Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2017., 20:22   #381
moguce da se ne poklapa katastar i ZK, kao sto je mom poznaniku bio slucaj..pa ide uskladjivanje itd.
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:23   #382
Molim brzu pomoć! Nakon smrti majke, sestra, otac i ja smo načelno dogovorili da svaki prihvati svoj zakonom pripadajući dio nekretnina, znači jednu trećinu ukupne imovine u tzv. idealno vlasništvo, s time da u moju trećinu uđe stan od 28 kvadrata koji koristim (zbog više nekretnina, u moju trećinu ulazi više od tog stana). Kako to izvesti tijekom ostavinske rasprave koja je sazvana za nekoliko dana?
Pitanje postavljam jer sam saznala da nakon ostavinske rasprave svoju trećinu nad tim stanom mi sestra mora darovati (kao i otac), a ja onda plaćam porez na darovani dio (sestrin, na darovani dio od oca navodno ne moram platiti porez) stoga bi to htjeli riješiti unutar ostavinske rasprave.
Zahvaljujem svakom tko mi može i hoće pomoći odgovorom!
PsychoEagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 22:13   #383
Quote:
PsychoEagle kaže: Pogledaj post
Molim brzu pomoć! Nakon smrti majke, sestra, otac i ja smo načelno dogovorili da svaki prihvati svoj zakonom pripadajući dio nekretnina, znači jednu trećinu ukupne imovine u tzv. idealno vlasništvo, s time da u moju trećinu uđe stan od 28 kvadrata koji koristim (zbog više nekretnina, u moju trećinu ulazi više od tog stana). Kako to izvesti tijekom ostavinske rasprave koja je sazvana za nekoliko dana?
Pitanje postavljam jer sam saznala da nakon ostavinske rasprave svoju trećinu nad tim stanom mi sestra mora darovati (kao i otac), a ja onda plaćam porez na darovani dio (sestrin, na darovani dio od oca navodno ne moram platiti porez) stoga bi to htjeli riješiti unutar ostavinske rasprave.
Zahvaljujem svakom tko mi može i hoće pomoći odgovorom!
Ne, ne, nikakva darovanja, sve možete urediti kod bilježnika.
On će prvo utvrditi sastav ostavine (sve pokretno i nepokretno što je vaša majka imala i eventualna dugovanja ili potraživanja) i onda će vas pitati što i kako i onda ćewte vi reći da bi vi sporazumno podijelili ostavinsku imovinu tako i tako. i onda ona tako to upiše. gotovo!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 12:16   #384
1 korak

Koji je prvi korak koji moram napraviti nakon smrti oca prije 3 dana.
IZ matičnog ureda imam smrtni list.
-Dal to predajem na sud?
-Jel uz to im moram još predati kopije svega čega je on vlasnik?
-Jel moram ići na banku obavjestit da je vlasnik računa preminuo?
-Otac je primao mirovinu, jel moram otići i obavjestiti hzmo?

MOže mi netko kratko reći


Hvala
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 14:59   #385
MIslim da se sa umrlicom ide kod beleznika, a on ce ti dalje reci, treba svakako papiri o vlasnitvu svega sto je imao, banku ne moras da obavestavas, nema nikakve svrhe, podici ces novac sa ostavinskim resenjem i to je to, hmzo treba da zna dokad da mu obracunaju penziju.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 22:14   #386
Quote:
naberius kaže: Pogledaj post
Koji je prvi korak koji moram napraviti nakon smrti oca prije 3 dana.
IZ matičnog ureda imam smrtni list.
-Dal to predajem na sud?
-Jel uz to im moram još predati kopije svega čega je on vlasnik?
-Jel moram ići na banku obavjestit da je vlasnik računa preminuo?
-Otac je primao mirovinu, jel moram otići i obavjestiti hzmo?

MOže mi netko kratko reći


Hvala
Kad si uzimao smrtni list u matičnom uredu, tamo si kod matičara trebao prijaviti da postoji ostavina za pokojnikom i navesti ko su nasljednici.
Matičar to prosljeđuje sudu, sud određuje bilježnika i onda čekaš poziv od JB-a. Obično to bude u roku mjesec dana.
Kad ostavinska bude gotova, onda sa rješenjem o nasljeđivanju nasljednici idu u HZMO, gruntovnu, banku ili šta će već ući u ostavinsku masu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 17:05   #387
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
Ne, ne, nikakva darovanja, sve možete urediti kod bilježnika.
On će prvo utvrditi sastav ostavine (sve pokretno i nepokretno što je vaša majka imala i eventualna dugovanja ili potraživanja) i onda će vas pitati što i kako i onda ćewte vi reći da bi vi sporazumno podijelili ostavinsku imovinu tako i tako. i onda ona tako to upiše. gotovo!
Hvala puno na odgovoru!

Nažalost, sestra je odbila sporazumnu podijelu. No prije par dana se pocela nesto predomisljat, te bi sve stavili na oca ponovo, pa onda pustili oca da podijeli.

E sad, prvo pitanje ovdje je, da li kada prepisujemo na oca nasu "trecinu" moramo prvo obaviti upisivanje kao vlasnici u sve nekretnine, pa ih onda navesti u darovnom ugovoru, ili mozemo samo dati nasu "trecinu" bez da se sada upisujemo, pa mjerimo i racunamo?
PsychoEagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 17:15   #388
Quote:
PsychoEagle kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru!

Nažalost, sestra je odbila sporazumnu podijelu. No prije par dana se pocela nesto predomisljat, te bi sve stavili na oca ponovo, pa onda pustili oca da podijeli.

E sad, prvo pitanje ovdje je, da li kada prepisujemo na oca nasu "trecinu" moramo prvo obaviti upisivanje kao vlasnici u sve nekretnine, pa ih onda navesti u darovnom ugovoru, ili mozemo samo dati nasu "trecinu" bez da se sada upisujemo, pa mjerimo i racunamo?
Nikakvo upisivanje, na ostavinskoj raspravi se ti i sestra izjasnite da ustupate svoj deo ocu, i to je to, to je idealna trecina koju i ti i sestra poklanjate ocu, to se racuna kao poklon.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 11:47   #389
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Nikakvo upisivanje, na ostavinskoj raspravi se ti i sestra izjasnite da ustupate svoj deo ocu, i to je to, to je idealna trecina koju i ti i sestra poklanjate ocu, to se racuna kao poklon.
Nisam se dobro izjasnila, moram napomenuti da je ostavinska rasprava zavrseni postupak, a sestra je sad shvatila da cemo morat placat porez ako cemo jedna-drugoj darovat trecine nekretnina, i sada predlaze da darovnicom vratimo sve ocu. Da li se moramo prethodno upisati kao idealni vlasnici trecine ili ne?
PsychoEagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 14:53   #390
Quote:
PsychoEagle kaže: Pogledaj post
Nisam se dobro izjasnila, moram napomenuti da je ostavinska rasprava zavrseni postupak, a sestra je sad shvatila da cemo morat placat porez ako cemo jedna-drugoj darovat trecine nekretnina, i sada predlaze da darovnicom vratimo sve ocu. Da li se moramo prethodno upisati kao idealni vlasnici trecine ili ne?
Tja, ako je ostavinsko resenje pravosnazno, onda nema nazad, onda mora darovni ugovor, nisam sasvim siguran ali mislim da ce beleznik traziti da predmet ugovora bude upisan u katastar, proverite to sa beleznikom.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 23:17   #391
Quote:
PsychoEagle kaže: Pogledaj post
Nisam se dobro izjasnila, moram napomenuti da je ostavinska rasprava zavrseni postupak, a sestra je sad shvatila da cemo morat placat porez ako cemo jedna-drugoj darovat trecine nekretnina, i sada predlaze da darovnicom vratimo sve ocu. Da li se moramo prethodno upisati kao idealni vlasnici trecine ili ne?
Morate prema rješenju o ostavini. Ali jedna od vas želi dati drugoj svoj dio, onda neka ta koja želi darovati prvo prebaci svoj dio na oca, a otac će onda drugoj sestri i tako ste izbjegli porez.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 16:17   #392
POzdrav


Evo mjesec i nešto dana je prošlo i nismo dobili poziv za ostavinsku. ZVao sam odvjetnika koji je rekao da još nije dobio predmet od suda. Matični ured šalje osmrtnicu nadležnom sudu. Pa zar je moguće da im treba mjesec dana da pošalju par papira u zgradu 10km udaljenoj?!
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 14:46   #393
Može li se rasprava odgoditi zbog nemogućnosti dolaska jedne osobe?

Naime, stari plovi pa ne može biti prisutan nekih dva mjeseca?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:25   #394
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Može li se rasprava odgoditi zbog nemogućnosti dolaska jedne osobe?

Naime, stari plovi pa ne može biti prisutan nekih dva mjeseca?
Naravno da moze.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 16:04   #395
Hvala.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 13:26   #396
Nadam se da cu pitati na dobrom mjestu
Uglavnom moj otac je vlasnik 1/2 njive koju zeli otkupiti covjek koji uzgaja krumpir. Sva zemljista je otkupio.

Moj tata bi prodao (nikada nije nitko tu zemlju obradivao i ne treba nam), ali je problem u ovom drugom suvlasniku.

Taj covjek je zet od muza od moje bake. Svi oni su pokojini vise od 20 godina.

Znaci moj tata je nasljedio 1/2 od te zemlju od svoje mame.
Za ovu drugu polovicu nismo sigurni kako je tocno tekao put,uglavnom prvo je umrla kcer , onda zet (taj vlasnik), onda tata od te kceri (muz od moje bake), i na kraju baka. Kcer i zet nisu imali djece.

Mene sad zanima,znaci ostavinska za tim covjekom nije nikad napravljena. Sta sad mi moramo da bi se i ta druga polovica prepisala na mog tatu?

Nadam se da to sve ne ukljucuje odvjetnike i sudske parnice, i 5 godina trajanja jer cijela njiva valjda vrijedi 2000kn. Nije za baciti,a ubiti nam ne treba pa bi bilo dobro rijesiti se toga.

Hvala na odgovoru.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 09:49   #397
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Nadam se da cu pitati na dobrom mjestu
Uglavnom moj otac je vlasnik 1/2 njive koju zeli otkupiti covjek koji uzgaja krumpir. Sva zemljista je otkupio.

Moj tata bi prodao (nikada nije nitko tu zemlju obradivao i ne treba nam), ali je problem u ovom drugom suvlasniku.

Taj covjek je zet od muza od moje bake. Svi oni su pokojini vise od 20 godina.

Znaci moj tata je nasljedio 1/2 od te zemlju od svoje mame.
Za ovu drugu polovicu nismo sigurni kako je tocno tekao put,uglavnom prvo je umrla kcer , onda zet (taj vlasnik), onda tata od te kceri (muz od moje bake), i na kraju baka. Kcer i zet nisu imali djece.

Mene sad zanima,znaci ostavinska za tim covjekom nije nikad napravljena. Sta sad mi moramo da bi se i ta druga polovica prepisala na mog tatu?

Nadam se da to sve ne ukljucuje odvjetnike i sudske parnice, i 5 godina trajanja jer cijela njiva valjda vrijedi 2000kn. Nije za baciti,a ubiti nam ne treba pa bi bilo dobro rijesiti se toga.

Hvala na odgovoru.
1. Ako je tvoj tata nasljednik tog "zeta od muza tvoje bake" sto iz ovog sto si napisao ne mogu bas razabrati da je.

2. Ako je tvoj tata jedini upisan u katastar i sam to posjeduje kao svoje dugi niz godina - pokrene se zemljisnoknjižni ispravni postupak.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 09:50   #398
Pozdrav, treba mi savjet.

Baka (s mamine strane) mi je preminula prije 3 mjeseca i sazvana je ostavinska rasprava. S obzirom da mi je i mama preminula prije više od 3 godine, poziv za raspravu smo (uz didu, tetu i ujca) dobile sestra (tj otac kao opunomocenik posto je maloljetna) i ja.
Ja osobno ne znam da li baka ima išta na sebi, kuća i imanje je stečeno u braku sa didom ali je bilo i prepisivanja imovine tokom života na treće osobe.

Moje pitanje:

1. ne mogu prisustvovat raspravi jer sam u gradu udaljenom 700 km od kuće. Ne želim da se rasprava odgodi i koji je postupaku tom slučaju? Kod lokalnog javnog bilježnika ovjeriti moju odluku i poslati je na adresu jb koji vodi ostavinsku raspravu?

2. s obzirom da ne znam ima li baka koje naslijeđe i koliko, a željela bi prihvatit, zanima me situacija sa porezom. Student sam sa ograničenim primanjima i ne bi imala mogućnost plaćanja eventualnog poreza i plaćanje troškova JB bez da dižem kredit (ako je to moguće).


Hvala
tvojneko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 12:58   #399
Porez ne plaćaš jer si kao potomak u uspravnoj liniji oslobođena poreza na nasljedstvo.

Izjavu o nasljeđivanju možeš ovjeriti kod nekog jb i poslati poštom. Ako to i ne napraviš smatrat će se da si se svejedno prihvatila nasljedstva temeljem zakona, dakle ne bi te se zaobišlo osim u slučaju da postoji oporuka.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 10:26   #400
Tko i kako odlučuje gdje i kada će se održati ostavinska rasprava?

Kada je umro moj otac u drugom mjesecu ove godine, dobili smo poziv na ostavinsku raspravu na općinskom sudu u Zagrebu u devetom mjesecu.
Nekoliko dana nakon umrla je poznanikova majka i ostavinska im je bila za nekoliko tjedana kod javnog bilježnika.

Poznanici je umro muž. Zbog kredita, stana i ostalog željela bi da se ostavinska riješi što prije, a ne da čeka kao i mi više od pola godine.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.