Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 08:33   #8901
Kakvo novo grijanje izraditi

Pozdrav za svu ekipu.
Do ove godine grijao sam se na drva na peć za centralno grijanje marke TVT (Tovarna vozil in toplotne tehnike Boris Kidrič Maribor) snage 35kW iz 1986 godine.
Pošto je navedena peć dala svoj obol i počela curiti vrijeme je za nešto novo.
Živim u Slavoniji u kući - visoka prizemnica (podrum, prizemlje i potkrovlje) od čega se u podrumu griju dvije sobe, cijelo prizemlje i cijelo potkrovlje (dvije obitelji). Ukupna grijana površina iznosi 195 m2 i u navedenoj površini imam ukupno 250 rebara raijatora (nekakvi Slovenski - kopija Lipovice).
Prvo pitanje je kolika je razlika u grijanju na pelet (znači peć sa spremnikom za pelet) i grijanje na drva - mislim kolika je razlika financijska (kupovina opreme)?
Da li je netko od Vas kada ste odlučivali na što će te se grijati imao ovakvu nedoumicu?
Drugo je pitanje ako se odlučim na grijanje na drva, što od opreme trebam kupiti - koju peć, kolike snage i kakvu ostalu opremu.
Sada kada investiram u novu kotlovnicu želim kupiti nešto što ću opet imati 20-tak godina, ali opet želim kupiti nešto best-buy.
Također, imam dvije solarne ploče s spremnikom od 300 litara koje bih spojio na centralno grijanje.
Pucajte sa prijedlozima.
Može i na PP ako Vam je lakše.
Hvala.
mali dječak is offline  
Old 16.06.2017., 13:19   #8902
Quote:
mali dječak kaže: Pogledaj post
Do ove godine grijao sam se na drva na peć za centralno grijanje marke TVT (Tovarna vozil in toplotne tehnike Boris Kidrič Maribor) snage 35kW iz 1986 godine........
Danas je to VW Term HS i ne vidim razloga da ne nastaviš tradiciju!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 16.06.2017., 18:52   #8903
Quote:
mali dječak kaže: Pogledaj post
Pozdrav za svu ekipu.
Do ove godine grijao sam se na drva na peć za centralno grijanje marke TVT (Tovarna vozil in toplotne tehnike Boris Kidrič Maribor) snage 35kW iz 1986 godine.
Pošto je navedena peć dala svoj obol i počela curiti vrijeme je za nešto novo.
Živim u Slavoniji u kući - visoka prizemnica (podrum, prizemlje i potkrovlje) od čega se u podrumu griju dvije sobe, cijelo prizemlje i cijelo potkrovlje (dvije obitelji). Ukupna grijana površina iznosi 195 m2 i u navedenoj površini imam ukupno 250 rebara raijatora (nekakvi Slovenski - kopija Lipovice).
Prvo pitanje je kolika je razlika u grijanju na pelet (znači peć sa spremnikom za pelet) i grijanje na drva - mislim kolika je razlika financijska (kupovina opreme)?
Da li je netko od Vas kada ste odlučivali na što će te se grijati imao ovakvu nedoumicu?
Drugo je pitanje ako se odlučim na grijanje na drva, što od opreme trebam kupiti - koju peć, kolike snage i kakvu ostalu opremu.
Sada kada investiram u novu kotlovnicu želim kupiti nešto što ću opet imati 20-tak godina, ali opet želim kupiti nešto best-buy.
Također, imam dvije solarne ploče s spremnikom od 300 litara koje bih spojio na centralno grijanje.
Pucajte sa prijedlozima.
Može i na PP ako Vam je lakše.
Hvala.

Kotlovi na pelet su, u principu, minimalno duplo skuplji od kotlova na drva. Kotlovi na pelet, najniže kvalitete, imaju cijenu cca. 16.000,00 kn, a vrhunski kotao na drva, n.pr. pirolitički ATMOS iste snage cca 8.000,00 kn . Očito da je grijanje na pelet skuplje ali neizmjerno komfornije .
Kao čovjek iz branše nisam imao nedoumicu, ugradio sam kombinirani kotao koji može efikasno i jednostavno rabiti oba goriva . Cijena takvog kotla cca. 22.000,00 kn .
Trajnost kotla najviše ovisi o uvjetima pod kojim kotao radi ali i pored toga teško je od današnjih kotlova očekivati da rade 20 godina . Kad bi takav i postojao, Angela bi ga odmah zabranila ( barem na području EU ).
Ako se odlučiš za drva svakako ugradi akumulator topline , štedi gorivo i produžuje vijek trajanja kotla .
Centralash is offline  
Old 17.06.2017., 00:02   #8904
Zahvaljujem na odgovoru.
Što mislite za navedenu kvadraturu i broj rebara kolike snage kotao trebam odabrati?
Također, koliku zapreminu puffera trebam odabrati? Da li je bitno da uzmem jedan velike zapremine ili dva manje zapremine? Mogu li se oni spajati u seriju i što je bolje?
Kakvu peć na drva mi predlažete i puffer? Da li je bolje kupiti gusanu peć ili od kotlovskog lima?
mali dječak is offline  
Old 19.06.2017., 17:12   #8905
Quote:
mali dječak kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.
Što mislite za navedenu kvadraturu i broj rebara kolike snage kotao trebam odabrati?
Također, koliku zapreminu puffera trebam odabrati? Da li je bitno da uzmem jedan velike zapremine ili dva manje zapremine? Mogu li se oni spajati u seriju i što je bolje?
Kakvu peć na drva mi predlažete i puffer? Da li je bolje kupiti gusanu peć ili od kotlovskog lima?
Da bi se mogli izračunati gubici objekta trebalo bi znati : vrstu gradnje i stupanj energetske efikasnosti (izolacija, stolarija, veličina otvora itd ). Broj rebara je odokativna, nepouzdana metoda, a niste dali ni dimenziju radijatora. Pufferi se mogu spajati serijski.
Najbolje bi bilo da konzultirate stručnjake . Poslat ću prijedlog na PP.
Centralash is offline  
Old 19.06.2017., 17:18   #8906
S dužnim poštovanjem, pirolitički Atmos je zadnje g...no a ne vrhunski kotel. Za te 8t nemreš dobiti ni pošteni klasični kotel.
Donji nivo piro kotlova je Viesssman Vitoligno, a on košta od 14t +.
Zvon is offline  
Old 20.06.2017., 11:12   #8907
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
S dužnim poštovanjem, pirolitički Atmos je zadnje g...no a ne vrhunski kotel. Za te 8t nemreš dobiti ni pošteni klasični kotel.
Donji nivo piro kotlova je Viesssman Vitoligno, a on košta od 14t +.
A di su tu argumenti ?
Centralash is offline  
Old 20.06.2017., 15:36   #8908
Temperatura ispuha, stupanj iskorištenja, osjetljiva šamotna komora, primitivna regulacija, malo ložište...treba još?
Zvon is offline  
Old 27.06.2017., 17:54   #8909
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Temperatura ispuha, stupanj iskorištenja, osjetljiva šamotna komora, primitivna regulacija, malo ložište...treba još?
BUDERUS VIESSMANN ATMOS
Logano S121-26 Vitoligno 100S-25 DC25S
Klasa prema EN303-5 3 3 4
Temp. ispuha ,°C 200-240 210 225
Stupanj iskorišt., % 78 do 88 81-89
Max.duž.cjepanica, mm 510 500 530
Volumen ložišta, Lit. 86 110 100

Šamotna komora kod Atmosa je u najmanju ruku jednako izdržljiva kao i kod konkurencije, a garantni rok je duži .
Atmos koristi mehaničku i elektronsku regulaciju s GSM modulom . Daje se prednost mehaničkoj, koju je pogrešno zvati zastarjelom, jer omogućava rad kotla sa 70% snage u slučaju nestanka el.struje ( bez ventilatora ).
Osim modela DC-S, Atmos proizvodi modele GENERATOR i DOKOGEN koji po svim parametrima spadaju u svjetski vrh .

Eto to su argumenti i tako bi trebalo raspravljati na forumu, a ne nabacivati paušalne ocjene i pljuvati bez argumenata .

Svi podaci u tabeli skinuti su sa službenih stranica proizvođača, pa ako treba možemo nastaviti ali s činjenicama molim .

Zadnje uređivanje Centralash : 27.06.2017. at 18:09. Reason: ne prikazuje se dobro
Centralash is offline  
Old 27.06.2017., 18:06   #8910
Quote:
Centralash kaže: Pogledaj post
BUDERUS VIESSMANN ATMOS
Logano S121-26 Vitoligno 100S-25 DC25S
Klasa prema EN303-5 3 3 4
Temp. ispuha ,°C 200-240 210 225
Stupanj iskorišt., % 78 do 88 81-89
Max.duž.cjepanica, mm 510 500 530
Volumen ložišta, Lit. 86 110 100

Šamotna komora kod Atmosa je u najmanju ruku jednako izdržljiva kao i kod konkurencije, a garantni rok je duži .
Atmos koristi mehaničku i elektronsku regulaciju s GSM modulom . Daje se prednost mehaničkoj, koju je pogrešno zvati zastarjelom, jer omogućava rad kotla sa 70% snage u slučaju nestanka el.struje ( bez ventilatora ).
Osim modela DC-S, Atmos proizvodi modele GENERATOR i DOKOGEN koji po svim parametrima spadaju u svjetski vrh .

Eto to su argumenti i tako bi trebalo raspravljati na forumu, a ne nabacivati paušalne ocjene i pljuvati bez argumenata .

Svi podaci u tabeli skinuti su sa službenih stranica proizvođača, pa ako treba možemo nastaviti ali s činjenicama molim .
Ja sam napravil tablicu ali kod prikaza na forumu je sve komprimirano.
Probal sam ponoviti ispravno ali nejde .

Dakle : prvo prikazani podaci pripadaju BUDERUS-u, drugi VIESSMAN-u, a treći ATMOS-u .
Centralash is offline  
Old 27.06.2017., 19:32   #8911
Quote:
Centralash kaže: Pogledaj post
Ja sam napravil tablicu ali kod prikaza na forumu je sve komprimirano. .
Moraš ju pretvoriti u sliku! Napraviti tablicu + slikati i reproducirati
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 28.06.2017., 17:22   #8912
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Moraš ju pretvoriti u sliku! Napraviti tablicu + slikati i reproducirati

Hvala !
Mislim da je i ovak sve jasno, vruće je pa mi se neda . Drugi put valjda budem znal .
Centralash is offline  
Old 12.07.2017., 18:21   #8913
Molim preporuke za povoljne, a dobre (mora bit jedna takve, mora...mora bit...) pumpe za vodu 8za grijanje).
Jedna mi treba za podno u prizemlju. 660 metara cijevi u 9 krugova.
Druga mi treba za radijatore na katu. 6 komada s ukupno 100 članaka Lipovica klasik 690.
Trebam li još što napisati?
Curiosum is offline  
Old 13.07.2017., 16:57   #8914
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Molim preporuke za povoljne, a dobre (mora bit jedna takve, mora...mora bit...) pumpe za vodu 8za grijanje).
Jedna mi treba za podno u prizemlju. 660 metara cijevi u 9 krugova.
Druga mi treba za radijatore na katu. 6 komada s ukupno 100 članaka Lipovica klasik 690.
Trebam li još što napisati?
Za podno Grundfos 25-6 dovoljno a za radijatore može i 25-4
Sada kod nas nema basic pumpi ali ima u Bosni ili Srbiji, proizvode se u Inđiji ( Srbija ) od 2012 godine.
Kupio prošle godine u Bosni 32-6 kad odbijem povrat poreza dođe oko 650,00 kuna.
pzec is offline  
Old 13.07.2017., 18:03   #8915
Hvala!
Halm nije dobar?
https://termometal.hr/en/cirkulacijs...-en-group-422/
Curiosum is offline  
Old 13.07.2017., 19:12   #8916
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Može i to novija tehnika elektronsko podešavanje brzine.
Uglavnom da može vrtjeti vodu u sustavu svaka dobra dok traje.
Možda bi onda bilo bolje razmisliti o grunfos alpha2 još novija sa još dodatnim prednostima nad halm pumpama.
pzec is offline  
Old 13.07.2017., 23:20   #8917
Hvala!
Curiosum is offline  
Old 14.07.2017., 07:56   #8918
Smart termostat

Pozdrav za ekipu,

Zivim u Tuzli i posjedujem kombinovani samodozirajuci kotao blueTherm, zanima me sledece. Da li je moguce spojiti smart termostat na kotlove ovog tipa, termostat koji posjedujem je EcoBee3.
Hvala.
hadmir is offline  
Old 14.07.2017., 12:08   #8919
Quote:
hadmir kaže: Pogledaj post
Pozdrav za ekipu,

Zivim u Tuzli i posjedujem kombinovani samodozirajuci kotao blueTherm, zanima me sledece. Da li je moguce spojiti smart termostat na kotlove ovog tipa, termostat koji posjedujem je EcoBee3.
Hvala.
Naravno da može, treba pročitati upute kako se spaja termostat i proučiti aplikaciju kako se istim upravlja pa sa njegovih izvoda upravljati direktno kotlom ili moguće dodati još neki sklop ako ima potrebe za tim.
pzec is offline  
Old 19.07.2017., 08:41   #8920
Pozdrav društvo,kupio sam puffer od 500l koji planiram ugraditi prije zime ,ono sto me zanima je ekspanziona posuda ,trenutno je od 50l(pec je 35kw)
Dali mogu jos jednu ubaciti od 50l dodatno da ne kupujem od 100 bezveze ?

Poslano sa mog S40 koristeći Tapatalk
dino_sk is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.