Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2017., 17:19   #181
Jel mogu kao vlasnik paušalnog obrta otvoriti jdoo ali plačati doprinose kao obrtnik? znaci imao bi istovremeno obrt i jdoo jer u paušalnom obrtu ne mogu radit neke djelatnosti kao npr. prodaja robe pa s vremenom zatvorit obrt kad jdoo krene.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 17:25   #182
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Jel mogu kao vlasnik paušalnog obrta otvoriti jdoo ali plačati doprinose kao obrtnik? znaci imao bi istovremeno obrt i jdoo jer u paušalnom obrtu ne mogu radit neke djelatnosti kao npr. prodaja robe pa s vremenom zatvorit obrt kad jdoo krene.
Možeš prodavati i robu od 01.01.2017. u paušalnom obrtu,

Samo doregistriraj djelatnost.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 17:31   #183
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Možeš prodavati i robu od 01.01.2017. u paušalnom obrtu,

Samo doregistriraj djelatnost.
wow!!! gdje to piše?prvi put čujem?hvala za info
ja imam jos dok nisam bio paušalac upisanu djelatnost prodaja robe na malo preko interneta to znaci da bih mogao to radit sad?
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:40   #184
Quote:
another kaže: Pogledaj post
wow!!! gdje to piše?prvi put čujem?hvala za info
ja imam jos dok nisam bio paušalac upisanu djelatnost prodaja robe na malo preko interneta to znaci da bih mogao to radit sad?
Da, od 01.01.2017.

https://www.porezna-uprava.hr/Dokume...njeDohodak.pdf
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:28   #185
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Tako je. Ako direktor ima vec osnovu osiguranja nema obveze prijaviti se u poduzece. Jedna novost od 01.01.2017. - minimalna osnovica za obracun doprinosa za direktore za puno radno vrijeme bit ce 5.030,35 kn, znaci nece vise biti mogucnost prijave direktora na minimalac.
da li to znači da direktor može biti npr student koji je osiguran iz statusa redovnog studija? znači, on ima osnovu osiguranja, nije neosiguran.

ovo govorim da bude prijavljen sa sss i da fakultet (privatni) ništa nema protiv radnog odnosa kojeg redovni student može imati. naime, pravilnici o studiranju na pojedinim fakultetima nekad na zahtjev odobravaju studentima rad - baš u pravom radnom odnosu, a ne preko studentskog (rad preko studentskog ne traži posebnu dozvolu fakultetskog vijeća).
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 19:03   #186
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
da li to znači da direktor može biti npr student koji je osiguran iz statusa redovnog studija? znači, on ima osnovu osiguranja, nije neosiguran.

ovo govorim da bude prijavljen sa sss i da fakultet (privatni) ništa nema protiv radnog odnosa kojeg redovni student može imati. naime, pravilnici o studiranju na pojedinim fakultetima nekad na zahtjev odobravaju studentima rad - baš u pravom radnom odnosu, a ne preko studentskog (rad preko studentskog ne traži posebnu dozvolu fakultetskog vijeća).
Ne, student ako je direktor onda se mora prijaviti i plaćati doprinose iz radnog odnosa, te gubi studentska prava.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 19:39   #187
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne, student ako je direktor onda se mora prijaviti i plaćati doprinose iz radnog odnosa, te gubi studentska prava.
ok, hvala na odgovoru! iako mi ne zvuči logično jer je već osiguran po drugoj osnovi... no ok - kužim. propis je tu i ne mora biti meni logičan.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 13:35   #188
opet ja, devilgirl

ali moram postaviti pitanje, i ne znam gdje bi drugdje mogla dobiti ovako brzu i pravu informaciju kao ovdje. ti si kao siri na iphone-u.

znači, kaj ako bi tatu umirovljenika stavila za direktora u jdoo? kaj bi njemu plaćala? mislim, njemu mirovinsko ne treba. a zdravstveno je ionako osiguran.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 16:17   #189
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
opet ja, devilgirl

ali moram postaviti pitanje, i ne znam gdje bi drugdje mogla dobiti ovako brzu i pravu informaciju kao ovdje. ti si kao siri na iphone-u.

znači, kaj ako bi tatu umirovljenika stavila za direktora u jdoo? kaj bi njemu plaćala? mislim, njemu mirovinsko ne treba. a zdravstveno je ionako osiguran.
Ne bi išlo...umirovljenici imaju varijantu biti prokuristi, ili druga varijanta je da ako su u punoj starosnoj mirovini imaju pravo raditi do 4 sata dnevno bez obustave mirovine (čl.99 zakona o mirovinskom).

Znači možeš ga eventualno postaviti za direktora i prijaviti na 1 sat dnevno, i plaćati doprinose normalno kao i za svakog radnika plus kompletna plaća je oporeziva jer hzmo koristi olakšicu iz PK kartice.

http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk111&wct=230

Ukupni trošak (ako si iz ZG) cca 480 kn, od tog van dobije cca 235 kn kao plaću, razlika su davanja.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 22:50   #190
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne bi išlo...umirovljenici imaju varijantu biti prokuristi, ili druga varijanta je da ako su u punoj starosnoj mirovini imaju pravo raditi do 4 sata dnevno bez obustave mirovine (čl.99 zakona o mirovinskom).

Znači možeš ga eventualno postaviti za direktora i prijaviti na 1 sat dnevno, i plaćati doprinose normalno kao i za svakog radnika plus kompletna plaća je oporeziva jer hzmo koristi olakšicu iz PK kartice.

http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk111&wct=230

Ukupni trošak (ako si iz ZG) cca 480 kn, od tog van dobije cca 235 kn kao plaću, razlika su davanja.
ok, hvala ti na info. znači po tome mi trošak njegov ispada (480-235)x12 na razini godine.

pa nije li mi onda jednostavnije imati udrugu (na dobiti) koja ne mora imati radnika?
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 12:48   #191
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
ok, hvala ti na info. znači po tome mi trošak njegov ispada (480-235)x12 na razini godine.

pa nije li mi onda jednostavnije imati udrugu (na dobiti) koja ne mora imati radnika?
Udruge su neprofitne organizacije, i ne znam kako misliš vaditi novac van..nije to baš tako jednostavno..

Ne znam čime se misliš baviti, no poduzetništvo bez troškova ne postoji, isto tako ako se radi o djelatnosti koja podrazumijeva da netko odrađuje posao, logično je da mora bit netko zaposlen jer nije duh sveti odradio posao...

Bez ljutnje, nije ništa direktno tebi upućeno, no imam dojam od pitanja u posljednje vrijeme da bi ljudi htjeli otvoriti firmu/obrt a da ne plaćaju skoro ništa.

Toga nema nigdje, pa ni u Hrvatskoj.

Savjet svima: napravite nekakav poslovni plan - planirane prihode, planirane rashode. Napravite nekoliko varijanti, uzmite u obzir i varijantu da ćete zaraditi minimalno, i koliko imate kapitala da možete određeno vrijeme pokriti gubitke ako nešto pođe po zlu.

Ako ste iz Zagreba, imate u Vodnikovoj Plavi ured gdje možete dobiti besplatno savjetovanje.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 12:58   #192
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post

Bez ljutnje, nije ništa direktno tebi upućeno, no imam dojam od pitanja u posljednje vrijeme da bi ljudi htjeli otvoriti firmu/obrt a da ne plaćaju skoro ništa.

Toga nema nigdje, pa ni u Hrvatskoj.

Ako ste iz Zagreba, imate u Vodnikovoj Plavi ured gdje možete dobiti besplatno savjetovanje.
ne ljutim se, što bi se ljutila tvoji odgovori su vrlo dragocjeni. mene nije sram pitati, i pitala sam zato što sam htjela znati, a istovremeno očekujući odgovor koji bi mi odgovarao i koji mi ne bi odgovarao.
za plavi ured nisam znala i mislim da ću ovaj tjedan navratiti tamo! hvala ti još jednom!
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 12:26   #193
Firma je otvorena sredinom 12. Mjeseca. Nije ni pocela poslovati... Koje su obveze pri predaji dokumentacije za 2016?
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 18:32   #194
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Firma je otvorena sredinom 12. Mjeseca. Nije ni pocela poslovati... Koje su obveze pri predaji dokumentacije za 2016?
Izjava o neaktivnosti firme na Finu i na Poreznu predati.

http://solventa.hr/obrasci/

Evo tu pod administriranje firme imaš primjer..

Zadnje uređivanje devilgirl : 17.01.2017. at 18:59.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 22:49   #195
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Izjava o neaktivnosti firme na Finu i na Poreznu predati.

http://solventa.hr/obrasci/

Evo tu pod administriranje firme imaš primjer..
Elektronički ili se mora nositi? Ima neki rok?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 23:31   #196
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Elektronički ili se mora nositi? Ima neki rok?
Nositi...rok isto kao za javnu objavu i pd...30.04.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 16:57   #197
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nositi...rok isto kao za javnu objavu i pd...30.04.
Hvala!
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:14   #198
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Izjava o neaktivnosti firme na Finu i na Poreznu predati.

http://solventa.hr/obrasci/

Evo tu pod administriranje firme imaš primjer..
ovo je izjava neaktivnosi za neprofitne koja se mora dostaviti u Ministarstvo financija.
Za Finu i Poreznu nema obrasca napiše se u slobodnoj formi.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:10   #199
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Za Finu i Poreznu nema obrasca napiše se u slobodnoj formi.
Meni su tražili još i izjavu banke da nije bilo promjena po žr.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 11:10   #200
Pitanje, već sam 3 mjeseca na plači od 1 sat dnevno, znači nepuno radno vrijeme.
Imam jdoo, jedini sam zaposlen.

Sad trebao bih preći u drugu firmu jer prvi biznis radi kojega sam otvorio firmu nije išao, a ovaj drugi tek gradim na iskustvu, a proći će godina dvije dok to razviknem.

Ta druga firma bi veoma voljela da budem mjesec dana na burzi, očito radi njima nekih povlastica bla bla.

Mene sad zanima - na koji način mogu ja sebe odjaviti iz firme i biti na burzi a da ne zatvaram firmu?

Pretpostavljam da bih morao zaposliti nekoga drugoga da on bude direktor, barem na nepuno radno vrijeme?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:01.