Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 15:39   #421
Pozdrav svima

Mene zanima jelii se mijenjalo nešto u poslovanju odnosno načina isplate
za udruge od ove godine?
Naime ja sam član udruge turističkih vodiča i redovan student. Sad udruga me je prošle god isplaćivala preko studentskog ugovora o djelu te je udruga i prijavljena u nadležnom SC-u.

Ali sad mi javljaju da udruga nema pravo isplačivati usluge vođenja preko studentskog ugovora.

Pa aki netko ima kakvih informacija o tome bio bih zahvalna
zija2022 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 12:43   #422
Dobar dan.

Odmah moram reći da ne znam ništa o tome, pa bi trebao vašu pomoć ili barem da me uputiti gdje bi mogao saznati.

Žena već nekih 15 godina radi kao fitness trenerica. Ima završene razne tečajeve koji su joj upisani u radnu knjižicu.

Sada je dobila priliku otvoriti nešto svoje. Pa me zanima dali me možete savjetovati koji bi bio najbolji način za to?

Dali je udruga najbolji oblik za otvaranje tako nečega? Ona je trenutno zaposlena, pa dali si mora šta uplačivati? Kako i šta što se tiče vođenja nekih knjiga, računa?

Molim pomoć. Hvala
Hrvoje_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 18:31   #423
Quote:
Hrvoje_os kaže: Pogledaj post
Dobar dan.

Odmah moram reći da ne znam ništa o tome, pa bi trebao vašu pomoć ili barem da me uputiti gdje bi mogao saznati.

Žena već nekih 15 godina radi kao fitness trenerica. Ima završene razne tečajeve koji su joj upisani u radnu knjižicu.

Sada je dobila priliku otvoriti nešto svoje. Pa me zanima dali me možete savjetovati koji bi bio najbolji način za to?

Dali je udruga najbolji oblik za otvaranje tako nečega? Ona je trenutno zaposlena, pa dali si mora šta uplačivati? Kako i šta što se tiče vođenja nekih knjiga, računa?

Molim pomoć. Hvala
Jao jao, kak ste došli do udruge odmah

Znam da je većina sportskih klubova osnovana kao udruge s ciljem promicanja sporta itd, ali ako ti žena želi samo legalno raditi kao fitnes trener i profitirati od toga, udruga onda nije najbolje rješenje.

Naime, udruge su načelno neprofitne organizacije koje nemaju za cilj stvaranje profita! Također, za osnivanje su nužna barem 3 osnivača. Udruga mora imati statut propisan zakonom o udrugama. Trenutno novoosnovane udruge moraju voditi dvojno knjigovodstvo, barem u početku. I svašta tu još ima!

Osnove osnova
Zakon o udrugama

Možda bolje proučiti paušalni obrt, imaš tu na podforumu temu... Ne znam kaj bi točno radila, da li bi baš imala fitnes centar ili kaj.

Udruga se smije baviti i gospodarskom djelatnošću (znači smije ostvarivati profit), ali za taj dio djelatnosti je obveznik poreza na dobit i svačeg nečeg, pa je pitanje isplati li se zezati s tim ako se radi o nekom manjem sporednom poslu, za zaradit si nešto sa strane.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 06:47   #424
Dodatno tumačenje može? Kao pomoć?

Quote:
ledena19 kaže: Pogledaj post
N možeš sa udrugom obavljati gospodarsku djelatnost. Odnosno, da pojasnim: možeš, ali to je udruga, neprofitna organizacija, pretpostavlja najmanje tri člana koji su udruženi. svaki profit koji ostvare svojim radom se mora uložiti u promicanje načela i ciljeva udruge. Naravno, treba ti žiro račun za to, ali...
Akomisliš obavljati gospodarsku djelatnost, onda treba otvoriti d.o.o., obrt ili zadrugu.
D.o.o. zahtjeva minimalni početni kapital od 20.000, 00 kuna, plus troškovi registracije, cca oko 4500 - 5000 kuna. Možeš raditi što hoćeš. Prednost je što d.o.o. nema nikakve posebne uvjete za obavljanje djelatnosti, dakle, ne trebaš imati položene majstorske ispite ili imati određenu kvalifikaciju za to. Također, d.o.o. u slučaju bilo kakvog novčanog spora odgovara svojom imovinom, ne imovinom vlasnika.
S druge strane, osnivanje obrta je puno jeftinije, ali - moraš imati određenu kvalifikaciju za otvaranje obrta određene vrste. Najbolje je da se raspitaš u HITRO.HR, ako to postoji kod tebe, ili u Uredu državne upravu, Služba za gospodarstvo, oni vode obrtni registar i registraciju obrta, po županijama.
Ako otvaraš zadrugu, potrebno ti je za početak barem sedam zadrugara, čiji je minimalni ulog 100 kuna, oko 4500 kuna za registraciju, hrpa dokumenata, od pravilnika o funkcioniranju zadruge i još....Prednost je što Ministarstvo gospodarstva djelomično refundira troškove osnivanja zadruge, te ima puno kvalitetnih programa za bespovratno financiranje kvalitetnih programa, samo treba proči na natječaju. Ako je kvaliteta u pitanju, novci se dobivaju. Ne veliki, ali bitni.
Toliko, ako imaš pitanja, samo naprijed.

Pišeš ovako: d.o.o. u slučaju bilo kakvog novčanog spora odgovara svojom imovinom, ne imovinom vlasnika.
A tko u takvim slučajevima odgovara u udruzi-----taj odgovor ne mogu nigdje naći, pa pomozi molim te, ako znaš.
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 07:24   #425
mOŽE POMOĆ

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"Jesu li pokloni i donacije oporezivi prihod neprofitne organizacije?
Nisu. Pokloni i donacije za koje neprofitna organizacija ne pruža nikakvu protuuslugu davateljima tih donacija, nisu oporezivi. Neprofitna organizacija može primati donacije u novcu, stvarima, uslugama i drugim oblicima materijalne imovine koja imaju tržišnu vrijednost, a na primljene donacije ne plaća porez."
Evo ovako:
Udruga organizira za dio svojih članova jedan party, a svaki član uplati udruzi recimo 1000kn, pomoći za troškove organizacije partya---zabave, pa me sada zanima, te novce smije udruga primati u gotovini, i mora li dati neki papir-potvrdu svakome članu uplatiocu , te kuda moraju ići ti novci? Na žiroračun , ili mogu služiti kao gotovina za troškove toga partya?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.