Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 20:58   #141
Night,hvala bas cu prouciti..

Twin,sta je to timska obrada i individualni pristup?
Da li jeto nesto kao da uciteljica induvidualno dodatno radi s njom?
Primjetila sam npr da nasa kad da djeci da nauce npr neku pjesmu,gdje je vise teksta dobiju djeca čitači,a ovi ostalo gdje je manje&lakse..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:29   #142
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post
Night,hvala bas cu prouciti..

Twin,sta je to timska obrada i individualni pristup?
Da li jeto nesto kao da uciteljica induvidualno dodatno radi s njom?
Primjetila sam npr da nasa kad da djeci da nauce npr neku pjesmu,gdje je vise teksta dobiju djeca čitači,a ovi ostalo gdje je manje&lakse..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
Nju je u skoli uzela logopedica koja je bas zbog takvih problema koje si opisala predlozila da je odvedem na suvag.....
Na suvagu nikako termina i ja ju odvela u bolnicu ivan kukuljevic na testiranje.....jer smo tu dobili termin za 3tjedna....
Testiranje ti traje 5h i obuhvaca psihijatra, psihologa, ligopeda, neurologa i jos nesto sto mi nismo morali jer je ovi drugo bilo ok......
Osim logopeda....
Uglavnom preporuka je vjezbq, vjezbq i puno vjezbe.....
I taj individualizirani pristup u bog sporosti....
To ti znaci da sto god da rade uciteljica njoj mora dati vise vremenq dq to obavi nego drugoj djeci....nista drugo

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:30   #143
Zanemari rukopis

Uglavnom kod svih je preporuka dril, dril, dril
Uzet i stisnut je po tom pitanju.....

Individualizirani pristup su mi rekli u skoli da ne prakticiraju u prvom razredu.

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 23:12   #144
Ostaje opet na nama roditeljima znaci..
Sve je do naseg truda na kraju,a njihove motivacije koncentracije..


Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 07:25   #145
Ocito.....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:06   #146
ako smijem samo... individualizirani program ne znači samo da će učiteljica dati više vremena ili raditi s djetetom na dopunskoj.
individualizirani i prilagođeni program se odobravaju učeniku na osnovu preporuke stručnjaka, i onda obvezuju sve koji učeniku predaju. individualizirani program znači da učenik uči sve što i ostali, ali mu se izlazi u susret s obzirom na probleme koje ima, odnosno ne insistira se na onim dijelovima/sastavnicama koje zbog svojih teškoća nije u stanju primjereno odraditi. tipa, nećeš od (na)gluhog učenika tražiti da ti pjeva na satu glazbenog, učeniku koji muca nećeš smanjiti ocjenu zbog zamuckivanja (iako nekome bez tog problema prema svojim kriterijima možda i bi, recimo kod recitiranja).
ako učenik dobije individualizaciju zbog disleksije, to obično znači da ga se ne ocjenjuje iz tečnog čitanja, da mu se daju pojednostavljeni tekstovi/tekstualni zadaci koji su grafički prilagođeni tome (odgovarajući font, veći prored, poravnavanje teksta...), više vremena za pisane radove ili manja količina zadataka. ako je u pratnji još i disgrafija, ocjene se ne smanjuju zbog pravopisnih grešaka i ne naglašava se potreba za urednosti kao kod drugih učenika. ima toga, naravno, još - ovo je samo u najkraćim crtama.
i definitivno se individualizirani i prilagođeni programi ne daju već u prvom razredu - osim u slučajevima kada dijete već dođe s teškim skupom dijagnoza u školu. pogotovo za disleksiju i disgrafiju je ishitreno davati i definitivnu dijagnozu i program u prvom razredu, prije nego što je dijete imalo priliku savladati čitanje i pisanje u potpunosti.
da treba pratiti djecu koja imaju poteškoća i reagirati ako ima potrebe - treba, ali skakati s individualizacijom u prvom polugodištu prvog razreda je malo overkill.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:51   #147
Znam samo da individualizirani i prilagodjeni nije jedno te isto.....to su mi rekli i na obradi i u skoli
Ali svidja mi se kako si ti objasnila individualizirani.....
Bolje nego sto su oni meni
Meni je ok da nema individualiziranog prvi razred jer i ja smatram dw se tek nakon prvog razreda moze vidjeti jel ima potrebe za time....
Iako su ovi iz kukuljeviceve vec dali preporuku za individualizirani pristup iako su znali da je ona tek prvo polugodiste prvog razreda....
Malo mi je bilo cudno al reko ajd dobro.....
Vise sam ocekivala da ce mi dati smjernice di, sto i kako stisnuti kod nje da probamo dobiti sto treba na ispravan nacin.....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 00:16   #148
prilagođeni ti podrazumjeva smanjivanje opsega sadržaja koje učenik treba naučiti. individualizirani samo prilagodbu postupaka prema potrebama tog učenika.
da se razumijemo, individualiziramo mi nastavu svakodnevno svima, pomalo. to ti je, recimo, ono kada dok vježbate slabijeg učenika prozoveš da riješi lakši zadatak, a teže zadatke ostaviš najboljim učenicima. ali program je potreban da imaš crno na bijelom pred svima zbog čega se za tog učenika primjenjuju drugačiji kriteriji ocjenjivanja.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 14:52   #149
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Ista stvar i sa mojom malom....
Mali je super, a ona i slova i citanje nikako se sastaviti....
Uglavnom vodila sam je na timsku obradu i oni preporucuju individualizirani pristup u skoli +sve ovo sto su tu cure nabrojale....
S time da u skoli ne zele cuti za individualizirani pristup prije kraja 1 razreda sto mi ima smisla jer tek su krenuli

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
U skoli nemaju sto zele li cuti ili ne zele, ako je strucni tim ocijenio da tvom djetetu treba individualizirani pristup onda si samo ti kao skrbnik i roditelj ta koja mozes na to pristati ili ne. Ako pristajes, tada odlazis skolskom doktoru na sistematski i na temelju nalaza iz Kukuljeviceve saziva sastanak u skoli sa strucnim timom i nakon toga se pise dopis gradskom uredu koji ti izdaje potvrdu o individualiziranom pristupu - kada to dobijes to je gotova stvar koje se skola mora pridrzavati i traje do kraja skolovanja (osim u slucaju da se stanje popravi pa nova procjena pokaze da vise nije potrebno).
Inace taj dio od posjeta skolskod doktorici pa do dobivanaj potvrde traje od 2 - cca 5 mjeseci tj. sve ovisi o azurnosti skolske doktorice i skole.

Mi smo imali srece pa smo sve rijesili u cca 4 tjedna i to samo zato sto imamo zlatnu skolsku doktoricu koja je forsirala skolu i sve se rijesilo u tjedan dana a uroku 3 tjedna sam dobila potvrdu gradskog ureda.

Kod nas su se problemi pokazivali vec u 1. razredu, problemi kod citanja a ti problemi su se automatski nadovezivali i na zadatke rijecima iz matematike ali je sve pripisivano zvrkavosti djeteta, njegovoj nepaznji i nezainteresiranosti itd. - mali je bio uzasno frustriran i poceo je gubiti volju za skolom, da bi na kraju poludili i krenuli malo dublje kopati (na svoju ruku smo otisli u kukuljevicevu) i ispostavilo se da ima problema sa koncentracijom. A sada mi je zao ko psu sto vec u 1. razredu nisam otisla na procjenu (nego tek u 3.)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:48   #150
Procjena ne traje do krqja skolovanja nego se u cetvrtom razredu radi nova procjena (prije prelaska u 5 razred)
I da.....papir da moje djete treba individuakizirani pristup smo vec dobili....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 09:51   #151
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Procjena ne traje do krqja skolovanja nego se u cetvrtom razredu radi nova procjena (prije prelaska u 5 razred)
I da.....papir da moje djete treba individuakizirani pristup smo vec dobili....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
nama u papirima pise da se skola mora drzati individualiziranog pristupa do kraja skolovanja.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 11:10   #152
Ok

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 11:32   #153
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Ok

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
a kaj vama pise drugacije?

Ja sve koje znam da im djeca imaju individualizirani pristup, svima pise da imaju takav nacin do kraja skolovanja - mozda to ovisi o razlogu zbog cega je pritup individualiziran? Ali eto mi smo tu gdje jesmo zbog koncentracije a od frendova mali zbog disleksije. Za jendog malog znam da ima problema sa disleksijom i disgrafijom a za ovog jednog nisam ziher zbog cega.

Mene jedino u svemu zivcira sto imamo preporuka za malo obilaziti logopeda iako ne znam zasto jer mali dobro cita i ima super razumijevanje procitanog, ali ocito je to preporuka zbog te koncentracije i kada sma zvala Suvag oni su me otkantali jer ne priznaju nalaze iz Kukuljeviceve nego traze da napravimo novu obradu kod njih i prvi termin za pocetak obrade nam bi bio za nekih 6-7 mjeseci a cijela obrada bi se razvukla na slijedeih 3-4 mjeseci po njihovim rijecima
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 13:05   #154
škola i/ili roditelj može tražiti retest i novu procjenu u svakom trenutku, ništa tu nije u kamen uklesano. to što piše da je preporuka "do kraja školovanja" ne znači da će to tako i ostati, ima slučajeva kada se nakon ponovnog testiranja preporuke promijene.
to je prvo. drugo - preporuke koje je twinmama dobila (ne mogu se sada sjetiti odakle, suvag, ERF?) su samo osnova po kojoj škola sada traži od nadležnih institucija odobravanje individualiziranog programa. škola to ne može izdati sama na svoju ruku, nego postoje posebne komisije (ne sjećam se sada pri kojoj instituciji, niti sam razrednik ni stručna služba pa nemam posla s njima) izvan škole koje o tome odlučuju.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 13:51   #155
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
škola i/ili roditelj može tražiti retest i novu procjenu u svakom trenutku, ništa tu nije u kamen uklesano. to što piše da je preporuka "do kraja školovanja" ne znači da će to tako i ostati, ima slučajeva kada se nakon ponovnog testiranja preporuke promijene.
to je prvo. drugo - preporuke koje je twinmama dobila (ne mogu se sada sjetiti odakle, suvag, ERF?) su samo osnova po kojoj škola sada traži od nadležnih institucija odobravanje individualiziranog programa. škola to ne može izdati sama na svoju ruku, nego postoje posebne komisije (ne sjećam se sada pri kojoj instituciji, niti sam razrednik ni stručna služba pa nemam posla s njima) izvan škole koje o tome odlučuju.
1. Testiranje se uvijek moze opet ponoviti i to je vec receno. I nitko nije rekao da je to u kamen uklesano jer treba citati vise postova a ne zadnja dva. Ja sam se samo osvrnula na autoricin termin da ce se obrada raditi opet u 4. razredu. Mozda nisam dovoljno infrmirana ali iskreno ne poznajem nikog tko je vec na prvim nalazima za individualni pristup kao ni na rijesenju dobio preporuku kada se mora izvrsiti nova obrada, a za prilagođeni znam da se radi obrada cesce. Ali opet kazem, to mozda ovisi i o vrsti teskoce.
2. Twinmama je napisala da papir ima - tj. onda ocito ima Rijesenje Gradskoga ureda za obrazovanje, kulturu i šport .... a ako ona govori samo o nalazu institucije koja je radila obradu onda je to tek korak prema individualizaciji koju tek treba odobriti gore navedena institucija.
3. Sve preporuke za djecu sa bilo koji teskocama mora odobriti Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 13:56   #156
e, kod vas je gradski, kod nas je županijski nadležan, sad sam se sjetila. kao što rekoh, niti sam razrednik niti stručna služba, tako da sa samim ishođenjem rješenja nemam previše veze.
da ima rješenje gradskog/županijskog ureda, onda bi se individualizacija uredno provodila. ali, iz mog iskustva, šanse da će ti oni dati rješenje u prvom razredu su ti minimalne ako se ne radi o teškom skupu dijagnoza koje dijete vuče još iz vrtića. tako da bih rekla da twinmama govori o preporukama nakon obrade, a ne o rješenju o promjeni programa.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 14:35   #157
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
e, kod vas je gradski, kod nas je županijski nadležan, sad sam se sjetila. kao što rekoh, niti sam razrednik niti stručna služba, tako da sa samim ishođenjem rješenja nemam previše veze.
da ima rješenje gradskog/županijskog ureda, onda bi se individualizacija uredno provodila. ali, iz mog iskustva, šanse da će ti oni dati rješenje u prvom razredu su ti minimalne ako se ne radi o teškom skupu dijagnoza koje dijete vuče još iz vrtića. tako da bih rekla da twinmama govori o preporukama nakon obrade, a ne o rješenju o promjeni programa.
E vidis, kako vidim u svojoj okolini, preporuke itekako cesto idu vec od prvog razreda. Nisam bila upucena u to dok nam nije trebalo i sada na web stranici skole u dokumetima (godisnji plan i program rada za trenutnu skolsku godinu) vidim da ima djece koja imaju individualizirani pristup vec u prvom razredu.
(individualni program skolovanja: 1. razredi- 2 ucenika, 2. razredi - 2 ucenika, 3. razredi - 3 ucenika, 4. razredi - 4. ucenika i rapidno raste do 8. razreda ali rapidno raste i prilagođeni program. Ali to su podaci sa poceka skolske godine a ima jos djece koja su naknadno dobila rijesenja o individualizaciji - samo za 1. razrede znam da ih ima jos troje vise)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 15:13   #158
ima učenika koji dobiju rješenja već u prvom razredu. autisti, recimo. ili teški ADHD. down. problemi sa sluhom. djeca koja su nekoliko puta odgođena zbog problema s govorom, napretka nema, a nema više ni smisla odgađati.
ali zbog disleksije i disgrafije ili problema s koncentracijom davati individualizirani program u prvom razredu dok djeca nisu pravo ni savladala čitanje i pisanje, i još se prilagođavaju školi, je izvan svake pameti. bar meni. ali što ja znam, ja samo radim u školi
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 15:34   #159
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ima učenika koji dobiju rješenja već u prvom razredu. autisti, recimo. ili teški ADHD. down. problemi sa sluhom. djeca koja su nekoliko puta odgođena zbog problema s govorom, napretka nema, a nema više ni smisla odgađati.
ali zbog disleksije i disgrafije ili problema s koncentracijom davati individualizirani program u prvom razredu dok djeca nisu pravo ni savladala čitanje i pisanje, i još se prilagođavaju školi, je izvan svake pameti. bar meni. ali što ja znam, ja samo radim u školi
Kuzim te potpuno, ali prema tvom pisanju vidim da si razborita osoba koja imas sluha za takvu djecu i svaka ti cast, ali to na zalost nije slucaj svugdje i uvijek. Moja frendica je imala slucaj da je njezino dijete zbog disleksije trpilo uvrede i maltretiranje od strane uciteljice. Frendica je imala nalaze sa preporukom jos pocetkom skolske godine ali je cekala na izvrsavanje rijesenja bas zbog prvog razreda pa su to uspjeli aktivirati pocetkom ove kalendarske godine. I dijete se preporodilo, zivnulo i vise ne dolazi kuci pognute glave.

Svakako treba sagledati sve aspekte, od djeteta preko ucitelja pa sva do pedagoga ili drugih strucnih suradnika u toj skoli jer ima i onih koji ce svakako probati pomoci malenima i bez rijesenja.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 21:37   #160
Ma imam papir koji tek saljemo....
Ovo su napisali iz skole:





Uglavnom kroz mjesec /dva bi trebali imati i sluzbenu odluku (tak su mi rekli)

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.