Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2015., 22:00   #161
Bia san u jednoj optici na pregledu dioptrije.
Jel običaj da oftalmolog prepiše VEĆU dioptriju za naočale od dioptrije za leće?
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 08:47   #162
da, koliko je meni poznato dioptrija leća je manja od naočala. kod mog djeteta je to za naočale -5, a za leće 4,50
vodainebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 23:33   #163
Quote:
vodainebo kaže: Pogledaj post
vidna oštrina bez korekcije 0,05, sa korekcijom za daljinu 1,00. na oba oka. isto tako nalaz očne pozadine uredan.dijagnoza miopija.
U većini slučajeva kratkovidnost raste do, otprilike, 20. godine a onda se stabilizira.

Međutim, kod nekih ljudi dioptrija nastavlja rasti i dalje, kroz sljedećih 15 godina.

Čini se kako zasad nije moguće puno toga učiniti da se spriječi daljnji rast minusa. Koliko je oko genetski predodređeno da dosegne određenu dioptriju, toliku će dioptriju i dosegnuti.

Razni istraživači pokušali su pronaći metode za sprječavanje porasta minus dioptrije. Zasad obećavaju spoznaje opisane u literaturi da je porast minus dioptrije manji u djece koja puno vremena provode na otvorenom.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 11:01   #164
Savjet

Molim ako se netko našao u sličnoj situaciji - svaki savjet je dobrodošao!
Kad je naš sin navršio 4. godine i počeo zapitkivati o udaljenim stvarima shvatili smo da nešto nije u redu s njegovim vidom..otišli smo na pregled u utvrđena je dioptrija +8. Doktorica je temeljita, sve je pregledala, izmjerila i sin je dobio naočale sa lećom +4. Od tada je prošlo godinu dana. Zadnji nalaz od prije mjesec dana je pokazao da poboljšanja nema (iako je doktorica očekivala pozitivne pomake). U obitelji nitko nema problema sa vidom. Ukoliko je netko imao sličnu situaciju, molila bih da mi se javi..doktorica je jako dobra, ali i sama priznaje da nije imala dijete s tolikom dioptrijom Treba li ići dalje s pretragama..ili samo treba biti strpljiv..ima li ikakve nade u smanjenje dioptrije..zahvaljujem se unaprijed na svakom mišljenju/savjetu..
"batwoman" is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:38   #165
Dioptrija - naočale

Pozdrav svima!
Curka, 7 godina, bila na pregledu vida na sv. Duhu, dioptrija -1.0
Kaže doktorica da joj ne bi davala naočale, nego napravila termin za 9 mjeseci.
Mala se unatrag 2 mjeseca češće žali na glavobolju, pa si mislim da nije zbog dioptrije.
Zvala jednu optiku da se raspitam za pregled za drugo mišljenje i kaže ženska da se sa -1.0 obavezno moraju nositi naočale.
Pribojavala sam se različitog drugog mišljenja (iako drugi pregled još nismo obavili), jer:
- ja sam sa 12 godina počela nositi naočale s -1.75 ako se ne varam, ne želim da njoj uznapreduje ako se moglo spriječiti
- ne znam može li nošenje naočala u ovoj dobi utjecati na to da se oko jednostavno navikne na naočale i da se više ne trudi izoštravati sliku samo

Ima li tko iskustva s malim minus dioptrijama i može li se to u ovoj fazi razvoja popraviti?
Ili barem uskoriti rast dioptrije?
Ja imam -5.5
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:11   #166
ne znam u kojem svemiru se za 1,0 ne nose naocale, zbilja bas cudna dokica
moja imala ima 0,75 i dobial je naocale, evidentno ne vidi bez njih
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:47   #167
dioptrija +5

Kako je moguće da to nismo primjetili? Maleni ima 6god i blago je reći da sam u šoku. :/ nemam iskustva s tim pa me zanima što to znači, kako on sad vidi? koliko će mu nošenje naočala pomoći?

Ima problema s koncentracijom, sad mi dr kaže da to može biti uzrok.
plavi medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:10   #168
Ja ti mogu reći iz iskustva, imam +2,5, imala sam i više kao dijete - ali uvijek sam i bez naočala vidjela ok. Čini mi se da je drugačije nego kod kratkovidnosti, gdje ljudi s malom dioptrijom loše vide.
Ja i dan danas mogu normalno funkcionirati bez naočala ili leća

Dobra stvar je što se + dioptrija s rastom može smanjivati
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:30   #169
hvala na odgovoru! Fakat imam grižnju, kako nisam primjetila...

Sad vraćam film koliko puta sam tražila da boja unutar crta ili koliko puta vani neke stvari (životinje) nebi uočio tj. doživio na prvu.
plavi medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 12:26   #170
pitanje za El Gato Felixa

poštovani,
imam kćer (6 god), kojoj je na sistematskom utvrdena azinometropija, ambliopija..da ne duljim evo što nalaz kaže:
VOD: CC 0,8-0,9 (+2,50 DSPH)
VOS: CC 0,1 (+5,00 DSPH)

lea sy nb o .dex. 1,0 cc
o.sin. 0,12 cc

u pp ortotropija.
ct, uct i alterans nd i nb neg.
bulbomotorika uredna u svim smjerovima, bez restrikcija,
konvergencija +++
hirschberg uredan, fly test poz, lang neg

m skijaskopija:
o.dex: +3.50 dsph +0.25 ax 85
o.sin: +6.75 dsph +0.75 ax 110
na široku zjenicu se nađe ct + iz ezo lijevim okom. kut škiljenja se ne uspije izračunati.

ona je naočale dobila i rado ih nosi. najviše me brine njena slabovidnost. svugdje čitam da se ispravlja najdalje do 7 god. je li to doista tako? jako sam zabrinuta i tužna kako ovo nisam prije primjetila. Njoj oko toliko malo bježi da čak ni dvije doktorice nisu bile sigurne (fotografirale su joj oko sa nekim aparatom više puta dok nisu uhvatile- malo prema nosu pobjegne, skroz malo)
može li se njena ambliopija bar donekle izliječiti? ona vidi svega 10 posto. ima li ikakve nade? rekli su nam da mora 6 sati držati poklopljeno oko, može li duže? bi li imalo bolji učinak?
pozdrav
daLila123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 16:19   #171
Odgovor na krivi post.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2020., 15:05   #172
kakva su vam iskustva s dobivanjem leca za klince?

kad sam ja dobivala lece jedva sam ih izborila s 12 g, sad znam da su meksi s tim ali ne znam kako ide. mala zeli lece, najvise radi treninga i natjecanja ali naravno i ulazi u godine kad ziher zeli moci i bez naocala hodati.
najvise me zanima klaiceva, zna li netko jel moze uopce tamo dobiti lece ili cemo morati posebno narucivati se?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2020., 11:47   #173
Imate za preporučiti gdje otići na pregled a da nije Okuc (jer se tamo čeka mjesec dana) i da nije SVjetlost pa da ne košta 700 kn nego 300-400?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2020., 10:49   #174
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Imate za preporučiti gdje otići na pregled a da nije Okuc (jer se tamo čeka mjesec dana) i da nije SVjetlost pa da ne košta 700 kn nego 300-400?

Mi smo malu vodili u Ghetaludus na Zrinjevcu (to je baš "dječji" Ghetaldus), ali ne sjećam se koliko je bio pregled Cimni ih na Facebooku ili na mail da ti kažu koliko dođe i koliko se čeka.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2022., 10:47   #175
Dioptrija - naočale

Pozdrav!

Par pitanja apsolutnog laika, nemam iskustva s naočalama.

Sin (10) dobio cvike.

Testiram ga, pa mu dam da čita na jedno oko, pa na drugo.. Vidi na oba s naočalama, ali kaže kako na “zdravo” oko vidi BOLJE!

Je li to OK?





Kaže dok hoda ulicom pa si gleda u noge, izgleda si niže nego što je.

Je li to OK?



(naocale dobio prije 2h)
TomyCroSound is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 06:55   #176
Pozdrav,
Ima li netko ovdje na forumu tko se razumije u optiku da bi mogao privatno postaviti pitanje u svezi nalaza za naočale?
vmd108 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.