Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2017., 18:56   #3141
Question

poštovani molim vas odgovor zašto plačam 70,00 kn biljega kad prelazim iz dohodaša u paušal!?
inmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:55   #3142
Quote:
inmm kaže: Pogledaj post
poštovani molim vas odgovor zašto plačam 70,00 kn biljega kad prelazim iz dohodaša u paušal!?
Zato što je tako propisano...kod ulaska u pdv ide 20 kn biljega...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 21:21   #3143
bila danas u banci i poreznoj, upisali mi sve, međutim i u banci su me pitali za rješenje o obrtu, a i na poreznoj, tamo sam teti to dužna i moram im odnijeti.... zašto ga ja nigdje nemam? nije mi došao na e-građani, nit sam ga našla pod dokumentima na e-obrtu (tamo mi je samo obrtnica i neslužbena kopija rješenja upisa u obrtni registar, a i aplikacija stalno javlja neku grešku kad oću provjerit jesu mi ga možda stavili)

dobila sam odmah PDV tj. vat number u obliku HRoib, no zanima me koga moram zamolit da mi ga ubace u vies bazu? ili to bude automatski, samo treba neko vrijeme?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 21:51   #3144
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
bila danas u banci i poreznoj, upisali mi sve, međutim i u banci su me pitali za rješenje o obrtu, a i na poreznoj, tamo sam teti to dužna i moram im odnijeti.... zašto ga ja nigdje nemam? nije mi došao na e-građani, nit sam ga našla pod dokumentima na e-obrtu (tamo mi je samo obrtnica i neslužbena kopija rješenja upisa u obrtni registar, a i aplikacija stalno javlja neku grešku kad oću provjerit jesu mi ga možda stavili)

dobila sam odmah PDV tj. vat number u obliku HRoib, no zanima me koga moram zamolit da mi ga ubace u vies bazu? ili to bude automatski, samo treba neko vrijeme?
Tu neslužbenu kopiju samo pošalji referentici na mail u Poreznu.

VAT broj će ti biti vidljiv nakon noćne obrade, sutra znači...tu provjeravaš:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=hr
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:06   #3145
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Tu neslužbenu kopiju samo pošalji referentici na mail u Poreznu.

VAT broj će ti biti vidljiv nakon noćne obrade, sutra znači...tu provjeravaš:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=hr
dala sam joj tu neslužbenu kopiju, zahvaljujući tome mi je i progledala kroz prste i upisala me, ali svejedno kaže da joj trebam donijeti rješenje

e i da, kad mi je upisivala obrt, sad je na RPO bio zaokružen 2.5, a 1.1. 2016, kad sam počela zarađivati na ino autorske, isto sam ga ispunjavala i prijavila inozemni dohodak, pa je to morala maknut kako bi mogla prijavit novi paušalni obrt...uglavnom, naravno da mi je novac ovaj mjesec ipak sjeo na autorski jer nisam uspjela javiti nove podatke na vrijeme, jel igra sad to kakvu ulogu? sutra očekujem uplatu, u srijedu standardno nosim joppd, nadam se zadnji ikad -.-
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 08:09   #3146
Fiskalna blagajna

Pozz
Prijatelj mi ima paušalni OPG. Zanima me jel se izmjene o prometu gotovinom koje stupaju na snagu u 7. mjesecu odnose i na njega. Točnije, jel mu treba fiskalna blagajna ako prodaje vlastite poljoprivredne proizvode?
Elizabeth007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 08:28   #3147
Quote:
inmm kaže: Pogledaj post
poštovani molim vas odgovor zašto plačam 70,00 kn biljega kad prelazim iz dohodaša u paušal!?
U mojoj PU je 20,00 kn
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 09:31   #3148
u mojoj nisu nista naplatili ne znas ko je tu lud
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:04   #3149
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
- porezni obveznik koji plaća paušalni porez obvezan je tijekom godine voditi evidenciju o
prometu

https://www.porezna-uprava.hr/Dokume...njeDohodak.pdf

Pitaj tetu u poreznoj a što onda znači ova rečenica iz objave na njihovoj stranici od 10.01.2017.godine, baš me zanima odgovor
Puno hvala na ovom linku , ja sam također pronašla u NN 1/2017 pravilnik u kojem lijepo piše pod člankom 7.Poslovne knjige i evidencije da se mora voditi KPR. Ne mogu vjerovati kakve sve dezinformacije oni šire..i kakvih sve referenata ima po tim poreznim upravama.. I mene živo zanima kaj bu rekla!
Hvala još jednom
Ka3na is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:03   #3150
Bliži se datum početka rada, a s time i izdavanje prvog računa, pa bi htio provjeriti još jednom jesam li sve dobro shvatio.

Radi se o uslugama koje sam pružao jednoj tvrtci baziranoj u SAD-u.

1. Izdajem dvojezični račun, navodim dogovorenu cifru u dolarima i kunama prema srednjem tečaju HNB-a na taj dan.

Od dodatnih napomena pišem:
Prijenos porezne obveze temeljem članka 17. stavka 1. Zakona o PDV-u (VAT reverse charge (art. 17. par. 1. Croatian VAT Law))
Sukladno članku 90. stavku 1. i 2. Zakona o PDV-u, ne obračunava se PDV. (kako je ovo praksa pisati na engleskom jeziku?)
- ne predajem Zbirnu prijavu ni Prijavu PDV-a

Račun u PDF-u čuvam na kompjuteru i šaljem njima kopiju.

2. Tvrtka traži da ispunim W8BEN formu. Ako sam dobro shvatio, to je njima za evidenciju dokaz da ne plaćam porez u SAD-u. Ispunjavam osnovne podatke, na liniju 6 (Foreign tax identifying number - TIN) pišem vlastiti OIB.

3. Jednom kada uplata sjedne na Paypal, upisujem cifru opet prema srednjem tečaju HNB-a u Knjigu prometa, i to je to.

Točno?
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 19:34   #3151
vezano za ovo: http://infos.hok.hr/faq/a_pravni_sav...sjediste_obrta

- dali sjedište obrta može biti na adresi na kojoj nemam prijavljeno ni prebivalište ni boravište? nisam više pametan, ja sam čovjek bez adrese, šta da radim?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 19:54   #3152
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
vezano za ovo: http://infos.hok.hr/faq/a_pravni_sav...sjediste_obrta

- dali sjedište obrta može biti na adresi na kojoj nemam prijavljeno ni prebivalište ni boravište? nisam više pametan, ja sam čovjek bez adrese, šta da radim?
Imas li vazecu HR osobnu?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 21:09   #3153
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Imas li vazecu HR osobnu?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Yep.
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:57   #3154
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
Yep.
Ako si iz ZG ili nekog drugog veceg grada, potrazi opciju co-working space i vec sam ti spomenula mogucnost najma virtualne adrese.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 00:33   #3155
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Ako si iz ZG ili nekog drugog veceg grada, potrazi opciju co-working space i vec sam ti spomenula mogucnost najma virtualne adrese.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Nisam. Potražio sam, nema takve opcije na ovim prostorima.
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 07:51   #3156
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
Nisam. Potražio sam, nema takve opcije na ovim prostorima.
Jesi se raspitao u poreznoj? Vidi mozes li unajmiti neki manji poslovni prostor u svom gradu i na toj adresi registrirati obrt.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 10:13   #3157
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
Nisam. Potražio sam, nema takve opcije na ovim prostorima.

Ima, a ovdje ti je najpovoljnije: http://mareconti.hr/usluga-virtualnog-ureda-novo/
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 10:55   #3158
Quote:
Katarinall2 kaže: Pogledaj post
Ima, a ovdje ti je najpovoljnije: http://mareconti.hr/usluga-virtualnog-ureda-novo/
ODLIČNO! Puno hvala čovječe!

Jako sam sretan, postoji koja opcija više sjevernija u Istri, znaš za to možda?

Još dva pitanja:

1) dali mogu isplaćivati novac sa žiro računa obrta u kojem nisam zaposlen/nema zaposlenika, a novac je sjeo?

2) dali moram nabaviti fiskalnu blagajnu? (uopće neću izdavati nikakve račune, nikada)
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 11:34   #3159
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
ODLIČNO! Puno hvala čovječe!

Jako sam sretan, postoji koja opcija više sjevernija u Istri, znaš za to možda?

Još dva pitanja:

1) dali mogu isplaćivati novac sa žiro računa obrta u kojem nisam zaposlen/nema zaposlenika, a novac je sjeo?

2) dali moram nabaviti fiskalnu blagajnu? (uopće neću izdavati nikakve račune, nikada)
Ne znam, ali cemu, ovo ti je usluga virtualnog ureda, tj. mozes sa bilo koje lokacije u hr a i van nje. Jedina caka je da onda moras jdoo ili doo, obrt ne moze jer sjediste obrta ti mora biti tamo gdje imas prijavljeno prebivaliste ili boraviste. I moras imati knjigovodstvo kod nje ako ces koristiti uslugu prijave sjedista firme.

Ovaj link sto sam ti dala, poznam gospodju osobno tako da je slobodno nazovi i pitaj sve sto te zanima. Jako je ljubazna i meni je isto razjasnila neke stvari.
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 17:17   #3160
devilgirl, referentica u poreznoj mi je rekla da slobodno prebacim onaj "krivo" uplaćeni autorski na žiro obrta, ali da joj za godinu dana kad ću ispunjavat onaj obrazac moram dostaviti i izvod, kojim ću dat do znanja da mi nije 2x sjelo da me ne oporezuju 2x...


e sad, imam pitanje općenito vezano za korištenje novca obrta u privatne svrhe, a korisno mi je već od ovog mjeseca.

dakle novootvoreni obrt imam, na njemu je trenutno 0,00 kn, kad prebacim bit će oko 19 500. još nikakva rješenja nisam dobila, ne znam kome što moram plaćati i koliko često, doprinose, poreze i sl., niti u kojim iznosima. zanima me kako mogu trenutno u privatne svrhe raspolagati s tih 19 500 kuna (a i ubuduće sa iznosima koje primim), koji iznos smijem sebi povuć na privatni račun i trošit kako želim, koliko da čuvam na računu obrta za davanja koja moram ispoštovati prema državi...
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.