Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2016., 17:31   #2201
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
zanimljiv clanak
http://www.vecernji.hr/hrvatska/za-v...adzora-1124144

objasnjenje zasto se u zg skolama vjeronauk ne moze organizirati prvi ili zadnji sat a u vz mogu objasnjava tko je u HR skolskom sustavu najvazniji

"....No takvih problema nemaju varaždinski i karlovački učenici. Njihov je raspored uglavnom organiziran tako da je vjeronauk ili prvi ili posljednji sat pa učenici ili kasnije dolaze u školu ili iz nje ranije izlaze. Zašto isti princip na mogu imati i zagrebačke škole?
Takav raspored nije moguće uskladiti zbog obveza vjeroučitelja – kažu ravnatelji....
"
Ova posljednja rečenica je dvosmislena, može značiti da vjeroučitelji imaju neke vanškoske obveze, ali može značiti da imaju toliko sati nastave da ne stignu svih stavljati prvi ili zadnji sat.


Očito je situacija vrlo šarolika i rješenja ovise od škole do škole.
Recimo, škola sa manjim brojem razreda (npr samo jedan 1. razred godišnje) sigurno ima puno manje problema sa organizacijom nastave vjeronauka nego škola gdje je pet 1. razreda.

Onda je pitanje ima li vjeroučitelj punu satnicu u jednoj, ili putuje u tri škole.

Osim toga, neke škole imaju knjižnicu koja je otvorena svaki dan tijekom nastave, negdje je knjižnica otvorena svaki dan po 2-3 sata, a negdje knjižnica radi 3 dana u tjednu.

Npr naša škola ima vjeronaučnu učionicu, i u nju idu učenici koji polaze vjeronauk, ostali ostaju u svojoj učionici ili idu na dvorište (sa svojom učiteljicom kojoj je taj sat valjda plaćen).


Ja sam na ovoj temi već rekla, pritisak treba biti na državu, ona je nužna organizirati alternativu.
Crkva se bori za svoje interese i izborila ih je, a država je trebala osmisliti adekvatnu alternativu za djecu (bar onu u razrednoj nastavi) koja ne pohađaju vjeronauk.

Sad mi se nameće i pitanje kako je to organizirano po ostalim EU zemljama, koje imaju vjeronauk ili imaju religijsku kulturu, jel oni imaju za ostale etiku ili imaju prazan sat, i ako je ovo posljednje, kako to funkcionira.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 20:45   #2202
ne, vašoj učiteljici taj sat NIJE plaćen. to je njeno slobodno vrijeme koje je odlučila potrošiti da vaša djeca ne prodaju zjake bez nadzora.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 21:59   #2203
Ma mislim da joj je plaćen, mi smo u cjelodnevnom programu (ne produženom), pa je moguće plaćena.
Djeca su u školi od 8 do 16, imaju dvije učiteljice koje se izmjenjuju u smjenama.
Taj sat bi ona isto radila, tj imala bi slobodan sat, samo ga sad ima s pol razreda manje (kod nas je polaznost vjeronauk-nevjeronauk otprilike pola-pola)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 22:05   #2204
vjeronauk se pojavio u ŠK 1991/92 prvi puta

do tada je postojao samo crkveni vjeronauk
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 08:38   #2205
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
vjeronauk se pojavio u ŠK 1991/92 prvi puta

do tada je postojao samo crkveni vjeronauk
Ne, vjeronauk se tada vratio u škole. Al' koga briga za činjenice, ne? Bitno da se diže revolucija i da moderno zvuči...
Bogdana is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 10:42   #2206
Vjeronauku nije mjesto u školi, na njemu se ne uče nikakve činjenice, provodi se diskriminacija, vjeroučitelji su odgovorni samo crkvi, a ne državi, nema alternative vjeronauku u osnovnoj školi, pa djeca nisu kvalitetno zbrinuta.
Sve su to problemi vjeronauka i Vatikanskih ugovora.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 10:52   #2207
Ja jedva cekam tren kad ce se "vratiti" na zemljois da je Zemlja ravna, na fiziku da se Sunce i zvijezde vrte oko Zemlje, na biologiju da su sve biljke i zivotinje nastale u jedan dan itd... Ovo danas je previse "moderno" za nas Hrvate, katolike, mi volimo srednji vijek
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 11:09   #2208
Ma ona samo provocira, proab. Vidiš da tek sada tvrdi da se vjeronauk vratio u škole, baš nakon što je jedna forumašica spomenula da netko tamo baš to spomenuo
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:10   #2209
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Ne, vjeronauk se tada vratio u škole. Al' koga briga za činjenice, ne? Bitno da se diže revolucija i da moderno zvuči...
Pa da ne bude moderno, da vratimo i šibe i klecanje na kukuruzu?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:34   #2210
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Ne, vjeronauk se tada vratio u škole. Al' koga briga za činjenice, ne? Bitno da se diže revolucija i da moderno zvuči...
a Ustavom definirano da je vjera odvojena od države, a vjeronauk je u državnim školama - sve to pokazuje da je HR pičkin dim od države
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 21:55   #2211
Angry

Iako sam nebogoklanjatelj, mislim da je Vjeronauk u školama manje zlo nego u crkvama. Naime, kako je klerikalizam katoličanstva izrazit u Hrvatskoj, eventualni govor mržnje u konfesionalno-vjeronaučnim papirima i spisima lakše je pratit i kontrolirat i brisat, nego da se ta rabota provodi iza crkvenih zidina, u podrumima, dalje od sekularne javnosti.

Inače, moj stav je, naravno. da vjeronauk nema mjesta baš nigdje.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 23:20   #2212
i zašto vjeronauk u OŠ 2 sata tjedno a ne 1 kak u SŠ?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 23:59   #2213
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Vjeronauku nije mjesto u školi, na njemu se ne uče nikakve činjenice, provodi se diskriminacija, vjeroučitelji su odgovorni samo crkvi, a ne državi, nema alternative vjeronauku u osnovnoj školi, pa djeca nisu kvalitetno zbrinuta.
Sve su to problemi vjeronauka i Vatikanskih ugovora.
propaganda i gluposti. ispada da jadna djeca klece na tucanom staklu dok ih casne bicuju. vjeronauk je izbor, u demokratskom drustvu ljudi biraju a ove price da su vjeroucitelji iznad zakona su bedastoce.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a Ustavom definirano da je vjera odvojena od države, a vjeronauk je u državnim školama - sve to pokazuje da je HR pičkin dim od države
pa odseli ako ti smeta da u 90% katolickoj zemlji postoji opcija izbornog predmeta zvanog vjeronauk. malo si prebrz na okidacu kad treba izgovoriti kako smo sranje od drzave.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 00:03   #2214
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
propaganda i gluposti. ispada da jadna djeca klece na tucanom staklu dok ih casne bicuju. vjeronauk je izbor, u demokratskom drustvu ljudi biraju a ove price da su vjeroucitelji iznad zakona su bedastoce.

pa odseli ako ti smeta da u 90% katolickoj zemlji postoji opcija izbornog predmeta zvanog vjeronauk. malo si prebrz na okidacu kad treba izgovoriti kako smo sranje od drzave.
ne, nego 86% po zadnjem popisu stanovništva

ali oni koji žive katoličku vjeru, ak ih je 10% još sam puno i rekao. test o pravom broju katolika je crkveni porez kao u Njemačkoj. da vidiš kak bi Hrvati odustali
tako da se ne bahati sa "90% hrvata" - moš si mislit. oni su katolici a jebu se prije braka, pijančevaju, kradu...
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 01:35   #2215
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
propaganda i gluposti. ispada da jadna djeca klece na tucanom staklu dok ih casne bicuju. vjeronauk je izbor, u demokratskom drustvu ljudi biraju a ove price da su vjeroucitelji iznad zakona su bedastoce.
osim što ga takvog izbornog uvale usred redovnog rasporeda, pa onda djecu koja ne idu na vjeronauk možda netko pripazi, a možda i ne, nego zjape sami na hodniku 45 minuta, 2 puta tjedno.
lijep izbor, nema što. uopće se time ne vrši suptilni pritisak na roditelje da izaberu vjeronauk...
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 06:25   #2216
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ne, nego 86% po zadnjem popisu stanovništva

ali oni koji žive katoličku vjeru, ak ih je 10% još sam puno i rekao. test o pravom broju katolika je crkveni porez kao u Njemačkoj. da vidiš kak bi Hrvati odustali
tako da se ne bahati sa "90% hrvata" - moš si mislit. oni su katolici a jebu se prije braka, pijančevaju, kradu...
Samo su se tako izjasnilo....nitko ih nije prisilio.....pa kako su se izjasnili tako im i je......
Meni pase jer ja jesam katolik....drugima kojima ne pase nek sad sute kad su se vec izjasnili tak kak jesu.....il nek mjenjaju

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 09:22   #2217
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Meni pase jer ja jesam katolik....drugima kojima ne pase nek sad sute kad su se vec izjasnili tak kak jesu...
Tebi je ovo, kao katoliku, prihvatljivo:

Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
osim što ga takvog izbornog uvale usred redovnog rasporeda, pa onda djecu koja ne idu na vjeronauk možda netko pripazi, a možda i ne, nego zjape sami na hodniku 45 minuta, 2 puta tjedno.
lijep izbor, nema što. uopće se time ne vrši suptilni pritisak na roditelje da izaberu vjeronauk...
Pitam te kao katolik.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 09:23   #2218
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Samo su se tako izjasnilo....nitko ih nije prisilio.....pa kako su se izjasnili tako im i je......
Meni pase jer ja jesam katolik....drugima kojima ne pase nek sad sute kad su se vec izjasnili tak kak jesu.....il nek mjenjaju

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
i pridržavaš se uputa od Bozanića i živiš po nauku Crkve?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 09:44   #2219
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Tebi je ovo, kao katoliku, prihvatljivo:



Pitam te kao katolik.
U to kako se vjeronauk odredjuje u skoli necu ulaziti....nije moje podrucje.....
Osim nekoliko ljudi tu po forumu nisam nikog iz svog kvarta, skole, parka cula da se buni......a stvarno imamo velik krug prijatelja i poznanika i katolika i ne katolika.......
A protiv vjeronauka u skoli apsolutno nemam nista protiv....




Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 09:45   #2220
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
i pridržavaš se uputa od Bozanića i živiš po nauku Crkve?
To kako ja zivim se tebe ne tice......misli sto hoces.....

Ako sam rekla da sam katolik ne vidim potrebu za ovakvim pitanjem.....



Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.