Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2017., 23:49   #3041
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
ploca s nazivom mog obrta stavljenja jr na procelje zgrade u kojoj se nalazi moj virtualni ured koji se brine o ispunjavanju svih zakonskih zahtjeva, tako da sam mirna sto se toga tice.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
i na ploču sam zaboravio, da... osim toga, tamo imaš sandučić i podigneš poštu?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 23:54   #3042
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
i na ploču sam zaboravio, da... osim toga, tamo imaš sandučić i podigneš poštu?
posta dolazi kod njih. mogu je osobno preuzeti ili mi je posalju skeniranu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 01:27   #3043
Kako piše ovdje
https://solo.com.hr/blog/kako-otvori...mplikacija/140

pod osnovni podaci obrta piše i datum početka rada
e sad da li je to službeni početak rada, jer se mora još i predat zahtjev za paušalno?
A tko zna kad će stiči rješenje od njih.

Otkad se onda računa rok za predaju zahtjeva za paušalno od napisanog početka rada ili rješenja?
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 09:50   #3044
Rješenje je rok početka rada tj. datum koji si napisao. Paušalno oporezivanje se tiče porezne. Znači dvije odvojene stvari, nekako će te već oporeziti, a kako, nije bitno, sam ti radi haha.

A nije li jasno ovo u tekstu: "a datum početka rada 15.5. ili 01.06. ili slično, a to je datum od kada se smije raditi i izdavati račune."
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:49   #3045
Ponavljam upit - ako netko nije vidio - HVALA

Hvala na pomoći!

Quote:
olyo01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Uskoro namjeravam otvoriti obrt (paušal) i pročitao sam večinu ovog foruma u zadnjih par tjedana ali ponovno imam neke nejasnoće uz naplatu - izdavanje računa strancima (fizičke osobe iz EU).
Naime ja bih pružao usluge prijevoza u HR, ali oni bi booking radili preko moje web stranice i ujedno bi plačali preko paypal-a.
Mislim da sam dobro shvatio da je plačanje preko paypal-a = transakcijski račun?!

No muči me dio uz izdavanje računa - treba li takav račun koji ide prema strancima (fizičke osobe iz EU) nešto posebno sadržavati (PDV ID?) ili je taj račun jednak
onome kojeg bi ispostavio svakoj drugoj osobi iz HR?

Da li je taj PDV ID broj vezan uz vrstu, mjesto i/ili način ostvarivanja usluge - ja usluge obavljam u HR za klijente koji dolaze u HR a samo plačanje vrše paypalom.

Nadam se da sam dovoljno dobro objasnio o čemu se radi i da će mi netko dati adekvatan odgovor.

Unaprijed hvala!
olyo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:57   #3046
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
To sam ti ja gore napisala tako je prije bilo prije SEPA standarda.

Možda još prolazi kod njih u sistemu...probaj prebacit pa ćeš vidjeti jel ti piše uplata redovnog primanja, ako ne napravi kao lestrt.

S time da pazi to je model primatelja HR 69 40002-oib obrta-100

A model platitelja ostavi HR99 jer ne možeš tu staviti HR67 itd. jer to ide samo kad se isplaćuje plaće - ne prolazi bez doprinosa...
Napravio sam kako mi je rekla teta u banci. A net.pbz mi nije dopustio da stavim model platitelja HR99, pa sam stavio HR00. To je ok?

Uglavnom, izgleda da je test prošao, piše mi na ispisu prometa "Uplata redovitog primanja". To je onda to?
Interpol2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:25   #3047
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Ovisno o vrsti djelatnosti imas opciju otvorit sezonski obrt. Postoji opcija obustave na odredjeni period al sve obveze i dalje teku. Znaci moras placat doprinose itd..
Malo kasnim s odgovorom.

Ako se obrt stavlja u mirovanje onda i doprinosi idu u mirovanje.

Zakon o doprinosima, Članak 186. stavak 3.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovog članka, u broj mjeseci obavljanja druge djelatnosi obvezniku doprinosa koji od te djelatnosti porez na dohodak plaća prema paušalnom dohotku ne uzima se razdoblje u kojem je privremeno obustavio obavljanje druge djelatnosti, sukladno propisu o obrtu.
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 13:08   #3048
je al dolje piše: Nakon što primiš Rješenje i Obrtnicu, čestitamo, postao/la si vlasnik obrta i možeš krenuti raditi i izdavati račune.


Da, drugi dan odmah napraviš račun a nemaš ni račun u banci koji tek možeš otvoriti nakon rješenja


Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Rješenje je rok početka rada tj. datum koji si napisao. Paušalno oporezivanje se tiče porezne. Znači dvije odvojene stvari, nekako će te već oporeziti, a kako, nije bitno, sam ti radi haha.

A nije li jasno ovo u tekstu: "a datum početka rada 15.5. ili 01.06. ili slično, a to je datum od kada se smije raditi i izdavati račune."
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 13:21   #3049
Ili otvoriš isti dan kad dobiješ rješenje i isti dan izdaš račun? Neki su baš komotni
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 14:16   #3050
Dan.., molim pomoc dali na računu treba navesti - Obveznik nije u sustavu PDV-a, PDV nije obračunat temeljem čl. 90 st.1 i st.2 Zakona o PDV-u ili bez stavke 2.?
Nens is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 14:25   #3051
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Nisam li ti ja već jednom odgovorio na pitanje o Fiverru i 99designsu?
Jesi donekle, hvala na dodatnom pojašnjenju!
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 17:09   #3052
u vezi e obrt - otvaranja online

piše odmah kod ulaza:
• dokaz o uplati upravne pristojbe u iznosu od 270,00 kn

a broj računa i poziv na broj nigdje, što sad? Da li ipak treba ići po raznim šalterima i po biljege?
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 17:15   #3053
Quote:
Interpol2 kaže: Pogledaj post
Napravio sam kako mi je rekla teta u banci. A net.pbz mi nije dopustio da stavim model platitelja HR99, pa sam stavio HR00. To je ok?

Uglavnom, izgleda da je test prošao, piše mi na ispisu prometa "Uplata redovitog primanja". To je onda to?
Da to je to...je kod nekih je HR99 a negdje HR00 prolazi...

Quote:
Nens kaže: Pogledaj post
Dan.., molim pomoc dali na računu treba navesti - Obveznik nije u sustavu PDV-a, PDV nije obračunat temeljem čl. 90 st.1 i st.2 Zakona o PDV-u ili bez stavke 2.?
Mora ići ta napomena.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 17:31   #3054
Hvala.

Dakle sve pišem: Obveznik nije u sustavu PDV-a, PDV nije obračunat temeljem čl. 90 st.1 i st.2 Zakona o PDV-u
Jer sta se nije nedavno pisalo samo Obveznik nije u sustavu PDV-a, PDV nije obračunat temeljem čl. 90 st.1, dakle bez stavke 2.
Ako mi je navedeno samo stavka 1.? Problem veliki ili?
Nens is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 18:15   #3055
Auuu, čovječe, koji promet ovdje!
A tek kako su fino ispremješana pitanja i odgovori...

@olyo01
Nije ti odgovoreno zato što je dio odgovora već dan na forumu, a vjerojatno nitko ne zna točan odgovor na pitanje o računu.
Mislim da ti izdaješ račun "kao svakoj drugoj osobi u HR", jer uslugu prijevoza daješ u HR. To je bez obzira što je uslugu kupio neki stranac online izvan Hrvatske. Uoči ono "mislim".

Ostalo po N-ti put:
Paypal = transakcijski račun
PDV ID
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 19:06   #3056
Quote:
łvek kaže: Pogledaj post
Dakle, ovako bi to izgledalo za paušalce koji nisu zaposleni kod nekog drugog i žive u Zagrebu...
Ako griješim, ispravite me

EDIT: Tnx zvizdanova, nisam ni primijetio greške

Da li ova kalkulacija još stoji ili ima izmjena još u njoj?
Gr3mlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 19:17   #3057
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
https://www.porezna-uprava.hr/Dokume...njeDohodak.pdf

opaaaa, i oni s više poslovnica mogu bit paušalci...
Bas sam te se sitila.
Znaci ne mora se za dio godine za koji prekoracen prag od 149.500 podnosit Doh i onda ponovo zahtjev, kako si bila negdi napisala?
Po ovome samo nastavljaju bit pausalci i to je to
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:36   #3058
danas zvala žena iz ureda, nažalost nije mi bila dovoljna samo potpisana tatina izjava kojom mi daje dopuštenje za korištenje stana tražila je vlasnički list, svašta nešto, reko ništa, pišite da će ipak bit na terenu, stvarno ne planiram tražiti papirologiju od stoljeća sedmog za stan u kojem sam odrasla. poslala sam joj izjavu mailom o prenamjeni i bok.

e sad, kad sam ispunjavala online, kao početak rada navela sam da želim 16.1. , al očito niš od toga, još mi nije stigla obrtnica, a kamoli da do tad stignem pečat izradit i otvorit račun ne kužim, zaš mi nisu ranije obradili zahtjev ako sam tražila da to bude 16.1.? a stvarno sam se nadala da ću moć prvu uvogodišnju uplatu podvalit odmah pod obrt, a ne opet na autorski...
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:47   #3059
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
danas zvala žena iz ureda, nažalost nije mi bila dovoljna samo potpisana tatina izjava kojom mi daje dopuštenje za korištenje stana tražila je vlasnički list, svašta nešto, reko ništa, pišite da će ipak bit na terenu, stvarno ne planiram tražiti papirologiju od stoljeća sedmog za stan u kojem sam odrasla. poslala sam joj izjavu mailom o prenamjeni i bok.
to isprintas s interneta za nekoliko minuta...
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:07   #3060
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
to isprintas s interneta za nekoliko minuta...
ma tražila je žena i sama po gruntovnicama, nije mogla nać
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.