Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 05:52   #8881
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ako govorimo o dva domaća špeka napravljena od domaće uzgojenih svinja, od crne slavonske i npr. od klasičnog landrasa razlika je nebo i zemlja. Okus i tekstura špeka od css je potpuno drugačija kao i način kako se topi pri termičkoj obradi jer im je i sastav masnog tkiva različit. Kada govorim o ovoj razlici mislim na css koja je uzgajana poluslobodno i veliki joj je dio prehrane bio žir i samoniklo bilje, bila je neusporedivo više u pokretu i živjela je jedan normalan svinjski život, rovala, kopala, valjala se u blatu, ukratko uživala. Od cs svinje kod topljenja masti dobije se manje čvaraka nego kod suvremenih bijelih pasmina, a ohlađena mast je pomalo zrnata i mekanija zbog manjeg udjela zasićenih masnih kiselina. Razlike u sastavu masti su velike. Npr. životinje koje su mjesec dana prije klanja imale dovoljno žira i paše imaju 11% manje kolesterola i 48% manje triglicerida. Još jedan važan podatak koji može dobro ukazati na razlike je unutarmišićna mast. Ona kod njemačkog i švedskog landrasa iznosi 1,4 do 1,7 %, a kod crne ss 6 do 6,5 %. Suha slanina cs svinje je vrlo mekana, nikada žilava i žvakasta, topi se u ustima. Dovoljno da se okusom razlikuje bez problema.

No sve što sam naveo za crnu ss vrijedi isključivo ako je držana po silvo-pastoralnom sistemu što znači da većinu života mora provesti vani, poluslobodna, mora imati dostupnu bukovu i hrastovu šumu i pašnjake. Dohranjuje se žitaricama samo za snijega i netom prije klanja. Ako se crna ss drži u svinjcu, hrani koncetratima i kukuruzom njeni proizvodi ne vrijede da sad ne zamaram sa svim greškama mesa koje pritom nastaju.
Hvala lijepa za iscrpno objašnjenje. Naime, dvojio sam oko toga kako koloplet sastojaka i začina na pizzi + termička obrada mogu nevježama otežati razlikovanje slanine.
panorama is offline  
Old 21.03.2017., 12:02   #8882
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ispravio sam ti post
A ja se ponadao da budeš pojeo nekaj uz pivo
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Old 21.03.2017., 16:12   #8883
Luca's, jela se pizza Baquette Italiana, odlična! Meni je to jedna od top 3 pizzerie u ZG, pored O'Hare i Karijole, a bolja od npr. Dukse.
BigDaddy is offline  
Old 21.03.2017., 17:46   #8884
Po # vidim da se o'hara rasirila, vec ih je 5 - https://www.facebook.com/oharazagreb...673789953012:0
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Old 21.03.2017., 21:11   #8885
Danas Duksa, na Tko se ljuti malo vise luka od uobicajenog, sli jako ukusna i dalje...meni pizza u Zg
Pola Dado, pola Tko se ljuti

Tko se ljuti
__________________
...try walking in my shoes
Ani2306 is offline  
Old 22.03.2017., 00:22   #8886
Viđam tu u nekoliko navrata da je Basta najsličnija O'Hara tijestu pizze. Možda je najsličnija u gradu i široj okolici... ali okusom su i dalje prilično različite. U korist O'Hare.
Basta mi je vrlo ok tijesto (sastojci tkđr ok), veličinom baš i nije neko ludilo (a ako to ja kažem onda jbg stvarno nije)
a konobari su većinom komunikacijski zakinuti (da ne spominjem ostala zakinuća, ali to je inače pravilo valjda, više nego iznimka pa pustimo to na stranu)
Deedy is offline  
Old 26.03.2017., 17:18   #8887
pizzeria Nu, središće

jako dobra pizza, jako loša usluga.
u petak popodne zovem i kažem da mi treba stol za šestero. čovjek s druge strane mi jako bezobrazno veli da ima mjesta samo unutra i da izvolim doći na vrijeme inače mi rezervacija propada. ja ostavljam prezime i mislim si to je to. u pizzeriu ulazim 10 minuta ranije s frendicom, govorim konobaru da imam rezervaciju na svoje prezime, a on vrlo bahato meni kaže: nema nikakve rezervacije ja njemu velim da sam s njim pričala (prepoznala taj bahati glas) a on meni: ne znam ja s kim ste vi pričali, al sa mnom niste. e sad, da se radilo samo o meni, ja bih se okrenula i otišla, al jebiga još 5 baba je trebalo doći. u tom trenu se ispraznio jedan stol, konobar mi velikodušno kaže da eto meni stola, iako je stol za četvero a ne za šest osoba. frendica me gleda i pogledom moli da se ne bunim i oke, šutila sam. čekali smo sto godina da nam uzme narudžbu.
konobar je kasnije bio jako lažno ljubazan, što mi je još više diglo tlak. pizzeria prepuna, on je bio sam, mislim da je to čak i vlasnik.
pizze su bile jako dobre. tringlt nije dobio, a ja se tamo više ne vraćam.
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Old 26.03.2017., 17:24   #8888
Jesu mlincaste pizze jos uvijek koje se brzo hlade?
Koje su cijene sad tamo?

Mi bili u Desiree nakon 2 mj i nakon 5/6 puta sta je bils stvarno odlicna pizza, ovaj put osjetno losija. Mozda im dam jos jednu sansu al. .
__________________
Tom vašem bm365 treba dodat slovo k (by MarLov)
irres is offline  
Old 26.03.2017., 17:31   #8889
ne razumijem to sa Nu, zar je problem pričekati desetak minuta dok se ne oslobodi mjesto?
inače je to lokal u koji nemam želju više doći, prošli put najesen su ostavili otvorena vrata da hladni zrak dolazi direktno na picamajstore ispred krušne peći da im ne bude vruće
ali pola lokala mora imati jakne na sebi da se ne smrznu, s tim da naviju glasno muziku pa osjetiš vibracije kao da si na nekom koncertu
pa konobar donese krivo, pa se pokušava dogovoriti sa mnom da ja to ipak uzmem a pica nije toliko dobra, barem meni

Zadnje uređivanje Krkimir : 26.03.2017. at 17:48.
Krkimir is offline  
Old 26.03.2017., 18:19   #8890
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ne razumijem to sa Nu, zar je problem pričekati desetak minuta dok se ne oslobodi mjesto?
inače je to lokal u koji nemam želju više doći, prošli put najesen su ostavili otvorena vrata da hladni zrak dolazi direktno na picamajstore ispred krušne peći da im ne bude vruće
ali pola lokala mora imati jakne na sebi da se ne smrznu, s tim da naviju glasno muziku pa osjetiš vibracije kao da si na nekom koncertu
pa konobar donese krivo, pa se pokušava dogovoriti sa mnom da ja to ipak uzmem a pica nije toliko dobra, barem meni
meni nije problem, ali nije mi lijepo sjediti za stolom koji je predviđen za 4 ljudi, a nas je 6. drugo, ja sam rezervirala stol a on meni bezobrazno tvrdi da nisam. došlo mi je da mu pokažem mobitel sa zabilježenim trajanjem razgovora i da se taj stol nije slučajno oslobodio, mi bi morale stajat i molit se bogu da se netko digne.
pizza je mlincasta i brzo se hladi, ali ja sam naručila malu pizzu i pojela je jako brzo propuh ogroman, cijene srednje visoke, mala pizza je oko 30 kuna.
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Old 26.03.2017., 19:45   #8891
Quote:
kaduljica kaže: Pogledaj post
pizzeria Nu, središće

jako dobra pizza, jako loša usluga.
Moram ovo potpisati.
Bila sam prosli tjedan nakon dugo vremena, i usprkos finoj pizzi nemam se zelju vracati.

Konobar je djelovao kao da smo mu upali u spavacu sobu u 3 ujutro, izvukli ga iz kreveta i zahtjevali da nas posluzuje.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Old 26.03.2017., 21:33   #8892
Ak tak nastave, po svim zakonima i silama prirode slijedi im skora propast...šteta.

Al možda im i nije previše bitno. A onda nama još i manje.
DeeJay Dee is offline  
Old 26.03.2017., 21:53   #8893
Ma i meni je usluga tamo najveci turnoff... preglasna muzika, otvorena vrata a vani hladno, kriva narudzba i nagovaranje da ipak to uzmem ono, kao da su oni tu da njima bude dobro i da ne zele da se vratis
Krkimir is offline  
Old 26.03.2017., 22:22   #8894
Moram priznat da dugo nisam bila al dok smo cesce isli radila je jedna prelijepa cura koja je bila odlicna konobarica

Bas mi je zao da ovo cujem
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 26.03.2017., 23:16   #8895
Jedna savršena Zero Zero pizza s prepoznatljivim leopard uzorkom i pizza O'Hara Sofia.

Novinarski nemar ili...?
Šta je, da je, netko bi se sutra trebao ispričati.
Pellaprat is offline  
Old 27.03.2017., 07:52   #8896
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Moram priznat da dugo nisam bila al dok smo cesce isli radila je jedna prelijepa cura koja je bila odlicna konobarica

Bas mi je zao da ovo cujem
Da, ona je bila bas draga, ali ju vise ne vidam. Bila je vrlo profesionalna.

Od super pizzerie, valjda vlasnik hoce napraviti prosjecnu kvartovsku. Sve mi se manje svida tamo.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Old 27.03.2017., 08:27   #8897
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Jedna savršena Zero Zero pizza s prepoznatljivim leopard uzorkom i pizza O'Hara Sofia.

Novinarski nemar ili...?
Šta je, da je, netko bi se sutra trebao ispričati.


Vjerojatno je nemar.

Doduše - vidio sam prije cca dva tjedna, Vanjak se žalio na fejsu da im drugi uzimaju fotke tijesta i pizza i potpisuju kao svoje. Pa ispalio u svom stilu da jedino na fotki mogu takvu pizzu vidjeti
MisterNo007 is offline  
Old 27.03.2017., 08:50   #8898
Pa kladio bih se i da ona pizza ispod Karijole nema veze s istom, uopće ne liči na njihove pizze.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is online now  
Old 27.03.2017., 11:17   #8899
Mi smo odustali od zagrebackih pizza, nakon obilazenja pizzeria nasli smo fantasticnu pizzu u pizzerii Špiro 2.

Zagorski standard, od jedne velike najedemo se suprug, mala i ja. Cijene perfektne, cca oko 45 kn velika pizza. Miljun kombinacija. Pizze prefineeee!

Frend nam ju je preporucio, bas cudno (a i steta) da nije razvikana.

Lijepo je uredena, mala, konobari i osoblje jako ljubazni. Nije guzva.

Steta kaj nije blize pa da mozemo narucit dostavu

Nedavno smo narucili i pizzu iz Mr. Jacka, cula sam da se pokvarila, al ajme to je bilo nejestivo. Nikako ne preporucam.
__________________
"When life gets rough and you only have a dime in your pocket, go get your shoes shined!"
suzuki750 is offline  
Old 27.03.2017., 12:18   #8900
Ja kad sam bio u Nu prošle godine nisam imao nikakvih zamjerki na konobara, baš naprotiv.
Simpa lik, crnac.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.