Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2017., 00:25   #5961
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ja sam nestručnjak koji po 100 i put ispravlja netočne navoda a ti si stručnjak.
Ta priča je o Petru a ne Pavlu i ti tu priču nisi nikad čitao vidi se po reakciji.

Ne samo to nego ti nisi nikad ni bibliju čitao a kamoli textove van biblije.
Moraš i ti jedamput pogoditi, pa si tako pogodio da se radi o Petru. ali ti tu priču krivo tumačiš i povezuješ sa naopakim razapinjanjem.

Hoćeš reči da je ta priča zapisana u Bibliji? Gdje točno???

Ti si kao čitao Bibliju, hoćeš da ti napišemo koliko si puta govorio razne krive podatke o Evanđeljima. Pokušava dokazati da Isus Krist nije povjesna osoba a ni u povijest se ne razumiješ. Svakome je jasno da su Evanđelja postojala prije Marciona. A Markovo je napisano 65 do 70 godine. Možda čak i najviše do 75.godine. U Marcionovo vrijeme je već postojalo kršćanstvo kako bi postojalo ako nisu postojala evanđelja.

MKarcion je imao svoje ideje i po njima je krojio što u Bibliju može ući a što ne može. Njegovo evanđelje je napisan prema evanđeljima koja su već postojala.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 21:48   #5962
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Povijesnost izmišljenog lika i pripadajućeg mu djela a koji postaje kult ličnosti određuje samo vjerovanje u istog.
Moguće je i Pilat bio izmišljeni kult starorimske ličnosti straha si izmišljenog kulta rimskih vladara skupa sa Cezarom i cezarijom i invazijom i mnogoboštvom i Tamuzom duhovnim carem vladarem.


oni Su postojali, a Krist nije?

a pa kontra čega su se onda borili i kontra čega se bore dan danas !

- nadam se ne mislite naivni smo -
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 22:07   #5963
Najveci problem skolaristima je razumijeti sto je teoloski a sto svjetovni dio u bibliji,gotovo isti simptom vjernika.
Ovi prvi ne mogu jer nisu dovoljno nacitani a drugi jer nisu uopce nacitani.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 22:28   #5964
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post

problem skolaristima je razumijeti sto je teoloski a sto svjetovni dio
Gle, niean teolog se ne sukobljava s biblijskim znalcem, svakako bojeći se da ovaj zna više, čak i to što se uči na teološkom faxu pa čak i čime se "hrani" mimo kantina.

Skolaristi pa da ne razumiju/ne znaju, hah, mora da se šališ.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 10:45   #5965
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Moguće je i Pilat bio izmišljeni kult starorimske ličnosti straha si izmišljenog kulta rimskih vladara skupa sa Cezarom i cezarijom i invazijom i mnogoboštvom i Tamuzom duhovnim carem vladarem.


oni Su postojali, a Krist nije?

a pa kontra čega su se onda borili i kontra čega se bore dan danas !

- nadam se ne mislite naivni smo -
Pilat se spominje kao dio rimskog državničkog sustava.
I da Ga nema trebalo bi Ga izmisliti jer tko bi onda NjeGa stavio na rimski križ i tako ne bi postao kult Njegove ličnosti?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 11:02   #5966
Pilat u povjesnom kontextu po pitanju Mesije samo je konektiran za slucaj Mesije na Mt Gerizmu i to sve objasnjava tko je Isus ili Jeshu.
No vi o tome ne znate nista no to nije nikakva tajna iz Vatikanske knjiznice to je.ono najgore.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 12:55   #5967
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Pilat u povjesnom kontextu po pitanju Mesije samo je konektiran za slucaj Mesije na Mt Gerizmu i to sve objasnjava tko je Isus ili Jeshu.
No vi o tome ne znate nista no to nije nikakva tajna iz Vatikanske knjiznice to je.ono najgore.
Ti nikako ne shvaćaš temu povjesnog Isusa. Samarijanci su na planini Gerizim imali zamjensko svetište za Jeruzalemski Hram. Oni su vjerovali da je Jahve to brdo izabrao za Hram a ne Jeruzalemsku goru. To uopče nema nikakve veze sa Novim Zavjetom i sa povjesnim Isusom iz Novog Zavjeta i prvog stolječa.

Miješaš teme i nije ti jasno što je to židovski mesija. Mesije su proroci, kraljevi i svečenici. Tvoj Marcion se pojavljuje u drugom stolječu i isto nema veze sa Isusom iz prvog stolječa. Marcionovo evanđelje kao i gnostička evanđelja su nastala poslije prvog stolječa. Možda ti miješaš Gnozu i Gnostiku koja je mnogo starija sa gnostičkim kršćanstvo koje nastaje poslije.

Pozivaš se na Vatikansku knjižnicu i proturaš svoju vlastitu teoriju.

Nijedan pisac koji se bavi temom povjesnog Isusa se sa tobom i tvojim teorijama nebi složio.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:26   #5968
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pilat se spominje kao dio rimskog državničkog sustava.
I da Ga nema trebalo bi Ga izmisliti jer tko bi onda NjeGa stavio na rimski križ i tako ne bi postao kult Njegove ličnosti?
Štima, konoteka, bio je prosljeđena ruka imperijskog državnog vodstva.
A ipak, zar se u to vrijeme očekivalo od jednog Pilata da kod sebe doma skrije božanske idole?, pa mislim stvarno, nije li vjerovao u rimske bogove
heh, to ga sad svrstava u kategoriju religiozne osobe

(ništ, malo smo popričali o Pilatu, o njemu se tako malo priča a kad ono odigrao je 'veliku' ulogu u doba Krista)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:28   #5969
Pilat je primjer kako neutralnost ne oslobađa čovjeka od odgovornosti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:51   #5970
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pilat je primjer kako neutralnost ne oslobađa čovjeka od odgovornosti
Složio bih se, pogotovo u danom kontekstu - on je taj koji može odrediti sudbinu ali ipak (rimskih interesa radi) prepušta svjetini da odlučuje.

No to ionako vidimo svaki dan i danas na političkoj pozornici. Stoga bi običnom čovjeku bilo preporučljivo da se što više kloni te sfere. No opet, ako se ljigavcima ostavi da vladaju, onda je to priznavanje poraza i puštanje zlu da ovlada. Uz to isto neoslobađanje od odgovornosti koje spominješ.

Zadnje uređivanje Khulus : 08.06.2017. at 22:09.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 22:37   #5971
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Ti nikako ne shvaćaš temu povjesnog Isusa. Samarijanci su na planini Gerizim imali zamjensko svetište za Jeruzalemski Hram. Oni su vjerovali da je Jahve to brdo izabrao za Hram a ne Jeruzalemsku goru. To uopče nema nikakve veze sa Novim Zavjetom i sa povjesnim Isusom iz Novog Zavjeta i prvog stolječa.

Miješaš teme i nije ti jasno što je to židovski mesija. Mesije su proroci, kraljevi i svečenici. Tvoj Marcion se pojavljuje u drugom stolječu i isto nema veze sa Isusom iz prvog stolječa. Marcionovo evanđelje kao i gnostička evanđelja su nastala poslije prvog stolječa. Možda ti miješaš Gnozu i Gnostiku koja je mnogo starija sa gnostičkim kršćanstvo koje nastaje poslije.

Pozivaš se na Vatikansku knjižnicu i proturaš svoju vlastitu teoriju.

Nijedan pisac koji se bavi temom povjesnog Isusa se sa tobom i tvojim teorijama nebi složio.
Brljavis kao obicno,procitaj malo i ne uci tatu kako se djeca prave ja sam sedamsto pedeset prvi zivuci Samaritanac danasnjice.
Samritanski Mt Gerizm je brdo blagoslova moronu procitaj u Tori a ne neko zamjensko svetiste.Jeruzalemski hram je mnogo kasnije.
A ono sto sam ja htio reci tvoj mozak velicine oraha ne shvaca.Dao sam osvrt sto se tice dokaza Pilat Mesija relacija je samo taj koji sam naveo.Isus je teoloska preslika.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.06.2017., 00:20   #5972
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Brljavis kao obicno,procitaj malo i ne uci tatu kako se djeca prave ja sam sedamsto pedeset prvi zivuci Samaritanac danasnjice.
Samritanski Mt Gerizm je brdo blagoslova moronu procitaj u Tori a ne neko zamjensko svetiste.Jeruzalemski hram je mnogo kasnije.
A ono sto sam ja htio reci tvoj mozak velicine oraha ne shvaca.Dao sam osvrt sto se tice dokaza Pilat Mesija relacija je samo taj koji sam naveo.Isus je teoloska preslika.
Isus je povijesna osoba. Pilat ga je razapeo 33 godine na pashu. Biblija govori.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 17:21   #5973
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Složio bih se, pogotovo u danom kontekstu - on je taj koji može odrediti sudbinu ali ipak (rimskih interesa radi) prepušta svjetini da odlučuje.

No to ionako vidimo svaki dan i danas na političkoj pozornici. Stoga bi običnom čovjeku bilo preporučljivo da se što više kloni te sfere. No opet, ako se ljigavcima ostavi da vladaju, onda je to priznavanje poraza i puštanje zlu da ovlada. Uz to isto neoslobađanje od odgovornosti koje spominješ.
Istina, preporučljivo je, a ipak ukoliko pojedinac krene pozabaviti se tim sferama tada zasigurno treba znati gdje je točka granice preko koje se ne smije prijeći, jer ako pređe eto ga odmah članom stranke ove one.

Biblijski znalci znadu mnogo, u principu na forum-temama znanje pokazuju a zapravo i ne. Bilo kako bilo, dovoljno je biti biblijski načitan pa shvatiti da nije na čovjeku puštanje/priznavanje/poražavanje zla da ovlada, time onda biblijski pravno gledano čovjek je oslobođen od odgovornosti, barem po tom pitanju, osim Isusov naputak razumljiv sam po sebi, gdje dobrodušno upozorava "nemojte kršiti zakon mojeg Oca", upravo zakon o kojeg se okršili mnogi i upravo zato prije će Isusa proglasiti nekim tko nije postojao, jer priznati postojanje Isusa značilo bi priznati i Onog s kojim se svijet svađa dan danas.
I tu je ta zanimljivost. Ljudi zapravo nisu u svađi sa Sinom, već su u svađi s Ocem. U prijevodu, Otac je taj koji traži ono što ljudi ne žele dati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 18:39   #5974
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Istina, preporučljivo je, a ipak ukoliko pojedinac krene pozabaviti se tim sferama tada zasigurno treba znati gdje je točka granice preko koje se ne smije prijeći, jer ako pređe eto ga odmah članom stranke ove one.
Vrlo sklizak teren, tako je. Srećom postoje načini da čovjek učini svijet boljim, bez da skoči u političku kaljužu...

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Biblijski znalci znadu mnogo, u principu na forum-temama znanje pokazuju a zapravo i ne. Bilo kako bilo, dovoljno je biti biblijski načitan pa shvatiti da nije na čovjeku puštanje/priznavanje/poražavanje zla da ovlada, time onda biblijski pravno gledano čovjek je oslobođen od odgovornosti, barem po tom pitanju, osim Isusov naputak razumljiv sam po sebi, gdje dobrodušno upozorava "nemojte kršiti zakon mojeg Oca", upravo zakon o kojeg se okršili mnogi i upravo zato prije će Isusa proglasiti nekim tko nije postojao, jer priznati postojanje Isusa značilo bi priznati i Onog s kojim se svijet svađa dan danas.
I tu je ta zanimljivost. Ljudi zapravo nisu u svađi sa Sinom, već su u svađi s Ocem. U prijevodu, Otac je taj koji traži ono što ljudi ne žele dati.
Rekao bih da odgovornost leži upravo u našem konkretnom angažmanu, odnosno pasivnost je najgora opcija. Ako nahranimo makar jednu pticu, bolje nego da nismo učinili ništa.

Složio bih se da se sve zapravo vrti oko Oca, pa je od Njega najlakše pobjeći tako da se negira postojanje Isusa. Onda "nema problema", naizgled naravno, a ustvari tek tada počinju problemi jer svatko vrti svoju priču i sam postavlja granice morala. Kako je to izgledalo u 20-om stoljeću, vidimo na primjerima fašizma i komunizma. Oni i danas "tinjaju" u skrivenom obliku (sad komentiram Europu). Ali Isus jest postojao - i to u toj mjeri da je izmijenio sliku svijeta i okrenuo povijest u drugom smjeru.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 18:47   #5975
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Složio bih se, pogotovo u danom kontekstu - on je taj koji može odrediti sudbinu ali ipak (rimskih interesa radi) prepušta svjetini da odlučuje.

No to ionako vidimo svaki dan i danas na političkoj pozornici. Stoga bi običnom čovjeku bilo preporučljivo da se što više kloni te sfere. No opet, ako se ljigavcima ostavi da vladaju, onda je to priznavanje poraza i puštanje zlu da ovlada. Uz to isto neoslobađanje od odgovornosti koje spominješ.
Najvažnija stvar u osobnom i društvenom životu je znanje.

Kada imaš duhovno znanje onda nemaš straha, a kad nemaš straha ne može se tobom manipulirati
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 18:52   #5976
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Najvažnija stvar u osobnom i društvenom životu je znanje.

Kada imaš duhovno znanje onda nemaš straha, a kad nemaš straha ne može se tobom manipulirati
Stoji. Ma ne samo duhovno, svako znanje može pomoći (iako duhovno jest stub i okosnica svega). Ali isto treba biti sprovedeno u praksu, jasno.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 19:06   #5977
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post


Ali Isus jest postojao - i to u toj mjeri da je izmijenio sliku svijeta i okrenuo povijest u drugom smjeru.
Hrabro, odvažno, vrijedno pamćenja.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 20:21   #5978
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Moguće je i Pilat bio izmišljeni kult starorimske ličnosti straha si izmišljenog kulta rimskih vladara skupa sa Cezarom i cezarijom i invazijom i mnogoboštvom i Tamuzom duhovnim carem vladarem.


oni Su postojali, a Krist nije?

a pa kontra čega su se onda borili i kontra čega se bore dan danas !

- nadam se ne mislite naivni smo -
Pilat je povjesna osoba. Isus je isto povjesna osoba.

Problem je u tekstu evanđelja jer opis suđenja nije opis povjesnog suđenja. Nemoguće je dokazati da su Rimljani tako sudili, a nemoguće je dokazati i to da su Židovi prema propisima o Sanherdinu tako sudili.

Križ je rimska kazna i povjesna činjenica. Dakle Isus je po Rimskim zakonima kažnjen Rimskom kaznom zbog pobune. Prema Evanđeljima je Isus nevin osuđen na smrt, ali to nije povjesna činjenica nego teloška pretpostavka o suđenju Isusu kao Sinu Božjem. Tako da su Svečenici i židovi krivci tek u vjerskom kontekstu jer kršćani vjeruju da je Isus sin Božji.

Ali kad to razmotrimo kao povjesne i političke i vjerske činjenice moramo zaključiti da su ranim kršćanima krivi svečenici koji su se ogriješili o vjerske zakone koje su poštivali i židovi i rani kršćani. Tako dolazimo do objašnjenja zašto je Ivan Krstitelj krstio Židove. Odgovor je da je to činio zato jer se htjelo Židovima dati vjerski obred krštenja u vodi da nebi morali ići u hram gdje su svečenici koji su se ogriješili time što su prihvatili Rimskog cezara.

Kršćani poslije idu i korak dalje pa vjeru razvijaju u pravcu krštenja duhom svetim.

Zbog toga su kršćani opisali suđenje koje osuđuje svečenike i židove koji su prihvačali političko gledište svečenika jer je kršćansko obrazloženje da je Isus sin božji.

Po Biblijskom suđenju Pilat je počinio največi zločin koji jedan sudac može počiniti jer je osudio na smrt čovjeka za kojega je znao da je nevin a pustio na slobodu čovjeka ( barabu) za koga je znao da je kriv. A mi iz povjesnih izvora znamo da je Pilat znao smirivati pobunjene Židove i jeruzalemu. Htio je uzeti novac iz hramske blagajne za izgradnju vodovoda što je dovelo do pobune. Pilat je poslao vojsku na ulice a vojnici su ubijali sve one koji nisu uspjeli pobječi.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 21:28   #5979
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Pilat je povjesna osoba. Isus je isto povjesna osoba.

Problem je u tekstu evanđelja jer opis suđenja nije opis povjesnog suđenja.


Kršćani poslije idu i korak dalje pa vjeru razvijaju u pravcu krštenja duhom svetim.
Koji problem?, a da, Pilat zaboravio pribilježiti tog i tog dana smo pogubili čovjeka zbog kojeg se zatresla sva zemlja, a ja Pilat pri tom pogubljenju bio prisutan.

E sad, na pravnom sudu bolje da Pilata nema, jerbo il bu se zacrvenili il pak zabljedili obrazi pogleda u pod, kad ga se pita šta si radio kad oprao ruke.

Isus postoji, a mi ljudi kako kojeg dana. Amen.

Kršćani uvijek idu korak dalje, niste li znali. Doista, kad oni počnu pitanja na pitanja, sve unaokolo utihne, baš kao dana Isusovog pogubljenja.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 22:30   #5980
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Koji problem?, a da, Pilat zaboravio pribilježiti tog i tog dana smo pogubili čovjeka zbog kojeg se zatresla sva zemlja, a ja Pilat pri tom pogubljenju bio prisutan.

E sad, na pravnom sudu bolje da Pilata nema, jerbo il bu se zacrvenili il pak zabljedili obrazi pogleda u pod, kad ga se pita šta si radio kad oprao ruke.

Isus postoji, a mi ljudi kako kojeg dana. Amen.

Kršćani uvijek idu korak dalje, niste li znali. Doista, kad oni počnu pitanja na pitanja, sve unaokolo utihne, baš kao dana Isusovog pogubljenja.
Što se povijesti tiče problem je i pranje ruku.

Pranje ruku je Židovski običaj. Problem je i jezik jer evanđelisti koji nisu prisustvovali suđenju pričaju o razgovoru između Isusa i pilata. Na kome jeziku su oni razgovarali. Isus nije govorio latinski a Pilat se nebi upustio u učenje jezika porobljenog židovskog naroda koji je prezirao. Židov koji je poznavao židovski jezik bi rekao perem ruke, rimljanin Pilat nebi to rekao.

Povjesne činjeni ce su da je Isus postojao i da je bio razapet na križu i da je Pilat bio najviša vlast u Palestini. Ali najvjerojatnije je da su svečenici nekako bili umiješani. Pilat je samo suđenje vjerojatno prepustio nekom svom čovjeku. Taj je Isusa ispitivao i poslao na gubilište.

Golgota je po Bibliji brdo izvan Jeruzalema. Isus je vjerojatno bio položen u nekakav grob i grobnicu. Nezna se gdje je bila Golgota izvan jeruzalema jer su svi pisci kad bi pisali o nečemu što se tiče Jeruzalema govorili samo o Jeruzalemu a nisu spominjali i određivali mjesta izvan Jeruzalema. Nezna se gdje je bio grob. Vjerojatno u blizini golgote.

Križ je povjesna činjenica zato jer prema Evanđeljima i prema onome što piše, piscima bi lakše bilo da su mogli napisati da su isusa Židovi kamenovali nego što su napisali da su ga rimljani razapeli. Tvrdnjom da je Isus bio Mesija ili Krist kojega su Rimljani razapeli oni su bili Rimljanima politički sumnjivi. To nije bila činjenica sa kojom su se mogli hvaliti. Bilo bim bolje da su to mogli zatajiti. To nisu mogli zatajiti jer je to bila svima opčepoznata činjenica.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.