Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2013., 21:33   #401
Ne moze biti gluplje od obicne skole. Amerikanci imaju glupe osnovne i srednje skole, ali se djeca pripremaju za studij, ona pametnija. I prodju. Zasto bi bilo lose imati dijete koje je vise svoje, duhovnije? Malo ce se vise muciti i onda moze nesto drukcije i bolje napraviti od ovog koje je uravnjeno u obicnu skolu. Ako treba , moze matematiku ili nesto drugo uciti posebno, na instrukcijama.
Koslovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:39   #402
citala sam ovo jer sam sticajem okolnosti morala iskomunicirati nesto o waldorfskoj s nekim koga dobro znam i tko se obucio u tome. po meni je odnosno po onome sto dam procitala na netu i znam na durge nacine, sve utopljeno u antropozofiji, misticizmu. steiner mi vise ne zvuci tako zanimljivo kao prije puno godina kad me sve to zanimalo, mislim da je imao i neke psiho probleme. cijelo obrazovanje je utemeljio tako da djeca razviju tzv vidovitost. skola treba razvijati duhovnost djece, a ta dihovnost je tamo prilicno upitna, sve se svodi na to da ucitelj i skola oblikuu dijete. akademski predmeti su zivi jad i ako citate na netu vidite mnoge bivse valdorfce koji se tuzu kako su se namucili nakon te skole, jer nakon nje nisu nista znali. ono malo poznanika koji su poslali klince u tu skolu su umjetnici koji imaju novca, pa ce i njihova djeca vjerojatno poslije njihovim stopama, uz roditelje koji ce im prokrciti put umjetnickim vodama. ili ce im platiti neku privatnu srednju skolu, a takve skole ne vole davati losu ocjenu ni jednom cueniku.
ukratko, zgodna skola ako zelis da ti netko babysitira dijete dok radis i bude u nekoj blazenoj okolini, ali tu nece nauciti nista. ta skola nije stvarni odraz svijeta, gdje ima i stresa, i borbe i truda. a onomsto je meni najgore, jer se bavim ljudskim mozgom profesionalno, da ce u toj skoli djetetu mozak vjerojatno zakrzljati zbog nedovoljno koristenja.
to je skola u kojoj se djeca ne uce misliti svojom glavom nego samo slusati i slijediti autoritet.. te biljeznice koje stvaraju pisuci s ploce sto im ucitelj pise, bez ikakvih drugih knjiga su jedan faktor u tome.
ne bih htjela da mi se dijete utopi u nekom misticizmu i glupim pricama o patuljcima i andjelima, pricama koje traju daleko u obrazovnom ciklusu. to su price joje trba ostaviti u vrticu, ali:-)kod njih to nije tako.
u svakom slucaju, kad sam malomproucila waldorfsku, imam o tome puno losije misljenje nego prije. prije sam tolerirala i mislila da su ok, slobodni, ne kao normalne skole.. vise ne msilim tako. mislim da je to obrazovanje jako stetno za dijete. cak ne mislim vise ni da je ta skola dobra za razvoj kreativnosti u umjetnosti. to, naprosto, nije slobodna skola, nego skola u kojoj se na neposredan nacin prenosi antropozofsko vjerovanje i u kojem se djeca nastoje duhovno oblikovati u antropozofskom duhu. i intelektualno osakatiti.
Remi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:43   #403
oni su u hrvatskoj tako popularni jer ih gura prof matijevic s pedagoske akademije i daje im puno pogodnosti oko obrazovnog prostora. da nije tako, ne bi oni bili tako razvijeni kod nas. vani im drzave sve vise uskracuju financiranje jer vide da guraju neki svoj kult, vise se pise i govori o njihovoj stetnosti.
Remi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 11:26   #404
Quote:
Remi12 kaže: Pogledaj post
ako citate na netu vidite mnoge bivse valdorfce koji se tuzu kako su se namucili nakon te skole, jer nakon nje nisu nista znali.
joj ajde ja sam zavrsila najobicniju drzavnu skolu pa isto nakon nje nista nisam znala. to ti je tako kod nas.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 12:28   #405
Quote:
Remi12 kaže: Pogledaj post
oni su u hrvatskoj tako popularni jer ih gura prof matijevic s pedagoske akademije i daje im puno pogodnosti oko obrazovnog prostora. da nije tako, ne bi oni bili tako razvijeni kod nas. vani im drzave sve vise uskracuju financiranje jer vide da guraju neki svoj kult, vise se pise i govori o njihovoj stetnosti.
ma je, u hr je bas razvijena wald.skola, i cijeli pokret

imamo dvije jadne skole, da ne mogu biti jadnije, nekoliko wald.vrtica i par drzavnih u kojima imas wald. grupu i to je to

za razliku od nekih drugih zemalja, njemacka ima recimo skoro 150 skola!
pa cak i slovenija koja je manja od hr ima 3, i to ne bilo kakve skole, skola u ljubljani je prekrasna ogromna zgrada u centru, prekrasno renovirana s modernim materijalima

u norveskoj konkretno su wald.skole financirane s 80%, a 20% roditelji, u hr je nekih 16% drzava, ostalo roditelji. i to su prekrasne skole, imaju radionice za razne zanate, potpuno opremljene, kovacnica, tkalacka radionica, stolarska itd, znaci nije nesto bas jeftino i treba puno prostora. a imaju i cijelo antropozofsko selo. nijedna skola u hr nije opremljena kao najobicnija skola tamo, ili negdje drugdje, austriji, nizozemskoj, gdje ih isto ima puno. u becu imas cijeli dvorac u kojem je osnovna i srednja skola, a to nije jedina
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 15:03   #406
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
joj ajde ja sam zavrsila najobicniju drzavnu skolu pa isto nakon nje nista nisam znala. to ti je tako kod nas.
ali su zato uzivali dok su u nju isli ,a ovi drugi su se iskilavili dok su dosli do fakulteta ,onda su dobili na poslu visoki krvni pritisak i ckrli prije 50e.
Koslovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 15:04   #407
Quote:
Clea kaže: Pogledaj post
ma je, u hr je bas razvijena wald.skola, i cijeli pokret

imamo dvije jadne skole, da ne mogu biti jadnije, nekoliko wald.vrtica i par drzavnih u kojima imas wald. grupu i to je to

za razliku od nekih drugih zemalja, njemacka ima recimo skoro 150 skola!
pa cak i slovenija koja je manja od hr ima 3, i to ne bilo kakve skole, skola u ljubljani je prekrasna ogromna zgrada u centru, prekrasno renovirana s modernim materijalima

u norveskoj konkretno su wald.skole financirane s 80%, a 20% roditelji, u hr je nekih 16% drzava, ostalo roditelji. i to su prekrasne skole, imaju radionice za razne zanate, potpuno opremljene, kovacnica, tkalacka radionica, stolarska itd, znaci nije nesto bas jeftino i treba puno prostora. a imaju i cijelo antropozofsko selo. nijedna skola u hr nije opremljena kao najobicnija skola tamo, ili negdje drugdje, austriji, nizozemskoj, gdje ih isto ima puno. u becu imas cijeli dvorac u kojem je osnovna i srednja skola, a to nije jedina
svidja mi se da tamo rade nesto svojim rukama. obicna skkola je za idiote koji se znaju tek pristekat na komp i mrljat papir.
Koslovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 14:59   #408
ne odobravam takove škole,
kose se s učenjima moje psihoterapijske škole
Old 21.05.2017., 22:21   #409
razvoj

Malo ljudi promatra razvoj djeteta a još manje sudjeluje tako da neometano pomaže razvoju djeteta. Da bi se to moglo potrebna su znanja koja postoje u waldorfskoj školi. Waldorfska škola podrazumijeva da roditelj surađuje, uči i razvija i sebe. To djeca sve vide i osjećaju i nije moguće imati dobre rezultate ako je kod kuće jedno a u školi drugo. Mozak se razvija na poticaje kao što se i mišići razvijaju ako se vježba. Razvijen mozak može kasnije naučiti bilo što, a nerazvijen ne može. Strah, dvojbe i slično će i kod odraslih ljudi proizvesti problematično ponašanje i djelovanje.
Prerana intelektualizacija (prva 4 razreda - učenje pjesmica napamet, matematički zadaci, premalo fizičkih aktivnosti, sjedenje 8 sati, boravak pred ekranom) umanjuju razvojni proces mozga i kasnije mozak nema puni kapacitet. Uspješnost se danas mjeri po tome da se traži ono što se neposredno prije pokazivalo. A svatko od nas doživi da se izmijene uvjeti i da se onda mučno i teško prilagođava. Malo treba eksperimenata pokazati djeci i više kroz igru, ali poštujući zakonitosti razvoja osobe. To postoji samo u Waldorfskoj školi. Velika je šteta što nemamo srednju Waldorfsku školu.
Ima djece koja ne uspijevaju a ima onih koji briljiraju. Podosta ovisi o roditeljima i okolini u kojoj se nalaze a ne samo o školi. Definitivno se radi o elitnom školskom programu, samo što termin elitizam u ovom slučaju postizanje najboljeg za čovjeka a ne postizanje najboljeg rezultata.
Govorim po iskustvu i zbog dilema kroz koje sam prolazio zbog čestih pitanja a što će biti u srednjoj pa tu se samo igraju i sl. Nikakvih poteškoća kasnije osim standardnog vremena prilagodbe što je za djecu iz drugih škola bilo izraženije. Naravno djeca koja su imala poteškoća u Waldorfskoj školi imala su i u drugim školama, a neka koja su bila došla iz drugih škola živnula su u Waldorfskoj. Statističko pomatranje nema smisla.
Dobro je da i roditelj sudjeluje, zapaža i uči. Moj sin se nije uklapao u razred ali je program dobro prihvaćao. Klasična škola u koju je prvobitno bio krenuo nije bila za usporedbu iako je imao sve petice i do škole 10 minuta. Prava je sreća da je postojala Waldorfska škola i da smo se mogli prebaciti iako je trebalo podosta putovati.
To je apsolutno najbolji školski program danas na svijetu, ali se ne može odvijati sam od sebe.
hefter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 06:11   #410
Jos uvijek imaju kao predmet heklanje? Imaju li informatiku?

Druzi li se dijete s vrsnjacima iz ulice i samostalni ide li u skolu?

Koliko ranije se mora ustati da bi ga netko odvezao autom u skolu?
Old 03.08.2017., 16:28   #411
konkretna iskustva

Sad u HR imamo ovakve ustanove skoro 20 godina, pa bi me zanimalo kako su se snašli i kako se snalaze bivši polaznici ovih škola kao odrasle osobe?
Da li se u odrasloj dobi primjećuju kakve razlike?
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:53.