Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 20:53   #61
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Taj avion nema trzista na europskom kontinentu.

Kao prvo, M-346 je bolji trenazer. I europski proizvod.

Kao drugo, manje europske zemlje koje imaju uvjete za nadzvucnu kupuju Gripena ili eventualno polovni F-16. FA-50 tu nitko ni ne spominje. Nada.

Trece, nadzvucni trenazer ne leti skoro nitko, recimo ni Rusi. Jer je skuplje.
KAI i Koreja ima puno vise u svojim portfoliju,ne samo FA 50, sto bi se moglo ponudit na trzistu. Ali to je koliko vidim nazalost nezamislivo da Hrvatska fungira kao ulazna vrata za korejsku tehnologiju i robu u EU pogotovo kad vidis povoljni polozaj hrvatskih luka za istocnu robu.

Necu ici dalje offtopic, u anketi sam stisnal FA 50 jel to nam je realni izbor za nase mogucnosti vojno i financiski.
Side effect : vrazji potencjal offseta i suradnje.
Paramimik is offline  
Old 09.05.2017., 20:54   #62
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
natječe se al nije izabran
još uvjek nije prilagođen da bude prelazak na F35
pa sad reci dal ima problema
Je u Koreji, i tamo će se koristiti za prelazak na F-35
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 09.05.2017., 21:48   #63
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
...Inače datum koji su Srbi navodili za dolazak 6 MiG-29 iz Rusije je već davno došao i prošao, a kada i dođu (ako uopće) raspoloživost te eskadrile neće biti veća od 60%.
koji avioni , pa izbori su prošli, onaj koji je obećavao avione je pobjedio ...
sad je fora raketa od 300 km
mpetro is offline  
Old 10.05.2017., 03:15   #64
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Neznam što si htio reći. Ali ne mozes kupiti FA-50, ako ne zadovoljava. Isto kao što ne možeš kupiti novog Smarta ako trebaš kombi.
Da, samo mi ne trebamo kombi - več je i Smart sasvim ok.
No pustimo automobilističke prispodobe,očito su nejasne.

Kada bi si mogli priuštiti F-16 Block 52 ili sl. , F/A- 18E/F onda ne bi razmatrali FA -50 ni u primisli. FA-50 je ,ili ima dobar potencijal barem, da postane ono što je nekada bio F-5 Tiger. Laki "NATO" ili "Zapadni" lovac-bombarder za male i siromašnije zemlje /OS istih.A mi smo u tim gabaritima.

Novo je novo i zato ako se več igramo tipiziranja i pogađanja, rekao bih 10- 12 ak Grippena C/D ili 14 -16 FA-50. Jedini još realan kandidat ovima je "polovni" F-16.
Ono što je nepoznato više manje je kakav bi to "polovni" F-16 u biti na kraju bio? Najvjerojatnije stariji block,ograničenih resursa, sa nekim elementarnim sposobnostima i naoružanjem. U svakom sličaju - priča koje ide lagano kraju svog eksploatacijskog vijeka.
Dakle moglo bi tada ispasti da nabavljamo vrlo skup oldtimer i bojim se tek malo bi se time odmakli od sadašnje situacije.

A rečeno je više puta, da će se pri nabavi novog zrakolova gledati i na aspekt GOSPODARSKE suradnje ,tako da tu mislim da jedino Švedi i Koreanci imaju što ponuditi tj. i nude.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Old 10.05.2017., 09:05   #65
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
A nije ni to jer FA 50 ne može nositi rakete srednjeg ili dugog dometa, bez obzira na lijepe slikice u postu.
Mislim da sporazum s Izraelom rješava taj problem. Što je njih koštalo potpisivanje istog? Mi im džabe gasimo požare a oni bi nama prodali svoje otpisane F 16 te svoju opremu, ili ako uzmemo FA 50 svoju opremu. Elta EL/M-2032 je predviđen za python i derby, a mogu ga i dignuti na AESA. U svakom slučaju je win-win situacija za njih.
Babajagac is offline  
Old 10.05.2017., 10:29   #66
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
Mislim da sporazum s Izraelom rješava taj problem. Što je njih koštalo potpisivanje istog? Mi im džabe gasimo požare a oni bi nama prodali svoje otpisane F 16 te svoju opremu, ili ako uzmemo FA 50 svoju opremu. Elta EL/M-2032 je predviđen za python i derby, a mogu ga i dignuti na AESA. U svakom slučaju je win-win situacija za njih.

Sporazum s Izraelom ne riješava nikakav problem, jer Izraelci nemaju veze s tim, kao niti radar.

Fa 50 je Južno Korejski-Američki proizvod i dok oni ne odobre pristup source kodu i implementiraju BVR mogućnosti te kupe licence, nema integracije BVR sustava.
Spominjane su neke brojke od 15-20 milijuna dolara po avionu, koliko bi koštala integracija BVR sposobnosti, što premašuje pola cijene samog aviona.

Vrlo je vjerovatno da FA 5o neće nikad imati BVR sposobnosti.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 10.05.2017., 10:42   #67
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
Mislim da sporazum s Izraelom rješava taj problem. Što je njih koštalo potpisivanje istog? Mi im džabe gasimo požare a oni bi nama prodali svoje otpisane F 16 te svoju opremu, ili ako uzmemo FA 50 svoju opremu. Elta EL/M-2032 je predviđen za python i derby, a mogu ga i dignuti na AESA. U svakom slučaju je win-win situacija za njih.
Ako je "win-win" onda ne moze biti ni "za njih" ni "za nas"..
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Old 10.05.2017., 16:35   #68
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Sporazum s Izraelom ne riješava nikakav problem, jer Izraelci nemaju veze s tim, kao niti radar.

Fa 50 je Južno Korejski-Američki proizvod i dok oni ne odobre pristup source kodu i implementiraju BVR mogućnosti te kupe licence, nema integracije BVR sustava.
Spominjane su neke brojke od 15-20 milijuna dolara po avionu, koliko bi koštala integracija BVR sposobnosti, što premašuje pola cijene samog aviona.

Vrlo je vjerovatno da FA 5o neće nikad imati BVR sposobnosti.
Znači BVR je moguć, ali je u pitanju cijena? Zar nisu Filipinci najavljivali da će od 12 FA 50, 3-4 imati BVR pa su za sad odustali? Navodno sad pregovaraju za još 24 komada.
Babajagac is offline  
Old 10.05.2017., 16:37   #69
Quote:
SaleRi kaže: Pogledaj post
Ako je "win-win" onda ne moze biti ni "za njih" ni "za nas"..
Uzeli mi Netz ili FA 50, Izraelu je win-win, imaju pinku i na jednom i na drugom
Babajagac is offline  
Old 10.05.2017., 16:53   #70
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Video od jučer....
https://www.youtube.com/watch?v=gC1Db11XCvI

Eh da samo znate tko je sve postavljao pitanja
Odlično predavanje!

A evo ovdje konkretno odgovori naših slavnih pilota na par pitanja koja se tiču budućnosti nadzvučne, kao i nekih rasprava koje se ovdje postavljaju prvenstveno oko mladih pilota ...: https://youtu.be/gC1Db11XCvI?t=38m52s

Potpisujem i preporučam pogledati cijelo predavanje.
many-m is offline  
Old 10.05.2017., 16:58   #71
Tko je to pitao
/ovo izdvojeno?
9aplus is offline  
Old 10.05.2017., 17:32   #72
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Tko je to pitao
/ovo izdvojeno?
Zna se tko stalno poteže takva pitanja, a također pretpostavljam da nisi zadovoljan odgovorom.
many-m is offline  
Old 10.05.2017., 18:37   #73
Ti zaista misliš da ja nisam znao odgovor?!

Iznenadio me je samo bis na temu da niti jedan HRZ Mig nije pao radi tehničkog kvara...

Nas ti je upoznao 2009. jedan zajednički frend na premijeri "Uvučeno, neutralno, konus"
koja je održana na Krešimircu...

Kaže Selak: Čuo sam za vas....
Po dobru ili po zlu, pitam ja
Po dobru, odgovori on

Kolega koji nas je upoznao istjeran je iz MORHa, kada se pokušao
strukom suprostaviti "remontu"....

Pa sada ti misli....
9aplus is offline  
Old 10.05.2017., 18:58   #74
Ne znam, možda. Čitamo ovdje godinama da se drugi problem predstavlja kao primarni problem malog interesa, iako se taj drugi problem (problemi) zapravo može i hoće se riješiti tek nakon što nadzvučna HRZa i HRZ u cjelini dobije jasnu i nedvojbenu perspektivu.

Inače čestitke svima koji su sudjelovali na predavanju, dobra pitanja, a u odgovorima piloti su dali odlične, jasne i teško oborive odgovore na temeljna pitanja oko nadzvučnog zrakoplovstva koja se često postavljaju. Gosp. Selak bi trebao razmisliti o akademskoj karijeri ili bavljenju predavanjima, ima dara za to ...
many-m is offline  
Old 10.05.2017., 19:10   #75
Kako nam se krenila urušavat država mogli bi komodno i zatvorit ovu temu.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Old 10.05.2017., 19:19   #76
Možda, a možda je ovo: https://youtu.be/7AUeM8MbaIk?t=2m7s
many-m is offline  
Old 10.05.2017., 19:34   #77
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Ti zaista misliš da ja nisam znao odgovor?!

Iznenadio me je samo bis na temu da niti jedan HRZ Mig nije pao radi tehničkog kvara...

Nas ti je upoznao 2009. jedan zajednički frend na premijeri "Uvučeno, neutralno, konus"
koja je održana na Krešimircu...

Kaže Selak: Čuo sam za vas....
Po dobru ili po zlu, pitam ja
Po dobru, odgovori on

Kolega koji nas je upoznao istjeran je iz MORHa, kada se pokušao
strukom suprostaviti "remontu"....

Pa sada ti misli....
Gledao sam i očekivao da netko pita za 121...
Tacuma is offline  
Old 10.05.2017., 19:37   #78
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Kako nam se krenila urušavat država mogli bi komodno i zatvorit ovu temu.
Ipak se urusiti nista nece. A ova tema ce egzistirati jos neko vrijeme do nabave novog zrakoplova. Svidjalo se to nekome ili ne.
"Komodno" naravno....
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Old 10.05.2017., 20:03   #79
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Gledao sam i očekivao da netko pita za 121...
poslje je netko napisao na FB ovo....
Quote:
Još sam pod obvezom čuvanja tajni odlaskom u mirovinu, a sobzirom da sam bio i vanjski član ekipe koja je proučavala/isljeđivala slučaj jednostavno nesmijem. U svakom slučaju najviše su pomogle slike koje su slikali na zemlji prisutni svjedoci i kad je po njima složen hodogram sve je bilo jasno. Zato vjerujte Selaku glede izjave koju je danas dao!
Moj dodatak bi bio da ovdje ne bi bilo dilema da je HRZ u EU / NATO standardima po pitanju
incidenata u miru...
9aplus is offline  
Old 10.05.2017., 20:25   #80
Što se tiče Gripena, Švedi su odlučili zadržati CD varijante jer E neće biti na vrijeme isporučen u brojkama koje su očekivali.

Što bi značilo da vjerovatno neće imati CD za prodaju, nego će prodavati apgrejdane AB.

http://www.janes.com/article/70189/s...etirement-date
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.