Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2016., 13:00   #601
Pozdrav.
Može li netko odgovoriti zašto je visinu novčane naknade za nezaposlene relevantno puno tromjesečno razdoblje koje je prethodilo prestanku radnog odnosa. I što to znači ako je netko primjerice radio do sredine mjeseca, a ne puni mjesec. Uzimaju li se onda puna 3 mjeseca koja su prethodila tom "polovičnom" mjesecu. Kada je moguće tzv. kombiniranje platnih lista od više (različitih) poslodavaca?
Hvala.

Zadnje uređivanje vuletina : 19.08.2016. at 13:47.
vuletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 20:00   #602
Quote:
vuletina kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Može li netko odgovoriti zašto je visinu novčane naknade za nezaposlene relevantno puno tromjesečno razdoblje koje je prethodilo prestanku radnog odnosa. I što to znači ako je netko primjerice radio do sredine mjeseca, a ne puni mjesec. Uzimaju li se onda puna 3 mjeseca koja su prethodila tom "polovičnom" mjesecu. Kada je moguće tzv. kombiniranje platnih lista od više (različitih) poslodavaca?
Hvala.

ne pitaj zasto, nego donesi onda platne liste od zadnja 4 mjeseca.
da se izracuna prosjek place.

znaci, ako si jedan mjesec nepuni radio, doneses onda platnu listu i od prethodna tri od tog nepotpunog mjeseca.
a ako si bio na bolovanju u medjuvremenu, onda provjeri koju jos platnu listu onda trebas priloziti.


trebaju biti zadnji potpuni mjeseci.
mari_2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 21:11   #603
ako imaš nepotpun zadnji mjesec, ne treba ti ta platna lista nego prijašnje 3, bez bolovanja. Kombiniranje platnih lista 2 poslodavca moguće je kad radiš istovremeno kod 2 poslodavca nepuno radno vrijeme ili u slučaju kad mijenjaš posao, ako si počeo raditi kod drugog poslodavca odmah dan nakon otkaza kod prethodnog.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 10:17   #604
Hvala na brzim odgovorima.
Žena koja radi na šalteru nije mi htjela zaprimiti platne liste kad je vidjela da je zadnji ugovor trajao samo mjesec dana te rekla da če mi osnovica biti minimalac.
Ukratko radio sam na zamjeni točno 8,5 mjeseci zaključno s 15.6.
Kako mi je to bio jedini staž u zadnji 2 i više godina, a nema izgleda da se u skoro vrijeme zaposlim, platio sam mjesec dana staža kod prijatelja u firmi s početkom od 1.7.
Sada ispada da sam platio 3000kn doprinosa da dobijem 4500kn naknade (za 3 mjeseca).
Kaže žena trebo si se prijaviti odmah 16.6. (bez prekida) pa bi imao 4000kn/mj.
Jeli to točno ima li nade da još nekako izvučem svoju "pravu" osnovicu.
Čitam ovaj članak 41. zakona:
(1) Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za doprinose za obvezna osiguranja ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

Nevidim da se spominje puni mjecec ili neprekidni radni odnos (u kontinuitetu)?
vuletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 11:20   #605
Nažalost, minimalac će biti u ovom slučaju.
Napisao sam i u postu iznad da se kombinirati mogu platne liste u slučaju kad se počne raditi dan nakon prestanka prijašnjeg radnog odnosa- inače ide minimalna osnovica, ako je zadnji radni odnos trajao kraće od 3 mjeseca.

Šteta, da si postavio pitanje ovdje prije doplaćivanja staža, mogao sam pomoći savjetom.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 08:25   #606
Quote:
asprah kaže: Pogledaj post
Šteta, da si postavio pitanje ovdje prije doplaćivanja staža, mogao sam pomoći savjetom.
Tako ispada. Premda sam prije nego sam išta poduzimao zvao pravnu službu HZZ-a da se posavjetujem. Gospođa kaže nema veze, glavno da imaš 9 mj. staža u 2.godine. Mislim da mi je i ona mogla natuknuti da bi bilo dobro da nema prekida staža, možda nije morala, ali bi mi osavila koju kunu više u džepu. Žalosno je da ljudi traže, općenito, informacije po internetu i forumima, baš zbog gubitka vjere u institucije (ljude koji u njima rade), a koje oni iz svojih plaća financiraju.
Svakako ću pisati prigovor/žalbu jer i dalje ne vidim iz zakona gdje stoji da staž mora bit neprekinut ?
vuletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 04:53   #607
Molim vas savjet...
Radim u privatnoj firmi, ugovor na neodređeno. Prije par dana mi je receno da vise nema novaca za dvije place i da cu biti prijavljena do 1.9. Spominje se potpisivanje sporazumnog ugovora. Imam li u tom slucaju pravo na naknadu tj. sto mora pisati u ugovoru da bih mogla ostvariti naknadu?
Hvala unaprijed!
Maza302 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:05   #608
Quote:
Maza302 kaže: Pogledaj post
Molim vas savjet...
Radim u privatnoj firmi, ugovor na neodređeno. Prije par dana mi je receno da vise nema novaca za dvije place i da cu biti prijavljena do 1.9. Spominje se potpisivanje sporazumnog ugovora. Imam li u tom slucaju pravo na naknadu tj. sto mora pisati u ugovoru da bih mogla ostvariti naknadu?
Hvala unaprijed!
NIŠTA NE POTPISUJ!!!!!


na burzi imas pravo na naknadu ako si unutar 2 godine radila 9 mjeseci (moze i u prekidima)- ALI moras biti otpustena jer si ekonomski visak.
Znači, JEDINO STA MOZES POTPISATI je otkaz u kojem je jasno navedeno da se smanjio obim posla u firmi i da si iz ekonomskih razloga otpustena.



SPORAZUMNI ZABORAVI.
NITI SLUCAJNO TO SRANJE NE POTPISUJ. ako krenu kaj srati- odi na bolovanje.
kod doktora po uputnicu za psihijatra. imas 2 tjedna bolovanja minimalno.
mari_2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 15:53   #609
Quote:
Maza302 kaže: Pogledaj post
Molim vas savjet...
Radim u privatnoj firmi, ugovor na neodređeno. Prije par dana mi je receno da vise nema novaca za dvije place i da cu biti prijavljena do 1.9. Spominje se potpisivanje sporazumnog ugovora. Imam li u tom slucaju pravo na naknadu tj. sto mora pisati u ugovoru da bih mogla ostvariti naknadu?
Hvala unaprijed!
Kao sto ti je navela mari_2011, potpisi samo ovakvo "rijesenje o poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu":

"Zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga poslodavci su primorani smanjiti opseg posla i troškove poslovanja, jer je prestala potreba za obavljanjem poslova na kojima radnik radi. Stoga, poslodavac ima mogućnost radniku redovito otkazati ugovor o radu odnosno dati poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu, uz uvjete i na način koji su propisani Zakonom o radu"
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 19:41   #610
pozdrav, trebam savjet, nemam vremena isčitavati sve postove i tražiti možda slično pitanje.
dakle, kod jednog poslodavca sam radila 8 i pol mjeseci i naravno sad mi fali 15-ak dana da ostvarim pravo na naknadu sa zavoda.
snašla sam se na način da će me rodbina prijaviti kao kućnu pomoćnicu tih 15 dana razlike.
zanima me kod podnošenja zahtjeva za naknadu jel trebam donijeti prosjek plaća za zadnje 3 pune plaće, ili bi trebala donijeti i ovih 15 dana fiktivnog posla.
hvala svima na odgovorima
__________________
"Bravo, Bepina! Svaki dan greš pametnija!"
Anđa Vlajina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 17:04   #611
Tri pune place.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 20:05   #612
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Tri pune place.
to sam i mislila, hvala na odgovoru
__________________
"Bravo, Bepina! Svaki dan greš pametnija!"
Anđa Vlajina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 07:46   #613
Moram ispravit ipak, jer nije točno.

Postoje 2 situacije, a nisi navela koja je kod tebe pa ću obje napisati :

1. Ako zadnji radni odnos traje kraće od 3 mj, a postoji razmak više od 1 dana između zadnjeg i predzadnjeg, onda ni ne moraš nosit platne liste jer će osnovica se obračunavat po minimalnoj osnovici uvijek bez iznimke.

2. U slučaju da se na taj novi posao zaposliš odmah dan nakon prestanka radnog odnosa, onda je potrebno donijeti pune 3 platne liste za 3 putna mjeseca, gdje je moguće i kombiniranje plaća 2 poslodavca.
Primjerice ako si radila do 15.10 kod jednog poslodavca a kod ovog izmisljenog od 16.-30., onda ćeš donijeti platne liste oba poslodavca za 10. mj + za 9 i 8 ako nije bilo bolovanja.
Ako pak radni taj zadnji radni odnos zavrsi sredinom mjeseca, onda je potrebno donijeti samo 3 prijasnje platne liste.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 19:45   #614
Naknada

Pitanje, 70% se računa od neto plaće nakon doprinosa na plaću i doprinosa iz plaće, i poreza, ili samo nakon nečeg od tog? Molim detaljan i precizan odgovor od nekog znalca
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 21:21   #615
Može li se izgubiti pravo na naknadu ukoliko osoba tokom primanja naknade ostvari prihod po osnovi kupoprodaje dionica/dividende?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 21:41   #616
ok, postavio sam ovo pitanje vec jednom ali nema veze

dakle zanima me da li HZZ ima uvid u moja primanja u periodu izmedju ostvarivanja novcane naknade?

dakle da pojasnim, ostvarujem pravo na novcanu naknadu koja bi trebala poceti stizati popcetkom iduceg mjeseca, medjutim u medjuvremenu mi je zadnji poslodavac isplatio zaostatke za 10 mjesec. dakle da li HZZ moze praviti probleme oko isplate novcane naknade zbog toga sto primam na racun jos neka primanja u medjuvremenu dok sam nezaposlen?
__________________
Jedini način da čovjek izbjegne pogreške jest da stekne iskustvo. Jedini način da čovjek stekne iskustvo je da čini pogreške.
comewithme1717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 23:09   #617
Quote:
comewithme1717 kaže: Pogledaj post
ok, postavio sam ovo pitanje vec jednom ali nema veze

dakle zanima me da li HZZ ima uvid u moja primanja u periodu izmedju ostvarivanja novcane naknade?

dakle da pojasnim, ostvarujem pravo na novcanu naknadu koja bi trebala poceti stizati popcetkom iduceg mjeseca, medjutim u medjuvremenu mi je zadnji poslodavac isplatio zaostatke za 10 mjesec. dakle da li HZZ moze praviti probleme oko isplate novcane naknade zbog toga sto primam na racun jos neka primanja u medjuvremenu dok sam nezaposlen?
Pozdrav,
u sličnoj sam situaciji pa me zanima da li ste možda uspjeli riješiti situaciju s isplatom zaostataka i novčanom naknadom? Naime mene je zvala referentica sa zavoda da mi kaže kako mi je obustavljena naknada za nezaposlene jer mi je u 12 mjesecu isplaćeno 2200 kn za posao koji sam odradila pocetkom rujna. Limit za mjesečni dogodak je 1800kn sve iznad toga znači obustavu naknade za nezaposlene i odjavu s Hzz-a. Da li se može žaliti na njihovo rješenje i eventualno probati dokazati da je to naknada za posao odrađen u rujnu?
hakuna matata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 19:51   #618
Naravno da se možeš žaliti na rješenje, to ti i piše u njemu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 17:00   #619
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Naravno da se možeš žaliti na rješenje, to ti i piše u njemu.
Nisam ga još dobila na kućnu adresu samo mi je telefonski rekla da će pokrenuti postupak obustave isplate naknade i da u siječnju neću dobiti ništa. A što se tiče odjave s Hzz-a u rješenju bi trebalo pisati da sam odjavljena s 30.11. iako tu meni ništa nije jasno dok ne vidim crno na bijelo. Jedino pozitivno je što rok za žalbu teče od dana dostave rješenja koje će izgleda putovati do siječnja. Na facebooku su mi odgovorili na upit o mogućnosti žalbe i objasnili postupak pa ćemo vidjeti što se može napraviti, iako ne gajim baš puno nade u uvažavanje žalbe...
hakuna matata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 17:57   #620
Za početak moraš vidjeti po kojoj osnovi ti obustavljaju isplatu naknade...

I ne vjerujem da si odjavljena, nego ti je samo privremeno obustavljena naknada.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.