom da je mjesto obavljanja i oporezivanja u Sloveniji, ne dolazi do prijenosa porezne obveze već će obvezu obračuna i plaćanja slovenskog PDV-a, zavisno od slovenskih zakonskih odredbi, imati ili slovenski primatelj usluge ili hrvatski izvršitelj usluge registriran u Sloveniji za potrebe PDV-a odnosno njegov porezni zastupnik.
Confused very, very, koji članak stavljam

E da ako netko zna: ako firma por. obveznik kupi teretno vozilo u Njemačkoj, njemci izdaju fakturu netto cijenu, jel tak?
Onda mi u pdv prijavljujemo stjecanje (knjižim i pretporez i pdv u istom mjesecu), i PDV-S?
Naime, plaćeno je po ponudi koju su poslali, ali sad traže da špediter donese kao neke novce za depozit, ili auta nema, ZA KAJ? I to cash!!!
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 11:18   #1232
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post

S obzirom da je mjesto obavljanja i oporezivanja u Sloveniji, ne dolazi do prijenosa porezne obveze već će obvezu obračuna i plaćanja slovenskog PDV-a, zavisno od slovenskih zakonskih odredbi, imati ili slovenski primatelj usluge ili hrvatski izvršitelj usluge registriran u Sloveniji za potrebe PDV-a odnosno njegov porezni zastupnik.
Confused very, very, koji članak stavljam
Članak 19. ZPDV, a možeš još i nadoposati Članak 33. pravlnika
portoszg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 21:27   #1233
[QUOTE=mala dani;55971153]

E da ako netko zna: ako firma por. obveznik kupi teretno vozilo u Njemačkoj, njemci izdaju fakturu netto cijenu, jel tak?
Onda mi u pdv prijavljujemo stjecanje (knjižim i pretporez i pdv u istom mjesecu), i PDV-S?
Naime, plaćeno je po ponudi koju su poslali, ali sad traže da špediter donese kao neke novce za depozit, ili auta nema, ZA KAJ? I to cash!!

Kako mogu tražiti gotovinu,ako je plaćeno po ponudi i ne razumijem što će vam špediter kada smo si EU i to poduzeće samo sve odradi.....uplatite i pošaljete nekoga po vozilo ili ga dovezete na točkovima...
0511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 13:37   #1234
Quote:
0511 kaže: Pogledaj post

Kako mogu tražiti gotovinu,ako je plaćeno po ponudi i ne razumijem što će vam špediter kada smo si EU i to poduzeće samo sve odradi.....uplatite i pošaljete nekoga po vozilo ili ga dovezete na točkovima...
Ma krivo sam se izrazila: nije špediter, već transporter, nismo išli sami po auto, već ga je tip koji se bavi time doveo na šleperu.
a dodatni novac su tražili za osiguranje: navodno neki hrvati dilaju s autima, pa se ne zna ko pije ko plaća...porez
uglavnom auto nisu dali bez tog depozita, samo što mi nismo htjeli dati keš, već sam tražila pismenu ponudu, nek imam papir, po tome uplatila.
kad im pošaljemo papire od registracije i cmr, navodno će tada vratiti polog.Gle, ne znam kakve su to procedure, ovo mi je ujedno i prvi put da neš kupujemo iz EU pa sam i dosta neiskusna.
Jel ovo gore kaj sam navela u vezi pdv-a stoji ili sam i tu zaje....?
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 23:15   #1235
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Ma krivo sam se izrazila: nije špediter, već transporter, nismo išli sami po auto, već ga je tip koji se bavi time doveo na šleperu.
a dodatni novac su tražili za osiguranje: navodno neki hrvati dilaju s autima, pa se ne zna ko pije ko plaća...porez
uglavnom auto nisu dali bez tog depozita, samo što mi nismo htjeli dati keš, već sam tražila pismenu ponudu, nek imam papir, po tome uplatila.
kad im pošaljemo papire od registracije i cmr, navodno će tada vratiti polog.Gle, ne znam kakve su to procedure, ovo mi je ujedno i prvi put da neš kupujemo iz EU pa sam i dosta neiskusna.
Jel ovo gore kaj sam navela u vezi pdv-a stoji ili sam i tu zaje....?
Da sve se promijenilo kada si sada objasnila. I oni kada ti izdaju račun netto,a ti si firma ,pa plaćaš PDV u svojoj zemlji...oni tvoj porezni broj stavljaju u svoju poreznu,da si ti duzna prijaviti i platiti PDV u HR.Ukoliko ti u Njemačkoj izdaju netto cijenu ti tu obračunavaš PDV 25% na cijenu koju si platila i prijavljuješ u PDV-S i plaćate poseban porez na motorna vozila...to sve stavljaš u trošak nabave tog automobila,ako je automobil N1 onda nemate PPNMV ,nego samo homologaciju i registraciju...
malo kompiciraju sa tim da vraćaju to kad se registrira ili samo ovjerite CMR i vratite scan mailom....
0511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 01:10   #1236
Quote:
0511 kaže: Pogledaj post
Da sve se promijenilo kada si sada objasnila. I oni kada ti izdaju račun netto,a ti si firma ,pa plaćaš PDV u svojoj zemlji...oni tvoj porezni broj stavljaju u svoju poreznu,da si ti duzna prijaviti i platiti PDV u HR.Ukoliko ti u Njemačkoj izdaju netto cijenu ti tu obračunavaš PDV 25% na cijenu koju si platila i prijavljuješ u PDV-S i plaćate poseban porez na motorna vozila...to sve stavljaš u trošak nabave tog automobila,ako je automobil N1 onda nemate PPNMV ,nego samo homologaciju i registraciju...
malo kompiciraju sa tim da vraćaju to kad se registrira ili samo ovjerite CMR i vratite scan mailom....
Je, N1je vozilo. Znaci u pdv obrascu evidentiram ujedno i obvezu pdv-a i pretporez, jel tak? Zbunjena sam kad svi kazu platiti pdv!!!
Pdv-s ima neki rok, ili isto do 20. u mjesecu?
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 17:23   #1237
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Je, N1je vozilo. Znaci u pdv obrascu evidentiram ujedno i obvezu pdv-a i pretporez, jel tak? Zbunjena sam kad svi kazu platiti pdv!!!
Pdv-s ima neki rok, ili isto do 20. u mjesecu?
e sad mora se tocno znati za što će služiti to vozilo,ako se ne plaća poseban porez,onda nemate pravo na odbitak pretporeza nego ga plaćaš, carinska oznaka 8703 N1 vozila možeš odbiti i nema posebnog poreza...

ima koje kakvih pravila šaljem ti link od porezne i tocno se raspitaj,pošalji upit i napravi kako ti oni pisano odgovore...i da rok je do 20.11.ali ja se ne optercujem rokovima,pošto je bitno,da ti samo ne odbiješ ono što ne trebaš,a platiti možemo do kraja godine.

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19016
0511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 12:49   #1238
Molim pomoć. Prvi puta imam račun za pravnu osobu u Sloveniji. Radim u Synesisu Račun E. Ne znam šta moram napisati pod Incoterms i Mjesto isporuke. Kupac kupuje kod nas u trgovini i sam vozi u Sloveniju. Koja je to šifra incotermsa?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 14:49   #1239
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć. Prvi puta imam račun za pravnu osobu u Sloveniji. Radim u Synesisu Račun E. Ne znam šta moram napisati pod Incoterms i Mjesto isporuke. Kupac kupuje kod nas u trgovini i sam vozi u Sloveniju. Koja je to šifra incotermsa?
EXW + mjesto gdje se nalazi trgovina
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 11:07   #1240
Quote:
SunSine kaže: Pogledaj post
EXW + mjesto gdje se nalazi trgovina
Hvala puno!
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.