Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2017., 13:55   #481
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, to je u osnovi to. I naravno da je drugoj strani u interesu da se borba za prava stavi u ladicu s natpisom 'tamo neki svjetonazori' o čemu se onda do sudnjeg dana mogu voditi dijalozi, izražavati mišljenja i prditi u prazno. Potom se to sve kodificira kao 'kulturni rat', jerbo samo pljačka smije biti klasna.

Ove treće ni ja baš nisam skužila, ali prvo mi je na pamet pao čuveni esej "Your politics are boring as fuck". Koji nikada nisam pročitala u cijelosti jer mi je bio dosadan u sto kuraca.
Tako je, nekome je u interesu izjednačiti nečiju borbu s nekih nepotrebnim hirom. U pravilu su to ljudi kojima smeta što se netko bori za sebe.

Nešto kao ljudi koji nemaju djece, ne misle imati, boli ih džon za iste, ne doniraju za potrebe djece ali imaju potrebe boriti se protiv pobačaja. Drugima...

Ili su to ljudi koji prigovaraju "šta sad mora biti ženski lik u filmu".
Ili "sporedni lik je crnac, to rade namjerno da budu politički korektni".
Ili "ateisti su se uzjebali oko vjeronauka".

Ovi prvi su muškarci.
Drugi bijelci.
Treći su vjernici koji ne znaju osnove svoje religije.

Primjeti uzorak
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 09.06.2017., 14:29   #482
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Kao da je identično tražiti prava koja nemaš i ukidati ih onima koja nemaju.
Pa, sa znanstvenog stajališta sve se svodi ili na determiniranost ili na fundametntalnu slučajnost, tako da i nema neke bitne razlike između onih koji traže prava i onih koji ih ukidaju.
Jednostavko is offline  
Old 09.06.2017., 14:36   #483
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Tako je, nekome je u interesu izjednačiti nečiju borbu s nekih nepotrebnim hirom. U pravilu su to ljudi kojima smeta što se netko bori za sebe.
Zašto bi smetalo ? Prevladava ravnodušnost.

U konačnom, dobivamo mali milion grupa i grupica koje sa više ili manje uspjeha pokušavaju zauzeti što veći dio medijskog prostora i "idu drito u glavu", tj. pokušavaju utjecati tražeći potporu što jačeg sponzora 'gore'.

Da li postoji nešto poput 'grassroots' grupa koje vode više računa o radu na terenu, uzimajući u obzir osim prava i odgovornost te brigu za dobrobit drugih u lokalnim zajednicama ?
cestar is offline  
Old 09.06.2017., 16:49   #484
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Tako je, nekome je u interesu izjednačiti nečiju borbu s nekih nepotrebnim hirom. U pravilu su to ljudi kojima smeta što se netko bori za sebe.
Bore li se samo ovi ljudi za sebe ili su slučajno i rasisti?

https://www.youtube.com/watch?v=dsRyYr7XuVI

Koja prava crnci nemaju u SAD-u, a bijelci imaju?

Neki dan su crni studenti blokirali fakultet i rekli da nijedan bijelac profesor ne smije doći. Ako bi netko došao na svoj posao, fizički bi ga napali. Riječ je o razmaženim studentima koji plaćaju ogromne cifre godišnje za svoj fakultet, voze aute skuplje od mnogih prosječnih Amerikanaca s više desetljeća radnog staža i tome slično. Za koja se oni prava bore koristeći rasizam i braneći ljudima da dolaze na svoj posao? A sami spadaju u cca 10% najbogatijih Amerikanaca.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Nešto kao ljudi koji nemaju djece, ne misle imati, boli ih džon za iste, ne doniraju za potrebe djece ali imaju potrebe boriti se protiv pobačaja. Drugima...
Kako znaš da ih neće imati?
Kako znaš da ih svi oni mogu imati?

Ti ljudi shvaćaju pobačaj kao ubojstvo i za to se bore protiv toga. Neki se bore više protiv promiskuiteta i anti-consequentialist stava. Nitko normalan nije za potpunu zakonsku zabranu pobačaja, eventualno smanjenje roka u kojima je isti dozvoljen i tome slično. I za poticanje odgovornosti.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ili su to ljudi koji prigovaraju "šta sad mora biti ženski lik u filmu".
Nikad u životu nisam čuo da je itko to rekao. Čak ni preko neta.
Druga je stvar što se možda referiraš na ovo sad oko filma Wonder Woman gdje neki kritiziraju (zar je zabranjeno kritizirati?) imperativ da bude sve više i više fizički jakih ženskih junakinja. Nikad nisam čuo da se itko bunio na jake ženske ličnosti ekranizirane u filmovima poput žena koje su prolazile kroz razne oblike pakla i na kraju pobjedile (ima puno takvih filmova, mnogi prema istinitom događaju). Ljudima je naprosto smiješna ta "women are men and men are women" fora koju neki ne baš naročito dobronamjerni lobiji guraju već neko vrijeme.

Što se tiče nekih feministica, one pak prigovaraju tom filmu da nije dovoljno feministički jer je junakinja filma lijepa.

A ljudi u Hollywoodu samo hoće napraviti popularan film i zaraditi na legitiman i legalan način, LOL. Smiješno je što si neki umišljaju da imaju pravo intervenirati u tuđa umjetnička djela, makar to bilo visoko komercijalno djelo.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ili "sporedni lik je crnac, to rade namjerno da budu politički korektni".
Pa neki rade. Ali ne čak toliko samo zbog PC-ja, nego da povećaju publiku, što je legitimno.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ili "ateisti su se uzjebali oko vjeronauka".
Da, jer ne kuže da vjeronauk ne može van iz škola dok se ne napravi revizija dijela Vatikanskih ugovora. Trebali bi usmjeriti svoje snage tamo.
Bijeli-Druid is offline  
Old 09.06.2017., 17:42   #485
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Bore li se samo ovi ljudi za sebe ili su slučajno i rasisti?

https://www.youtube.com/watch?v=dsRyYr7XuVI

Koja prava crnci nemaju u SAD-u, a bijelci imaju?
Pravo da drotovi ne pucaju u njih dok hodaju cestom i gledaju svoja posla?


Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Nitko normalan nije za potpunu zakonsku zabranu pobačaja, eventualno smanjenje roka u kojima je isti dozvoljen i tome slično. I za poticanje odgovornosti.
Sva sreća da svijetom hodaju samo normalni ljudi.

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Nikad u životu nisam čuo da je itko to rekao. Čak ni preko neta.
Nisam ni ja čula, ali sam pročitala. Na netu, jelte.

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Druga je stvar što se možda referiraš na ovo sad oko filma Wonder Woman gdje neki kritiziraju (zar je zabranjeno kritizirati?) imperativ da bude sve više i više fizički jakih ženskih junakinja. Nikad nisam čuo da se itko bunio na jake ženske ličnosti ekranizirane u filmovima poput žena koje su prolazile kroz razne oblike pakla i na kraju pobjedile (ima puno takvih filmova, mnogi prema istinitom događaju). Ljudima je naprosto smiješna ta "women are men and men are women" fora koju neki ne baš naročito dobronamjerni lobiji guraju već neko vrijeme.
Jes, poznato je da ženi koja se počne baviti sportom ili težim fizičkim radom odma narastu kurac i brkovi. Moramo spriječiti zle lobije da ih u tome potiču.

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Da, jer ne kuže da vjeronauk ne može van iz škola dok se ne napravi revizija dijela Vatikanskih ugovora. Trebali bi usmjeriti svoje snage tamo.
Ne može van škola, ali može biti zadnji sat. I može se olakšati ispisivanje onima koji to žele (za ispisivanje s izborne informatike dosta je reći da više ne želiš ići, a za ispisivanje s vjeronauka traži se potpis oba roditelja). I može se prestati mamiti nevjerničku djecu na vjeronauk pozivajući ih 'u goste' dok se prikazuju crtići o Noi. I mogu se iz udžbenika izbaciti falsificirani papini citati o tome da su ateisti krivi za Aushwitz. Svašta se može, a ne samo insistirati na reviziji ugovora, iako se slažem da bi to trebao biti prioritet.


E: Zapravo mi se uopće ne diskutira ni o čemu od ovog. Gledaju mi se filmovi o ženstvenim ženama.
__________________
#HoldMyRakija

Zadnje uređivanje Leteća : 09.06.2017. at 18:06.
Leteća is offline  
Old 09.06.2017., 18:36   #486
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pravo da drotovi ne pucaju u njih dok hodaju cestom i gledaju svoja posla?
To su izolirani slučajevi. Kao što pucaju i u bijelce koji hodaju cestom i gledaju svoja posla. Također izolirani slučajevi. Hoćeš reći da u bijelce koji "hodaju cestom i gledaju svoja posla" nijedan suludi policajac nije pucao? Zapravo, ako se ne varam, statistike govore u prilog tome da je policija u SAD-u upucala više bijelaca, nego crnaca kada su prekoračili ovlasti ili naprosto upotrijebili vatreno oružje kada se generalno smatra da to nije potrebno. I nikada se ne radi baš da upucaju nekog "iz čistog mira" (što nije opravdanje, naravno).

Ovo gore tvoje je čisti redukcionizam, tj. svođenje kompleksnih društvenih pojava na rasno pitanje.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sva sreća da svijetom hodaju samo normalni ljudi.
Iskreno, nije me briga za Nikaragvu.
Neka to rade oni koji su za to plaćeni, tj. preplaćene institucionalne kvazi-feministice na čelima raznih human resources odjela, zastupnici u UN-u i tko već.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja čula, ali sam pročitala. Na netu, jelte.
Sloboda govora. Osim toga, od kada je važno što svaki YouTube komentator od 17 godina ima za reći na netu?

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jes, poznato je da ženi koja se počne baviti sportom ili težim fizičkim radom odma narastu kurac i brkovi. Moramo spriječiti zle lobije da ih u tome potiču.
Prvo lupiš nešto što ja nisam rekao, izvitoperiš ono što jesam i onda fejspalmaš. To je u najmanju ruku glupo.

Tko je govorio o sportu? Pa nisam ja napadao Blanku Vlašić, nego poštenjačine s raznih "progresivnih" portala.

Što se tiče "teškog fizičkog rada", u najegalitarnijim zemljama je najmanje žena koje se bave teškim fizičkim radom. To samo pokoja "performativna umjetnica" se poslika kao Bandić s lopatom, netko ju poslika i prodaje priču budalama.

Što se tiče određenih lobija, oni postoje na svim stranama i ne pričaj gluposti da ne postoje. Meni osobno ne smetaju filmovi sa ženskim super-herojima, ne vidim u čemu je problem. Sve je to zabava za mase, a osim toga to je nerijetko u domeni SF-a, mitologije ili neke teške parodije pa ima svoje mjesto.

Puno je veći problem kad se u raznim ideologijama skroz poništavaju biološke razlike među spolovima. Da ne spominjem da postoje čak i feministice koje kritiziraju da neki muškarac od 60 godina jednog dana samo kaže "ja sam žena", instalira si umjetne sise, pusti kosu (ili stavi periku) i sad je on žena. To je duboko ponižavanje svih ljudi, a naročito žena.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne može van škola, ali može biti zadnji sat. I može se olakšati ispisivanje onima koji to žele (za ispisivanje s izborne informatike dosta je reći da više ne želiš ići, a za ispisivanje s vjeronauka traži se potpis oba roditelja). I može se prestati mamiti nevjerničku djecu na vjeronauk pozivajući ih 'u goste' dok se prikazuju crtići o Noi. I mogu se iz udžbenika izbaciti falsificirani papini citati o tome da su ateisti krivi za Aushwitz. Svašta se može, a ne samo insistirati na reviziji ugovora, iako se slažem da bi to trebao biti prioritet.
Ok.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
E: Zapravo mi se uopće ne diskutira ni o čemu od ovog. Gledaju mi se filmovi o ženstvenim ženama.
Veliš, rekla si svoje i što sad tu ima potrebe za dijalogom, ti si svoju "građansku ulogu" izvršila.

BTW, Tarantino je šaljivac, filmski postmodernist i filmovi mu se baziraju na miješanju žanrova, uvriježenih uloga, itd. U filmu. Zato su i zabavni, meni barem.
Bijeli-Druid is offline  
Old 09.06.2017., 21:43   #487
@Druid

Ma jok, samo sam otišla na pauzu, a feminist's work is never done.

Što se zbiva s američkim afrocrncima pojma nemam jer mi, eto, informacije dolaze iz treće ruke, kao vjerojatno i tebi.

Nikaragvu i druge vukojebine sam linkala samo za ilustraciju kako postoje ljudi koji se zalažu za takve zakone (jer isti inače ne bi bili doneseni). Markićku i njezine hodače po votki ne pratim jer više nemam želuca za to, ali nekako sumnjam da im potpuna zabrana ne bi odgovarala. Naravno, ni jedan normalan Škot....itd.

Okej, sad film. Uz sve ovo što si naveo, Tarantino je umjetnik. Jedan od posljednjih u toj branši. Ovaj stripovski štanceraj 'zavjera' je kojoj je jedini cilj zgrtanje para. Otužno, ali nije smak svijeta i tu smo se negdje krivo pokopčali:

Učinilo mi se da si se okomio na forsiranje ideala fizički jakih žena u medijima, a ne na ove transrodne baze. Koje zapravo ne kužim. Okej, poznajem jednu takvu osobu, dečko ima svoje razloge zašto se puca testosteronom, pumpa mišiće i nikad ne koristi žensko ime koje dobio rođenjem. Prihvaćam i poštujem. Ali ne kužim kada je ključno pitanje u javnom diskurzu postalo to tko će se gdje ispišati. Još manje mi je jasno zašto bi zreli, šarmantni muškarac htio postati oronula babetina u šezdesetoj, a najmanje zašto bi bilo tko od nas trebao analizirati njegove hirove.

Tema za nazezanje o tim stvarima fala kurcu ima. Ova mi se nekako učinila kao mjesto za pronalaženje nekih generalnih uzoraka, pa me malo začudilo inzistiranje na partikularnostima, ali mogu igrati i tu igru ako misliš da to ima nekog smisla.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 09.06.2017., 22:22   #488
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja čula, ali sam pročitala. Na netu, jelte.
BTW, prije nego što eventualno odemo dalje, da nešto razjasnimo:

čula si da netko kaže "što sad treba ženski lik u filmu"?

Ne "snažni ženski lik", nego baš "ženski lik"? Meni trenutno pada na pamet samo jedan (od mainstreama i gdje uopće postoje klasični "likovi"), ali taj film ionako ima samo dva lika i tako je zamišljen. Nema ni jedne scene izvan tog stana u kojem pričaju i film je u potpunosti zamišljen dijaloški. To je The Sunset Limited Ima i My Dinner with Andre, ali čini mi se da taj ima par ženskih statista, iako je cijeli zamišljen i ostvaren kao rasprava između dva lika, osim kada se u par navrata oglasi konobar. U Sunset Ltd. nema ni toga, samo Samuel L. Jackson i Tommy Lee Jones i nijedan u filmu nema navedeno ime, tek su u creditsima navedeni kao "Black" i "White".
Bijeli-Druid is offline  
Old 09.06.2017., 22:42   #489
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što se zbiva s američkim afrocrncima pojma nemam jer mi, eto, informacije dolaze iz treće ruke, kao vjerojatno i tebi.
Iz druge također, ali tu su i statistike.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nikaragvu i druge vukojebine sam linkala samo za ilustraciju kako postoje ljudi koji se zalažu za takve zakone (jer isti inače ne bi bili doneseni).
Pa postoje.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Markićku i njezine hodače po votki ne pratim jer više nemam želuca za to, ali nekako sumnjam da im potpuna zabrana ne bi odgovarala. Naravno, ni jedan normalan Škot....itd.
Ne radi se ovdje o "no true Scotsman"; kad sam rekao "nitko normalan", mislio sam nitko razuman u Hrvatskoj. OK, vjerojatno bi se našlo, ali to su iznimke.

Fora je u tome da čak i kad bi se i u Hrvatskoj potpuno zakonski zabranilo, tehnologija je otišla toliko daleko da bi mnogi to radili "na crno" i to baš ginekolozi koji znaju i s adekvatnom opremom. Ili bi žene putovale u druge države. Naprosto je nemoguće tako nešto potpuno zabraniti.

Također bi se dalo puno govoriti o povijesti pobačaja, tko ga je popularizirao i zašto te kojim društvenim skupinama on odgovara. Takva ozbiljnija istraživanja nečeg naći na portalima, nego u knjigama.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Okej, sad film. Uz sve ovo što si naveo, Tarantino je umjetnik. Jedan od posljednjih u toj branši.
Umjetnik jest, ali definitivno nije jedan od posljednjih u toj branši.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovaj stripovski štanceraj 'zavjera' je kojoj je jedini cilj zgrtanje para. Otužno, ali nije smak svijeta i tu smo se negdje krivo pokopčali:
Pa ti filmovi nikome ne škode. Ne volim ni ja sve te filmove u "super-herojima" i "super-heroinama", ali jasno je da je tu riječ o igranju Hollywooda na ziher. Znaju da ne mogu fulati s nečim i da će im zarada biti veća od troškova. Razmazili su se i ne da im se igrati s novim formama. Zbog toga su popularne i razne "serijalizacije" kultnih filmova tipa Fargo. Dobro, braća Coen su napravila jako puno po pitanju filmova i u cijelom tom Hollywoodu su jedni od najzanimljivijih u zadnjih 30-ak i kusur godina.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Učinilo mi se da si se okomio na forsiranje ideala fizički jakih žena u medijima, a ne na ove transrodne baze.
U ovoj sceni koju si poslala, uz kao neki "šok" i "iznenađenje", veliku igru ima i komični efekt. A općenito u vezi filma Kill Bill, svima je jasno da jedna žena ne može prebiti stotinjak ljudi odjednom, kao što je svima jasno da Chuck Norris ne može prebiti toliko ljudi sam pa zbog toga i sve one šale o njemu. S time da Chuck Norris ima veće šanse od nekih azijskih ili bijelih zgođušnih mršavica koje u realnosti ne bi mogle istući vjerojatno ni nekog šmokljana koji je tek blizu punoljetnosti.

Fizički jake žene su postojale i prije Hollywooda, a pogotovo prije određenih pomodnih valova.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ali ne kužim kada je ključno pitanje u javnom diskurzu postalo to tko će se gdje ispišati.
Kod nas, na svu sreću, nije. Možda u SAD-u i Kanadi. Ali time se bave i onako klinci s američkih koledža koji sole pamet ostatku svijeta jer su ih tako učili profesori koji su nesposobni da podučavaju književni kanon pa radije iskorištavaju svoje profesorske pozicije za huškanje neformiranih umova na nekakav aktivizam (koji je na kraju od koristi samo njima, a nerijetko ide i na štetu manjina koje tobože predstavljaju i brane).

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Tema za nazezanje o tim stvarima fala kurcu ima. Ova mi se nekako učinila kao mjesto za pronalaženje nekih generalnih uzoraka, pa me malo začudilo inzistiranje na partikularnostima, ali mogu igrati i tu igru ako misliš da to ima nekog smisla.
Zapravo se ni meni ne da pretjerano. Ali odgovorit ću ako mi odgovoriš i vidim da su zadovoljeni minimumi za dobar razgovor.
Bijeli-Druid is offline  
Old 10.06.2017., 00:14   #490
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Meni trenutno pada na pamet samo jedan (od mainstreama...
http://www.imdb.com/title/tt0311113/

Ima mislim jedna urođenica koju Capt. onako odmjeri i to je to. Uglavnom, dobar film. Weir je skoro uvijek izvrstan.
nitko drugi is offline  
Old 10.06.2017., 00:54   #491
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
BTW, prije nego što eventualno odemo dalje, da nešto razjasnimo:

čula si da netko kaže "što sad treba ženski lik u filmu"?

Ne "snažni ženski lik", nego baš "ženski lik"? Meni trenutno pada na pamet samo jedan (od mainstreama i gdje uopće postoje klasični "likovi"), ali taj film ionako ima samo dva lika i tako je zamišljen. Nema ni jedne scene izvan tog stana u kojem pričaju i film je u potpunosti zamišljen dijaloški. To je The Sunset Limited Ima i My Dinner with Andre, ali čini mi se da taj ima par ženskih statista, iako je cijeli zamišljen i ostvaren kao rasprava između dva lika, osim kada se u par navrata oglasi konobar. U Sunset Ltd. nema ni toga, samo Samuel L. Jackson i Tommy Lee Jones i nijedan u filmu nema navedeno ime, tek su u creditsima navedeni kao "Black" i "White".
Ma bilo je nekog pizdekanja oko onih novih Star Warsa, da što žena, što crnac. A ja se zločesto hihoćem e baš vam tako treba, identificirajte se sad sa najšupačkijim negativcem svih vremena hihihihi. Ali da, to nije bio slučaj da nekom smeta bio koji ženski lik, nego baš takav.

Filmova bez žena imaš dosta. Čisto po nekoj žanrovskoj logici - ako je neki ratni, zatvorski i sl. Od nekih nedavno (ponovno) pogledanih, pada mi na pamet Prljavi Harry - ravno jedna žena, polugola, viđena kroz dalekozor na dvije sekunde. Nekad takve stvari nisam primjećivala jer sam navikla. Sjebalo me kad sam počela testrati ono pravilo za koje više ne znam kako se zove: ima li u filmu jedna žena (najčešće da), ima li dvije (uf, to je već teže), razgovaraju li njih dvije (hmmm?) i razgovaraju li o nečemu što nisu muškarci ().

Opet, nije to nešto što me duboko emotivno pogađa, ali volim vidjeti jake ženske likove, bez obzira na to je li mlataraju katanom, timare gorile ili putuju u svemir. Fikcija ili ne, svejedno.

Ova američka studentarija... e to je ono što mi pak aktivno ide nakurac. Ta kmečanja o safe spaceu, trigger warningu, uzajamne optužbe za fašizam i bla bla. I onda se to proglašava nekakvim ljevicom. Jebote.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.06.2017., 00:59   #492
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
http://www.imdb.com/title/tt0311113/

Ima mislim jedna urođenica koju Capt. onako odmjeri i to je to. Uglavnom, dobar film. Weir je skoro uvijek izvrstan.
Da, prema popisu uloga, taj je baš sausage fest. Nisam ga još gledao, ako se uopće ikad sjetim. Vjerujem da je dobar, ali eto.

Ali u The Sunset Limited nema ni ta urođenica.

Pogledaj taj ako nisi i ako ti se da.
Bijeli-Druid is offline  
Old 10.06.2017., 01:06   #493
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
BTW, prije nego što eventualno odemo dalje, da nešto razjasnimo:

čula si da netko kaže "što sad treba ženski lik u filmu"?

Ne "snažni ženski lik", nego baš "ženski lik"? Meni trenutno pada na pamet samo jedan (od mainstreama i gdje uopće postoje klasični "likovi")
Ovdje sam mislio naravno na one filmove kojih sam se u tom trenutku mogao sjetiti, a da nemaju ni jednu ženu u njemu, čak ni statistice, a ne na filmove za koje je netko rekao "šta sad tu treba ženski lik u filmu", ali to je bilo jasno iz konteksta, nadam se.

A ovdje:

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Takva ozbiljnija istraživanja nečeg naći na portalima, nego u knjigama.
Sam umjesto "nečeg" naravno htio napisati "nećeš". Lapsus, a prekasno vidjeh da editiram. No, i to je valjda bilo jasno, nadam se.
Bijeli-Druid is offline  
Old 10.06.2017., 01:19   #494
@Leteća, odgovorim ovih dana ako stignem, ako se sjetim i ako će mi se dati. Sva tri uvjeta moraju biti zadovoljena.

Laku noć svima.
Bijeli-Druid is offline  
Old 10.06.2017., 11:42   #495
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Pa, sa znanstvenog stajališta sve se svodi ili na determiniranost ili na fundametntalnu slučajnost, tako da i nema neke bitne razlike između onih koji traže prava i onih koji ih ukidaju.
Misliš s logičkog, ne znanstvenog?

Kad ja tako argumentiram ljudima, onda me optužuju da želim da sve bude logično i da to nema smisla. Pa ću iskoristiti njihov argument sad

Nebitno je što je "ispod haube", bitna je moja motivacija (koja ovisi o tome ispod haube). Nije da ja manje volim sladoled u determinističkom svemiru.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 10.06.2017., 11:47   #496
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Bore li se samo ovi ljudi za sebe ili su slučajno i rasisti?

https://www.youtube.com/watch?v=dsRyYr7XuVI

Koja prava crnci nemaju u SAD-u, a bijelci imaju?

Neki dan su crni studenti blokirali fakultet i rekli da nijedan bijelac profesor ne smije doći. Ako bi netko došao na svoj posao, fizički bi ga napali. Riječ je o razmaženim studentima koji plaćaju ogromne cifre godišnje za svoj fakultet, voze aute skuplje od mnogih prosječnih Amerikanaca s više desetljeća radnog staža i tome slično. Za koja se oni prava bore koristeći rasizam i braneći ljudima da dolaze na svoj posao? A sami spadaju u cca 10% najbogatijih Amerikanaca.
Ako ćeš na osnovu te skupine osuđivati cijeli crnački pokret onda sigurno možemo na osnovu šačice KKK bijelaca osuđivati sve bijelce?



Quote:
Kako znaš da ih neće imati?
Kako znaš da ih svi oni mogu imati?

Ti ljudi shvaćaju pobačaj kao ubojstvo i za to se bore protiv toga. Neki se bore više protiv promiskuiteta i anti-consequentialist stava. Nitko normalan nije za potpunu zakonsku zabranu pobačaja, eventualno smanjenje roka u kojima je isti dozvoljen i tome slično. I za poticanje odgovornosti.
Znam da neće imati jer su to licemjerni ljudi.

A ti misliš da žene koje idu na abortus nemaju dovoljno odgovornosti?

Sve ljude protiv abortusa isključivo zanima zabrana te odluke ženama.

Ne odgovornost.
Ne djeca.
Ne budućnost iste.

Kad zahodi za život budu istovremeno i donatori za djecu u sirotištima, onda ću povući ovu izjavu.



Quote:
Nikad u životu nisam čuo da je itko to rekao. Čak ni preko neta.
Druga je stvar što se možda referiraš na ovo sad oko filma Wonder Woman gdje neki kritiziraju (zar je zabranjeno kritizirati?) imperativ da bude sve više i više fizički jakih ženskih junakinja. Nikad nisam čuo da se itko bunio na jake ženske ličnosti ekranizirane u filmovima poput žena koje su prolazile kroz razne oblike pakla i na kraju pobjedile (ima puno takvih filmova, mnogi prema istinitom događaju). Ljudima je naprosto smiješna ta "women are men and men are women" fora koju neki ne baš naročito dobronamjerni lobiji guraju već neko vrijeme.
Ja čuo na svoje uši. Recimo za ulogu Rey u novom Star Warsu "to je namjerno ženski lik čisto da bude PC. trebao je biti muški". A to je 7. film u nizu i prvi s ženskim glavnim likom.

Kao da scenarist nema svoju fantaziju o jakom ženskom liku


Quote:
Što se tiče nekih feministica, one pak prigovaraju tom filmu da nije dovoljno feministički jer je junakinja filma lijepa.
Logično!

Quote:
A ljudi u Hollywoodu samo hoće napraviti popularan film i zaraditi na legitiman i legalan način, LOL. Smiješno je što si neki umišljaju da imaju pravo intervenirati u tuđa umjetnička djela, makar to bilo visoko komercijalno djelo.



Quote:
Pa neki rade. Ali ne čak toliko samo zbog PC-ja, nego da povećaju publiku, što je legitimno.
A možda su odrasli u heterogenom i multikulturalnom društvu pa pišu scenarije iz vlastitog iskustva?

Recimo u britanskim serijama je normalnije vidjeti ljude različitog podrijetla nego u američkim. Jer je London i UK multikulturalna sredina.

Pa je i moj zaključak da ljudi koji kritiziraju PC dolaze iz homogenijih sredina poprilično opravdan.



Quote:
Da, jer ne kuže da vjeronauk ne može van iz škola dok se ne napravi revizija dijela Vatikanskih ugovora. Trebali bi usmjeriti svoje snage tamo.
Nisam mislio na sam čin, već da ljudi koji kritiziraju "što su se ti ateisti uzj*** oko vjeronauka" vrlo vjerojatno i šalju djecu na taj isti vjeronauk.

Pa ih nije ni previše briga.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 10.06.2017., 11:56   #497
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Misliš s logičkog, ne znanstvenog?
Ne logičkog, nego redukcionističkog, a znanost je uglavnom takva. Naravno da je s logičkog stanovišta bitno razlikovati ljude koji traže svoja prava od onih koji ih žele ukinuti.
Jednostavko is offline  
Old 10.06.2017., 14:37   #498
@ pećina

Ova tvoja teorija o PC-ju stvarno ima smisla. Recimo, ja baš ne kužim PC. Kužim pristojnost, tolerantnost i te stvari, ali politička korektnost mi je totalno stran koncept. Moguće je da je to zato što sam u životu razgovarala, na primjer, s ravno dvoje crnaca. Osim toga, zadnjih godina rijetko idem u grad, a kad odem znam se baš onako čobanski zabuljiti u nekog tamnoputog mladića i onda me ulovi bed da što ako mali pomisli da sam rasistica. A to bi bilo jako daleko od istine. Mislim da bi PC termin za to valjda bio 'pozitivna diskriminacija'... ili više ne? Možda je to sada postala 'kulturna aproprijacija'? Ili čak objektivizacija? Oh, fuck.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.06.2017., 23:01   #499
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ako ćeš na osnovu te skupine osuđivati cijeli crnački pokret onda sigurno možemo na osnovu šačice KKK bijelaca osuđivati sve bijelce?
Ček, o kojem pokretu govoriš? BLM? Pa to jest rasistički i granično-teroristički pokret.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Znam da neće imati jer su to licemjerni ljudi.
Koje "to"? Ljudi u "hodu na život"? Evo, Leteća je spomenula Markićku (a koga drugog?). Ona ima djecu. Dapače, mnogi ljudi koji govore o tim stvarima nerijetko imaju djecu i to više od dvoje. Ti govoriš o nekim himerama, potpuno neodređenim osobama.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
A ti misliš da žene koje idu na abortus nemaju dovoljno odgovornosti?
Ne, ja ne volim generalizirati na taj način.
I jedna stvar je to možda napraviti jednom pa biti oprezniji, a druga da neki to rade kao da idu pišati. Ovo drugo je naprosto neodgovorno, da.

Osim toga, neodgovorni su i tipovi i to vjerojatno puno više jer su sebični. Ali s obzirom na to da je riječ o ženinom tijelu, mislim da je ženi više u interesu biti odgovornom. Strogo praktično gledano. Tipova ima svakakvih i mnogi su gnjide.


Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Sve ljude protiv abortusa isključivo zanima zabrana te odluke ženama.

Ne odgovornost.
Ne djeca.
Ne budućnost iste.
Vrlo hrabra tvrdnja. I neistinita.
I igra na socijalnu kartu kao da samo siromašne žene pobacuju. To je vrlo jadna patetika i zapravo ideološki narativ koji se provlači po raznim pamfletima, memovima, itd.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ja čuo na svoje uši. Recimo za ulogu Rey u novom Star Warsu "to je namjerno ženski lik čisto da bude PC. trebao je biti muški". A to je 7. film u nizu i prvi s ženskim glavnim likom.
Pa nije nužno "da bude više PC", ali uopće nije nevjerojatno da ima veze s trendovima. Ja o novom Star Warsu ne znam ništa osim da ga nije režirao Lucas, nisam čak ni znao da je glavni lik ženski. Ne zanima me ta 7. epizoda, već 3. je bila potpuno smeće, a one ranije su uglavnom filmovi za djecu i šmokljane.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Kao da scenarist nema svoju fantaziju o jakom ženskom liku
Nagađanja...

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
A možda su odrasli u heterogenom i multikulturalnom društvu pa pišu scenarije iz vlastitog iskustva?
Sve je to povezano, odnosno ništa ne isključuje ono što sam ja napisao.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Recimo u britanskim serijama je normalnije vidjeti ljude različitog podrijetla nego u američkim. Jer je London i UK multikulturalna sredina.

Pa je i moj zaključak da ljudi koji kritiziraju PC dolaze iz homogenijih sredina poprilično opravdan.
Non sequitur.
Razloga za kritiziranje PC-ja ima mnogo, a mnogo ljudi koji kritiziraju PC su baš iz tzv. multikulturnih sredina.

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na sam čin, već da ljudi koji kritiziraju "što su se ti ateisti uzj*** oko vjeronauka" vrlo vjerojatno i šalju djecu na taj isti vjeronauk.

Pa ih nije ni previše briga.
Kao što si ti gore napisao: logično.
Bijeli-Druid is offline  
Old 10.06.2017., 23:11   #500
Zapravo ovisi kako definiramo PC.
Jedna stvar je biti pristojan i ne zvati ljude onako kako oni sami smatraju da je ružno, to su elementarne stvari, a druga je stvar legislativom propisivati kako se kome trebaš obraćati. Običajni zakon je jači od pisanog.
Bijeli-Druid is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.