Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2017., 09:48   #2781
Zanima me koju banku bi preporučili za oročenu kunsku štednju s jednokratnom uplatom.

Osim što su u ZABI kamate vrlo male, smeta me, u samom principu poslovanja, njihovo automatsko daljnje oročenje nakon isteka roka bez premije i stimulativne kamatne stope - kad sam tražio da mi to izbace iz ugovora i nakon isteka roka štednje glavnicu i kamate isplate na tekući račun i zatvore štednju, rekli su da ta opcija "koju sam si zamislio ne postoji nigdje". Dakle, moram razročiti novce i ponovno oročiti. Da li je uistinu tako u svim bankama?

Unaprijed zahvaljujem na informacijama.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:16   #2782
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Osim što su u ZABI kamate vrlo male, smeta me, u samom principu poslovanja, njihovo automatsko daljnje oročenje nakon isteka roka bez premije i stimulativne kamatne stope - kad sam tražio da mi to izbace iz ugovora i nakon isteka roka štednje glavnicu i kamate isplate na tekući račun i zatvore štednju, rekli su da ta opcija "koju sam si zamislio ne postoji nigdje". Dakle, moram razročiti novce i ponovno oročiti. Da li je uistinu tako u svim bankama?
Djelomično je u pravu, to što želiš ne postoji... možeš izabrati mogućnost da nakon što istekne oročenje
da se to više ne oročava automatski, dakle novci poslije tog datuma stoje na računu ali se na njih više ne obračunava kamata.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:10   #2783
Koliko se ja sjecam kod mojih orocenja je bilo da ako se ne javis na istek automatski se produzi dalje...sad jel to nesto novo ne znam...
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:30   #2784
to je uobičajeno, ali ako hoćeš podići novce nakon određenog roka nakon što se to automatski oročilo
tada neke banke naplaćuju naknadu... ako ne želiš da se automatski ponovno oroči onda traži da novci ostanu na računu kad istekne rok
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 16:01   #2785
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Zanima me koju banku bi preporučili za oročenu kunsku štednju s jednokratnom uplatom.

Osim što su u ZABI kamate vrlo male, smeta me, u samom principu poslovanja, njihovo automatsko daljnje oročenje nakon isteka roka bez premije i stimulativne kamatne stope - kad sam tražio da mi to izbace iz ugovora i nakon isteka roka štednje glavnicu i kamate isplate na tekući račun i zatvore štednju, rekli su da ta opcija "koju sam si zamislio ne postoji nigdje". Dakle, moram razročiti novce i ponovno oročiti. Da li je uistinu tako u svim bankama?

Unaprijed zahvaljujem na informacijama.
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Djelomično je u pravu, to što želiš ne postoji... možeš izabrati mogućnost da nakon što istekne oročenje
da se to više ne oročava automatski, dakle novci poslije tog datuma stoje na računu ali se na njih više ne obračunava kamata.
Ne kontam kako ne postoji nigdje to ili ja nisam razumio.
Sva moja orocenja do sad a nakon sto je protekao period orocenja su se automatski prebacivala na tekuci (glavnica+kamata)
Evo i zadnje orocenje koje je u tijeku, e-kasica kod PBZ-a, u ugovoru pise

Quote:
Sredstva iz članka 1. Ugovora na dan isteka roka oročenja se prenose na račun iz članka 4. Ugovora.
A u cl. 4 je naveden broj tekuceg racuna.

Niti jedna stednja mi se nije automatski produzavala tj. orocenje produzavalo niti sam ikad morao ici u banku da bi prekinuo orocenje nakon isteka istog.
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 20:50   #2786
Quote:
fat_boy_slim kaže: Pogledaj post
Ne kontam kako ne postoji nigdje to ili ja nisam razumio.
Sva moja orocenja do sad a nakon sto je protekao period orocenja su se automatski prebacivala na tekuci (glavnica+kamata)
Evo i zadnje orocenje koje je u tijeku, e-kasica kod PBZ-a, u ugovoru pise



A u cl. 4 je naveden broj tekuceg racuna.

Niti jedna stednja mi se nije automatski produzavala tj. orocenje produzavalo niti sam ikad morao ici u banku da bi prekinuo orocenje nakon isteka istog.
Upravo to sam tražio u ZABI i rečeno mi je da ne može.
Dodatni problem je u tome što u ugovoru piše da "Oročenim štednim ulogom i pripadajućom kamatom se može raspolagati i prije isteka oročenja, UZ ODOBRENJE BANKE i uz isplatu kamate blabla..."

Dakle, iako u praksi oni isplate novce kad zatražim raskid, moguće je i da prave probleme i pravno nemam osnova za tužbu nego čekam još jednu godinu za isplatu glavnice.

PS Nije mi ni ponuđena opcija da novci samo ostanu na računu.
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:12   #2787
JA uvijek kazem ,kome je malo ono sto banka daje, siguran sam da ce sam ostvariti veci povrat. Bilo kupnjom pa rentanjem nekretnine, bilo dionicama, bilo nekim privatnim poslovima , hrpa je opcija.
Ali nekako velika vecina zasuti kad im se to kaze i traze neku manju banku koja ce im dati 0.1 vecu kamatu
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:26   #2788
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
što kod oročene devizne štednje znači ovo:

Depoziti građana osigurani su kod Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka do uključivo visine od 100.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti, prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke važećem na dan nastupa osiguranog slučaja.

što je to "dan nastupa osiguranog slučaja", dan kad je banka bankrotirala?
Da.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 23:33   #2789
Quote:
fat_boy_slim kaže: Pogledaj post
Ne kontam kako ne postoji nigdje to ili ja nisam razumio.
Sva moja orocenja do sad a nakon sto je protekao period orocenja su se automatski prebacivala na tekuci (glavnica+kamata)
Evo i zadnje orocenje koje je u tijeku, e-kasica kod PBZ-a, u ugovoru pise



A u cl. 4 je naveden broj tekuceg racuna.

Niti jedna stednja mi se nije automatski produzavala tj. orocenje produzavalo niti sam ikad morao ici u banku da bi prekinuo orocenje nakon isteka istog.
I ja sam u PBZ-u, orocavam internet bankarstvom i tamo postoji izbor između automatskog produžavanja orocenja bez nekih stimulativnih par % (ovisi o vrsti orocenja) koji se dakle dobivaju samo na prvo orocenje, i prebacivanja love na račun nakon isteka orocenja.

Naravno, po defaultu je ponuđena prva opcija
Opteron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:23   #2790
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
JA uvijek kazem ,kome je malo ono sto banka daje, siguran sam da ce sam ostvariti veci povrat. Bilo kupnjom pa rentanjem nekretnine, bilo dionicama, bilo nekim privatnim poslovima , hrpa je opcija.
Ali nekako velika vecina zasuti kad im se to kaze i traze neku manju banku koja ce im dati 0.1 vecu kamatu
Dobro da si rekao.
Eto sada ce moja baka to primijeniti kada joj kazem...

Ali ona vec trejda na forexu i nije zainteresirana za kikiriki...
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 18:16   #2791
Orocio bi na 12 mjeseci novac, mozete li mi reci kakvo je stanje na trzistu?
Velike banke ne bi jer su kamatne stope uzasne, isao bi na manje banke alk ne i kreditne unije.
Hvala vam.
__________________
Svi mi grijesimo, neki vise, neki stalno.
Damjan_sesvete is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 20:23   #2792
Ako nemaš veće količine novca ne isplati se gubiti vrijeme.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 23:21   #2793
Da li mogu imati paralelno u dvije banke otvorenu štednju?Imam jednu u PBZ stambenu-onu zlatnu štednju koja nakon 5 godina može biti podignuta ili ju npr mogu iskoristiti za kredit.E sad me zanima mogu li još jednu štednju otvoriti u OTP banci i da li bi mi banke zbog toga uzimale neke dodatne provizije?
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 18:26   #2794
Možeš otvoriti koliko god želiš štednja u koliko god želiš banaka, bez ikakve dodatne provizije.
epinefrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 01:05   #2795
Ovo u Pbz o čemu pišeš je stambena a ovo drugo orocena štednja u banci.
Možeš imati koliko hoćeš stambenih štednja ali samo na jednoj dobiješ dps (državni poticaj) ako ga još uopće daju?
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 12:19   #2796
Da vas pitam, ako zna netko..
Orocila bi neki manji iznos novca. Imam mpbz alikaciju na kojoj mogu napravit izracun stednje. Radi se o
e-perspektivi u kunama (kod PBZ). Kod izracuna sam stavila iznos pocetnog uloga 2000kn, trajni nalog 150kn, rok orocenja 6mj. Ne gledajuc kamatu i premiju (jer me ne zanima zarada), na kraju 6mj bi trebala imat 2900kn. A meni izracuna 2700kn (plus 50 i nesto kuna kamate, koja sada nije bitna).
Pitanje... Kud je nestalo mojih 200kn? O.o
__________________
Put do pakla popločan je dobrim namjerama!
lilylil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 08:47   #2797
Quote:
lilylil kaže: Pogledaj post
Da vas pitam, ako zna netko..
Orocila bi neki manji iznos novca. Imam mpbz alikaciju na kojoj mogu napravit izracun stednje. Radi se o
e-perspektivi u kunama (kod PBZ). Kod izracuna sam stavila iznos pocetnog uloga 2000kn, trajni nalog 150kn, rok orocenja 6mj. Ne gledajuc kamatu i premiju (jer me ne zanima zarada), na kraju 6mj bi trebala imat 2900kn. A meni izracuna 2700kn (plus 50 i nesto kuna kamate, koja sada nije bitna).
Pitanje... Kud je nestalo mojih 200kn? O.o
Prvo orocenje u prvom jesecu je 2000 kuna, a ostalih 5 uplacujes 150 kuna.
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 20:37   #2798
Vidim da je CHF eliminiran iz ponude banaka, osim iz HPB gdje je kamata smijurija skupa s AUD i CAD?
Jeli to uopće zakonito? Što se dogodilo?!
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 12:46   #2799
Quote:
lilylil kaže: Pogledaj post
Da vas pitam, ako zna netko..
Orocila bi neki manji iznos novca. Imam mpbz alikaciju na kojoj mogu napravit izracun stednje. Radi se o
e-perspektivi u kunama (kod PBZ). Kod izracuna sam stavila iznos pocetnog uloga 2000kn, trajni nalog 150kn, rok orocenja 6mj. Ne gledajuc kamatu i premiju (jer me ne zanima zarada), na kraju 6mj bi trebala imat 2900kn. A meni izracuna 2700kn (plus 50 i nesto kuna kamate, koja sada nije bitna).
Pitanje... Kud je nestalo mojih 200kn? O.o
skine ti odma porez na stednju odnosno kapitalnu dobit

gule ga gule, nemoš ništa...
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 12:49   #2800
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Vidim da je CHF eliminiran iz ponude banaka, osim iz HPB gdje je kamata smijurija skupa s AUD i CAD?
Jeli to uopće zakonito? Što se dogodilo?!
Pa bre ne ide da orocavas uz negativnu kamatu, ali ako bas insistiras mozemo da se dogovorimo da kod mene deponujes jedno 100000chf, ja ti za godinu dana vratim 95000.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.