Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2017., 10:31   #41
Question Terapijski pas???

Pozdrav svima
Mene zanima zakon o terapijskim psima
U zemlji u kojoj trenutačno živim, ako imate psa i mentalne bolesti možete registrirati svog psa kao terapijski pas.
Ja ne znam kako to djeluje tu u hrvatskoj? Koja su pravila i dali možete registrirati psa kojeg već imate?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 18.06.2017. at 10:57. Reason: pogledati popis tema prije otvaranja nove
Pandakiin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 10:53   #42
Quote:
Pandakiin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Mene zanima zakon o terapijskim psima
U zemlji u kojoj trenutačno živim, ako imate psa i mentalne bolesti možete registrirati svog psa kao terapijski pas.
Ja ne znam kako to djeluje tu u hrvatskoj? Koja su pravila i dali možete registrirati psa kojeg već imate?
Ne. Terapijske pse obučava i dodjeljuje korisnicima Cenatr Silver odnosno Udruga za mobilitet (molim te, potraži na netu točne nazive da sad sve ne pišem). Psi ostaju vlasništvo Centra odnosno Udruge do psećeg umirovljenja, kada se korisniku nudi da da psa prepiše na sebe. Međutim, možeš ih nazvati i informirati se ako već imaš vlastitog psa - ti odnosno osoba za koju se raspituješ. Naime, jednom sam prilikom srela ženu s labradorom koja se dogovarala s Centrom da njezina psa uzmu na obuku kao pomagača njezinu sinu dijabetičaru. Nažalost, ne znam ti reći što je dalje bilo.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 11:16   #43
Quote:
Pandakiin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Mene zanima zakon o terapijskim psima
U zemlji u kojoj trenutačno živim, ako imate psa i mentalne bolesti možete registrirati svog psa kao terapijski pas.
Ja ne znam kako to djeluje tu u hrvatskoj? Koja su pravila i dali možete registrirati psa kojeg već imate?
Krivo si shvatila. To nisu terpaijski psi nego psi za emocionalnu potporu tzv. Emotional Support Dogs

http://usdogregistry.org/information...-support-dogs/


Takvi psi ne moraju biti trenirani i izmišljotina su pokondirenih amera kako bi im se omogućilo da sa psima ulaze svukuda i da putuju avionom bez ograničenja.

Ono što je u ovim slučajevima sranje je da se apsolutno ne vodi briga o dobrobiti pasa nego se zapravo svaki ljubimac može proglasiti ESD-om bez da se prije toga provjerilo je li pas sposoban nositi se s javnim ustanovama i vožnjom u avionu.

Da se razumijemo, ne dvojim da psi imaju moć umiriti i emocionalno poduprijeti ljude s problemima, dvojim da to ne mže bilo koji pas u bilo kojem trenutku i TO je problem.

Dakle, ako imaš potrebu za ozbiljnim supportom u obliku psa (ne maltezerom kojeg bi nosila u avion jer se bojiš letenja) konzultiraj se s nekom od ustanova koje rade obuku terapijskih pasa (npr. Psi pomagači) i u dogovoru sa stručnjacima krenu u obuku psa ili barem pronalazak psa kojeg ćeš udomiti, a koji prolazi osnovna testiranja koje prolaze terapijski psi.
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 14:15   #44
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
Takvi psi ne moraju biti trenirani i izmišljotina su pokondirenih amera kako bi im se omogućilo da sa psima ulaze svukuda i da putuju avionom bez ograničenja.

(...)

Dakle, ako imaš potrebu za ozbiljnim supportom u obliku psa (ne maltezerom kojeg bi nosila u avion jer se bojiš letenja) konzultiraj se s nekom od ustanova koje rade obuku terapijskih pasa (npr. Psi pomagači) i u dogovoru sa stručnjacima krenu u obuku psa ili barem pronalazak psa kojeg ćeš udomiti, a koji prolazi osnovna testiranja koje prolaze terapijski psi.
Samo što u Hrvatskoj ne postoji zakon o terapijskim psima, nego se samo pojedine odredbe u propisima kojima se uređuje pristup pasa na pojedina mjesta i u sredstva javnog prijevoza, a meni se čini - neka me ona sama ispravi ako griješim! - da Pandakiin upravo iz tog razloga pita za propise. Stvar je u tome da su od raznih ograničenja izuzeti službeni psi (vojska, policaja, GSS, spasilački) i psi vodiči/pomagači u pratnji korisnika, s time da svi ti psi moraju biti registrirani kao takvi. Konkretno, korisnici pasa koje školuju Centar Silver i Udruga za mobilitet dobivaju službenu iskaznicu kojom legitimiraju sebe i psa, no to su psi koji pomažu osobama s vidljivim nedostatkom (sljepoća, invalidnost), a anksioznost se, primjerice, ne vidi. Ako Psi pomagači ili neka druga slična udrugamože psu za emocionalnu podrušku i njegovu korisniku osigurati takvu iskaznicu, onda ovaj savjet ima smisla. Ako ne, onda ništa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 22:53   #45
Quote:
Pandakiin kaže: Pogledaj post
Ja ne znam kako to djeluje tu u hrvatskoj? Koja su pravila i dali možete registrirati psa kojeg već imate?
Srećom ne djeluje i nadam se da nikad neće. Atlantis je objasnila. Zbog takvih stvari dešava se npr ovo:

http://abcnews.go.com/US/emotional-s...ry?id=47869231

Dakle, tamo svaka šuša može otići svom psihiću i reći da mu izda potvrdu da mu treba pas za emocionalnu potporu i dobit će je. Tipa boji se letjeti avionom i sl. S potvrdom ode kupit avio kartu i pas može letjeti u kabini. Može i drugdje imati pristup, ali za ovo znam sigurno da je takva procedura jer sam upoznala osobu koja je tako napravila i to mi objasnila. Ono što je najžalosnije, ta osoba je imala stravično isprepadanog friško udomljenog psa koji se bojao i vlastite sjene i svih "čudnih" zvukova. Kako je preživio let odavde do Amerike (cca 12 sati) bojim se i pomisliti. Sedacija naime ne traje toliko dugo.

Takve stvari su krajnje neodgovorne kako prema drugim ljudima tako i prema životinjama jer se itekako ugrožava i njihova dobrobit, pa i život.

Ja ne bih rekla da su zbog toga glupi Ameri jer se registrirane udruge koje rade s takvim psima itekako bore protiv toga, za sada nažalost bezuspješno, no nakon ovog incidenta možda promijene stavove i načine.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:01   #46
Molim vas nemojte govoriti da je to izmišljotina.

Meni kao osobi koja od 6. razreda osnovne škole muku muči s kliničkom depresijom i anksioznosti (i jedno i drugo su profesionalno dijagnosticirani te sam bila na lijekovima i idem na terapije) moj pas neopisivo puno pomaže u svakodnevnici. Sad imam 21 godinu i bila sam prisiljena prekinuti fakultet jer sam skoro počinila samoubojstvo. Da je pas imao pravo biti u stanu i ići samnom do trgovine garantiram vam da bi sad bila na 3. godini faksa. Bez psa se zatvorim u sobu i ne izlazim. Izgladnjujem se, mrzim se, jednostavno ne mogu. I vjerujte mi takvih je ljudi više nego što mislite.

Takva stvar bila bi super da se bolje regulira i da psi prođu barem testove ponašanja. Moj pas bi takvo što prošao bez problema jer ja sam s njom oduvijek radila na tome jer sam ju oduvijek svugdje sa sobom pokušavala vodit jer naravno ne želim uzrokovati probleme onima koji mi dozvole da uđem sa psom negdje gdje psi inače nebi smjeli i želim da drugi vide da Luna usitinu je dobar, poslušan i dobro odgojen pas koji im neće praviti probleme.
Psi onih koji bi se takvim čim samo prepucavali i vodili svoje divlje pse gdjegod žele taj test ponašanja sigurno nebi prošli.

Meni nije želja ''putovati i ići svugdje sa psom'', meni je želja putovati i maknuti se iz kuće. Možda djeluje smiješno ali jako sam ograničena i ne sviđa mi se živjeti ovako. Dok mi ekipa s kojom sam išla u školu ide iz veze u vezu, sa faksa na faks, mijenja poslove, mijenja društva i interese, obavlja svakakve obaveze i poslove bez ikakvog problema jer su najnormalnija stvar, ja se držim 2-3 ljudi koje poznajem iz vrtića, drugi su me odjebali jer sam im dosadna, 90% poslova koji uključuju ljude ne mogu obavljati kako treba jer me hvata panični napadaj kad čujem da netko dolazi, a nemam psa da si skrenem pažnju na nešto drugo da se smirim i unormalim. Ej, pas je ono što me diže iz kreveta da ne ostanem ležati i trunuti u sobi. Koliko god se ja trudila i nastojala ''osloboditi'', to je jednostavno van mojih mogućnosti jer mi mozak jednostavno nije tako programiran. Pas mi je nezamjenjiv oslonac i sigurnost u SVIM situacijama.


Meni bi ta mogućnost statusa psa za emocionalnu potporu doslovno spasila život.
IvanaZuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 15:14   #47
Quote:
IvanaZuss kaže: Pogledaj post
Molim vas nemojte govoriti da je to izmišljotina.
Mislim da si pogrešno shvatila. Kod nas se otprije nekoliko godina radi upravo na tome da pse pomagače, kojima će ujedno biti dopušten i pristup onamo kamo drugim psima to nije dopušteno, dobiju i ljudi koji nisu fizički hendikepirani, kao što su to slijepe i osobe koje se kreću u kolicima. Za sada su jedina treća kategorija za koju se priznaju takvi psi djeca s poteškoćama u razvoju.

Atlantisina je udruga svojevremeno radila, a vjerujem da i danas surađuje s domovima za umirovljenike jer se pokazuje da na tamošnje stanovnike druženje sa životinjama iznimno pozitivno djeluje. Udruga UrbanPet surađuje sa školama i knjižnicama i za to ima odluku ministarstva. Ne znam je li itko uspio dobiti dozvolu za posjet bolnicama, kao što se to vani organizira.

Hoću reći, nitko ne tvrdi da je tvoj slučaj izmišljotina, da je izmišljotina to što ti je pas oslonac i pomoć. Stvar je u tome da kod nas - voljela bih da se varam - nitko, osim Centra Silver i Udruge za školovanje pasa vodiča, nema pravo školovati pse koji će se pojedinim korisnicima dodjeljivati kao ispomoć, a oni su još uvijek orijentirani na pse vodiče, terapijske i rehabilitacijske pse te samo takvi psi, s njihovom potvrdom i knjižicom, kao i opremljeni posebnim oznakama, imaju svugdje pristup. Pa čak - sigurno si čitala po novinama - i njihovi korisnici povremeno doživljavaju neugodnosti.

Smartie je samo skrenula pažnju na to da psi pomagači moraju biti posebno odabrani, posebno školovani i posebno testirani, a ne da se bilo tko sjeti i zatraži da se njegovu psu izda posebna dozvola.

Možda bi mogla nazvati ove dvije gore spomenute organizacije i vidjeti što se može učiniti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 18:58   #48
Quote:
IvanaZuss kaže: Pogledaj post
Meni bi ta mogućnost statusa psa za emocionalnu potporu doslovno spasila život.
Dakle, da si čitala smireno i s razumijevanjem ono što sam ja napisala onda bi shvatila da ne dvojim u činjenicu da psi pomažu, nego da je ESD kao takav u americi izmišljen da bi se svugdje moglo sa psima bez da se pse procijeni jesu li sposobni za tako nešto.

Moj post je bio naglasak na ono što ameri masovno ignoriraju (vjeruj mi znam o čem pišem jer pratim to) - dobrobit pasa u svemu tome.

Prvi dio - Jedan od mojih pasa je prvi pas u HR koji radi (volontira) s oboljelima od Alzheimerove bolesti, obje rade s djecom i osobama starije životne dobi u domovima umirovljenika kao volonterke.

Dakle netko sam tko je u tom svijetu i ima nešto znanja

Drugi dio - čak niti taj moj prvi pas nije prošao procjenu za certificiranog terapijskog psa (prenježna je da bi radila s bolesnom djecom koja nemaju osjećaj za grubo), druga ne može biti certificirana jer ima dipslaziju kukova.

Ovo što moji psi rade nije nikakva posebna terapija (mislim je, ali nije verificirana) oni su 'tehnički gledano' SAMO psi za druženje. No i kao takvi morali su proći vrlo stroge procjene da bi uopće mogle početi biti i psi za druženje.

Te procjene se sastoje od nekoliko krugova u različitim uvjetima i (PAZI SAD) u 4 godine samo je jedan pas (uz moje) OD PRVE prošao sve procjene i ona sad također radi s oboljelima od Alzheimerove bolesti.

Znači 60% pasa ne prolazi prvi krug procjena, 30% treći, a ostatak padne na zadnjem ispitu. Od deset pasa JEDAN prođe dalje (a naše procjene su daleko manje zahtjevne od onih koje imaju npr. Psi pomagači)

Također moja mlađa beštija (iako sam svjesno s njom radila od šteneće dobi i htjela sam da postane certificirani terapijski pas) ne bi, zbog plahosti, mogla raditi neke stvari.

Ono što si, u panici, zaboravila iz mojeg posta je da ja ne dvojim u to da psi imaju terapeutske učinke i da poboljšavaju zdravlje ljudi.

Dvojim da to može svaki pas, u svakom trenutku, u svakom prostoru i sa svakim čovjekom i smatram da je IZUZETNO BITNO da se u svemu tome vodi računa o dobrobiti pasa (a to, nažalost, nije situacija ni kod nas, a pogotovo ne u americi u kojoj čak i pas s ozbiljnim problemima dobiva certifikat kao terapijski ).

Voljela bih da možeš ići sa svojim psom svugdje i da ima 'iskaznicu' terapijskog psa. Ali ne skinutu s neta i dobivenu zato jer voliš svoj psa nego jedino i isključivo dobivenu zato jer ti je pas prošao procjene i sposoban je hendalti uz tebe i tramvaj i arena centar i pothodnik i čekaonicu kod doktora...

Nadam se da je sada jasnije što sam hjtela reći u prvom postu
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 19:11   #49
A sad drugi dio

Užasno mi je žao što imaš takve probleme u životu, vjerujem da ti nije lako i mogu si samo zamisliti kako se i s čim boriš svaki dan. Zato sam sigurna da ne bi svojm psu htjela da se u areni osjeća onako kako se ti osjećaš kad izlaziš van, primjerice.

Ono što bi, za početak, mogla jest kontaktirati svog liječnika i zamoliti ga da provjeri u našim zakonima ima li što detaljnije o tome. Kad ćeš imati detaljnije informacije o zakonima i tome što ti kaže liječnik javi nam se ovdje (možeš i na PP) pa ćemo vidjeti kako ti možemo pomoći da sa svojim psom dobiješ papire koji bi ti omogućili veću slobodu kretanja.

EDIT: "da sa svojim psom dobiješ papire" - ako pas prođe procjene i bude sposoban odraditi posao psa koji je ESD

Zadnje uređivanje atlantis : 10.07.2017. at 19:23.
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:19   #50
Quote:
IvanaZuss kaže: Pogledaj post
Molim vas nemojte govoriti da je to izmišljotina.
I je i nije. Nije zato što takvi psi zaista postoje. Je, zato što svatko tko se sjeti može otići liječniku i tražiti potvrdu za bilo kakvog psa koji ne prolazi nikakvu provjeru pa se dešavaju stvari poput one u linku.

Provjere za takve pse su više nego rigorozne, a vlasnik (vodič psa) treba proći isto takvu edukaciju kako bi mogao razumijeti ponašanje psa i pravovremeno reagirati u različitim situacijama, te se naučiti ponašati u različitim situacijama.

Ja vjerujem bez sumnje da je tvoj pas tebi podrška i oslonac. I meni su moji. Sva tri, od kojih jedan zadovoljava kriterije za rad s ljudima i djecom (i to radi), drugi nikako, a treći je štene sa za sada velikim potencijalom, no vidjet ćemo s vremenom kuda će nas to dovesti. I svakom je njegov pas na neki način terapija. Problem je da na te stvari ljudi gledaju subjektivno i svakom je njegov najbolji, no pas koji obavlja takve zadatke ipak treba proći testiranje. Zato ako misliš da bi tvoj to mogao, javi se nekoj udruzi koja certificira pse.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:28   #51
Quote:
IvanaZuss kaže: Pogledaj post
Molim vas nemojte govoriti da je to izmišljotina.
A ja ti nakon svega rečenog, želim da se držiš, ne odustaješ i da svaki dan nađeš novi razlog za ustajanje.

Makar Lunin pogled ili zagrljaj.

Ne odustaj.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 07:44   #52
Bok ljudi,

Nisam često ovdje no dirnuo me jedan članak, pa odlučih ga podijeliti. Nije nikakva reklama, već školovanje psa vodića labradora Belle. Ta njuškica

https://m.24sata.hr/news/bella-je-pa...lovanje-596298
postelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 08:00   #53
Quote:
postelja kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,

Nisam često ovdje no dirnuo me jedan članak, pa odlučih ga podijeliti. Nije nikakva reklama, već školovanje psa vodića labradora Belle. Ta njuškica

https://m.24sata.hr/news/bella-je-pa...lovanje-596298
Otkada korisnici plaćaju za psa pomagača? To mora da je pogrešna informacija. Nadam se da će se Centar Silver ili Udruga ubrzo oglasiti s demantijem.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 08:40   #54
Baš sam neki dan čitala negdje di je neka žena na fejsu pitala jel znaju negdje nekoga ko obućava, da ima dijete sa posebnim potrebama i labradora od 9 mjeseci i da žele da im bude terapijski. Obratila se Silveru pa su joj rekli da oni obučavaju samo pse od njih ne ovako vanjske koje si sam nabaviš.

Tako da je lako moguće da ljudi plaćaju trenere da im obučavaju pse.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 13:08   #55
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Tako da je lako moguće da ljudi plaćaju trenere da im obučavaju pse.
U tekstu se spominje Damir Vučić, a on je trener u Udruzi za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Udruga se financira iz raznih izvora, baš kao i Silver, ali se školovanje nikada nije plaćalo. Osim ako nešto nisu promijenili. Pas pomagač ostaje vlasništvo Udruge odnosno Centra, ovisi o tome od koga ga korisnik dobije na korištenje - to zato da ne bi bilo problema dođe li do zlostavljanja ili zanemarivanja, korisnik snosi troškove hrane i veterinara, ali dobiva već "gotovog" psa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2018., 12:51   #56
Nastavak i ispravak. Udruga ipak žica lovu: link. Međutim na toj stranici piše i ovo:

Quote:
Budući da je obiteljima pogođenim nesrećom i bolesti pas pomagač često djelić sreće koji nedostaje, 2015. smo si postavili ambiciozni cilj: besplatno dodijeliti 30 pasa pomagača obiteljima djece s teškoćama u razvoju i ostalim našim korisnicima.

Trenutno skupljamo sredstva za nabavu i školovanje 27. psa superjunaka - za Ivana i njegovu obitelj!
Ako će se pas tek nabaviti, onda je priča o Belli iz članka u JL-u netočna, a nejasno je i što će Ivan raditi i kako će živjeti naredne dvije godine: nabavlja se štene kojemu treba bar godinu dana da doraste do dobi za školovanje, a onda se još i školuje godinu dana.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 11:27   #57
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
U tekstu se spominje Damir Vučić, a on je trener u Udruzi za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Udruga se financira iz raznih izvora, baš kao i Silver, ali se školovanje nikada nije plaćalo. Osim ako nešto nisu promijenili. Pas pomagač ostaje vlasništvo Udruge odnosno Centra, ovisi o tome od koga ga korisnik dobije na korištenje - to zato da ne bi bilo problema dođe li do zlostavljanja ili zanemarivanja, korisnik snosi troškove hrane i veterinara, ali dobiva već "gotovog" psa.
Za pse iz centra silver znam da je jedini trosak korisnika hrana, veterinara im placa centar. Jednog psa mi ima kumce - terapijski pas, drugog psa ima frendica i taj pas nije niti zapoceo obuku zbog jako losih kukova ali sve dok se vodio pod centrom oni su snosili sve troskove osim hrane. - sada se taj pas ne vodi vise pod centrom, ali su vlasnicima tj. psu i dalje ostale terapijske oznake i papiri iako on to vise nije (totalni slamperaj)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 12:36   #58
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Za pse iz centra silver znam da je jedini trosak korisnika hrana, veterinara im placa centar.
Zanimljivo. Mi smo imali psa iz Silvera pa su veterinarski troškovi i izdatak za hranu išli na korisnikov račun. Jedino što su imali deal s dobavljačem pa je dehidrat bio jeftiniji nego inače.

A da su šlampavi, jesu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 12:47   #59
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. Mi smo imali psa iz Silvera pa su veterinarski troškovi i izdatak za hranu išli na korisnikov račun. Jedino što su imali deal s dobavljačem pa je dehidrat bio jeftiniji nego inače.

A da su šlampavi, jesu.
ozbac?

kada slusas iskustva stvarno ispada da se kod njih ne zna tko pije, a tko placa
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 06:31   #60
eh, nažalost, znamo tko plaća. mi. osnivači centra su ministarstvo i grad zagreb, dakle plaćamo mi iz prireza i poreza (ili samo poreza ako niste iz zagreba)... tako da bi oni u silveru besmisleno uzgajali pse a da se ne zna koliko im životinja na kraju bude 'neupotrebljivo' zbog zdravstvenih tegoba, plus liste čekanja su tolike da ljudi donacijama uokolo pokušavaju (s)kupiti trening za psa za djecu kojoj to treba. nikakve analize, ništa. mislim, plaćali su porezni obveznici u RH i gore stvari, ali da silveru treba okresati krila, treba.
Ms Trefusis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:14.