Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2017., 12:21   #11001
Quote:
Pile4444 kaže: Pogledaj post
Nebitno.

Razmisljati sada da bi u buducnosti nesto moglo biti je glupo.
Ako je glupo razmišljati što će biti u budućnosti, o čemu onda cijelo vrijeme trkeljaš i računaš je li bolje podstanarstvo ili kupiti nešto svoje?

Quote:
Pile4444 kaže: Pogledaj post
Isto tako moze biti kriza (koja ce sigurno opet doci), i eto te na konju sa ustedenim.

Stednja mi u oba slucaja omogucuje jeftiniji Kredit. U boljem slucaju cu moci kupiti vecu nekretninu, u gorem normalnu velicinu.
Imaš sad kredita u PBZu s 3,8% kamate prvih 5 godina a nakon toga promjenjivo 4,3 iako od 1.8. skidaju kamate za 0,2 postotna boda te promjenjive kamate.

Quote:
Pile4444 kaže: Pogledaj post
I cijena kvadrata ne skace kako si ti to zamljisas u par godina, nije ti ZG svjetska metropola da me to brine.
Jedan stan od 80 000€ došao na 92 000 € i to u vukojebini za tebe, Novi Zagreb 10 min od tramvaja.
Prijatelji kupovali stan pa im prodavatelj stalno dizao cijenu a oni prihvatili jer im se svidio stan. Razlog je bio da netko drugi nudi više.
pohranjujte is offline  
Old 17.07.2017., 12:35   #11002
Quote:
Stegovnica kaže: Pogledaj post
imali smo mi vec auto s ovim i cak manjim primanjima jedno vrijeme i opet smo zivjeli normalno.........sve je stvar kako trosis onaj ostatak novaca koji ti ostane za hranu i kozmetiku te odjecu i obucu da ne kupujes ne gledajuci koliko kosta (ne moras imati sve markirano, pogledati kad su akcije, s hranom kupovati koliko treba a ne bacati i slicno)..............a sto se tice mog komenatara o 12000 kuna to smo govorili o dvoje ljudi koji manje potrose na hranu i potrosne rezije kao struja i voda, nemaju dijete koje ide u skolu........tako da njihovi troskovi sigurno nisu 11 tisuca kuna cak i sa stanarinom.
Postoje ljudi koji ipak vole malo uživati u životu i cilj života im nije samo ići na posao i visit doma.

Za to običnom paru treba ipak znatno više od tih 7000 kn, ako nemaju svoj stan, a uglavnom ga nemaju.

Znači, tih 12000 nije neka grdna lova, pogotovo ako misle 2 puta godišnje na neko putovanje od 7 dana i imaju auto. Još poneki izlazak van, poneka večera u restoranu i već si znatno iznad 10000 kn za par.

Sad, šta je kome normalno, otom, potom, ali ako ti je nenormalno izaći 2 puta u mjesec dana i 2 puta izaći na ručak/večeru van, onda jebiga, nemamo isti pogled na život.

S druge strane, auto ljudi imaju, u velikoj većini slučajeva, iz potrebe, a ne iz luksuza.

Isto tako, štednje nije luksuz, štednja je potreba, ali to ljudi shvate tek kad postane kasno.
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 12:48   #11003
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Svejedno, mišljenja sam da je kupovina takvog stana kakvog ti gledaš (40-45 kvadrata, jedna spavaća soba), uglavnom promašaj.

Osim ako baš ne misliš cijeli život živjeti sam ili tražiti ženu koja ne želi klince kao i ti, onda moja greška.
Ja se ne slažem s ovim.
Bolje zalogaj po zalogaj nego se ugušiti odmah komadom buta.

Šta nedostaje 50 kvadrata?
Bog te mazo, ja s mužem i osmogodišnjakom živim u 36,06 m2.
Stan je tako dobro riješen da mi dođe da nikad iz njega ne iselim, i da ima još točno 8 kvadrata ni ne bih. Ikad.

Uskoro se selimo u stan od 50 i to isključivo radi manjka tih 8 kvadrata za dječju sobu.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 12:50   #11004
Očito se slažeš sa mnom.
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 12:51   #11005
Quote:
pohranjujte kaže: Pogledaj post
Ako je glupo razmišljati što će biti u budućnosti, o čemu onda cijelo vrijeme trkeljaš i računaš je li bolje podstanarstvo ili kupiti nešto svoje?
Zato sto mi je uvijek nanovo zanimljivo koliko malo ljudi razumije sto sve dolazi s nekretninom (troskovi). Tema mi je zanimljiva. A vecina ljudi ne zna svoj mjesecni Budget, kamoli napraviti svrsishodnu analizu za nesto tako bitno kao sto je kupovina nekretnine.

Lijepo sam vam naveo da ekipa "jedino je kupovina nekretnine ispravna" namjerno izostavlja bitne stavke u kalkulaciji isplativosti kupnje nekretnine. Dapace, kao sto vidimo, to je sve samo ne promisljen potez kod vecine ljudi. Vjecna Mantra: "zakaj da sam podstanar i sporo stedim, kada za to mogu Kredit dignuti i kupiti stan", o ostalom ce mo kasnije....

Quote:
pohranjujte kaže: Pogledaj post
Imaš sad kredita u PBZu s 3,8% kamate prvih 5 godina a nakon toga promjenjivo 4,3 iako od 1.8. skidaju kamate za 0,2 postotna boda te promjenjive kamate.
Promjenjiva kamatna stopa, taman da te sjebe za 10-tak godina kada ti kamata "neocekivano" skoci na 7-8-9 %. Sjecas se svicarca ili smo i to zaboavili vec? Mozemo i balkanskom metodom "pa nece valjda mene pogiditi", kao sto vidim sve se ponovo dogada tako.

Grubo, 20 godina, taj Kredit na 160k€, izade 230k€. Rata 980€. Odlicno!, Za 230 tisuca eura u Zagreb zivis u najmu koji te kosta 400 €, punih 575 mjeseci. 47 godina.


I sada na taj Kredit dodaj jos par desetaka tisuca eura za uredenja i sva davanja koja sam naveo, kojih ces u 47 godina imati barem 3 puta. Racunica postaje sve gora i gora, a ekipa to masovno ignorira.

Quote:
pohranjujte kaže: Pogledaj post
Jedan stan od 80 000€ došao na 92 000 € i to u vukojebini za tebe, Novi Zagreb 10 min od tramvaja.
Prijatelji kupovali stan pa im prodavatelj stalno dizao cijenu a oni prihvatili jer im se svidio stan. Razlog je bio da netko drugi nudi više.
I sta da tu Kazem? Sami su si krivi ako pristanu na takav deal, bitno je da su oni zadovoljni. Ja nebi nikada na takvo sto pristao.
__________________
Never underestimate the power of human stupidity.
Pile4444 is offline  
Old 17.07.2017., 12:58   #11006
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Očito se slažeš sa mnom.
Ne, ne slažem se u startu.
Da, sada, u narednom periodu mi treba tih 8 kvadrata.
Ali mi dosada, u zadnjih deset godina, a dio tog perioda od osam godina troje nas je u tom stanu, nije ništa drugo trebalo.
O tom pričam, ne slažem se da se mora u startu kupovati veće jer ćeš možda jednom imati ženu i dijete, a možda i troje, a možda i šestoro.
To ne znaš.
Korak po korak, dijete po dijete, pa onda stan po stan.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 13:18   #11007
Sigurno je isplativo stalno tako reagirati, prodaj taj, kupi drugi... pa dokle?

Ne, većina ljudi kupuje odmah u startu 55-60 kvadrata stan i to je to. Ti si debela iznimka i ja sam mišljenja da bi mi bilo jako glupo kupiti jednosoban stan od 40ak kvadrata da ga idem kupovat.

Svejedno koji razlog, takvi stanovi su najskuplji za kupnju.

S treće strane, ja isto sebi mogu nacrtati idealan stan i bit će jako mala kvadratura (ispadne cca 52 kvadrata sa 2 spavaće sobe), super raspored, ali ajde ti to nađi na tržištu. Obično stanovi imaju jako loš raspored, tako da opet ispada iznimka.
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 13:22   #11008
Frendica kupila jednosoban stan, dok su još ona i muž bili solo.
Dobili dvoje djece.
Stavili oglase, jedan stan za prodaju, drugi kupuju.
Potrefilo im se u da u istom mjesecu u istoj zgradi prodaju svoj stan i kupe veći, kakav su ciljali.

Je, debela iznimka, znam.

Samo kažem da ne treba odmah kupovati sto kvadrata radi potencijalne dvoje djece.
Nije ni znala da će ih toliko imati.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 13:25   #11009
Tko priča o 100 kvadrata?
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 13:28   #11010
Ok, nisi izrijekom rekao broj sto, ali si izrijekom rekao da 45-50 ne valja ako misliš imati ženu i djecu.
Što ti je onda prihvatljivo?
70? 85?
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 13:31   #11011
Pa tako negdje između, 40-45 mi ne izgleda prihvatljivo, jer sam podstanar po stanovima od 40ak kvadrata, jednostavno nema mjesta za još jednu sobu s njihovim rasporedima.

Ovisi o željama i potrebama, ali uglavnom idu dvosobni sa 55 kvadrata cca i trosobni sa 65 kvadrata cca. +- 5 kvadrata.

Na kraju krajeva, to se najviše i prodaje za mlade obitelj, prva nekretnina, bla, bla...
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 13:35   #11012
OK, ali ako si trenutno samac koji kupuje prvu nekretninu, nemaš ni ženu ni djecu, niti znaš hoćeš li ih ikad imati, smatram (ja smatram, ti se ne moraš složiti) da prvo zbrineš sebe ako možeš.
Jednom, kad dođe ta žena, pa možda onda dođe i prvo dijete, onda se vidi čim se raspolaže i raspolaže li se ičim.
Možda i žena ima nešto. Udruže se snage pa se vidi.
To samo hoću reći.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 13:37   #11013
Sumnjam da postoji objektivna računica po kojoj se nekome u prosječnoj situaciji u kojoj ne očekuje naslijediti nešto i ne misli se seliti u inozemstvo isplati biti cijeli život podstanar u Zagrebu i to funkcionira samo s kojekakvim nadobudnim premisama o velikim povratima na investiranje razlike od najamnine do rate (što nije nemoguće, ali nije baš ni automatski kako ekipa koja to zagovara često implicira).
Ta računica je u biti to bolja što ekskluzivniju nekretninu gledaš (što objašnjava zašto je Nenad Bakić toliko ufuran u tu spiku da mu je to svaki drugi post na blogu) jer je odnos cijene kupnje i najma bolji po najam, a ušteda love i potencijalni povrat na nju konkretniji, pa je samim tim argument ozbiljniji. Priče o tome kako će ti ušteda od 100€ mjesečno u odnosu na kredit dugoročno kupit veću kvalitetu života su priče za malu djecu koju priča isključivo ekipa koja već je ili samo što nije naslijedila neku nekretninu.
mistylis is offline  
Old 17.07.2017., 13:39   #11014
Pa zapravo bi tako trebalo biti, ali u Hrvatskoj, jednostavno nemaš takvo tržište. Na zapadu zamjena nekretnina ispada skroz jednostavna, kod nas se sve komplicira.

Prvo oko vrijednosti se teško složiti, pa ajde nađi odgovarajući stan, pa svašta nešto.

Kao samac nikad nisam razmišljao o kupnji stana. Jednostavno mi nije bilo privlačno. Bolje bi mi bilo živit na 4-5 lokacija tokom godine, na različitim mjestima, ulagat u svoj posao.

Ovako, realno, zaključat 50k+ eura u nekretninu, koja uglavnom, po meni, nije rentabilna, nije isplativa, vrlo vjerojatno će vrijedit manje, zahvaljujući inflaciji, te vjerojatno ne bi bila na mjestu gdje bi volio živjeti, ne vidim smisla.

Sad, da imam za pravu nekretninu u nekom gradu u kojem se to isplati, morao bi platit par puta veću cijenu.

Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Sumnjam da postoji objektivna računica po kojoj se nekome u prosječnoj situaciji u kojoj ne očekuje naslijediti nešto i ne misli se seliti u inozemstvo isplati biti cijeli život podstanar u Zagrebu i to funkcionira samo s kojekakvim nadobudnim premisama o velikim povratima na investiranje razlike od najamnine do rate (što nije nemoguće, ali nije baš ni automatski kako ekipa koja to zagovara često implicira).
Ta računica je u biti to bolja što ekskluzivniju nekretninu gledaš (što objašnjava zašto je Nenad Bakić toliko ufuran u tu spiku da mu je to svaki drugi post na blogu) jer je odnos cijene kupnje i najma bolji po najam, a ušteda love i potencijalni povrat na nju konkretniji, pa je samim tim argument ozbiljniji. Priče o tome kako će ti ušteda od 100€ mjesečno u odnosu na kredit dugoročno kupit veću kvalitetu života su priče za malu djecu koju priča isključivo ekipa koja već je ili samo što nije naslijedila neku nekretninu.
Mislim da je ovo veća generalizacija nego da ja kažem - svi koji su pobornici kupnje nekretnine i samo kupnje, u Hrvatskoj, nikad nisu kupili nekretninu po tržišnoj cijeni.
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 13:47   #11015
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sigurno je isplativo stalno tako reagirati, prodaj taj, kupi drugi... pa dokle?

Ne, većina ljudi kupuje odmah u startu 55-60 kvadrata stan i to je to. Ti si debela iznimka i ja sam mišljenja da bi mi bilo jako glupo kupiti jednosoban stan od 40ak kvadrata da ga idem kupovat.

Svejedno koji razlog, takvi stanovi su najskuplji za kupnju.

S treće strane, ja isto sebi mogu nacrtati idealan stan i bit će jako mala kvadratura (ispadne cca 52 kvadrata sa 2 spavaće sobe), super raspored, ali ajde ti to nađi na tržištu. Obično stanovi imaju jako loš raspored, tako da opet ispada iznimka.
Jako si naporan na ovoj temi. Čitam, a svaki drugi upis je tvoj. I jedino ti si u pravu i svima dijeliš savjete.

Ja imam stan od 45 kvadrata, s dvije manje sobe.
Živimo dvoje i ima mjesta za još dvije osobe sigurno. Ako je raspored dobar (a jest) to uopće nije loša kombinacija.
I ne planiram se seliti jer sam u zelenilu, a opet blizu centra. Čak mi je i cijena bila povoljna, puno manje od 1500E/m2.

neuspješan is offline  
Old 17.07.2017., 13:49   #11016
Bilo bi ti dobro naučit čitat.

Većina ljudi NE kupuje takve stanove.

Kao drugo, ne dijelim savjete, nego komentiram, izražavam svoje mišljenje.

Kao treće, ako si neki autokrat, zabrani mi. Ako nisi, ili čitaj, ili odjebi.
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 13:57   #11017
Nemoj tako ljude odjebavat, nije u redu.
I dobro ti veli.
Imaju ti pravo ljudi nešto i reć', bez da dobiju "odjebi".
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 14:07   #11018
Izražavanje svog mišljenja nije isto što i pravit se pametan, niti je to dijeljenje savjeta.

Ovo je tema u kojoj svi izražavaju svoje mišljenje, a to što to nekom ne paše, jebiga, morat će živit s tim.

To odjebi je nešto što takva osoba jedino može shvatiti, kao što ti možeš shvatiti običan upis iz drugog puta.
rocker1987 is offline  
Old 17.07.2017., 14:10   #11019
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

Ovo je tema u kojoj svi izražavaju svoje mišljenje, a to što to nekom ne paše, jebiga, morat će živit s tim.
.
Kao što ćeš i ti morati živjeti s tim da je on izrazio svoje mišljenje i o temi i o tebi kao sudioniku.
Jedino što ti nisi dobio "odjebi".
A mogao si.
I ne bi ti bilo to dobro.
Pa nije ni drugima.
Pa prestani s tim.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 17.07.2017., 14:10   #11020
Misliš da bi otišao plakat u kut zbog toga? Baš si zabavna.
rocker1987 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.