Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2017., 10:03   #4141
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Evo ti popis sto sve mozes upisati a da su predavanja navecer ili vikendom na CITu (Cork Institute of Technology). Za svaki tecaj ti pise koliko traje, koliko kosta, kad su predavanja itd.



Osobno mislim da se vecina tecajeva ili ovih kvazi fakulteta uopce ne isplati upisivati jer ako nisu CIT ili UCC u Corku ili njihovi ekvivalenti u Dublinu ili Limericku rijetko koji poslodavac te diplome uopce smatra diplomama. Uglavnom, koliko para toliko muzike.
A ovo da te drzava bodri je istina, pogotovo ako si na socijali. Tko god je upisao bilo kakav tecaj zna da je vecina polaznika na socijali i da im tecaj placa drzava. Motivacija da to zavrse im je apsolutno nikakva jer su tamo samo zbog toga da sto vise produze trenutni status i muzu pare drzave dok ide.
da li je netko upisivao te tečajeve?
i hvala na linku baš ću i ja proučiti, želim uložiti u obrazovanje ali u hr mi je žao nekako platiti privatne fakultete25 000 godina, a ništa nemam od toga. pa si razmišljam uložiti možda u online tečajeve(još sam u hr) ili čak i više obrazovanje ali irsko. nek se CV poveča i da mi je možda lakše se zaposliti irskoj.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 10:04   #4142
Imaš ista prava kao i irski državljan.
Slobodno se obrati irskom zavodu za zapopšljavanje (to je dobro da znaš engelski i, odnosno da je njihov jezik enegleski)...
Vjeorjatno i sam možeš iskopat svašta.... ALi pitanje je koliko friendly text.... ako je čisto suhoparno pravnički malo teže, bolje da ti netko prepriča...
To je naravno mogla i tvoja savjetnica. ALi ne odmah nakon što si je upitao nego naknadno.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:03   #4143
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Imaš ista prava kao i irski državljan.
Slobodno se obrati irskom zavodu za zapopšljavanje (to je dobro da znaš engelski i, odnosno da je njihov jezik enegleski)...
Vjeorjatno i sam možeš iskopat svašta.... ALi pitanje je koliko friendly text.... ako je čisto suhoparno pravnički malo teže, bolje da ti netko prepriča...
To je naravno mogla i tvoja savjetnica. ALi ne odmah nakon što si je upitao nego naknadno.
Jel ovo za mene ?? Ili ??
LatinoGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:24   #4144
Da, za Latino djevojku
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:43   #4145
Hehehe , thx na odg... Ali mislila sam na nas hzz , u slucaju povratka u RH dal imam pravo zatraziti novcanu naknadu od 3 mj ?! Ili sezonskim radom vani ja gubim to pravo ?!
LatinoGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:30   #4146
Ne gubiš pravo, nego ga ne ostvaruješ.
Mislim da u Hrvatskoj trebaš raditi bar fodinu dana. I ot u Hrvatskoj.-

Raspitaj se na irskom zavodu nakon koliko vremena imaš pravo na andoknadu, koji su uvijeti, a jedan od njih je sigurno i da ostaneš tamo živjeti i vjerojatno ne smiješ ni ejdan posao odbiti.
Pretpostavljam da je tako Provjeri na njihovom zavodu , kopaj po netu i čekaj da ti tu neko odgovori tko zna, ali 99% sam siguran da ga nećeš moć primat novce iz Irske ako si u Hrvatskoj, jer bi to bilo prenaivno od njih.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:38   #4147
Ja imam staza u Hrvatskoj i ove godine mi treba jos 4 mj rada da ostvarim naknadu s naseg zavoda .. Jer ugovor koji ja za IE trebam potpisati je isto sezonski , znaci nakon sto ga odradim vracam se kuci u RH !!!
LatinoGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:10   #4148
PA ako prekineš ugovor i prestaneš raditi , tj ako budeš radila manje od godine dana nećeš dobiti naknadu koja se dobiva nakon godine dana rada.

Čudi me da ti to nisu znali reći na Zavodu.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:26   #4149
hm.... to pravila za irski zavod ili pričaš za hzz za godinu pišeš?? za hzz naš moraš u 2 godine imati 9 mjeseci rada,.. i onda ostvaruješ naknadu ..Samo pod uvjetom da ti nisi dao otkaz...
ali ja i u IE sam vezana ugovor na određeno ( sezonski ) kao i na moru što sam...
prošle godine sam ostvarila pravo na naknadu, iskoristila to, opet odradila 5 mj nakon toga,.. sada mi ove godine fali još 4 mj da opet imam to pravo, a po IE ugovoru ja bi radila i više od 4 mj, znači nebi ja kao ja davala otkaz,... nego nema posla više i ideš kući, samo je opcija što ti imaš dalje u planu, .
Znači , ja bi se vratila kući, nebi ostajala u IE ( privatne obveze )... i sad me brine ovaj naš hzz ,... dali priznaje taj rad ili ne !!!!
LatinoGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 16:36   #4150
Jesam ja dobro shvatio - ti bi prava u Hrvatskoj na račun rada u Irskoj?

Pa što onda ne tražiš povrat poreza u Irskoj, na račun rada u Hrvatskoj. Tamo je veći povrat.

Jebote, genijalaca na svakom koraku, normalno da ti Hrvatska neće dati naknadu za rad koji si odradila u drugoj državi.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 22:26   #4151
ovo mi nikak nije jasno:
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...b&city2=Dublin
"Local Purchasing Power in Dublin is 39.90% higher than in Zagreb"

Dakle, ako ja recimo sad imam neto cca 9000 kn u Zagrebu, trošim i na stanovanje, a u Dublinu bi imao neto oko 3100 eura (dakle 23 000 kn, za usporedbu), a trošio bi na stanovanje pare i na sve živo, nisam osobito siguran koliko se to isplati..
wtf?!



"Consumer Prices in Dublin are 60.55% higher than in Zagreb
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 105.13% higher than in Zagreb
Rent Prices in Dublin are 294.31% higher than in Zagreb
Restaurant Prices in Dublin are 117.91% higher than in Zagreb
Groceries Prices in Dublin are 52.09% higher than in Zagreb"


Dakle, iako ja imam godišnju bruto plaću cca 52000 eura u Dublinu (to je mjesečno nešto preko 3000 eura neto), skupoća života tamo meni zapravo ostavlja jako malo šansi da živim osjetno bolje nego u Zg, zar ne? Wtf, čemu emigracija onda, čemu sheme? Ista je para u igri, zapravo...kad se proučava purchasing power. damn it.

nema bijega. kapitalizam će me zgazit ko zadnju kučku....
odnosno, bolje ostati u RH i sa lokalnim cigićima riješiti i bolja, veća primanja, benefite, i štediti, i time biti na istom standardu kao što bi se bilo u Dublinu na nekoj navodno "solidnoj plaći"...
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:00   #4152
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ovo mi nikak nije jasno:
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...b&city2=Dublin
"Local Purchasing Power in Dublin is 39.90% higher than in Zagreb"

Dakle, ako ja recimo sad imam neto cca 9000 kn u Zagrebu, trošim i na stanovanje, a u Dublinu bi imao neto oko 3100 eura (dakle 23 000 kn, za usporedbu), a trošio bi na stanovanje pare i na sve živo, nisam osobito siguran koliko se to isplati..
wtf?!



"Consumer Prices in Dublin are 60.55% higher than in Zagreb
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 105.13% higher than in Zagreb
Rent Prices in Dublin are 294.31% higher than in Zagreb
Restaurant Prices in Dublin are 117.91% higher than in Zagreb
Groceries Prices in Dublin are 52.09% higher than in Zagreb"


Dakle, iako ja imam godišnju bruto plaću cca 52000 eura u Dublinu (to je mjesečno nešto preko 3000 eura neto), skupoća života tamo meni zapravo ostavlja jako malo šansi da živim osjetno bolje nego u Zg, zar ne? Wtf, čemu emigracija onda, čemu sheme? Ista je para u igri, zapravo...kad se proučava purchasing power. damn it.

nema bijega. kapitalizam će me zgazit ko zadnju kučku....
odnosno, bolje ostati u RH i sa lokalnim cigićima riješiti i bolja, veća primanja, benefite, i štediti, i time biti na istom standardu kao što bi se bilo u Dublinu na nekoj navodno "solidnoj plaći"...
Gledaj širu sliku, nemoj biti u balkanskim okvirima. Ako si dobar, možeš napredovati i svake godine dobiti povišicu (barem da anuliraš inflaciju u njagorem slučaju). Ako radiš za Rvata, nema jebene šanse. Tržište rada je puno većei raste. Ne sviđa ti se više posao, za par tjedana imaš novi. U Rvackoj? Nema jebene šanse. Tržište se smanjuje, a porezi rastu. Evo najnoviji u obliku cestarine.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:07   #4153
Nije cijela Irska Dublin. (Iako se mnogi doseljavaju tamo.) To i to što i muž i žena rade za tu plaću, puta dva.
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:09   #4154
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Gledaj širu sliku, nemoj biti u balkanskim okvirima. Ako si dobar, možeš napredovati i svake godine dobiti povišicu (barem da anuliraš inflaciju u njagorem slučaju). Ako radiš za Rvata, nema jebene šanse. Tržište rada je puno većei raste. Ne sviđa ti se više posao, za par tjedana imaš novi. U Rvackoj? Nema jebene šanse. Tržište se smanjuje, a porezi rastu. Evo najnoviji u obliku cestarine.
ja sam IT.

1) ako si dobar možeš napredovati? Pa i ne baš. Određeni inženjerski tip posla ima jednake plaće (što se vidi po oglasima i što se jednostavno zna), i mijenja se malo na više jedino nakon 10-15 godina staža i slični bulšit.
2) U Hrvatskoj već godinama radim "za Rvata", ali zapravo radim u velikim stranim multinacionalkama, tako da to nije tipični Rvat.
Jest da je ogavno, ali ne očekujem ni u globalnim multinacionalkama u Dublinu neko plandovanje, ako me razumiješ. već očekujem jednaki kapitalizam, same ol'. analno silovanje KPI-evima, i slične psihološke treš igre..koje su identične u svakoj multinacionalki na jebenom planetu. Samo je plaća različita, ali pomalo sumnjam koliko je i to različito igdje u svijetu prema purchasing power paritetima.... itd..
3) Tržište rada IT-a je relativno veliko i u RH i prilično raste. Prilika ima podosta, a konkurencije daleko manje negu u Dublinu. Štoviše, konkurencije ima u RH sve manje.
4) oglasi za IT poslove nisu nešto bogznakaj u Irskoj kao što se priča. Pretpostavljam da kad staviš u perspektivu konkurenciju, poslova ima količinski jednako kao u Zg
5) i za kraj;
Ja sam u RH zadnjih godina izmjenjao podosta solidnih IT poslova (koliko inženjerski IT poslovi uopće i mogu biti solidni... ). Nije mi se sviđao posao, za par tjedana ili mjeseci sam uredno našao novi, bolji.
Tako da se to može i ovdje, u Hrvatskoj.

itd....


i dalje mi nije jasno to sa emigracijom, cijela ideja iste...
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:12   #4155
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Nije cijela Irska Dublin. (Iako se mnogi doseljavaju tamo.) To i to što i muž i žena rade za tu plaću, puta dva.
velike američke multinacionalke globalne imaju urede uglavnom u Dublinu (plus nešto po Corku i sličnim rupama... ). Zato se potencijalno doseljavam u Dublin...zbog posla za ogromnu američku kompaniju, a ne zato jer volim zelenu boju, i jer sam gladan Guinness-a. Mogu ga i ovdje u RH lokati, i ločem, hvala na pitanju!

Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:25   #4156
Bijeg u Irsku ima smisla najviše ako si ovdje nezapošljiv, neobrazovan, ili ako si napravio neki nered...tukao ženu, napravio faćuke Rastao se. Neki treševi ako su u igri. Ako pokušavaš pošteno šljakati neki kurac, usrano je svugdje..
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 00:55   #4157
Guinnes ima puno bolji okus u Dublinu jer nije pasteriziran.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 06:36   #4158
brogan, ja stvarno mislim da ti ne bi trebao ići i da ti je bolje ostati u hr
čemu napuštati sve to kaj imaš, za tamo neku irsku, i sam si shvatio da ti tamo nemre biti bolje
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 09:25   #4159
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ja sam IT.

1) ako si dobar možeš napredovati? Pa i ne baš. Određeni inženjerski tip posla ima jednake plaće (što se vidi po oglasima i što se jednostavno zna), i mijenja se malo na više jedino nakon 10-15 godina staža i slični bulšit.
2) U Hrvatskoj već godinama radim "za Rvata", ali zapravo radim u velikim stranim multinacionalkama, tako da to nije tipični Rvat.
Jest da je ogavno, ali ne očekujem ni u globalnim multinacionalkama u Dublinu neko plandovanje, ako me razumiješ. već očekujem jednaki kapitalizam, same ol'. analno silovanje KPI-evima, i slične psihološke treš igre..koje su identične u svakoj multinacionalki na jebenom planetu. Samo je plaća različita, ali pomalo sumnjam koliko je i to različito igdje u svijetu prema purchasing power paritetima.... itd..
3) Tržište rada IT-a je relativno veliko i u RH i prilično raste. Prilika ima podosta, a konkurencije daleko manje negu u Dublinu. Štoviše, konkurencije ima u RH sve manje.
4) oglasi za IT poslove nisu nešto bogznakaj u Irskoj kao što se priča. Pretpostavljam da kad staviš u perspektivu konkurenciju, poslova ima količinski jednako kao u Zg
5) i za kraj;
Ja sam u RH zadnjih godina izmjenjao podosta solidnih IT poslova (koliko inženjerski IT poslovi uopće i mogu biti solidni... ). Nije mi se sviđao posao, za par tjedana ili mjeseci sam uredno našao novi, bolji.
Tako da se to može i ovdje, u Hrvatskoj.

itd....


i dalje mi nije jasno to sa emigracijom, cijela ideja iste...
ti si IT, shvati da oni koji nisu IT ili medicina, su u RH u jako lošem položaju.
Ja npr moram gledati Irsku jer sam svjesna da u RH SSS, 40 g, na trž rada sam zamjenjiva i nemam šanse naći drugi posao, već sam sretnik da uopće radim iako sam već na rubu iscrpljenosti od 20 g staža za hr privatnike.
sutra mogu dobiti otkaz, i nezaposliva sam, plačam kredu za stan a na ovom moram biti kuš jer nemam izbora. takvi moraju u irsku, ne radi veće plače, već radi činjenice da možeš mjenjati poslove, nemoraš strahovati da češ crknut pod mostom ako sutra dobiješ otkaz ili ako ti je na poslu loše da moraš trpiti jer drugi nečeš naći. samo to ti već daje osječaj da možeš disati.
IT je kategorija za sebe. IT je svugdje dobro jer su jako traženi. još ako ovdje imaš svoj stan, zdravstveno, tebi je ok i u rh. samo nesmiješ čitati portale, gledati vijesti,i nemati posla sa drž upravom i HZZO. gledaš svoja posla, izleti, putovanja, i super.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 11:59   #4160
štos je da narativ ide da su IT-evci ti koji najviše bježe u Ireland.
A ja ne kužim zašto...jer znam kolko ko može primati u Zg, a koliko može primati u Dublinu i koji su troškovi jebenog Dublina..
Sigurno 95% IT-evaca ne može imati 70 000 -80 000 eura bruto tamo. A tolika bi primanja opravdala emigraciju. A to jako malo njih prima...


Po meni IT-evac eventualno može zbog karijere i reference ići van...ali i to je upitno...jer se standardna IT karijera može imati i u RH...kao što bi bila i u Dublinu...

Što se tiče promjene poslova u IT-u...pošto pratim irsko tržište rada već godinama, mislim da je za određene poslove slična potražnja tamo i ovdje. Ni tu ne vidim benefit u smislu nekog lakšeg mijenjanja poslova. Nikakav benefit ne vidim u takvoj škrtarskoj emigraciji gdje te plaćaju kiki riki u odnosu na troškove. To je bulišt...čak nije ni za Indijce...jer je i njima standard solidan u metropolama...eventualno je Irska zgoditak za Pakije ili Filipince
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.