Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 09:05   #261
Zgodan članak o Alexandru Kojeveu:

http://www.politico.eu/article/russi...reaty-of-rome/
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 09:53   #262
Dok je cijela generacija onodobnih francuskih filosofa javno prolazila egzistencijalističke krize smisla, Kojeve je kreirao budućnost.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 12:51   #263
Quote:
Robert Howse kaže:
Rather, Kojève appears to have believed that forced ‘modernization’ was the only, or the fastest, means of bringing Russia to the point where it might be capable of a peaceful transformation into a regime of rights. Stalin was merely a vehicle of post-history.
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Dok je cijela generacija onodobnih francuskih filosofa javno prolazila egzistencijalističke krize smisla, Kojeve je kreirao budućnost.
Forsirati procese modernizacije/industrijalizacije po cijenu milijuna ljudskih žrtava, logora patnji i smrti, izladnjivanja jednog cijelog dijela Ukrajine itd. je bio hvalevrijedan projekt?

Ili Howse nešto fabricira?

Zadnje uređivanje Bijeli-Druid : 22.03.2017. at 14:07. Reason: tipfeleri
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 13:52   #264
Ma užas, naravno, ali realno Kojeve je s tim imao veze koliko i Žižek koji se još nije bio rodio. Ono s čim jest imao veze je oblikovanje jedinstvenog europskog tržišta, što teško da ide pod "staljinizam".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 16:16   #265
Jedna dobra knjiga https://hrvatsko-srpski-razlikovni-m...k-httpwww.html
__________________
Razlikovni rječnik između srpskoga i hrvatskoga jezika
https://drive.google.com/file/d/0B4M...RoTGxYb1U/view
borna28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 09:03   #266
Hegelovac na Divljem zapadu: http://www.chronicle.com/article/Ame...gelian/235720/
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 21:48   #267
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Odličan članak o čovjeku koji je prvi preveo Hegelovu Znanost logike na engleski, a o kojemu do sada nisam imao pojma (a kojega, uostalom, nema ni na wikipediji). I to je ono što bi život trebao biti - neprestano iznenađivanje i neprestano čuđenje. Hvala ti za link. Ima nešto u tim američkim pustinjacima, zaljubljenicima u prirodu i slobodu što me uvijek fasciniralo. Ne radi se samo o transcendentalistima, jer niti oni nisu baš svi živjeli u šumama po brvnarama. Ako uopće itko jest, osim Thoreaua, a i on onako, polovično, premda je "Walden" svakako vrijedno pročitati zbog više razloga, unatoč povremenim dosadnim dijelovima. Nego, zapravo mislim na one produhovljene likove koji su prirodu i apsolut, ili boga ako baš hoćemo, doživljavali na jedan vrlo dubok i bogat način koji nama danas uopće nije niti jasan niti pristupačan, likovi poput Muira (kojeg su zvali "Ivan od planine" ) ili Proenekkea, ili John Burroughsa, i mnogi drugi. A u konačnici, sloboda je bilo ono što je povezivalo njih, američki duh granice i Hegela u primjeru Brockmeyera iz tvog linka. Sam sam sebe često zamišljao kao pustinjaka - ne u bespućima šuma i planina američkog zapada, nego prije u nešto urbanijem okruženju jadranskih otoka, recimo - koji ispunjava svoj život proučavajući filozofiju. Ali, to je i onaj stari renesansni, pa i ranije grčki, ideal mirnog života na ladanju, itd.
Sviđa mi se ova generalizacija:
Quote:
Hegel thought the key insight of German philosophy was that reality is structured by and through the mind. More radically, but more accurately: Reality is mind.
Dobro je. U smislu: "I vidje bog da je dobro." Zanimljivo je, i to nisam znao, da je Walt Whitman rekao:
"only Hegel is fit for America — is large enough and free enough." A zanimljivo je i to da je Saint Louis (koji je bio na granici neciviliziranog zapada) većim dijelom 19. stoljeća imao "tvrdu njemačku jezgru", etnički govoreći, dakako. Zgodno je ovo što je jedan od Brockmeyerovih pajdaša zapisao u svoj dnevnik:
"... perhaps the most important and pressing mission in America at the time was to make Hegel talk English."
Onda su se naravno povezali s transcendentalistima. Ali, tako su se povezali Ralph Waldo Emerson, Thoreau, i ostali transcendentalisti, sa onim ljudima koje danas zovemo "zeleni" ili "environmenalists" (na anglosaksonskom). A tu smo već kod gore spomenutog Muira i ostalih pustinjaka. A tako smo ušli pomalo i u um najvećeg američkog pjesnika - ne, to nije Whitman - to je Robert Frost.
Zanimljive su, i tako tužne, Bockmeyerove misli i ideje o St. Louisu kao o budućoj "američkoj Ateni". Tako lijepo, i tako tužno. Podsjeća me na film koji sam jučer gledao na HTV3 - "Bogovi i generali". Je li netko gledao? A ako želite saznati kako je spomenuti Brockmeyer postao legenda među Creek indijancima, pročitajte članak koji je nitko drugi linkao.

(postano i na temu "Zašto je Hegel faca?")
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."

Zadnje uređivanje Sigmund : 01.08.2017. at 22:11.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 13:55   #268
Kaufmannova predavanja (audio) o Kierkegaardu, Nietzscheu i Sartreu:

http://www.openculture.com/2011/04/w..._lectures.html
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 21:46   #269
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Kaufmannova predavanja (audio) o Kierkegaardu, Nietzscheu i Sartreu:

http://www.openculture.com/2011/04/w..._lectures.html
Super Piše tamo da je bio "convert to Judaism". Ne kužim kako to ide. Imaš nekih podataka o tome? Zanima me između ostalog i zato što je i onaj čudak kojeg Parsi citira da je rekao kako su "svi ateisti idioti" također bio konvertit na judaizam. Općenito, zašto se ljudi konvertiraju na judaizam?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 23:10   #270
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Super Piše tamo da je bio "convert to Judaism". Ne kužim kako to ide. Imaš nekih podataka o tome? Zanima me između ostalog i zato što je i onaj čudak kojeg Parsi citira da je rekao kako su "svi ateisti idioti" također bio konvertit na judaizam. Općenito, zašto se ljudi konvertiraju na judaizam?
1. Čudak si ti i čudak ti je tata .

2.
Onaj koga si ti nazvao čudakom je dobitnik nobelove nagrade za kemiju C. Anfinsen i lijepo je objasnio zašto su ateisti idioti i to u naučnoj knjizi .

https://www.forum.hr/showthread.php?t=472185

3. Ja bih rekao da je judaizam ''prvi monoteizam'' pa možda ljude jakog karaktera privlači ta tradicija i ''prvenstvo''.
Uostalom, birokratski gledano kršćanstvo je samo heretična židovska sekta

4. Jesi ti ikada Sigmunde studirao Kabalu.?
To ti je komplicirana židovska filozofija/ (i praksa i ezoterija ) prema kojoj mi se Hegel čini kao filozofska početnica
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 23:37   #271
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
1. Čudak si ti i čudak ti je tata .
Nemaš pojma koliko si u pravu. Kad bi znao doživio bi orgazam.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Onaj koga si ti nazvao čudakom je dobitnik nobelove nagrade za kemiju C. Anfinsen i lijepo je objasnio zašto su ateisti idioti i to u naučnoj knjizi .
Kakve veze ima jebena kemija s jebenim ateizmom? I je li ta "naučna" Afinsenova knjiga, knjiga o kemiji ili o religiji? Zašto se reputacija dobitnika Nobelove nagrade za kemiju nužno prenosi na njegov autoritet u vezi s religijskim pitanjima? Zašto, kolega Parsifale, o zašto, ovdje nepošteno upotrebljavate atribut "naučnog"? Oprostite mi za moje stilski nemarno izražavanje, ali mislim da sam bio dovoljno jasan.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
3. Ja bih rekao da je judaizam ''prvi monoteizam'' pa možda ljude jakog karaktera privlači ta tradicija i ''prvenstvo''.
To je nezadovoljavajuće objašnjenje.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Uostalom, birokratski gledano kršćanstvo je samo heretična židovska sekta
Ha, ha...možda je to bilo tako u početku, ebioniti, itd, ali inače ne.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
4. Jesi ti ikada Sigmunde studirao Kabalu.?
To ti je komplicirana židovska filozofija/ (i praksa i ezoterija ) prema kojoj mi se Hegel čini kao filozofska početnica
Jesam, kao i sve ezoterične doktrine, i mogu ti reći da je debelo precijenjena. Nije baš toliko komplicirano, koliko je opskurantističko. Jedina korist koju sam imao od tog studiranja je bila kulturološka, naime uočavanje dosta čestog referiranja na istu u suvremenoj kinematografiji (spominjao sam već Nolana kao najistaknutijeg suvremenog predstavnika), a možda i u ostaloj suvremenoj umjetnosti. Kažem "možda" jer nisam baš stručnjak za ta područja, pa je to više na razini slutnje, nego ekspertize. A ovo, da ti se Hegel prema Kabali čini kao početnica, ah, Parsi to ti je kako veli Leteća "mitopoetska" predodžba , ja bih to nemilosrdnije rekao - mitomanija. Ili još kraće - glupost.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:35   #272
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Super Piše tamo da je bio "convert to Judaism". Ne kužim kako to ide. Imaš nekih podataka o tome? Zanima me između ostalog i zato što je i onaj čudak kojeg Parsi citira da je rekao kako su "svi ateisti idioti" također bio konvertit na judaizam. Općenito, zašto se ljudi konvertiraju na judaizam?
Ide tako da se mora proucavat i dokazat da se nesto naucilo i da se zaista zeli, nesto je teze nego u drugim abrahamskim religijama koje aktivno traze knovertite. Traje godinama i sve skupine zidova ne priznaju svacije konvertiranje. U to smislu je najsigurnije da se to obavi kod najortodoksnije zajednice jer ce progresivne njih priznati, a obratno nece biti slucaj.

Uglavnom zato sto se radi o etnokonfesiji, konvertiranjem postajes zidov i po naciji i mozes emigrirat u Izrael.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 18:39   #273
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ide tako da se mora proucavat i dokazat da se nesto naucilo i da se zaista zeli, nesto je teze nego u drugim abrahamskim religijama koje aktivno traze knovertite. Traje godinama i sve skupine zidova ne priznaju svacije konvertiranje. U to smislu je najsigurnije da se to obavi kod najortodoksnije zajednice jer ce progresivne njih priznati, a obratno nece biti slucaj.

Uglavnom zato sto se radi o etnokonfesiji, konvertiranjem postajes zidov i po naciji i mozes emigrirat u Izrael.
Da, vidiš, to je zanimljivo. A znaš li, kakav bi u tom hipotetskom slučaju bio religijski status moje djece? Mislim, s obzirom na židovsku matrilinearnost. Konkretno, ja se konvertiram i emigriram u Izrael. Jesu li moja djeca automatski židovi? Mora li mi žena biti židovka? Ili se djeca moraju zasebno konvertirati?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 18:46   #274
dobro pitanje. Mislim da tu postoji razlika izmedju vjerske tradicije i moderne drzave koja priznaje i cacu, al nemoj me za rijec...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 03:29   #275
Koliko je filozofija relevantna danas. Koliko utjecaja na politicko, eticko i ostalo razmisljanje imaju npr. danas hegel, schopenhauer, nietzsche

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:48   #276
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Koliko je filozofija relevantna danas.
Vrlo mnogo.

Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Koliko utjecaja na politicko, eticko i ostalo razmisljanje imaju npr. danas hegel, schopenhauer, nietzsche
Vrlo veliko, samo što taj utjecaj najčešće nije izravan ili očit onima neupućenima.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 15:28   #277
Hegelova "Znanost logike" u prijevodu Nikole Popovića 1976.-79. može se naći ovdje:

Nauka logike 1/3 (Objektivna logika - učenje o biću)

Nauka logike 2/3 (Objektivna logika - učenje o suštini)

Nauka logike 3/3 (Subjektivna logika - učenje o pojmu)
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2018., 14:57   #278
School of Practical Philosophy
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 09:29   #279
Na scribd sam postavio knjigu Karla Löwitha "Od Hegela do Nietzschea". Tehnički baš nije nešto, ali može se čitati ako se povećaju slova.

https://www.scribd.com/document/3922...-Do-Nietzschea
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 19:52   #280
Najbolja filozofska knjiga svih vremena od čovjeka koji nikada nije čuo ni za Platona ni za Hegela i koji je u svom uličnom dućanu u prljavštini Bombaja prodavao cigarete i sitnice .

Već dugo namjeravam otvoriti temu o ovoj knjizi i filozofskim izjavama iz knjige ali avaj ---duh je voljan , ali tijelo i pdf filozofija je slabo

https://www.ivantic.info/Ostale_knjiige/nisargad.htm

Židovi imaju Toru,kršćani imaju Bibliju , muslimani Kuran ,Sigmund ima Hegela a što se mene tiče sve knjige na svijetu mogle bi se spaliti osim jedine potrebite - I AM THAT
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.