Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2017., 10:59   #461
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da je mislila na one rođene na granici. jbg, nadaren si, al imamo gužvu, a ti po datumu možeš pričekati još godinu.
tek onda ne bih nadarenom odgadjala skolu
ono, ajmo poglupiti dijete, cekanjem

kod nadarenih se cesto moze nakeljiti soc.emoc nezrelost, i moze biti razlog za odgodu skole, ali treba vidjeti i kakva je dinamika djece u vrticu i kakav suport dijete ima kod kuce/okolini. ja bih radije da se dijete osnazi i krene negdje u skolu, nego ga ostavila u vticu, jer bojim se da bi mogao dobiti poruku, "ne idem u skolu, jer sam glup" (a vidi da su neki "gluplji" i svejdno idu)
djeca se usporedjuju, nadareni itekako vide da su drugaciji od ostale grupe, pa im ne treba jos poruka koja je suprotna njihovom ocekivanju da ce krenuti u skolu (pogotovo kada idu iz dobno homogenih grupa)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 14:06   #462
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja bih radije da se dijete osnazi i krene negdje u skolu, nego ga ostavila u vticu, jer bojim se da bi mogao dobiti poruku, "ne idem u skolu, jer sam glup"
stvarno misliš da bi dobilo tu poruku?

I nadarenima se ne zakelji soc.emotiv. nezrelost nego neki od njih to zbilja i jesu kao i nenadarena djeca.
Od moje prijateljice maleni je rođen u travnju, jako je nadaren, napredan, inteligentan što već... al od mame se teško odvaja, ima neke strahove koje moj ne pozna (možda baš zato što nije ni blizu nadaren kao on).
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 22:06   #463
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
vidim da se borimo s istim. I mi moramo u bolnicu psihologu po mišljenje. Al znam da ćemo dobiti, nezreo je, a i logopedski problemi su više nego očiti...
Žao mi je ako njemu sutra zasmeta što je nastariji u razredu al mislim da je ovo manje bolno za njega.
Kakve god probleme imali dogodine bi trebali biti manji. Nadam se...
slazem se s ovim
Sta ima veze ako bude najstariji u razredu ni prvi ni zadnji.ja sam uvijek i u osnovnoj i srednjoj bila najmladja i sta danas imam od toga

Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
stvarno misliš da bi dobilo tu poruku?

I nadarenima se ne zakelji soc.emotiv. nezrelost nego neki od njih to zbilja i jesu kao i nenadarena djeca.
Od moje prijateljice maleni je rođen u travnju, jako je nadaren, napredan, inteligentan što već... al od mame se teško odvaja, ima neke strahove koje moj ne pozna (možda baš zato što nije ni blizu nadaren kao on).
ista potpuno stvar sa deckicem iz grupe rodjen 1.4 na granici ,super pametno dijete a razmazen,placljiv u vrticu,vezan za roditelje,u igraonice ne ide jer pocne plakat odmah i naravno da su roditelji trazili odgodu
neki kazu da godina dana ne igra ulogu ali ja mislim da ipak puno znaci
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 23:39   #464
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
stvarno misliš da bi dobilo tu poruku?

I nadarenima se ne zakelji soc.emotiv. nezrelost nego neki od njih to zbilja i jesu kao i nenadarena djeca.
Od moje prijateljice maleni je rođen u travnju, jako je nadaren, napredan, inteligentan što već... al od mame se teško odvaja, ima neke strahove koje moj ne pozna (možda baš zato što nije ni blizu nadaren kao on).
da, nadarenost cesto prati emocionalna nezrelost i socijalizacijske poteskoce (iz raznih razloga).jer su djeca cije se potrebe zadovoljavaju na malcice drugaciji nacin, i ne znaju svi reagirati (s jedne strane mu je okolina nedovoljno kognitivno stimulativna, s druge strane, okolina moze imati visoka ocekivanja jer je pametan pa pati emocionalni zivot jer se s time diejte ne moze nositi)

dijete rodjeno u travnju nije skolski obveznik. ne odgadja mu se skola.eventualno moze traziti prijevremeni upis.

kada se djetetu odgadja skola, treba vidjeti u kakvoj okolini ostaje; da li je to okolina koja moze stimulirati razvoj ili ne moze.
ako je diejte gdoinama u vrticu, a pokazuje soc.emoc. poteskoce, onda mu ta zadnja godina, uz visoke intelektualne sposobnosti, prije moze biti debeli uteg nego godina za razvoj. pogotovo ako vidi da su svi njegovi vrsnjaci iz grupe otisli u skolu, a on nije.pogotovo po ovim vanjskim, mjerljivim razlikama (brzina rjesavanja zadataka, matematicki zadaci, citanje, pisanje...)
nadareni uocavaju te razlike puno vise nego drugi, i cesto se niti ne mogu socijalizirati jer namaju nikog tko im je dovoljno zanimljiv, ili s kim mogu brusiti vjestine, a onda bi ga jos netko ostavio u tom okruzenju jos jednu godinu....

odluke o odgodi skole nikada nisu lagane. i puno faktora treba izvagati da se donese dobra odluka za dijete. nije samo dobtii papir i odahnuti, jer nam to tako pase, nego treba vidjeti u cemu dijete ostaje iducih gdoinu dana i sto i sa kime moze u tih godinu dana nauciti odn koje vjestine moze savladati.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 11:23   #465
Quote:
Fantasma kaže: Pogledaj post
Ima li netko iz SD županije? Trebala bi mi jedna mala informacija.
Ja sam. Pitaj, ako znam...
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 23:45   #466
Mi danas dobili bez problema i baš mi je laknulo Pitala me što ja mislim dal je spreman,i pogledala zadatak i crtež koji je morao napravit, budući da je rođen 31.01 a gleda se do 1.3,znači da je rođen 2 mj kasnije ne bi ga kačilo... Dobili uputnice za psihologa,neuropedijatra i logopeda da se napravi obrada da točno vidimo i radimo na nedostatcima i što bolje ga pripremimo za slijedeću godinu happy sam,godina dana će mu puno značiti
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 23:54   #467
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Mi danas dobili bez problema i baš mi je laknulo Pitala me što ja mislim dal je spreman,i pogledala zadatak i crtež koji je morao napravit, budući da je rođen 31.01 a gleda se do 1.3,znači da je rođen 2 mj kasnije ne bi ga kačilo... Dobili uputnice za psihologa,neuropedijatra i logopeda da se napravi obrada da točno vidimo i radimo na nedostatcima i što bolje ga pripremimo za slijedeću godinu happy sam,godina dana će mu puno značiti
Gdje ste se prvo javili za odgodu i kome, kakva je procedura?
marci777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 01:28   #468
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Mi danas dobili bez problema i baš mi je laknulo Pitala me što ja mislim dal je spreman,i pogledala zadatak i crtež koji je morao napravit, budući da je rođen 31.01 a gleda se do 1.3,znači da je rođen 2 mj kasnije ne bi ga kačilo... Dobili uputnice za psihologa,neuropedijatra i logopeda da se napravi obrada da točno vidimo i radimo na nedostatcima i što bolje ga pripremimo za slijedeću godinu happy sam,godina dana će mu puno značiti
daj malo više detalja... zašto ste tražili?
Kako je izgledalo testiranje? Jel testiranje isto pokazalo nespremnost?
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 01:46   #469
Mi smo išli u školsku ambulantu(prije toga smo imali vađenje krvi u lab.,i pregled kod našeg zubara), prvo je kod sestre bio,vagala ga,mjerila,provjerila vid,dala mu da nacrta čovjeka,napiše svoje ime, i nastavi niz-trokut,krug,plus... i onda smo išli kod doktorice,odmah se na njemu vidjelo,nije htjeo pričat,okrenuo joj je leđa,pitala me što ja mislim-dal je spreman,ja rekla-nije,i da je kasnije propričao i sve kasnije od svojih vršnjaka, onda je pogledala taj njegov crtež i rekla da nije zreo,i tako smo malo pričale,slaže se da nije dobro forsirat dijete ako nije spremno i dala mi uputnice da idemo kod logopeda i psihologa,da joj donesem nalaze.. Čovjeka je nacrtao bez prstiju,to gledaju i jako je loše napravio taj niz iako u vrtiću rade s njim i ja doma zadaću. Još imamo zakazano kod školskog psihologa s kojim sam još ranije pričala i isto se slaže da se ne fosrira ako dijete nije spremno
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 10:34   #470
A dobili ste službeno od Ministarstva odgodu ili samo od doktorice? ne mogu to skužiti iz tvojih upisa, sorry
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 16:06   #471
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Mi smo išli u školsku ambulantu(prije toga smo imali vađenje krvi u lab.,i pregled kod našeg zubara), prvo je kod sestre bio,vagala ga,mjerila,provjerila vid,dala mu da nacrta čovjeka,napiše svoje ime, i nastavi niz-trokut,krug,plus... i onda smo išli kod doktorice,odmah se na njemu vidjelo,nije htjeo pričat,okrenuo joj je leđa,pitala me što ja mislim-dal je spreman,ja rekla-nije,i da je kasnije propričao i sve kasnije od svojih vršnjaka, onda je pogledala taj njegov crtež i rekla da nije zreo,i tako smo malo pričale,slaže se da nije dobro forsirat dijete ako nije spremno i dala mi uputnice da idemo kod logopeda i psihologa,da joj donesem nalaze.. Čovjeka je nacrtao bez prstiju,to gledaju i jako je loše napravio taj niz iako u vrtiću rade s njim i ja doma zadaću. Još imamo zakazano kod školskog psihologa s kojim sam još ranije pričala i isto se slaže da se ne fosrira ako dijete nije spremno
mi smo kod logopeda redovni već 1,5 god a baš danas smo bili kod psihologa na testiranju (danas i za 3 dana).

Koliko vidim grafomotorika je dobra al govorno je jako loš (R, izgovori nekih kombinacija, gramatika...), jako me zanima što će psiholog reći kad završi testiranje jer ja sama ne mogu procjeniti e.zrelost ili IQ.

E da, rekla je isto da dijete nije dobro forsirati i gurati nespremno jer jednom kad krene u školu nema nazad. Tako da po njoj bolje da ostane još godinu doma, komentirala je kako ima više problema s roditeljima koji guraju dijete u školu nego s nama koji mislimo da nisu spremni.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 17:41   #472
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Koliko vidim grafomotorika je dobra al govorno je jako loš (R, izgovori nekih kombinacija, gramatika...)
ovak nekak je i kod mojeg s tim da on već 3 god. hoda kod logopeda. testiranje kod psihologa još čekamo.
nisam stručnjak, no po meni neki problemi u govoru ne bi trebali biti prepreka za školu jer masa djece sa nekim problemom se upiše.
nama je logopedica rekla da je vrlo vjerojatno kak bu on uvijek imao tih nekih problema i da se to neće nikada do kraja iskristalizirati tak da smatram da godina više u vrtiću neće igrati neku ulogu u nekom značajnijem pomaku u govoru, a pogotovo jer vidim kroz sve ove godine kojom brzinom to ide. ak još neki drugi faktori osim govora prilikom testiranja pokažu da nije spreman, onda ok, neka tako bude.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:59   #473
eto, baš suprotno od naše....

Naša logopedica smatra da će moj maleni kad-tad (sa 7-8-9 god) govoriti baš kao i ostali klinci, samo je razlika u tome što će on taj govor naučiti na pamet jer je očito da osjećaj nema (gramatika). Al problemi će ostati i ibiti će vidljivi na dr način npr. problemi s čitanjem, učenjem, disleksija...


I isto tako smatra da može ići u školu al da će to biti puno teže za sve nas jer je osnova za učenje čitanja i pisanja DOBAR govor.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 21:17   #474
a moj već čita i piše uz sitnije greške normalne za tu dob. slova odavno prepoznaje, nema nekih problema sa slovkanjem ili rastavljanjem na slogove. ne znam kako će kasnije biti. slobodno izražavanje i prepričavanje, te sintaksa su mu u banani plus R. pamćenje mu je izvrsno tak da sa štreberskim dijelom ne bi trebalo biti problema.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 01:10   #475
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
A dobili ste službeno od Ministarstva odgodu ili samo od doktorice? ne mogu to skužiti iz tvojih upisa, sorry
Tako je doktorica rekla,tako se dogovorile, a još moramo kod psihologice drugi tjedan,rekla je da svejedno odemo iako je odgoda..Kako to točno ide na kraju ne znam
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 09:54   #476
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Tako je doktorica rekla,tako se dogovorile, a još moramo kod psihologice drugi tjedan,rekla je da svejedno odemo iako je odgoda..Kako to točno ide na kraju ne znam
Dijete treba proći i pregled kod doktora školske medicine, obavezno testiranje u školi, razgovor kod stručne osobe u školi ( kao i sva druga djeca prilikom testiranja) i nakon toga se donosi odluka o eventualnoj odgodi na temelju pregleda i preporuka. U pismenom obliku potvrdu izdaje Ured državne uprave.
Tako je barem u našoj južnoj županiji.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 12:19   #477
i meni je nekak logično da se svi trebaju usuglasiti.

kada se već spominje crtanje na pregledu, ja na crtežu uopće nisam nacrtala prste nego polukrug koji simbolizira dlanove/šake. isto tako nisam nacrtala nos. sjećam se da mi je uvijek nekak bilo ružno s nosom, pa sam odlučila ne crtati ga. nitko mi zbog toga nije dao odgodu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 12:39   #478
Bome, oko tog crtanja sve više inzistiraju. Mala od frendice nije nacrtala uši i stalno ju je dr. ispitivala šta fali. Mala nikako skužiti. Ono, fak, moja ne želi crtati uši jer je su ružne???
Nagovorila sam je da crta naušnice, samo da nas ne pile tamo.

Btw, moja je nacrtala balerinu s dignutom nogom u tutu suknjici kod doktora
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 00:19   #479
Pa i bila sam kod doktorice školske medicine i još idem u školu kod psihologice,njih dvije surađuju
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:23   #480
Mene zanima kad ce se saznat tocno da li je odobrena odgoda?
mi sad 4.4 imamo testiranje u skoli i imam prikupljene sve papire od psihologa,vrtica,logopeda
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.