Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2016., 11:23   #7561
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ne znam da li si u boldanoj rečenici nešto izostavio . Da li na mjestu zagrade treba stajati "nečeg" ? Ako ne, što podrazumjevaš pod "postojanje samo po sebi" ( postojanje postojanja?)
Bitak.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is online now  
Old 26.12.2016., 12:40   #7562
Hajdeger poručuje Sigmundu da svako ''raskrinkavanje'' skriva i Aletheia se jedino može iskusiti !!

Ajme napisao sam antologijski tekst o postojanju koji je zreo plod sa stabla moje spoznaje i očito da mi ga je šaputala moja muza i-ili moj daemon (ne miješati sa demon molim vas !!)

Evo neka ostane generacijama i neka Sigmund puca od zavisti

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Bitak.
Bitak je po meni ono ''je'' u rečenici Što je (to) ?

Jeste li uočili da se 99,999% filozofije i znanosti bavi sa Što i to (Iz bazične rečenice- Što je to a izbjegavaju ''je''.

Koliko se ja razumin u balote i filozofiju gotovo jedini i najviše se tim ''je''
bavio Hajdeger i on se počeo prvi duboko i široko i visoko pitati

Što je ''je'' ?

I kako shvatiti to ''biti''.
2000 godina je to zanemarivano.

Uočavate li kako su riječi nedostatne i bitak tj postojanje je lebdeća općenitost. To je prazna ,tanana riječ osuđena na šuplju jeku.

I onda se pojavi taj Hajdeger i kaže

''Cijela filozofija ima pogrešan pristup. Moja je zadaća pronaći način promišljanja '' bitka '' i jezik kojim ga se može izricati''
I kaže

Bitak i biće su različiti. To je ontološka razlika.
Bitak nije neka ''stvar''. Opire se mišljenju..
Hajdeger kaže da Sigmundovi izravni odgovori što je to bitak ne uspijevaju

jer kada Sigmund samopouzdano kaže bitak je X i bitak je Y on pretvara bitak u biće i tek još jedan entitet među drugima.

Hajjdeger izravno i nekako zvuči optužujuće kada kaže da ni Platon, ni Kant ni Hegel ni Sigmund NE GOVORE O BITKU
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 26.12.2016. at 12:51.
parsifal is offline  
Old 26.12.2016., 13:44   #7563
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Postojanje bilo čega se svodi na nešto drugo jedino ako je stanje stvari takvo da cjelina nema kvalitetu koja se ne bi mogla naći u njenim dijelovima. Međutim, to onda isto vrijedi i za dijelove, pa onda prelazimo u beskonačni regres.
Ali da bi to mogli prihvatiti treba usvojiti pretpostavku da se cjelina može dijeliti u beskonačnost ali izgleda da stvarnost nije takva.
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Zato Deleuze može reći da je beskonačni regres izvorni paradoks iz kojeg proizlaze svi drugi paradoksi. Drugim riječima: što manje dijalektike, to više paradoksa; ili: ako zanemarimo aufhebung, preostaje samo svođenje. Budući da bilo što ukazuje na nešto drugo - a ako je nekome teško da to vidi u konkretnoj stvarnosti, neka obrati pažnju na jezik, gdje je to lakše vidljivo, i gdje se svako značenje referira na neko drugo značenje, ali ovaj put bez beskonačnog regresa - onda je nužno da se svaka esencija rastopi u esencijalnoj relaciji. Esencijalna relacija znači da je sve jedinstvo sebe i drugoga i jedinstva sebe i drugoga. A to je ujedno i rudimentarna definicija pojma kao takvog. Naime, pojam je jedinstvo sebe (univerzalnog), drugoga (partikularnog) i jedinstva sebe i drugoga (individualno). Zato se kaže da se esencija samo-ukida u korist pojma.
Jel možeš te stavove izložiti nekom drugom metodom( npr geometrijskom metodom kakvu je koristio Spinoza)?

Jel laž pojam i ako jest kako se tu esencija samo-ukida u korist pojma?
Orah is offline  
Old 26.12.2016., 13:53   #7564
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Bitak.
Da ali unekim našim prijašnjim raspravama zauzimao si stav da Bitak nema sadržaj i da je po tome Bitak =Ništa ali ako smatraš da je postojanje postojanja= Bitak tada Bitak ima sadržaj a to je postojanje ( postojanje postojanja) dok Ništa nema sadržaj zato i ne može postojat.
Orah is offline  
Old 26.12.2016., 19:10   #7565
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ali da bi to mogli prihvatiti treba usvojiti pretpostavku da se cjelina može dijeliti u beskonačnost ali izgleda da stvarnost nije takva.
Naravno da nije, u tome je poanta. Nema lažne beskonačnosti. Odnosno, kad god se ista pojavljuje, to znači da je nešto bitno izuzeto iz mišljenja.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Jel možeš te stavove izložiti nekom drugom metodom( npr geometrijskom metodom kakvu je koristio Spinoza)?
Ne mogu.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Jel laž pojam i ako jest kako se tu esencija samo-ukida u korist pojma?
Tako što laž ne ovisi samo o sebi (esencija), nego i o drugome (istina).
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is online now  
Old 26.12.2016., 19:13   #7566
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Da ali unekim našim prijašnjim raspravama zauzimao si stav da Bitak nema sadržaj i da je po tome Bitak =Ništa ali ako smatraš da je postojanje postojanja= Bitak tada Bitak ima sadržaj a to je postojanje ( postojanje postojanja) dok Ništa nema sadržaj zato i ne može postojat.
Ni bitak ni ništa ne postoje konkretno, nego samo kao apstrakcije. Njihov "sadržaj" je isti - potpuna i neposredna nedeterminiranost. Ne mogu se razlikovati po sadržaju, nego samo po značenju. Konkretno postojanje sadrži i jednog i drugog.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is online now  
Old 26.12.2016., 21:52   #7567
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kojeg sam vjerskog opredljenja ako mislim da je pitanje vjere/boga/stvoritelja "krivo" tj. da je to 'non-pitanje'. Znaci nije da *jos* nisam uvjeren, nego sam uvjeren da je to pitanje greska uma i ne mogu ga probaviti, moj um vidi tu gresku.

Znaci uopce se ne zelim pozicionirati u odnosu na to pitanje jer bilo kakva pozicija zapravo opravdava i to pitanje i pojam boga koji je sadrzan u pitanju, pa cak i agnosticka.
Moj stav je kao da nisam nikad ni cuo za to, nemam poziciju u odnosu na to i moj mozak ne moze uopce probaviti niti to pitanje pa niti moguce odgovore, nista.
Mislim da nisam agnostik pa da mislim da ne znam odgovor na pitanje ili da mislim da ne mogu znati, nego upravo "ne razumijem" pitanje, "it does not compute", pitanje nema smisla i onaj tko ga pita nek se jebe sam s njim
Jesam li ja budist radi toga ili sta? Jedino budizam ima takav odnos prema tome od onog sto znam.
42
Leteća is offline  
Old 26.12.2016., 23:24   #7568
addx -- meni ništa ne gori i dobro mi je i **ebe mi se za budizam i Buddhu

Quote:
addx kaže: Pogledaj post



... nego sam uvjeren da je to pitanje greska uma i ne mogu ga probaviti, moj um vidi tu gresku.
ja sam ,vidiš, uvjeren da je to što nemaš poziciju prema '' tome, greška TVOG uma, točnije srca, odnosno ''greška tvoje temeljne životne pozicije..

Vidi , ne kažem ja da si ti ''loš '' nego ti uopće ne vidiš u čemu je problem jer
ti ustvari ''spavaš '' u vezi tog pitanja . Ne da ti to ne možeš razumjeti (jer to nije pitanje inteligencije) nego je to pitanje srca i DOŽIVLJAVANJA STVARNOSTI ...
evo objašnjavat ću u hodu...

Quote:

Znaci uopce se ne zelim pozicionirati u odnosu na to pitanje jer bilo kakva pozicija zapravo opravdava i to pitanje i pojam boga koji je sadrzan u pitanju, pa cak i agnosticka.
Moj stav je kao da nisam nikad ni cuo za to, nemam poziciju u odnosu na to i moj mozak ne moze uopce probaviti niti to pitanje pa niti moguce odgovore, nista.
To što se ne želiš pozicionirati je isti stav onog čovjeka u njemačkoj (ili bilo gdje u svijetu koji se ne želi pozicionirai u vezi onog što ga ne DODIRUJE

dakle to ide ovako u životu svakog addxa i neopredjeljenih ...

1)
addx čita da odvode židove ''negdje '' iz stanova..
koji je njegov odgovor-
nije to moja briga.sigurno ima neki razlog. ja pošteno radim svoj posao..i nemam se što pozicionirati

2) adx čuje da odvode cigane, komuniste ljevičare, ...

što on kaže...nije to moja briga.sigurno ima neki razlog. ja pošteno radim svoj posao..i nemam se što pozicionirati. ne vidim u čemu je tu problem...neka državni organi rade svoj posao

3) policija kuca na vrata addx i kaže mu da mora u logor

koji je njegov odgovor -?

UPOMOOOĆ LJUDI ...
JA NISAM KRIV
NIŠTA NISAM UČINIO

pomoziteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee mi ........
neka mi javnost, novine, forum svi pomognuuuuuuuu
nemam pojma što mi se ovo događa ....
ja sam dobar i pošten forumaš ...

==
Što je dakle u ovoj priči addx ,a što policija i gdje ga to vode i što je logor

pa addx je ugodan građanski život koji tipičan (mladi) addx zaista vodi pošteno i inteligentno i takvih addxova ima većina i oni su u biti ok ljudi,ALI ONI UOPĆE NISU SVJESNI DA SPAVAJU I NIŠ NE KUŽE
policija su 4 jahača pokalipse ( tj patnja... bol .SMRT ...pitanje tko sam ,što sam kuda idem..

a logor je ono pitanje koje će ih '' MAAT '' (savjest, postojanje, ) pitati kada se jedan dan zaista probude u logoru i drami života

tko si ti doista i koliko teži tvoje srce i možeš li uravnotežiti pero Maat ?
i zašto nisi reagirao kada su vodli židove.....
i zašto nemaš pojma o tome što te Buddha upozoravao DA GORI SVE !!!!!!

TEK KADA SE SVAKI ADDX ZAISTA SUOČI sa pitanjem boli, patnje, gubitka,smrti ,i da gori sve tj odvođenjem židova i potrage za istinom tj kada mu oni zakucaju ZAISTA na vrata on će se probuditi iz tobožnje sreće i neopredljenosti i ''tuđih grešaka ''

TI UOPĆE NE DOŽIVLJAVAŠ I NE VIDIŠ DA TI NIKADA NISI UISTINU PATIO,
niti te zaista više od svega zanima tajna postojanja..


PA NE MOŽE TI NITI JEDAN FAKULTET niti 5 doktorata iz filozofije, inžinjerstva, fizike i biologije dati odgovor na TAJNU UNIVERZUMA

nego upravo ono prema čemu se ti odbijaš pozicionirati .
I TVOJA AKTIVNA ULOGA U TOME.

TEBE UOPĆE JOŠ NE DIRA ŠTO NEMAŠ POJMA TKO SI I KAKVO JE IZGLEDALO TVOJE LICE PRIJE NEGO ŠTO SU ROĐENI TVOJ BAKA I DJED .



Quote:
Jesam li ja budist radi toga ili sta? Jedino budizam ima takav odnos prema tome od onog sto znam.
Ti si mlad (ne vjerujem da imaš više od 35 godina jer je i to važno) zdrav, pametan, čovjek , ali nemaš pojma o religijama pa naravno ni o budizmu.

Upravo budizam(ali i sve religije) imaju aktivan odnos prema bolu , patnji, neznanju I TAJNI UNIVERZUMA.

Buddha izričito kaže GORI SVE !!!!!!!!!!!!!!!

Znaš li ti uopće što to znači.?
To znači da svaki dan 4 jahača apokalipse u zagrebu , new yorku , indiji ''odvode židove, komuniste, cigane, ljevičare...''i većinu ljudi
a koji SE NIKADA NISU HTJELI POZICIONIRATI DA GORI SVE I DA SU ZAROBLJENI U VLASTITOJ PLATONOVOJ PEĆINI.

ali ti živiš ugodan građanski život i najveća ti je briga što si upao u crveni val na semaforu....i što te šef gnjavi na poslu, a žena ti prigovara...i što ne kužiš Sigmunda i Hegela...

Tebe još nikada u životu nije pogodilo to Budhino GORI SVE

jer ti još nikada nije zakucala ''policija '' i ''4 jahača apokalipse ''na vrata

ti uopće ne shvaćaš što znači kada ti Buddha kaže da ti gore oči, usta, um, cijeli život tj da sve oko tebe gori i ti goriš ...

TI UOPĆE NE SHVAĆAŠ DA SI ZAROBLJEN I DA TI JE POTREBNO OSLOBOĐENJE !!!

jer ti USTVARI spavaš i sretan si i kažeš pa meni je lijepo..
ne vidim da išta gori
ne miriše se nikakav palež..
nisam ja zarobljen ja sam slobodan i sretan...

istina čujem neke glasine da odvode židove, cigane...slabiće, kriminalce u neki logor i smrt i kraj....... ali to je njihova greška a ne moja...

jer moj je stav jasan...

'' uopce se ne zelim pozicionirati u odnosu na to pitanje slobode i da gori sve jer bilo kakva pozicija zapravo opravdava i to pitanje i te glasine..'' kažem jasno svima

meni je dobro i ne gori mi ništa
a osobito mi ne gore oči, usta, um...

nego sam zdrav, pametan, mlad, sretan ... :klap:
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 27.12.2016. at 00:51.
parsifal is offline  
Old 27.12.2016., 10:54   #7569
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
To znači da svaki dan 4 jahača apokalipse u zagrebu , new yorku , indiji ''odvode židove, komuniste, cigane, ljevičare...''i većinu ljudi
a koji SE NIKADA NISU HTJELI POZICIONIRATI DA GORI SVE I DA SU ZAROBLJENI U VLASTITOJ PLATONOVOJ PEĆINI.
A kaj to tebe brine? Pa to su obični ateistički idioti koje dobri vjernici odvode na tuširanje, pardon, u raj.
Leteća is offline  
Old 27.12.2016., 13:05   #7570
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A kaj to tebe brine? Pa to su obični ateistički idioti koje dobri vjernici odvode na tuširanje, pardon, u raj.
Pa ne brine me.

Moj forumski kolega je nešto iskreno pitao ,a ja sam mu JEDINI ljubazno,velikodušno , ruhom finog stila odgovorio o tome kako stvari stoje.A stvari stoje ISTO i mom meni i njegovom njemu pa je to zaista fer i od mene i od univerzuma .

Nego, nešto si sarkastična kada se javljaš na filozofiji u posljednje vreme.
Tko te to nasekirao i povrijedio pa stvari ne idu kako ti želiš .
Jesu li te zakačili ljudi ili univerzum
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 27.12.2016., 13:14   #7571
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
ja sam ,vidiš, uvjeren da je to što nemaš poziciju prema '' tome, greška TVOG uma, točnije srca, odnosno ''greška tvoje temeljne životne pozicije..

To što se ne želiš pozicionirati je isti stav onog čovjeka u njemačkoj (ili bilo gdje u svijetu koji se ne želi pozicionirai u vezi onog što ga ne DODIRUJE

dakle to ide ovako u životu svakog addxa i neopredjeljenih ...
1)
addx čita da odvode židove ''negdje '' iz stanova..
koji je njegov odgovor-
nije to moja briga.sigurno ima neki razlog. ja pošteno radim svoj posao..i nemam se što pozicionirati

2) adx čuje da odvode cigane, komuniste ljevičare, ...

što on kaže...nije to moja briga.sigurno ima neki razlog. ja pošteno radim svoj posao..i nemam se što pozicionirati. ne vidim u čemu je tu problem...neka državni organi rade svoj posao

3) policija kuca na vrata addx i kaže mu da mora u logor

koji je njegov odgovor -?

UPOMOOOĆ LJUDI ...
JA NISAM KRIV
NIŠTA NISAM UČINIO

pomoziteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee mi ........
neka mi javnost, novine, forum svi pomognuuuuuuuu
nemam pojma što mi se ovo događa ....
ja sam dobar i pošten forumaš ...

==
Što je dakle u ovoj priči addx ,a što policija i gdje ga to vode i što je logor

pa addx je ugodan građanski život koji tipičan (mladi) addx zaista vodi pošteno i inteligentno i takvih addxova ima većina i oni su u biti ok ljudi,ALI ONI UOPĆE NISU SVJESNI DA SPAVAJU I NIŠ NE KUŽE
policija su 4 jahača pokalipse ( tj patnja... bol .SMRT ...pitanje tko sam ,što sam kuda idem..

a logor je ono pitanje koje će ih '' MAAT '' (savjest, postojanje, ) pitati kada se jedan dan zaista probude u logoru i drami života

tko si ti doista i koliko teži tvoje srce i možeš li uravnotežiti pero Maat ?
i zašto nisi reagirao kada su vodli židove.....
i zašto nemaš pojma o tome što te Buddha upozoravao DA GORI SVE !!!!!!

TEK KADA SE SVAKI ADDX ZAISTA SUOČI sa pitanjem boli, patnje, gubitka,smrti ,i da gori sve tj odvođenjem židova i potrage za istinom tj kada mu oni zakucaju ZAISTA na vrata on će se probuditi iz tobožnje sreće i neopredljenosti i ''tuđih grešaka ''

TI UOPĆE NE DOŽIVLJAVAŠ I NE VIDIŠ DA TI NIKADA NISI UISTINU PATIO,
niti te zaista više od svega zanima tajna postojanja..


PA NE MOŽE TI NITI JEDAN FAKULTET niti 5 doktorata iz filozofije, inžinjerstva, fizike i biologije dati odgovor na TAJNU UNIVERZUMA

nego upravo ono prema čemu se ti odbijaš pozicionirati .
I TVOJA AKTIVNA ULOGA U TOME.

TEBE UOPĆE JOŠ NE DIRA ŠTO NEMAŠ POJMA TKO SI I KAKVO JE IZGLEDALO TVOJE LICE PRIJE NEGO ŠTO SU ROĐENI TVOJ BAKA I DJED .





Ti si mlad (ne vjerujem da imaš više od 35 godina jer je i to važno) zdrav, pametan, čovjek , ali nemaš pojma o religijama pa naravno ni o budizmu.

Upravo budizam(ali i sve religije) imaju aktivan odnos prema bolu , patnji, neznanju I TAJNI UNIVERZUMA.

Buddha izričito kaže GORI SVE !!!!!!!!!!!!!!!

Znaš li ti uopće što to znači.?
To znači da svaki dan 4 jahača apokalipse u zagrebu , new yorku , indiji ''odvode židove, komuniste, cigane, ljevičare...''i većinu ljudi
a koji SE NIKADA NISU HTJELI POZICIONIRATI DA GORI SVE I DA SU ZAROBLJENI U VLASTITOJ PLATONOVOJ PEĆINI.

ali ti živiš ugodan građanski život i najveća ti je briga što si upao u crveni val na semaforu....i što te šef gnjavi na poslu, a žena ti prigovara...i što ne kužiš Sigmunda i Hegela...

Tebe još nikada u životu nije pogodilo to Budhino GORI SVE

jer ti još nikada nije zakucala ''policija '' i ''4 jahača apokalipse ''na vrata

ti uopće ne shvaćaš što znači kada ti Buddha kaže da ti gore oči, usta, um, cijeli život tj da sve oko tebe gori i ti goriš ...

TI UOPĆE NE SHVAĆAŠ DA SI ZAROBLJEN I DA TI JE POTREBNO OSLOBOĐENJE !!!

jer ti USTVARI spavaš i sretan si i kažeš pa meni je lijepo..
ne vidim da išta gori
ne miriše se nikakav palež..
nisam ja zarobljen ja sam slobodan i sretan...

istina čujem neke glasine da odvode židove, cigane...slabiće, kriminalce u neki logor i smrt i kraj....... ali to je njihova greška a ne moja...

jer moj je stav jasan...

'' uopce se ne zelim pozicionirati u odnosu na to pitanje slobode i da gori sve jer bilo kakva pozicija zapravo opravdava i to pitanje i te glasine..'' kažem jasno svima

meni je dobro i ne gori mi ništa
a osobito mi ne gore oči, usta, um...

nego sam zdrav, pametan, mlad, sretan ... :klap:

Kolega parsifal, promasili ste metu u potpunosti.

Pri tom ste me i poprilicno uvrijedili s tim projiciranjem te "zivim svoj zivot i boli me briga" varijante, tako da necu biti prefin.

Za mene je Bog druga rijec za "dobro" tj. nekakva derivacija/antropomorfizacija rijeci "dobro" (i osjecaja koji uopce nosi/prati taj pojam "dobro")

Ljudi kad vide dobro, zele dobro, zele biti dio dobrog isto tako ne zele lose ne zele biti dio loseg. To je fundamentalno ljudskoj prirordi, osnovni approach/avoid. Mozemo ulaziti i na razinu fuking neurotransmitera oko toga ili sta je za koga dobro a sta lose i kako nastaju ti pojmovi, no trenutno mi se ne da.

To dakako nikako ne implicira da je meni "svejedno za dobro" kako ste gore nasiroko opisali. Ako mi je svejedno za (opce/lokalno/obiteljsko i moje) dobro onda ja nisam dio dobrog, pa onda nisam sretan.
To je vrlo jednostavno i ne potrebuje nikakva velika i vazna pitanja ni odgovore.

"Vjera (u dobro)" ne treba nikakav grandiozni narativ, ni normativ, ni apsolutnog suca/boga, ni stvoritelja, ni kaznitelja, ni tamnicara, pa ni proroka cak. Ne potrebuje nikakvo pitanje ni odgovor.

Pa da istaknem tu gresku u Vasoj glavi. Naime, Vi kolega parsifal, gnjavite ljude, posebice deklarirane agnostike ili ateiste, s raznoraznim vjerskim narativima, kao da ti ljudi ne vjeruju u dobro ili da im je svejedno za isto. Pri tom se cudom cudite sto to ljudima ide na zivce.

To sto vi uzivate u obogacivanju tog narativa i racionalizacija iza tog *osjecaja* je vasa stvar. To ne znaci nuzno da mi ostali taj *osjecaj* ne posjedujemo ili da ga ignoriramo ili sto vec.
U ruhu tvog finog potpisa: smatram da onaj tko pokusava dijeliti ljude na dobre i lose tako da ih pita da li *vjeruju u boga (Isusa/Allaha kako god ga nazva)*, a ne da li *vjeruju u dobro* - je idiot.

Zadnje uređivanje addx : 27.12.2016. at 13:47.
addx is offline  
Old 27.12.2016., 13:19   #7572
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A kaj to tebe brine? Pa to su obični ateistički idioti koje dobri vjernici odvode na tuširanje, pardon, u raj.
To je ljudski. Ljudi vole brinuti tuđe brige da ne bi morali rješavati svoje.

To dovodi do raznih komičnih postova, barem je meni komično kada mi drugi objašnjavaju kakva sam i zašto sam takva kakva jesam.

Da izbjegnu tu grešku u da ne rade od sebe bedake dovoljno je imati na pameti ono poznato filozofsko pitanje: Kako je to biti šišmiš.
mravac8 is offline  
Old 27.12.2016., 13:46   #7573
Pogrešan broj

Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Kolega parsifal, promasili ste metu u potpunosti.
ne nego ti nisi uopće shvatio što sam ti napisao i pitao te a evo ti i dokaza niže...



Quote:
Za mene je Bog druga rijec za "dobro" ili pak neka derivacija te rijeci.
Ja nigdje nisam u svom tekstu spomenuo označitelj Bog pa što ga ti zazivaš.
To ti je prvi dokaz da nisi odgovorio na ono što sam te pitao i da mi pripisuješ motive kojih nema i nemam.

Quote:
Ljudi kad vide dobro, zele dobro, zele biti dio dobrog isto tako ne zele lose ne zele biti dio loseg. To je fundamentalno ljudskoj prirordi. Approach/avoid. Mozemo ulaziti i na razinu fuking neurotransmitera oko toga.
Nigdje u svom pismu tebi nisam spominjao dobro niti implicirao da ti ne želiš dobro . Ja sam ti ispriča jednu alegoriju a nisam te optuživao da si loš .čak sam to izričito i napisao (nisi ti loš,nego spavaš !) Ovo je dokaz broj 2 da ti ja pišem jedno a ti spomniješ drugo.

Quote:
U duhu tvog potpisa mogu ti reci, onaj tko misli da bog tek nije druga rijec ili derivacija/antropomorfizacija rijeci "dobro" (i osjecaja koji uopce nosi/prati taj pojam "dobro"), je idiot.
ja ti o ovom nisam pisao a što sam ti pisao i pitao te ti nisi odgovorio .ovo ti je treći dokaz da ti ili ignoriraš moja pitanja ili ih potpuno ne shvaćaš. (Ponavljam to nije radi tvoj inteligencije nego tebe UOPĆE NE DOTIČE što sam ti pisao . Kao što mene ne dotiče antarktik, urugvaj i ekvator jer me za njih nije briga ...



Quote:
"Vjera (u dobro)" ne treba nikakav grandiozni narativ, ni normativ, ni apsolutnog suca/boga, ni stvoritelja, ni kaznitelja, ni tamnicara, pa ni proroka cak. Ne potrebuje nikakvo pitanje ni odgovor.
Koliko se ja sjećam ja u svom pismu tebi nisam spominjao nejasne pojmove vjera, dobro, Bog, itd.

SPOMINJAO SAM TI BUDDHU i objasnio ti zašto nisi budist.
na to se nisi osvrnuo.

Pitao sam te znaš li što znači da gori sve.
nisi odgovorio.

pitao sam te shvaćaš li da si u tamnici tj da si neslobodan (kao i 99,999% ljudi ) i pitao te o tome tj što ćeš poduzeti u vezi toga.

Pitao sam te da kažeš kako je izgledalo tvoje lice prije nego šti su rođeni tvoj baka i djed.

NISAM PITAO za BOGA, DOBRO, VJERU, RAJ,PAKAO ,DJEVICU I GOLUBICU, CRKVU ,SVETE KNJIGE, NITI PRIJETNJE NA OVOM I ONOM SVIJETU.

Quote:
Pa da reiteriram gresku u Vasoj glavi. Naime, Vi kolega parsifal, gnjavite ljude, posebice deklarirane agnostike ili ateiste, s raznoraznim vjerskim narativima, kao da ti ljudi ne vjeruju u dobro ili da im je svejedno za isto.
Ponavljaš se i pripisuješ mi riječi koje te nisam pitao.
Pitao sam te shvaćaš li što znači da gori sve i da tebi (i meni i moderatoru i Sigmundu i letećoj nezadovoljnici )gore i usta i oči i um .

Quote:
To sto vi uzivate u obogacivanju tog narativa i racionalizacija iza tog *osjecaja* je vasa stvar. To ne znaci da mi ostali taj *osjecaj* ne posjedujemo ili da ga ignoriramo.
Najgori za shvatiti i DOŽIVJETI duhovno jednostavne stvari i istinu su filozofi i intelektualci i inteligentni ljudi (kao addx dodao bih ja ).
Filozofi i intelektualci su zarobljeni u mrežama svojih ideja i koncepata.
Oni tako koriste svoj razum i inteligenciju da zapetljaju i sami sebe i pitanje i nikada se ne pitaju npr po komu ili po čemu sam svjestan i čijim i kojim to svjetlom svjetli moja svijest.


Buddha

a kasnije Nisargadatta Maharaj(iako nije imao pojma tko je Buddha)


__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 27.12.2016., 14:24   #7574
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
ne nego ti nisi uopće shvatio što sam ti napisao i pitao te a evo ti i dokaza niže...


Ja nigdje nisam u svom tekstu spomenuo označitelj Bog pa što ga ti zazivaš.
To ti je prvi dokaz da nisi odgovorio na ono što sam te pitao i da mi pripisuješ motive kojih nema i nemam.
90% tvojih postova odlazi na uvjeravanje forumasa da postoji bog. Tvoj potpis je posvecen tome. Tako da nije nuzno da ti koristis oznacitelj Bog kada je sasvim jasno o cem pricas.

Quote:


Nigdje u svom pismu tebi nisam spominjao dobro niti implicirao da ti ne želiš dobro . Ja sam ti ispriča jednu alegoriju a nisam te optuživao da si loš .čak sam to izričito i napisao (nisi ti loš,nego spavaš !) Ovo je dokaz broj 2 da ti ja pišem jedno a ti spomniješ drugo.
"Nisi ti los nego spavas" A spavanje je dobro?

Ne uzimaj si za pravo govoriti drugima da spavaju i to jos k tome da ih ovako pravis budalama i tepas im da nije to lose nego eto, sad ces ti to, sto nije lose, ispraviti.

Quote:

Koliko se ja sjećam ja u svom pismu tebi nisam spominjao nejasne pojmove vjera, dobro, Bog, itd.

SPOMINJAO SAM TI BUDDHU i objasnio ti zašto nisi budist.
na to se nisi osvrnuo.

Pitao sam te znaš li što znači da gori sve.
nisi odgovorio.

pitao sam te shvaćaš li da si u tamnici tj da si neslobodan (kao i 99,999% ljudi ) i pitao te o tome tj što ćeš poduzeti u vezi toga.

Pitao sam te da kažeš kako je izgledalo tvoje lice prije nego šti su rođeni tvoj baka i djed.

NISAM PITAO za BOGA, DOBRO, VJERU, RAJ,PAKAO ,DJEVICU I GOLUBICU, CRKVU ,SVETE KNJIGE, NITI PRIJETNJE NA OVOM I ONOM SVIJETU.



Nisi me pitao za djevicu i golubicu, nego si me pitao za "gori sve" i "kako je izgledalo moje lice prije nego sto mi je rodjen djed". I tajne univerzuma.
Ne, ovaj put si pitao za "gori sve" i "kako je izgledalo moje lice prije nego sto mi je rodjen djed". Iduci put ce biti neki novi narativ velike tajne univerzuma.

Quote:

Pitao sam te shvaćaš li što znači da gori sve i da tebi (i meni i moderatoru i Sigmundu i letećoj nezadovoljnici )gore i usta i oči i um .
Ako imas nesto za napisati, napisi. Nije ti ovo kviz.

Quote:

Najgori za shvatiti i DOŽIVJETI duhovno jednostavne stvari i istinu su filozofi i intelektualci i inteligentni ljudi (kao addx dodao bih ja ).
Filozofi i intelektualci su zarobljeni u mrežama svojih ideja i koncepata.
Oni tako koriste svoj razum i inteligenciju da zapetljaju i sami sebe i pitanje i nikada se ne pitaju npr po komu ili po čemu sam svjestan i čijim i kojim to svjetlom svjetli moja svijest.

Budina neodgovorena pitanja su dobro poznata stvar, vjerojatno poznatija od toga da "sve gori". A tvoje tajne univerzuma su sve redom medju "pitanjima koja su plod groznice uma"

Quote:
What am I?
How am I?
Am I?
Am I not?
Did I exist in the past?
Did I not exist in the past?
What was I in the past?
How was I in the past?
Having been what, did I become what in the past?
Shall I exist in future?
Shall I not exist in future?
What shall I be in future?
How shall I be in future?
Having been what, shall I become what in future?
Whence came this person?
Whither will he go?

The Buddha remained silent when asked these fourteen questions. He described them as a net and refused to be drawn into such a net of theories, speculations, and dogmas. He said that it was because he was free of bondage to all theories and dogmas that he had attained liberation. Such speculations, he said, are attended by fever, unease, bewilderment, and suffering, and it is by freeing oneself of them that one achieves liberation
Eto, ja sam se oslobodio tih pitanja na isti nacin i upravo u tom je moja pozicija.
A ti me jebes da sam u "tamnici" i da bi se trebao pitati ta pitanja (kako je izgledalo moje lice prije nego sam se rodio) jer se iza njih krije oslobadjajuca tajna univerzuma i onda mi jos kazes da je to budisticki?
addx is offline  
Old 27.12.2016., 14:35   #7575
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pa ne brine me.

Moj forumski kolega je nešto iskreno pitao ,a ja sam mu JEDINI ljubazno,velikodušno , ruhom finog stila odgovorio o tome kako stvari stoje.A stvari stoje ISTO i mom meni i njegovom njemu pa je to zaista fer i od mene i od univerzuma .

Nego, nešto si sarkastična kada se javljaš na filozofiji u posljednje vreme.
Tko te to nasekirao i povrijedio pa stvari ne idu kako ti želiš .
Jesu li te zakačili ljudi ili univerzum
Ako ne brine tebe, zašto bi brinulo druge? Malkice si mi licemjeran, a stil ti je fin kao kanta stajskog gnoja. U životu mi ide skroz fajn, hvala na pitanju. Univerzum i ja smo u odličnim odnosima - da njega nema, ne bih imala gdje bit. Ljudi znaju bit svemirski davež, da, ali protiv idiota se borim sarkazmom pa sam praktički neranjiva.
Leteća is offline  
Old 27.12.2016., 14:39   #7576
Quote:
addx kaže: Pogledaj post




Eto, ja sam se oslobodio tih pitanja na isti nacin i upravo u tom je moja pozicija.
(Sorry imam samo vremena za kratko..)

Baš si finu samodovljnu poziciju zauzeo.
pa zašto gubiš vrijeme na ovom forumu kada si sazreo za sabor i bavljenje politikom

A što je ostalim pitanjima.
Ti hoćeš reći da se sva pitanja svode na ovih 13.
Ti hoćeš reći da se miljarda budista uzalud trudi meditirajući ,a ti si to sve prozreo bez ikakovog truda.
Čestitam.
Pa ti otkrio budistički perpetum mobile

Jesi li ti svjestan da si upravo izjavio da je 25 stoljeća budističke meditacije i potrage za oslobođenjem uzaludno i da je pravo rješenje ono koje si nam ti izložio tj da treba odmah svim ljudima dijeliti penziju i prije nego što počnu raditi

Čestitam .
Čudi me što to ne objaviš budističkom svijetu koji je u zabludi i uzalud traži 25 stoljeća meditacijom i satsangom i pisanjem ono što si ti našao jednostavno metodom- ignoriranjem problema .


Quote:
A ti me jebes da sam u "tamnici" i da bi se trebao pitati ta pitanja (kako je izgledalo moje lice prije nego sam se rodio) jer se iza njih krije oslobadjajuca tajna univerzuma i onda mi jos kazes da je to budisticki?
To ti je glavno pitanje zen budizma. to treba DOŽIVJETI a ne ignorirati.

Čudno da ti kao samoproglašeni budist to ne znaš
I ne jebem te ja s tim pitanjem.
nego te jebe zbilja ako je uistinu doživljavaš.
Pošto je ti IGNORIRAŠ onda ti je iritantno kada ti netko (npr zbilja preko mene kao glasnika) napomene o tome da ignoriranje nije odgovor na pitanje.

Zar ti ne misliš da si u tamnici jer ne znaš otkud stižu tvoje misli i po kome sija tvoja svijest

Što misliš zašto budisti meditiraju cijeli život i zašto je Buddha umirući rekao

Meditiraj marljivo adx (i izbjegavaj filozofiju ) da postigneš spasenje.

Čudno jel da.
Nije rekao ...

sačekajte da se pojavi u 21 stoljeću addx jer je on jedini skužio da samo treba odbaciti sva pitanja a odgovori se mogu naći čavrljajući na forumu o Hegelu.

20 stoljeća ćete uzaludno meditirati a ona će vam addx otkriti važnu tajnu:

ona pitanja na koja ne znate odgovor ignorirajte .


i reci nam jer ti si budist :
O KOJEM TO SPASENJU GOVORI BUDDHA addx .

ps.

znaš li zašto je buddha šutio na onih 13 pitanja

Da li zato što nije znao odgovor ili je znao ali nije htio reći

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 27.12.2016. at 14:51.
parsifal is offline  
Old 27.12.2016., 15:10   #7577
Addx je zen-budist. Da sretne Budu bez beda bi ga umlatio letvom. Ne iz čista mira, nego da ne mora slušati njegova prekenjavanja o tome kako je život patnja koja završava na kompostnoj hrpi.
Leteća is offline  
Old 27.12.2016., 15:10   #7578
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Baš si finu samodovljnu poziciju zauzeo.
pa zašto gubiš vrijeme na ovom forumu kada si sazreo za sabor i bavljenje politikom
Bavim se pitanjima koja imaju odgovore.

Quote:

A što je ostalim pitanjima.
Ti hoćeš reći da se sva pitanja svode na ovih 13.
Ta kojima ti stalno gnjavis, uglavnom da. Pa evo ovo sto si me pitao "kako je izgledalo moje lice prije nego se rodio moj djed" je tocno iz tog popisa.

Quote:
Ti hoćeš reći da se miljarda budista uzalud trudi meditirajući ,a ti si to sve prozreo bez ikakovog truda.
Čestitam.
Pa ti otkrio budistički perpetum mobile
Jedna stvar je umiriti mozak i podsvijest i sve da ta pitanja isceznu. Za to treba hrpa meditacije i drugih stvari, asketizam i sl.

Druga stvar je logicki shvatiti uzrok tih pitanja sto sprjecava svu daljnju primjenu logike(misljenja) u tom smjeru. To je vise mentalno oslobadjajuce nego duhovno.


Quote:
To ti je glavno pitanje zen budizma.
Čudno da ti kao samoproglašeni budist to ne znaš
Ja nisam samoproglaseni budist nego sam primjetio da sam poravnat po tom pitanju s budistickim stavom. No ovako odokativni nisam primjetio da se budizam bavi nekakvim velikim pitanjima nego upravo dekonstrukcijom istih uglavnom po principu tetralemme.

Quote:
I ne jebem te ja s tim pitanjem.
nego te jebe zbilja ako je uistinu doživljavaš.
Pošto je ti IGNORIRAŠ onda ti je iritantno kada ti netko (npr zbilja preko mene kao glasnika) napomene o tome da ignoriranje nije odgovor na pitanje.
Iritantna je svaka recenica koja je izgovorena s visine bez pokrica. Nazvao ti to glasnistvom, budjenjem kako god.

Quote:
Zar ti ne misliš da si u tamnici jer ne znaš otkud stižu tvoje misli i po kome sija tvoja svijest

Što misliš zašto budisti meditiraju cijeli život i zašto je Buddha umirući rekao

Meditiraj marljivo adx (i izbjegavaj filozofiju ) da postigneš spasenje.
Ja sam tu na forumu uglavnom pokusavao raspravljati tu svoju "filozofiju zivota" ili kako priroda tvori zivot a da je to ujedno i filozofski i znanstveno popraceno tj. konsolidirano maksimalno kroz sve znanstvene discipline i samu filozofiju. Pokusavao sam i biti neutralan koliko mogu u tim zadanim okvirima sto se tice tih pitanja entiteta boga, stvaratelja i slicno.

Smatram da je to dobro, bolje shvatiti covjeka i zivot opcenito i odnos svega toga, to nam moze kvalitetno uokviriti stvarnost i omoguciti pametnije izbore i to je moj poriv, moja motivacija. Ne mislim da cu time postici spasenje niti je u tome poanta.

Quote:

Čudno jel da.
Nije rekao ...

sačekajte da se pojavi u 21 stoljeću addx jer je on jedini skužio da samo treba odbaciti sva pitanja a odgovori se mogu naći čavrljajući na forumu o Hegelu.
Pa cini se zapravo da ni Hegel nije izdrzao nego ponuditi svoju vrlo (ili pre) elaboriranu verziju odgovora na ta pitanja, a ni to njegovo zapravo nista ne govori, kao ni svi ostali odgovori na ta pitanja. U razgovorima na forumu redovito iznova otkrivam banalnosti u ruhu velikih otajstva. Kretanje apsolutnog duha ili bozja volja su odgovori na pitanje "zasto" koji su potpuno suplji, isprazni, ma koliko se pojmova umrezi i udruzi da ih pokusa ispuniti.

Quote:

20 stoljeća ćete uzaludno meditirati a ona će vam addx otkriti važnu tajnu:

ona pitanja na koja ne znate odgovor ignorirajte .


i reci nam jer ti si budist :
O KOJEM TO SPASENJU GOVORI BUDDHA addx .
O spasenju od nepotrebnog misljenja i blebetanja.

Quote:

znaš li zašto je buddha šutio na onih 13 pitanja

Da li zato što nije znao odgovor ili je znao ali nije htio reći

Ili oboje ili nijedno.

Zadnje uređivanje addx : 27.12.2016. at 15:31.
addx is offline  
Old 27.12.2016., 16:21   #7579
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
42
420?
addx is offline  
Old 27.12.2016., 16:24   #7580
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Addx je zen-budist. Da sretne Budu bez beda bi ga umlatio letvom. Ne iz čista mira, nego da ne mora slušati njegova prekenjavanja o tome kako je život patnja koja završava na kompostnoj hrpi.
Ma nije moj dan, docekao me srusen sustav ujutro i svi na godisnjem.
addx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.