Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2016., 14:22   #21
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Pokaži znanstvenika koji je iskusio "vječno ništavilo", pa ću se složiti s tobom. Dakle, teze, teorije, pretpostavke ili - znanstvenička mašta, na što se ti daš upecati, jer naginješ tome svojim temperamentom...
Prvo vecno nistavilo ne moze da se iskusi,jer kad si u nistavilu,nema nikakvih iskustava,sva iskustva se ponistavaju.A drugo,ne moramo da umremo da bi ''znali'' ,vec da utvrdimo da li je ideja o zivotu nakon smrti odrziva,a posto je utvrdjeno da je potpuno neodrziva i netacna,onda to je to.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 14:44   #22
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Prvo vecno nistavilo ne moze da se iskusi,jer kad si u nistavilu,nema nikakvih iskustava,sva iskustva se ponistavaju.A drugo,ne moramo da umremo da bi ''znali'' ,vec da utvrdimo da li je ideja o zivotu nakon smrti odrziva,a posto je utvrdjeno da je potpuno neodrziva i netacna,onda to je to.
Ali, ti o tome ne možeš govoriti; kako možeš kvalificirano govoriti o svom neiskustvu i još uvjeravati druge, dakle svjedočiti sobom o nečemu o čemu nemaš iskustva?

Kako uopće govoriti o "vječnom" i "ništavilu"? Trebaš jednostavno reći - ne znam o tome ništa. Sve što znam je suprotno od toga - kratkotrajno i iskusivo.
Temeljem tog kratkotrajnog i iskusivog u tom kratkom vremenu, ja govorim o vječnom i ništavilu, koje se ne može iskusiti.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 15:10   #23
Ako se sve odvija u ciklusima, o čemu nam priroda sasvim dovoljno svjedoči (godišnja doba, dan-noć, aktivnost-odmor, itd) onda bi bilo nelogično zaključiti kako život bića traje jedan mali odsječak vremena, takorekuć' "zabljesne" iz ničega pa se onda opet nakon toga vrati u ništa, gdje ostaje "za vječnost", štogod to značilo...
Ovu proizvoljnu materijalističku sliku koja je očigledni i smiješni rezultat neznanja i bahatosti ne možemo usporediti ni sa čim što postoji u prirodi.
Zato je umu teško pojmiti je - jer odudara od osnovne životne logike, od životnog zakona kojega svako biće ima zapisano u sebi jer je ono samo taj zakon odnosno sam život.

Bahatost je u tome što se neznanje prikazuje kao znanje, odnosno: "Ja ne znam čega tu ima/od čega se to sastoji - dakle, ako ja ne znam, onda mora da tu nema ničega i da se se sastoji ni od čega, jer da nečega ima ja bih već znao; nemoguće je da nešto može postojati a da ja to ne mogu dokučiti, ovako savršen kakav jesam"

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nije masta ,vec je vecno nistavilo naucna cinjenica.
Tvoja vjera u znanost je fascinantna.
Na njoj bi joj pozavidjeli i najfanatičniji fundamentalisti ....
Usput, kad smo već kod toga, ima li ta tvoja nauka kakav konkretni dokaz o Ništavilu - dobiven uobičajenom znanstvenom metodom?
Znamo da bez konkretnih laboratorijski ponovljivih dokaza ne možemo ozbiljno pričati ni o čemu...
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:01   #24
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ali, ti o tome ne možeš govoriti; kako možeš kvalificirano govoriti o svom neiskustvu i još uvjeravati druge, dakle svjedočiti sobom o nečemu o čemu nemaš iskustva?

Kako uopće govoriti o "vječnom" i "ništavilu"? Trebaš jednostavno reći - ne znam o tome ništa. Sve što znam je suprotno od toga - kratkotrajno i iskusivo.
Temeljem tog kratkotrajnog i iskusivog u tom kratkom vremenu, ja govorim o vječnom i ništavilu, koje se ne može iskusiti.
Mogu goviriti jer je dokazano da nasa svest ne prezivljava nakon smrti i da nemamo nikakvo nematerijalno telo.Znamo o tome sve,a ne nista,dakle dokazano je,ljudi koji veruju u suprotno jednostavno zive u zabludi.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:05   #25
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ako se sve odvija u ciklusima, o čemu nam priroda sasvim dovoljno svjedoči (godišnja doba, dan-noć, aktivnost-odmor, itd) onda bi bilo nelogično zaključiti kako život bića traje jedan mali odsječak vremena, takorekuć' "zabljesne" iz ničega pa se onda opet nakon toga vrati u ništa, gdje ostaje "za vječnost", štogod to značilo...
Ovu proizvoljnu materijalističku sliku koja je očigledni i smiješni rezultat neznanja i bahatosti ne možemo usporediti ni sa čim što postoji u prirodi.
Zato je umu teško pojmiti je - jer odudara od osnovne životne logike, od životnog zakona kojega svako biće ima zapisano u sebi jer je ono samo taj zakon odnosno sam život.

Bahatost je u tome što se neznanje prikazuje kao znanje, odnosno: "Ja ne znam čega tu ima/od čega se to sastoji - dakle, ako ja ne znam, onda mora da tu nema ničega i da se se sastoji ni od čega, jer da nečega ima ja bih već znao; nemoguće je da nešto može postojati a da ja to ne mogu dokučiti, ovako savršen kakav jesam"


Tvoja vjera u znanost je fascinantna.
Na njoj bi joj pozavidjeli i najfanatičniji fundamentalisti ....
Usput, kad smo već kod toga, ima li ta tvoja nauka kakav konkretni dokaz o Ništavilu - dobiven uobičajenom znanstvenom metodom?
Znamo da bez konkretnih laboratorijski ponovljivih dokaza ne možemo ozbiljno pričati ni o čemu...
Prvo kakve veze imaju godisnja doba recimo sa pitanjem o zivotu? Godisnja doba su tu i takva jer su takvi uslovi atmosferski itd.Nije istina da se neznanje prikazuje kao znanje,jer mi znamo da je zivot nistavan,nihilizam zivota je cinjenica.Dakle ne zivimo nakon smrti,nema duse i nikakvog zivota nakon smrti.A drugo,ja nisam nikakav scientista ili sta vec,covek koji fanaticno veruje naucnicima.Ja znam da i naucnici puno toga pretpostavljaju i govore o odredjenim stvarima bez jakih dokaza i da neke vecinom prihvacene naucne teorije imaju rupa.Medjutim kada je rec o odnosu nauke po pitanju zivota i smrti tu se 100% slazem sa zvanicnim stavom naturalistickih naucnika.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:30   #26
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Mogu goviriti jer je dokazano da nasa svest ne prezivljava nakon smrti i da nemamo nikakvo nematerijalno telo.Znamo o tome sve,a ne nista,dakle dokazano je,ljudi koji veruju u suprotno jednostavno zive u zabludi.
Nije dokazano da svijest ne preživljava, opet iskrivljavaš onako kako ti se sviđa, otkud ti to? Tko je dokazao da "naša svijest ne preživljava"?

Nije dokazano da svijest preživljava ili da svijest ne preživljava, tj. oni koji ostaju ili dalje žive ne mogu to dokazati postojećim znanstvenim metodama.

S druge strane, neznanstveno pak, i za života čovjek nema samo jedno, materijalno tijelo.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:36   #27
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nije dokazano da svijest ne preživljava, opet iskrivljavaš onako kako ti se sviđa, otkud ti to? Tko je dokazao da "naša svijest ne preživljava"?

Nije dokazano da svijest preživljava ili da svijest ne preživljava, oni koji ostaju ne mogu to dokazati postojećim znanstvenim metodama.

S druge strane, neznanstveno pak, i za života čovjek nema samo jedno, materijalno tijelo.
Dokazano je.Govorio sam o tome.Centralno leziste svesti je oblast u mozgu zvana klaustrum.Nekoliko puta su radili elektrostimulaciju tog dela i odmah se svest ugasila i tu postoje neuroni cudnog oblika.Takodje objasnjena su NDE iskustva na naturalisticki nacin,iako to nije tema ovde,ali posto smo se dotakli toga onda ok.Dakle kako bi necim materijalnim i ovozemaljskim mogli da uticemo na svest da je ona nematerijalna,to nema smisla nikakvog.I kako to mislis covek za zivota nema samo jedno materijalno telo?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:43   #28
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Dokazano je.Govorio sam o tome.Centralno leziste svesti je oblast u mozgu zvana klaustrum.Nekoliko puta su radili elektrostimulaciju tog dela i odmah se svest ugasila i tu postoje neuroni cudnog oblika.Takodje objasnjena su NDE iskustva na naturalisticki nacin,iako to nije tema ovde,ali posto smo se dotakli toga onda ok.Dakle kako bi necim materijalnim i ovozemaljskim mogli da uticemo na svest da je ona nematerijalna,to nema smisla nikakvog.I kako to mislis covek za zivota nema samo jedno materijalno telo?
Ostavi se pustih kreacionističkih priča. Nije istina za svakoga. Samo se snažni umovi mogu suočiti sa stvarnošću i odbaciti dječje bajke.
TheJudgement is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:46   #29
Quote:
TheJudgement kaže: Pogledaj post
Ostavi se pustih kreacionističkih priča. Nije istina za svakoga. Samo se snažni umovi mogu suočiti sa stvarnošću i odbaciti dječje bajke.
Sta je bajka sto sam ja rekao i kakve puste price pominjes?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:47   #30
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zapravo je i postojanje jednako zagonetno. Ono je predstavljivo jedino kad ga stavimo nasuprot nepostojanju. Ako to gledamo iz perspektive nas samih onda opažamo dvoje, da se stalno mijenjamo i da skroz ostajemo ista osoba. Mi ne bismo mogli opaziti tu promjenu sebe ako ne bi ostali isti (ne bi bilo onoga što se mijenja), ali niti biti to što jesmo ako se ne bi neprekidno mijenjali, ne bismo imali u odnosu na što biti isti, bili bismo mrtvi u svom postojanju, dakle ništa. Ono što opažamo kao promjenu izvan nas uvijek je i promjena u nama, dakle nikad nismo ono što smo bili a stalno smo isti, mi smo nepostojanje koje postoji. Iz perspektive vremena, kako kažeš Nikad (više), dakle smrt, nepredstavljiva je i nedomisliva. Domišljali smo se već o tome, sjećaš se. Možda ima neke logike i neki dobar razlog za to da smrt upravo treba biti nedomisliva.
Domišljali smo se, da, sjećam se.... I u takvim domišljanjima mnogo je više smisla i poticajnije je nego u "gotovim" odgovorima. Niti smo na forumu da bi dijelili odgovore kapom i šakom, već razmišljali, pitali, domišljali se, razgovarali.
Mislim da je umijeće pitanja nadomak odgovorima, a njihova ljepota - ljepota u pitanjima - baš u tom "nadomak" što ostaje izvan domašaja kape i šake. ))

To malo vode na dlanu il' malo pijeska na dlanu, vrednije je neg puna šaka brade (gle mene, što se služim frazama u vidu manje-više dobro poznatih metafora) ))
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:52   #31
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Sta je bajka sto sam ja rekao i kakve puste price pominjes?
Ne, ne, bajke su priče o nematerijalnom, o vječnom životu, a ti govoriš istinu, prihvatio si stvarnost i dokazao da si snažan i realan.
TheJudgement is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:05   #32
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Dokazano je.Govorio sam o tome.Centralno leziste svesti je oblast u mozgu zvana klaustrum.Nekoliko puta su radili elektrostimulaciju tog dela i odmah se svest ugasila i tu postoje neuroni cudnog oblika.Takodje objasnjena su NDE iskustva na naturalisticki nacin,iako to nije tema ovde,ali posto smo se dotakli toga onda ok.Dakle kako bi necim materijalnim i ovozemaljskim mogli da uticemo na svest da je ona nematerijalna,to nema smisla nikakvog.I kako to mislis covek za zivota nema samo jedno materijalno telo?
"Nekoliko puta su radili"? "Čudni oblici"? To je dokaz?

Današnja znanost ne zna kako je nastala svijest, ne zna koje su granice svijesti, tj. svijest je predmet izučavanja znanosti, s obzirom na dugu historiju čovjeka, praktički tek odnedavno. Temeljem tog dostignutog znanja ne možemo davati odgovore o vječnosti ili ništavilu, a pitanje je hoćemo li ikad i moći.

Neiskreno je, dakle, govoriti o takvim temama, a da se istovremeno ne ogradimo s "prema dosadašnjim saznanjima" ili "temeljem teza, teorija", dakle - onog što znamo - o onome što ne znamo. A kakvo je iskustvo ništavila ili vječnosti - ne znamo, nemamo ga, pa o tome treba govoriti uvažavajući perspektivu našeg neznanja.

Po mom mišljenju, ti su pojmovi izvedenice iz onog što znamo i o čemu imamo iskustvo; o nečemu (nasuprot ničemu) ili protoku vremena, nekog kratkog osječka (nasuprot nepomične i nepojmljive vječnosti) kojim kreiramo njihovu suprotnost.
Dakle, i "ništavilo" i "vječnost" proizvod su mogućnosti imaginativnog mišljenja čovjeka, mašte.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:09   #33
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
"Nekoliko puta su radili"? "Čudni oblici"? To je dokaz?

Današnja znanost ne zna kako je nastala svijest, ne zna koje su granice svijesti, tj. svijest je predmet izučavanja znanosti, s obzirom na dugu historiju čovjeka, praktički tek odnedavno. Temeljem tog dostignutog znanja ne možemo davati odgovore o vječnosti ili ništavilu, a pitanje je hoćemo li ikad i moći.

Neiskreno je, dakle, govoriti o takvim temama, a da se istovremeno ne ogradimo s "prema dosadašnjim saznanjima" ili "temeljem teza, teorija", dakle - onog što znamo - o onome što ne znamo. A kakvo je iskustvo ništavila ili vječnosti - ne znamo, nemamo ga, pa o tome treba govoriti uvažavajući perspektivu našeg neznanja.

Po mom mišljenju, ti su pojmovi izvedenice iz onog što znamo i o čemu imamo iskustvo; o nečemu (nasuprot ničemu) ili protoku vremena, nekog kratkog osječka (nasuprot nepomične i nepojmljive vječnosti) kojim kreiramo njihovu suprotnost.
Dakle, i "ništavilo" i "vječnost" proizvod su mogućnosti imaginativnog mišljenja čovjeka, mašte.
Nauka zna da je svest materijalne prirode i kakve granice pominjes? Ideja o vecnom zivotu je jedna budalastina teska.Ti si agnostik jel,ako smem znati?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:19   #34
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kako mozes pitati kakvo je to nista?
Jer su to pitanja koja se ne smišljaju već proizilaze iz bića.

To su egzistencijalna pitanja. Pitanja koja proizilaze iz egzistencije.

Quote:
Pa nista nije nikakvo,jer je ono nepostojanje.Nema svesti o nicemu,nema nicega zauvek,to je to.Dakle vecna praznina,bez boja,bez mirisa i ukusa,bez dozivljaja,bez ikakvog zivota.Vecno nistavilo je kuca svega sto postoji,a sve sto postoji svakog je trenutka blize svojoj kuci jer neprekidno putuje ka njoj.
Sve što znaš, pretpostavljaš, vjeruješ, misliš, pokušavaš pojmiti.... poznaješ kroz svoje postojanje. O nepostojanju imaš samo površnu mentalnu predodžbu - što bi kako (sama ta riječ onim što označuje) trebalo značiti. Ali ne i znanje. O svemu što poznaješ i znaš - znaš jer postojiš.
O nepostojanju možeš imati samo sliku, kao što si je predstavio ovdje gore, što je projekcija oslikana iz tvog postojanja i mišljenja, vjerovanja.
Dakle, to je vjerovanje, i ništa drugo (jer drugo i ne može biti).
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:24   #35
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
A ovo je vjera...("beskonačno duže", "vječno ništavilo", "beskonačno duže od vječnog", hm....)
Nije to vjera nego čista matematika. Pošao sam od pretpostavke da je DavMla u pravu, znači to što sam napisao slijedi iz njegovog stava. Beskonačno ništavilo nema trajanje jer svijest koja bi ga opazila ni ne postoji (po DavMla). Život, ma koliko kratak, beskonačno je puta duži, kao što je bilo koji broj beskonačno puta veći od nule.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:26   #36
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Jer su to pitanja koja se ne smišljaju već proizilaze iz bića.

To su egzistencijalna pitanja. Pitanja koja proizilaze iz egzistencije.



Sve što znaš, pretpostavljaš, vjeruješ, misliš, pokušavaš pojmiti.... poznaješ kroz svoje postojanje. O nepostojanju imaš samo površnu mentalnu predodžbu - što bi kako (sama ta riječ onim što označuje) trebalo značiti. Ali ne i znanje. O svemu što poznaješ i znaš - znaš jer postojiš.
O nepostojanju možeš imati samo sliku, kao što si je predstavio ovdje gore, što je projekcija oslikana iz tvog postojanja i mišljenja, vjerovanja.
Dakle, to je vjerovanje, i ništa drugo (jer drugo i ne može biti).
To je realnost,a ne verovanje.Nepostojanje je nista,bez ikakvog znanja,osecaja,bez icega.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:28   #37
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
To je realnost,a ne verovanje.Nepostojanje je nista,bez ikakvog znanja,osecaja,bez icega.
Nepostojanje je sve i ništa, jer osim nepostojanja nema ničeg drugog što bi uopće moglo postojati s obzirom da je postojanje ionako sitna anomalija i greška u moru nepostojanja.
TheJudgement is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:31   #38
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije to vjera nego čista matematika. Pošao sam od pretpostavke da je DavMla u pravu, znači to što sam napisao slijedi iz njegovog stava. Beskonačno ništavilo nema trajanje jer svijest koja bi ga opazila ni ne postoji (po DavMla). Život, ma koliko kratak, beskonačno je puta duži, kao što je bilo koji broj beskonačno puta veći od nule.
Zaboravi na zivot,zivot je prevara,a pored toga okrutna glupa igra.Ako pogledas u prirodu videces nemilosrdnu borbu za opstanak,pogotovo u zivotinjskom svetu.Dakle celokupan zivot je jedna nepotrebna patnja,na kraju nisi svestan nicega,kao da nisi nista ni doziveo,kao da nisi ni ziveo zivot.Na engleskom to ide ovako:Life is Consumption,Reproduction,Addiction,Parasitism ili skraceno CRAP sto na engleskom znaci sranje.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:52   #39
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Mogu goviriti jer je dokazano da nasa svest ne prezivljava nakon smrti i da nemamo nikakvo nematerijalno telo.Znamo o tome sve,a ne nista,dakle dokazano je,ljudi koji veruju u suprotno jednostavno zive u zabludi.
Ma što je dokazano? ))) Čime to - dokazano, izmjereno? haha daj ne nasmijavaj me.
Što je to nematerijalno tijelo? A?
Ajde, što je? Pa je "dokazano" da nemamo nikakvo nematerijalno tijelo? Tko je To dokazao? Znamo o tome sve? Blago nama. ))
Ti si onaj koji vjeruje. Reći - ne znam - korektno je jer se ne može znati ono što se ne može znati nakon što prestanemo disati. Ako vjeruješ da znaš, onda si vjernik.
"Argumentacija" da "vecno nistavilo ne moze da se iskusi, jer kad si u nistavilu, nema nikakvih iskustava, sva iskustva se ponistavaju", samo su opservacije koje izvodiš iz značenja riječi Ništavilo kao polazišta. To baš i nije neka filozofija.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:53   #40
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije to vjera nego čista matematika. Pošao sam od pretpostavke da je DavMla u pravu, znači to što sam napisao slijedi iz njegovog stava. Beskonačno ništavilo nema trajanje jer svijest koja bi ga opazila ni ne postoji (po DavMla). Život, ma koliko kratak, beskonačno je puta duži, kao što je bilo koji broj beskonačno puta veći od nule.
Prvo, ne znam kako si mogao poći od pretpostavke da je DavMla u pravu.
A drugo, pa i ja sam reagirao na tvoju matematiku , kad kažeš da je bilo što "beskonačno puta duže od vječnog"...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.