Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 16:47   #41
sve ok , kužim al vjerovatno će investitori , bar se nadam , imat sluha za ovo i neće uzimat bijesne pologe. nemislim da mi čuva stan sad 6 mj , ali vjerovatno 1 mj je ok.... bar se nadam.

znam da sam kreditno sposobna a i ispunjavam apsolutno sve za subvenciju, stan lako nađem nisam zahtjevna i nije zg. meni je pitanje samo dal ću dobit subvenciju i to je to ...
čoksi is offline  
Old 21.01.2017., 12:02   #42
Pa po ovom sto citam i ja sam kreditno sposobna, muz i ja nekretnine nemamo, podstanari. Djece nemamo.
Ja bi isla na varijntu od fizicke osobe kupit, stariji stan jel. Pa ne znam kako ce oni gledat na spiku o kapari. Iz Zga sam i ti sto vidim novogradju je uzas zivi, a ovo sto valja kosta. A i nemam para, ne planiram tolko uzet za neku normalnu kvadraturu jer pretpostavljam da bumo u te 4 god i prosirili obitelj, ako Bog da... I onak, ne znam kad pocet trazis, sto ces rec ljudima ajd cekajte me dok drzava to ne pokrene.. Naravno da mi je plan imat i sve papire spremne, prvo banku nac kad vec dodje ta lista ko sudjeluje e onda tezi dio, nac stan...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Old 21.01.2017., 12:04   #43
I problem je kaj mi iz Zga moramo uglavnom uzet veci kredit jer su skuplji stanovi, a rekli su da je prednost manji kredit... Mislim ja za cca 50k u zg nemrem nist normalno kupit, dok drugi iz dr gradova mogu... Eh
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Old 24.01.2017., 10:02   #44
Pozdrav,na stranicama hdz-a sam citala da postoji tocno odreden broj kvadrata ovisno o clanovima obitelji..Znaci da mi kao troclana obitelj nemozemo kupit kucu od 120m2 kako smo nasli..Dali je netko upoznat s tim? Kolko kvadratura po clanovima mora bit?
teja4444 is offline  
Old 24.01.2017., 13:05   #45
Quote:
teja4444 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,na stranicama hdz-a sam citala da postoji tocno odreden broj kvadrata ovisno o clanovima obitelji..Znaci da mi kao troclana obitelj nemozemo kupit kucu od 120m2 kako smo nasli..Dali je netko upoznat s tim? Kolko kvadratura po clanovima mora bit?
To možeš objesit mačku o rep, to je samo na papiru .... ako imaš pare kupuješ kaj hoćeš
Intel_85 is offline  
Old 31.01.2017., 13:50   #46
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
da, država stimulira mene, srednji sloj (kremu srednjeg sloja ) tako da mi je dala 70 kn na plaću izmjenama poreza. Jebote, to je jedna štedljiva večerica u umjereno skupom grillu! Brutalno povećanje nema kaj Odista srednja klasa.
Država te stimulirala da kupiš nekretninu iz novogradnje (a time valjda pokušava stimulirati i novu gradnju) jer na nju ne plaćaš porez na promet već plaćaš PDV (ako je u sustavu PDV-a).

Btw, da li netko ima ili može nabaviti primjer jednog subvencioniranog ugovora iz 2012.? Zanima me da li APN komercijalnim bankama nameće još neki komercijalni uvjet koji moraju uglaviti u ugovore o kreditu osim kamatne stope? Primjerice, rok korištenja kredita nakon odobrenja, prijevremenu otplatu, itd.

Također, u prijedlogu zakona piše da će država plaćati pola "rate". Da li su zaista mislili na rate ili na anuitete, a što mi svakako nije svejedno?
džizs is offline  
Old 01.02.2017., 11:03   #47
Quote:
džizs kaže: Pogledaj post
Država te stimulirala da kupiš nekretninu iz novogradnje (a time valjda pokušava stimulirati i novu gradnju) jer na nju ne plaćaš porez na promet već plaćaš PDV (ako je u sustavu PDV-a).

Btw, da li netko ima ili može nabaviti primjer jednog subvencioniranog ugovora iz 2012.? Zanima me da li APN komercijalnim bankama nameće još neki komercijalni uvjet koji moraju uglaviti u ugovore o kreditu osim kamatne stope? Primjerice, rok korištenja kredita nakon odobrenja, prijevremenu otplatu, itd.

Također, u prijedlogu zakona piše da će država plaćati pola "rate". Da li su zaista mislili na rate ili na anuitete, a što mi svakako nije svejedno?
ha ne znam al mislim da je anuitet?
i sada nije nekretnina samo na novogradnjuvec moze i starije...
cuj ja sad placam podstanarstvo 2000 kn plus rezije. ak je to visi srednji sloj prema nekom ja sam slon...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Old 01.02.2017., 19:05   #48
Quote:
rusterka kaže: Pogledaj post
i sada nije nekretnina samo na novogradnjuvec moze i starije...

Znam da moze i starije, moj komentar se odnosio na ukidanje neplacanja porez na prvu nekretninu



Sent from my iPhone using Tapatalk
dzizs1 is offline  
Old 01.02.2017., 19:13   #49
Cijela ta priča zvuči divno, al sve više mi se sere od tog subvencioniraog robovanja hrvatskoj...
Upravo sam u procesu kupovine stana na kredit, svi uvjeti dogovoreni neovisno o tržištu i ne pada mi na pamet da čekam one jadnike sa banskih dvora da se dogovore oko tih subvencija...
Ima puno toga što bi se moglo ispraviti u tom prjedlogu zakona da to bude prihvatljivije...
MarioMP is offline  
Old 06.02.2017., 21:24   #50
Zanima me ova stavka (možda znaju oni koji su ranije dizali ovaj tip kredita tj. imali subvenciju):

- ''da nemate u vlasništvu ni vi ni vaš bračni ili izvanbračni drug stan odnosno kuću ili možete imati u vlasništvu jedan stan ili kuću koju prodajete radi kupnje većega stana ili kuće'' -

Vlasnica sam pola stana (30 kvadrata), a pola je vlasnik moja mama - mogu li ja prodati svoju polovicu njoj - i onda predavati zahtjev za subvenciju jer se ja i moj budući muž selimo i kupujemo na ovaj način svoj stan?

I ono najbitnije - U KOJEM ROKU treba prodati taj dio stana/cijeli stan/ - treba li ga prodati odmah (što je nemoguće), treba li ga prodati dok traje subvencija ili duže od tog...?? Jer nije isto ako prodaješ nekretninu u Glini gdje je tržište nekretnina nikakvo (i trebat će ti možda 10 godina da je prodaš), i ako prodaješ stan u ZG, gdje ćeš ipak lakše i brže prodati stan...

I što se dogodi ako ga ne uspiješ prodati? Vraćaš subvenciju? ili što?
monkica24 is offline  
Old 16.02.2017., 11:40   #51
zašto se nitko s takvim kreditom od prije ne želi javiti ....? u čemu je kvaka ?

veo tajne nekakav ili što...
čoksi is offline  
Old 16.02.2017., 12:36   #52
načuo sam da bi moglo biti pravilo kao i nekad kod subvencija. Nekretnina se može prodavati i whatnot, i to kad prođe razdoblje subvencije...dakle..nakon 4 godine možete uredno utopit stan.

To bi bilo lijepo. Pod tim uvjetima me opet počela zanimati subvencija..
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 16.02.2017., 16:31   #53
da ti iskrena budem muka mi je od komentara utapanja stanova, doplaćivanja za 100.000 € i razne sheme koristi

nek se nitko ne uvrijedi ali subvencija bi trebala biti pomoć pojedincima da jednostavno žive u njemu sam ili s obitelji i malo se pokrenu, a ne za neko dodatno bogaćenje xy ekipe kojima će to bit nešto sa strane, al dobro valjda svatko ima svoja moralna načela i način življenja.

Kužim ja da netko dobije bolji posao, treba mu veći stan, želi se odseliti van države itd i da je glupo nekog vezati da nemre prodat stan itd al imam dojam da puno ekipe unaprijed kalkulira s nekim dobitkom a ne stvarnom potrebom za tim a onda stvarno potrebiti ne dođu na red. no dobro, sretno svima, kaj da vam kažem.
čoksi is offline  
Old 16.02.2017., 16:48   #54
Quote:
čoksi kaže: Pogledaj post
da ti iskrena budem muka mi je od komentara utapanja stanova, doplaćivanja za 100.000 € i razne sheme koristi

nek se nitko ne uvrijedi ali subvencija bi trebala biti pomoć pojedincima da jednostavno žive u njemu sam ili s obitelji i malo se pokrenu, a ne za neko dodatno bogaćenje xy ekipe kojima će to bit nešto sa strane, al dobro valjda svatko ima svoja moralna načela i način življenja.

Kužim ja da netko dobije bolji posao, treba mu veći stan, želi se odseliti van države itd i da je glupo nekog vezati da nemre prodat stan itd al imam dojam da puno ekipe unaprijed kalkulira s nekim dobitkom a ne stvarnom potrebom za tim a onda stvarno potrebiti ne dođu na red. no dobro, sretno svima, kaj da vam kažem.
pa ae...

stvarno potrebit možeš biti paralelno sa idejom da jednog dana ne budeš potrebit za taj mali stan kojega si jedan sunčan dan (primjerice ljeta gospodnjeg 2017. ) kupio...


To ti je onda stvarno ekvivalent "privremenog življenja"... u smislu korištenja stana...svoga...kad ti treba...i zdravo.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 23.03.2017., 10:12   #55
Ima nekih novosti vezano uz ovo?
Na masu strana čujem masu oprečnih informacija - zadnje naprovjerene informacije -

- da neće postojati mogućnost prijevremenog zatvaranja kredita nakon isteka subvencioniranja, nego će se morati plaćati rata bar još 2 godine ili se subvencija vraća
- da će se mjera odnositi samo na novogradnju (?!)
- da će biti po načelu tko prvi - njegova djevojka

Bilo kako bilo, ekipa oko mene masovno kapari stanove, i svi su uvjereni da će baš oni dobiti subvenciju...čisto se pitam hoće li ostati što slobodno na tržištu u srpnju
__________________
bolje se roditi bez kurca nego bez sreće. ako je sreće, narast će.
Ali G is offline  
Old 04.04.2017., 09:47   #56
Quote:
Ali G kaže: Pogledaj post
Ima nekih novosti vezano uz ovo?
Na masu strana čujem masu oprečnih informacija - zadnje naprovjerene informacije -

- da neće postojati mogućnost prijevremenog zatvaranja kredita nakon isteka subvencioniranja, nego će se morati plaćati rata bar još 2 godine ili se subvencija vraća
- da će se mjera odnositi samo na novogradnju (?!)
- da će biti po načelu tko prvi - njegova djevojka

Bilo kako bilo, ekipa oko mene masovno kapari stanove, i svi su uvjereni da će baš oni dobiti subvenciju...čisto se pitam hoće li ostati što slobodno na tržištu u srpnju
cekaj,vec sad kapare stanove?sto nije prerano s obzirom da se nista ne zna?
ja sam isto cula od nepouzdanih izvora da je rijec o novogradnji i da krece u rujnu..
za prijevremenu otplatu ne znam. mislim ipak je moguca sto ne? samo je pitanje kada...

mene je strah ista kaparit pa onda jos ne dobim subvenciju, mislim nit nemam para, od kud mi za kaparu?
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Old 05.04.2017., 09:00   #57
ljudi se zalijeću i svi su uvjereni da će baš oni dobiti subvenciju...
a kao ako ne je ne dobiju, pa što, plaćat ćemo kredit ovako i onako...
s time da se sad ne razmišlja glavom, nego uzima najbolje na tržištu, jer ipak država časti
__________________
bolje se roditi bez kurca nego bez sreće. ako je sreće, narast će.
Ali G is offline  
Old 13.04.2017., 15:00   #58
Samo sam preletio preko članka u poslovnom, ali koliko vidim ovo je korak natrag. Npr. zaposlen sam na određeno ili sam zaposlen na neodređeno, ali firma u kojoj radim ne stoji najbolje, tipa Ledo. U blokadi je, prijeti joj stečaj, itd.. U skladu s tim ne mogu dobiti kredit i ova poticajna mjera za mene ne vrijedi, dapače, ako mi roditelji pomognu, posude ili daju novac za kupnju stana dužan sam platiti 4%, što prije nije bio slučaj. U Splitu je, statistički, prosječna vrijednost stana oko 2200eur/m2, znači ako kupim stan od 45m2 za mene, suprugu i dvoje djece morat ću usput i platiti državi 4000 eur poreza, koje prije nisam trebao platiti.

Jedino ako nekako uspijem dignuti kredit na tih 100.000eur na min 15 godina i muljanjem prikažem vrijednost stana 1500eur/m2 (da li opet moram platiti porez? Porez se plaća po procjeni porezne uprave, znači 4000 eur odnosno 2200eur/m2), ali mi država subvencionira pola rate kredita prve 4 godine, nakon toga sam plaćam punu ratu tj. vratim cca 140.000 eur. Ok, nek je rata 750 eur mjesečno, prvih 48 mjeseci mi država plaća pola što je ukupno cca. 18.000 eur, znači dignem 100, vratim 122.

Kažu ti "nećemo te pomoć tvojim novcem (poreznih obveznika) osim ako ne digneš kredit i daš banci 20 tisuća eur".
Guud is offline  
Old 13.04.2017., 15:53   #59
Pa to se odmah i znalo, presipavanje novca iz proračuna u banke.

Ako ti je stan 2200e/m2 nećeš morati zamuljivati vrijednost nekretnine, nego će ti se subvencionirati samo iznos do 1500 po kvadratu. Porez plaćaš svakako, osim u slučaju novogradnje, tada ti je pdv već u cijeni
__________________
bolje se roditi bez kurca nego bez sreće. ako je sreće, narast će.
Ali G is offline  
Old 18.04.2017., 11:52   #60
Quote:
Ali G kaže: Pogledaj post
Porez plaćaš svakako, osim u slučaju novogradnje, tada ti je pdv već u cijeni


od kud sad to? zar n ije da svi na sve placaju porez, prva ili koja vec nekretnina, nova ili sara gradnja i da je 4% od iznosa...
__________________
Yeah, here come the rooster, yeah
You know he ain't gonna die
rusterka is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.