Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2016., 15:37   #261
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
" Rat i sloboda " Božo Budimir
Poz.Slučajno sam naišao na ovu temu.I načitao se svega i sad još manje znam nego sam znao prije.Da naglasim da nebi bilo nesporazuma nisam bio sudionik obrane Kostajnice ali sam bio sudionik pokušaja deblokade Kostajnice 9.9.kao pripadnik 120 brigade.Pošto nisam bio u kostajnici a imao sam veliku želju da uđem u nju sad kad sam ovo sve pročitao sretan sam što nisam uspio uči u nju.I ne želim se miješati u događaje u kostanjici pošto neznam što se tamo događalo.Ali ako mogu pridonjeti malo objašnjenju događaja pokušaja deblokade smatram da na to imam barem malo prava jer sam bio u Bovu koji je išao prvi u koloni na kupoli kao puškomitraljezac.Neznam odakle da krenem sa opisom događaja.Ali recimo idemo od početka.Odmah čim smo krenuli vidjelo se da ništa na štima jer smo mi sa bovom otišli naprijed skoro 500m dok drugi uopče nisu krenuli pa smo se morali brže vračati nazad. Nakon toga je odmah krenula artiljerijska paljba sa bosanske strane a nama su zabranili da pucamo prema bosni.Da i da naglasim desno i lijevo prema uni od nas je išla pješačka pratnja.Što se tiče toga da smo bili jako naoružani je laž i to velika.Od pratnje pješadije 80 posto ljudstva je imalo M48 kao naoružanje i svaki po 15 metaka.Od toga naoružanja 50 posto puški je bilo neispravno jer su im igle bile skračene točnije pobrušene.Koji su imali neispravne puške davali su municiju onima koji su imali ispravne.Drugo ljudi nisu ni primirisali barut ni metka opalili do tada.Ali dobro ipak smo uspjeli očisti 3 barikade i osposobiti 1 most koji je bio razrovan i išlo je dok nismo uletjeli u minsko polje.Mi sa bovom smo prošli mine a da nismo ni znali dok nije iza nas tamič naletio na minu.Tada su nas pogodili 2 puta iako iskreno ja dan danas neznam sa čime.E tada je nastala panika.Povukli smo se pvo u jednu kuču odmah kraj bova sa lijeve strane ali tu nismo dugo ostali jer su nas perinjali sa flakom da to nije normalno. Sreča kaj je u toj kuči bila posložena drvena građa za krovište koja nas je zaštitila.
Bov1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 16:47   #262
Quote:
Bov1 kaže: Pogledaj post
...
Tu smo se zadržali par minuta tada nam je jedan policajac rekao bježmo odavde inače smo gotovi .Povukli smo se desno kroz kukuruz u uzvisinu i u šumu.Tada smo čuli dolje na cesti kako zovu upomoć naši što su naletjeli na minu.Vratili smo se nazad kod njih i pomogli im u izvlačenju mrtvog i ranjenih.Jedan nam je čovjek ostao ispod kamiona i nismo ga mogli izvuči jer su nas cijelo vrijeme tukli a nismo mogli dići kamion i taj dečko se je sam ubio da ne padne u ruke neprijatelju.Tada smo čekali da dođe još jedan bov imenom Ajkula koji je kuhao svakih pola kilometara kad je napokon stigao pokupio je mrtvog i ranjene i vratio se za Dubicu.Mi smo tada povukli do kamiona koji je bio pun granata i popeli se na pošumljenu uzvisinu desno od kamiona.Tu smo pod stalnom paljbom što artiljerijskom što pješačkom ostali do duboko u noć i čekali naredbe što dalje dali da idemo dalje u napad prema Kostajnici pješice za što je bila večina od nas 28 koliko nas je tada bilo tu.Jer ostatak ljudstva se je razbio u manje grupe po šumama i nitko nije znao gje je tko.Ali Zapovjedi nisu stizale od nikoga jer je zapovjedništo prvo zbrisalo nazad za Dubicu čim su čuli da smo mi razbijeni tako da smo ostavljeni sami sebi.A nisu se ni čuli znakovi borbe iz pravca Kostajnice od kuda su trebali doči ljudi kako je nama rečeno da nam dolaze u susret.Kasnije smo čuli da su se oni baš taj dan izvukli sa tog famoznog šupljeg kamena umjesto da su krenuli prema nama.Tek tada Smo mi krenuli sa izvlačenjem natrag prema Dubici prvo jedan dio po šumama a onda kada više nismo mogli dalje jer smo došli do nekog ribnjaka spustili se na cestu i dalje cestom tako da smo negdje pred zoru stigli u Bačin.Da napomenem po ostatak ljudstva koji su ostali raštrkani po šumama krenulo se tek drugi dan na pritisak na zapovjedništo od ljudi koji su se uspjeli sami izvuči,po zapovjednicima ljude bi ostavili po šumama.Toliko o zapovjedništvu i zašto nije akcija uspjela.I na kraju da ne zaboravim i da netko ne shvati krivo tu su sudjelovali Garbinovi momci iako smo ih mi tada zvali legionari tek kasnije smo saznali koji su i oni su najviše nastradali u kad smo uletjeli među mine a iskreno njima možemo i mi ostali najviše zahvaliti što nismo više stradali.

Zadnje uređivanje [email protected] : 22.03.2016. at 14:16. Reason: citat viška
Bov1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 11:08   #263
Hrvatska Kostajnica

Pozdrav svima!
Jučer sam na HRT 3 gledala emisiju o obrani Hrvatske i Domovinskom ratu, pa sam se prisjetila nekih stvari iz '91. Zanima me da li netko zna kako se zove branitelj i što se dogodilo s njim nakon 91. Mislim da je ratovao u Kostajnici a sjećam se da je nosio maramu zavezanu na glavi i da je imao brkove onako u bajkerskom stilu. Čovjek mi je ostao u sjećanju i uvijek me zanimalo što se s njim dogodilo.
rospija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 20:32   #264
@ rospija..
on je nosio maramu i imao brkove , diže ruke u pozdrav zadnjoj smjeni na onoj poznatoj snimci iz Kostajnice
https://www.facebook.com/HerojBlagoZ...6387679078748/
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:05.