Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2015., 12:54   #1
Mineral,Kamen ili Meteorit?

Naisao sam na zanimljiv komad kamena pa me zanima identifikacija istog. U zivo kamen izgleda veoma atraktivno.











__________________
Za kvalitetan život nije potreban novac nego znanje o životu. Samo čovijek sa zadovoljenim duhovnim potrebama može da zadovolji materijalne potrebe.
Denis86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:01   #2
Fora, ali meteorit nije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:08   #3
Po cemu ste to zakljucili? Da znam prepoznati i ja sam
Reagira na magnet i poprilicno je tezak za tu velicinu!

Istrazivajuci online cini mi se da je to Iron Nickel meteorit, imaju veliku slicnost.






Neki dijelovi koji se ne vide na slikama izgledaju identicno ovim bojama! Ispolirano crna.



O energiji koju osjetim nebi ni pricao jer ispada da nisam normalan
__________________
Za kvalitetan život nije potreban novac nego znanje o životu. Samo čovijek sa zadovoljenim duhovnim potrebama može da zadovolji materijalne potrebe.

Zadnje uređivanje Denis86 : 02.12.2015. at 13:31.
Denis86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:49   #4
O energiji ne bi ni ja, jer ima na "alternativi" cijeli set likova koji svašta osjećaju pa na kraju ispadne koješta.

Uglavno, dobro ti je Astrobobo rekao, meteorit nije. Radi se o komadu željezne šljake. Koja je magnetična i takva i mora biti (željezo je magnetično, zar ne?) Najbolje se to vidi po mjehurićima plina koji nastaju u proizvodnji iz željezne rude. Lijepi komad, ali zemaljski.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 13:58   #5
Ja sam brodomonter u uljaniku i sljaka ovakve cvrstoce i tezine ne moze biti
Kakav materijal bi trebalo topiti da bi dobio sljaku ovakve cvrstoce? Prije bi povjerovao da ste mi rekli da je neka vrsta mineralno/zeljeznog/kamena. Sljaka? hehe nema sanse.Zeljezo je jako magneticno da ali u ovom slucaju ovaj komad je minimalno magnetican.
Poslao sam upit i gospodinu Koradu koji mi je rekao da mu lici na meteorit a i na neku vrstu minerala. Trebao bi poslat komad na analizu da bi se tocno utvrdilo sta je. Iskreno me nije briga ako je meteorit ili nije, nemam ga namjeru prodavat nego zadrzat za sebe.
Zanimljivo je to da sam ga iskopao iz zemlje kad sam uocio cudnu boju kamena koji je virio svega 1cm iz zemlje, teren oko samog kamena je veoma interesantan te pun svakakvih izbocina i udubina.
Nemojte me krivo shvatiti ali jako sam zahvalan na bilo kakvom odgovoru jer zelim nauciti.
__________________
Za kvalitetan život nije potreban novac nego znanje o životu. Samo čovijek sa zadovoljenim duhovnim potrebama može da zadovolji materijalne potrebe.
Denis86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 14:39   #6
OK naucio sam nesto hehe, meteoriti nesmiju imati rupe, moraju biti bez rupa u jednom komadu ako je vjerovati youtubeu.
__________________
Za kvalitetan život nije potreban novac nego znanje o životu. Samo čovijek sa zadovoljenim duhovnim potrebama može da zadovolji materijalne potrebe.
Denis86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 16:56   #7
Quote:
Denis86 kaže: Pogledaj post
Ja sam brodomonter u uljaniku i sljaka ovakve cvrstoce i tezine ne moze biti
Kakav materijal bi trebalo topiti da bi dobio sljaku ovakve cvrstoce? Prije bi povjerovao da ste mi rekli da je neka vrsta mineralno/zeljeznog/kamena. Sljaka? hehe nema sanse.Zeljezo je jako magneticno da ali u ovom slucaju ovaj komad je minimalno magnetican.
Poslao sam upit i gospodinu Koradu koji mi je rekao da mu lici na meteorit a i na neku vrstu minerala. Trebao bi poslat komad na analizu da bi se tocno utvrdilo sta je. Iskreno me nije briga ako je meteorit ili nije, nemam ga namjeru prodavat nego zadrzat za sebe.
Zanimljivo je to da sam ga iskopao iz zemlje kad sam uocio cudnu boju kamena koji je virio svega 1cm iz zemlje, teren oko samog kamena je veoma interesantan te pun svakakvih izbocina i udubina.
Nemojte me krivo shvatiti ali jako sam zahvalan na bilo kakvom odgovoru jer zelim nauciti.
Da, na prvi pogled sliči na mineral galenit, olovnu rudu. No on nije magnetičan i ne dolazi s mjehurićima.
Da je željezna šljaka potaknula me kombinacija magnetičan-težak.
Meni iskreno lakše ide bojom na onu krom-vanadij čeličnu foru koja se koristi kod izrade alata (ključevi, gedore i sl.), pogotovo zato jer nema puno hrđe, kao stalnog pratitelja željeza. No eto, sigurno je kako je "zemaljsko biće" za drugo, mislim da ti ekipa u Uljaniku ima spektroskop (ili je imala). Probaj ih pitati.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 17:29   #8
Hvala monty
__________________
Za kvalitetan život nije potreban novac nego znanje o životu. Samo čovijek sa zadovoljenim duhovnim potrebama može da zadovolji materijalne potrebe.
Denis86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 13:07   #9
Hm, nije to meteorit, na prvu mi ne lici da posjeduje spaljenu koru koju dobije letom kroz atmosferu...
oblik mu isto nije meteorit like, rupe inace nisu vezane za meteorite.
__________________
Who dares, wins .
The_End is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 10:35   #10
Pomoć

Našao sam kamen s kojim se nisam susretao do sada, pomoć
Kora je crne boje, sjaji se a ispod kore kao da su mjehurići i zelenkaste boje.
Zecozaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 20:34   #11
Ima tema o mineralima u "prirodne znanosti" pa pitaj tamo. Fotka bi također pomogla.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 22:37   #12
Quote:
Zecozaca kaže: Pogledaj post
Našao sam kamen s kojim se nisam susretao do sada, pomoć
Kora je crne boje, sjaji se a ispod kore kao da su mjehurići i zelenkaste boje.
Serpentinit:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Serpentinit
kometz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.