Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2015., 05:52   #221
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nije li Kranj jedan od najbitnijih gradova za slovensku kulturu?

Pa eto ima slabije rezultate od Kopra.

Što se tiče samog referenduma, kao i kod Iraca, koji su odlučili ZA gay brakove, i to sam podržao kao volju građana Irske, sada podržavam i volju Slovenaca, njihova država, njihova odluka.
Kranj je glavni grad Gorenjske, sto pojednostavljeno znaci glavni grad pro-jodlarske regije, koja je pojednostavljeno anti komunisticka i posljedicno liberalna sto se tice ekonomije, a sasvim obrnuto sto se tice drustvenih odnosa. Dakle najzatvorenija pa cak i najsovinisticnija konzervativna regija, ako pojednostavimo, koja je svojom kuluruloskom agresijom mnogo sta uturila u slovensku folkloru. Narodna nosa, narodni melos (polke, valceri) pa i narodna osobina (skrtost), pa i sovinizam (ne pricam juznjacki), pa donekle i sto je to 'narodni sport' kao npr. penjanje u planine ili skijanje.... pa tko kurac od primoraca ili prekmuraca ili belokranjaca se tim bavi?...... sve je to zasluga gorenjca, koji su infiltrirajuci u ljubljanu nametnuli vecinu svojih tikova kao nacionalne, a stvarno veze nemaju sa ostalom slovenijom. Recimo da je to nesto slicno, kao sto su poslijeratni hercegovci utjecali kod vas, ali jos u tezem obliku...ne mislim u hercegovacko brutalnom smislu, ovdje kod nas se radilo o sofidticiranom podmuklom, po fazama.....npr. onako fino su stalno podmetali pa i donekle ispromovirali kroz decenije, da je nogomet 'sport za cefurje', pa ako vec ne sizis na skijanje ili hokej, daj barem na kosarku koja je 'gospodski' kolektivni sport..... na svu srecu njihov nazadnjacki utjecaj vec je davno poceo gasit, pa oni sami po sebi uopce vise nisu faktor, jebe nas samo njihova selendarska ostavstina.... ali ocekivat od njih nesto napredno, sto nije u domeni novca i zarade, je iluzorno....(a sto se para tice, tu su number 1 u sloveniji, to treba naglasiti)

Koper je bas obrnuto od toga, to je grad produkt komunizma, a posto je luka, je kao i sve ostale luke na svijetu tolerantan do novih ideja, koje su nekad tradicionalno dolazile sa brodovima i njihovim mornarima i putnicima.
I naravno, tamo se prati talijanska nogomet liga posto je nasa za qrac, a sve ostalo je 6-og ranga od vaznosti.

dakle, ta dva grada je potpuno bezveze uopce usporedjivat vec u startu..... to veze jedno sa drugim nema, jedino sto se nekim slucajem nalaze u istoj drzavi.
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 11:06   #222
lutnik, ti to ozbiljno o Gorenjcih, kao da su neki strani element unutar slovenstva? Ne samo, da jih napadaš oko kulture ( polovina najvećih imena slovenske kulture dolazi od tamo: Prešern, Čop, Finžgar, Jenko, Jalen, Tavčar, Kopitar, Aljaž, Grohar, rodbina Šubic), čak te nerviraju i zimski sportovi i veslaštvo. Kakvo su samo tebi zlo Gorenjci učinili? Nije, da te netko drži zatvorenog u prostoriji u kojoj se od zore do mraka vrti glasba ansambla Avsenik?

Objektivno je Gorenjska uz dio Dolenjske regija od centralnog značaja u formaciji slovenskog identiteta i kulture ( kao npr. Šumadija za Srbe, a kod Hrvata je to, mislim da, više podijelijeno između obalnog i kontinentalnog). A Ljubljana je tu između, pa je valjda i zbog tog postala na kraju glavni grad, a prije u kunkurenciji su bili barem još Celovec i Trst.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 18:02   #223
A sta u mom upisu nije tocno?

Bas nicim mi nisi proturjecio.....

Da, mogao sam napisat 'politicki korektniji' post, ali nekim razlogom nisam zeljeo. A zasto i bi, forsiranje gorenjskih vrijednosti u nacionalni identitet je takodjer proslo laktom u rebra ostalim. A drugi razlog je, da hrvatima nazornije objasnim neke temeljne stvari, sto se tice slovenskog drustva.
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 22:29   #224
Tako je. Jedini pravi Slovenci smo Gorenjci.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 23:21   #225
Uspio sam zavaditi Slovence, buhuhhaha!

Šalim se, pozdrav lutnik i kranjski, hvala nam objašnjenjima
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 22:43   #226
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Tako je. Jedini pravi Slovenci smo Gorenjci.
zato vas svih zovemo u Hrvatskoj Kranjci
bili vi iz Kopra ili Novog mesta
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 22:46   #227
Očito je ono što je bilo očito i prije - da brak u ustavu u Hrvatskoj neće učiniti ništa za brak. I natalitet.

Izumiremo sve brže.

Ne znam kako je u Sloveniji .....
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 01:07   #228
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Očito je ono što je bilo očito i prije - da brak u ustavu u Hrvatskoj neće učiniti ništa za brak. I natalitet.

Izumiremo sve brže.

Ne znam kako je u Sloveniji .....
Otprilike isto, osim što je emigracija u inozemstvo kod nas nešto manja.
Old 08.01.2016., 18:26   #229
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Iz Kranja je Janez Bleiweiss, a Prešern je tamo konačno dobio advokaturu pri samom kraju života. Novo mesto je npr. jako značajno za slovensku kulturu u prvoj pol. 20 stoljeća i isto je glasalo protiv.

Kranj, Novo mesto i Nova Gorica ( na granici sa Italijom) su troje univerzitetnih gradova, koji su većinsko bili protiv. Uz to, da je posebno Nova Gorica od tih troje izrazito lijevo politićki profilirana. Murska Sobota je isto bila protiv.

Protiv su glasali i neki stari manji gradići sa velikom tradicijom: Škofja Loka, Ptuj, Idrija. A isto i radnićki gradići sa velikim udiom migrantske populacije sa područja ex-YU: Velenje, Trbovlje, Zagorje, Hrastnik.

Dakle- ne samo ruralna Slovenija. Uvjerljivo ZA ( sa preko 60%, dakle na nivou irskog rezultata) su bili samo neki dijelovi glavnoga grada LJ.
Nije istina, Nova Gorica i Murska Sobota bili su ZA (i Idrija od ovih koje si nabrojao).

http://www.dvk-rs.si/files/files/Izid-glasovanja-po-voliscih-SLO_dan-glasovanja_20.12.2015_2_nova.xlsx
saab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 18:20   #230
http://www.delo.si/sobotna/dva-sveto...-vrednote.html
saab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 14:36   #231
clanak jednog americkog profesora, koji izdava knjige i clanke u vezi pravosudja na podrucju obitelji, biomedicinske pomoci itd.

Ocito se radi o pro-republikancu, prvi dio clanka mu je sveopca kritika Obaminog mandata. U drugom djelu clanka, koji se tice ove teme, kaze kako je opadanje americkog utjecaja u svijetu pomoglo slovenskom odbacivanju istospolnih brakova, i to svega pola godine nakon sto ih je americki vrhovni sud legalizirao. U clanku je prisutno cak nadanje, kako bi Slovenija zajedno sa drugim drzavama, koje ne pristaju na redefiniranje porodice, mogle pomagati Americi obnoviti tradicionalno shvacanje obitelji.

cnsnews.com - The United States' Waning International Influence May Have Actually Helped Slovenia
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 17:17   #232
americki LGBT magazin Metro Weekly je preporucio Sloveniju u top 7 destinacija za putovanje, cak su nas prve predstavili.

Quote:
Formerly part of Yugoslavia, Slovenia is also arguably the most LGBT-friendly of the former “Eastern Bloc” countries with strong non discrimination laws and visible LGBT community in the capital city of Ljubljana. A move to legalize same-sex marriage was defeated last year but the hard fought effort helped bring positive visibility to an issue that is a struggle for many destinations.
http://www.metroweekly.com/2016/01/p...ravel-in-2016/

dakle, ne ide homoseksualcima kod nas toliko slabo, koliko to oni kukaju
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 20:50   #233
Quote:
saab kaže: Pogledaj post
Nije istina, Nova Gorica i Murska Sobota bili su ZA (i Idrija od ovih koje si nabrojao).

http://www.dvk-rs.si/files/files/Izid-glasovanja-po-voliscih-SLO_dan-glasovanja_20.12.2015_2_nova.xlsx

U pravu si, ako uzimaš rezultate na mikro-nivou. To je svih mislim da 3000 i nešto birališta. Ja sam bazirao analizu na biraćkim okrajima, a tih ima oko 10 puta manje. Dakle malo veće jedinice, pa očito uz urbani centar neke uključuju i periferiju i možda i okolicu grada. Dakle okraj NG i MS i Idrija su bili protiv, a moguće je, da je sam urbani centar tamo i još gdje drugdje imao večinu za. Mislim da su i u centru Kranja, Celja i Ptuja bili negdje na 50:50. Interesantan je za mene uvjerljiv protiv u crvenom Velenju i isto u najprosperitetnome gradu države Novom mestu.
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 11:24   #234
Prošlo je već neko vrijeme od referenduma o braku u Hrvatskoj i u Sloveniji pa me zanima - kako je referendum utjecao na brak?

Ima li više ili manje brakova? Razvode li se ljudi u Hrvatskoj i u Sloveniji češće ili rijeđe?

Imaju li obitelji više ili manje djece?

Živim u Hrvatskoj i mislim da referenudum nije nikako utjecao na predmet referenudma, pa oni koji prate te stvari neka kažu kako je u Sloveniji i neka usporede Hrvatsku i Sloveniju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:24   #235
Zezaš se, a? Prošlo je 30 dana od refereduma. Pitaj takve stvari radije poslije 30 godina.
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 14:51   #236
Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
americki LGBT magazin Metro Weekly je preporucio Sloveniju u top 7 destinacija za putovanje, cak su nas prve predstavili.

http://www.metroweekly.com/2016/01/p...ravel-in-2016/

dakle, ne ide homoseksualcima kod nas toliko slabo, koliko to oni kukaju
Takvih članaka ima hrpa o svakoj državi u Europi.

ILGA Europe stavila je Hrvatsku na 5. mjesto po gej pravima, ispred Nizozemske, Norveške i Danske.
A riječ je o službenoj gej organizaciji.

http://www.ilga-europe.org/sites/def...3_no_crops.pdf
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 18:15   #237
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Prošlo je već neko vrijeme od referenduma o braku u Hrvatskoj i u Sloveniji pa me zanima - kako je referendum utjecao na brak?

Ima li više ili manje brakova? Razvode li se ljudi u Hrvatskoj i u Sloveniji češće ili rijeđe?

Imaju li obitelji više ili manje djece?

Živim u Hrvatskoj i mislim da referenudum nije nikako utjecao na predmet referenudma, pa oni koji prate te stvari neka kažu kako je u Sloveniji i neka usporede Hrvatsku i Sloveniju.
Ne znam bas. Od kako je u Hrvatskoj u Ustav uneseno da je brak zajednica muskarca i zene sve je manje sklopljenih brakova, sve je vise razvoda i sve je manje novorodjencadi.

Ne zelim prebrzo zakljucivati, ali cini se da je referendum o braku negativno utjecao na hetero brak u Hrvata.
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 17:28   #238
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Ne znam bas. Od kako je u Hrvatskoj u Ustav uneseno da je brak zajednica muskarca i zene sve je manje sklopljenih brakova, sve je vise razvoda i sve je manje novorodjencadi.

Ne zelim prebrzo zakljucivati, ali cini se da je referendum o braku negativno utjecao na hetero brak u Hrvata.
Naravno, sve u prirodi što se opire promjeni, izumre.
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 23:49   #239
Poigravanje s prirodom vodi u izumiranje.

Kemikalije koje sadrzavaju plasticni proizvodi-feminiziraju jos nerodene djecake

Phthalate Compounds & endocrine/hormonal disruption

Hormones: endocrine conditions for gender identity disorder

Zadnje uređivanje Della17 : 22.01.2016. at 00:20.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 14:09   #240
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
A zato ja sjednem, kad pišam, majku im plastičnu...
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.