Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 11:37   #41
Pitanje:
Obrt koji nije u sustavu Pdv-a ali ima PDV identifikacijski broj, kako da prikaže PDV za uplatu u PDV obrascu ? Na koji način biste ispunili obrazac PDV-a??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 12:37   #42
A zašto mora prijaviti PDV? Obrt je imao stjecanje iz EU ili kaj?
Ako se o tome radi, onda u dio II ide u odgovarajući red osnovica za obračun i PDV te u IV. i u VI. iznos PDV-a koji treba platiti. Također, u ostale podatke upisati osnovicu ako treba.
Ako je stjecanje iz EU ide i PDV-S.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 12:44   #43
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
A zašto mora prijaviti PDV? Obrt je imao stjecanje iz EU ili kaj?
Ako se o tome radi, onda u dio II ide u odgovarajući red osnovica za obračun i PDV te u IV. i u VI. iznos PDV-a koji treba platiti. Također, u ostale podatke upisati osnovicu ako treba.
Ako je stjecanje iz EU ide i PDV-S.
Mora jer je Ura stjecanje dobara in EU, i pošto je kupio u EU bi morao platiti u RH PDV. Ali, mi znamo da kod URA si odbijemo Pdv, a ne ga platimo....
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 13:24   #44
Ako j.d.o.o. ima preneseni gubitak iz 2015. godine od 30.000,00 kn, a u 2016. godini je ostvario dobit od 15.000,00 kn.
Kako se to knjiži? Sukladno obveznim zakonskim pričuvama se mora 25 % dobiti formirati u pričuve.
Ili moram prvo pokriti sve gubitke iz naknadnih dobiti? U ovom slučaju, bila bi samo odluka o pokriću gubitka u iznosu od
15.000,00 kn i za sljedeću godinu mi ostaje još 15.000,00 kn neiskorištenog gubitka. Mislim li dobro?
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 13:53   #45
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Mora jer je Ura stjecanje dobara in EU, i pošto je kupio u EU bi morao platiti u RH PDV. Ali, mi znamo da kod URA si odbijemo Pdv, a ne ga platimo....
ček, meni je ovo zanimljivo...
dakle, osoba ne mora biti obveznik pdv-a, ali ako ishodi pdv id broj, ne mora u HR platiti pdv već ga može samo "provozati" kroz obrazac pdv i pdv-s? jesam li to dobro shvatila?
imam jednog prijatelja pčelara (OPG) kojem bi to bilo super ako je istina. može netko potvrditi?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 14:29   #46
Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Ako j.d.o.o. ima preneseni gubitak iz 2015. godine od 30.000,00 kn, a u 2016. godini je ostvario dobit od 15.000,00 kn.
Kako se to knjiži? Sukladno obveznim zakonskim pričuvama se mora 25 % dobiti formirati u pričuve.
Ili moram prvo pokriti sve gubitke iz naknadnih dobiti? U ovom slučaju, bila bi samo odluka o pokriću gubitka u iznosu od
15.000,00 kn i za sljedeću godinu mi ostaje još 15.000,00 kn neiskorištenog gubitka. Mislim li dobro?
Dobro misliš. Nakon što se pokriju svi gubici, počinje izdvajanje u zakonske rezerve.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 17:06   #47
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Pitanje:
Obrt koji nije u sustavu Pdv-a ali ima PDV identifikacijski broj, kako da prikaže PDV za uplatu u PDV obrascu ? Na koji način biste ispunili obrazac PDV-a??
Samo obveza ide, pretporez se miče jer na njega nema pravo obzirom nije u sustavu PDV-a.

Predaje PDV obrazac samo s obvezom, i PDV-S za stjecanje,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 18:18   #48
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Dobro misliš. Nakon što se pokriju svi gubici, počinje izdvajanje u zakonske rezerve.
hvala na potvrdi mišljenja :
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 19:07   #49
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Samo obveza ide, pretporez se miče jer na njega nema pravo obzirom nije u sustavu PDV-a.

Predaje PDV obrazac samo s obvezom, i PDV-S za stjecanje,
dakle, pdv mora platiti?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 19:45   #50
prelazak na d.o.o.

Ne znam dali posatavljam pitanje na pravom mjestu. Radi se o tome da smo trgovački obrt koji bi prešao na d.o.o. (prijenos gospodarske cjeline). Dali je netko imao iskustva s prelaskom na d.o.o. da mi pobliže objasni proceduru?
hexe1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 07:19   #51
Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Ako j.d.o.o. ima preneseni gubitak iz 2015. godine od 30.000,00 kn, a u 2016. godini je ostvario dobit od 15.000,00 kn.
Kako se to knjiži? Sukladno obveznim zakonskim pričuvama se mora 25 % dobiti formirati u pričuve.
Ili moram prvo pokriti sve gubitke iz naknadnih dobiti? U ovom slučaju, bila bi samo odluka o pokriću gubitka u iznosu od
15.000,00 kn i za sljedeću godinu mi ostaje još 15.000,00 kn neiskorištenog gubitka. Mislim li dobro?
Dobit 2016.god /15.000/ za pokriće gubitka iz prethodnog razdoblja. Zakonske pričuve/ako ih ima/
za pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 08:36   #52
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ček, meni je ovo zanimljivo...
dakle, osoba ne mora biti obveznik pdv-a, ali ako ishodi pdv id broj, ne mora u HR platiti pdv već ga može samo "provozati" kroz obrazac pdv i pdv-s? jesam li to dobro shvatila?
imam jednog prijatelja pčelara (OPG) kojem bi to bilo super ako je istina. može netko potvrditi?
Ne, ne nisi dobro shvatila
Znači ako osba nije u sustavu Pdv-a i nema pdv broj mora platiti u RH pdv.
Na kraju krajeva, skužile smo da je povoljnije ne biti u sustavu Pdv-a, i nemati pdv broj, jer ti se isplati platiti PDV u drugim državama, jer mi tu u RH imamo najveći PDV.
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:20   #53
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
dakle, pdv mora platiti?
Tak je. Plaća naš pdv.
Subjekt koji je ovdje u pdv-u ima i obvezu i pretporez, a tko nije ima samo obvezu.

Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Ne, ne nisi dobro shvatila
Znači ako osba nije u sustavu Pdv-a i nema pdv broj mora platiti u RH pdv.
Na kraju krajeva, skužile smo da je povoljnije ne biti u sustavu Pdv-a, i nemati pdv broj, jer ti se isplati platiti PDV u drugim državama, jer mi tu u RH imamo najveći PDV.
Tak je
Ali čekaj! Ako nema VAT ID, onda dobavljač ni ne može prenijeti poreznu obvezu jer "naš" nije u VIES-u. jel ovaj tvoj ima ili nema PDV ID broj?

Ok, spetljali mi se sad svi postovi

Dakle:
1. hr subjekt nije u sustavu pdv-a, ali ima pdv id broj -> dobavljač mu fakturira reverse charge -> subjekt šalje pdv i pdv-s i plaća naš pdv (u prethodnom postu sam ugrubo napisala kaj popuniti)
2. hr subjekt nije u sustavu pdv-a i nema pdv id broj -> dobavljač mu fakturira sa svojim pdv-om -> subjekt ne šalje ništa i ne plaća tu ništa
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:43   #54
Troškovi prodane robe idu na AOP 135, pa moraju ići u RDiG.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:45   #55
Na koju poziciju ide dugoročni zajmovi dani od vlasnika/direktora u RDiG?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 19:48   #56
Obračun troškova najma opreme


Jopet problem. Naime poduzeće ima sklopljen ugovor o najmu opreme sa drugom firmom u 2014. godini 2015. godini i pola 2016. godine. Račun za najam nije nikada izdan. Ja sam to knjižila na 2900. kako stvari stoje račun nikada neće biti ni izdan. Što sad s tim? Da li treba čekati zastaru i onda ukinuti 2900 i staviti na prihode?
a9a is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:19   #57
Question

Quote:
milena-ZG kaže: Pogledaj post
Ja sam nova na forumu i nadam se da je moj post u pravoj rubrici....
Sastavljam statistički izvještaj za j.d.o.o. i imam kostur iz ormara za kojeg nemam ideju kako ga riješiti.
Bivši knjigovođa proknjižio je gotovinske nabavke za kupnju dizelskog goriva za teretno vozilo kroz konto pozajmice članova društva a u financijskim izvještajima je prikazao kao ostale kratkoročne obveze.
Naime vlasnik firme i jedini zaposleni kupovao je gotovinom gorivo iz svog džepa jer firma je mlada i posluje svega 2,5 godine i vlasnik ne želi povrat novca jer mu je u interesu da ne opterećuje firmu.
S obzirom da se radi o većem iznosu koji se nakupio tijekom 2014 i 2015 godine u iznosu od 20.768,00 kn,moje pitanje je da li ići u kakav otpis takve obaveze prema članu društva ili sklopiti ugovor o pozajmici na duži rok uz kamatu .
Da li zbog takvih gotovinskih nabavki treba raditi PD-IPO obrazac s obzirom da je knjiženo na kontu pozajmice člana društva a ugovor o pozajmici ne postoji.
Da li sklopiti ugovor bez kamate jer imam veliki početni saldo,nešto malo je isplaćeno a ostatak mi visi na kontu obaveza zajmova i obaveza prema djelatniku,direktor je jedini zaposleni s obzirom da se pozajmice za gotovinske nabavke po računima vuku iz 2014,2015 i 2016 godine.... i uopće mi nije jasno kako to unijeti u PD-IPO.
Čitala sam primjer iz rrif-a ali nema primjera.
Jel zna itko?
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:38   #58
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Tak je. Plaća naš pdv.
Subjekt koji je ovdje u pdv-u ima i obvezu i pretporez, a tko nije ima samo obvezu.



Tak je
Ali čekaj! Ako nema VAT ID, onda dobavljač ni ne može prenijeti poreznu obvezu jer "naš" nije u VIES-u. jel ovaj tvoj ima ili nema PDV ID broj?

Ok, spetljali mi se sad svi postovi

Dakle:
1. hr subjekt nije u sustavu pdv-a, ali ima pdv id broj -> dobavljač mu fakturira reverse charge -> subjekt šalje pdv i pdv-s i plaća naš pdv (u prethodnom postu sam ugrubo napisala kaj popuniti)
2. hr subjekt nije u sustavu pdv-a i nema pdv id broj -> dobavljač mu fakturira sa svojim pdv-om -> subjekt ne šalje ništa i ne plaća tu ništa
S time da je prag stjecanja 77.000 kn, onda postaješmali porezni obveznik i ti si dužan plaćati hrvatski PDV, a nemaš pravo na odbitak pretporeza (kod poslova s EU). A prag prometa je 230.000 kn, iznad moras biti u sustavu pdva i imas pravo na odbitak pretporeza. A prag isporuke ovisi od zemlje u koju isporučuješ u rh je 270.000 (od 01.01.2018. 300.000).
enduring is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 09:54   #59
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Na koju poziciju ide dugoročni zajmovi dani od vlasnika/direktora u RDiG?
????
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 11:19   #60
vjerojatno je suski mislio/la na bilancu. i mene muči, da li pod sudjelujuće interese ili unutar grupe? ili "obični" AOP 100?
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:24.