Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 12:07   #121
Quote:
Katayama kaže: Pogledaj post
Možeš ti zbrisati živjeti u šumu i u principu se to može...ali je iluzija ako misliš da si time pobjegao iz sistema i utjecaja u potpunosti i zauvijek.

Revolucionari su bježali u šumu i djelovali iz šume-da bi postavili/oživjeli sistem.

Odmetnici su prije ili kasnije udružili svoje snage sa drugim odmetnicima u većoj ili manjoj mjeri kako bi bili efikasniji u odmetanju-stvorili su sistem, prirodna reakcija.

Redovnici također-i samostan je..ajd pogodi što? Sistem.
Izoliran si i maknuo si se od utjecaja vanjskoga svijeta ali si opet u sistemu.

Vrlo je malen broj onih jedinki, mistika koji su stvarno odlučili do zadnje sekunde tako živjeti i biti u potpunosti izolirani pa što bude-bit će.
Mnogi su se nakon dužeg ili kraćeg vremena vratili kako bi utemeljili neki novi-sistem

Mislim da se na ovoj temi ne radi o prepuštanju u smislu misticizma nego više o potrebi da se pojedinac makne iz ove žrvi-po imenu suvremeni život..i to je sasvim ok.
..ali je potpuno nerealno očekivati potpuni bijeg iz bilo kakvog sistema..samo se jedan zamjenjuje drugim.

Sve je u glavi i sigurno se može doći u stanje da živiš u centru New Yorka i da si toliko čvrst, odnosno da si transcendirao da ništa na tebe ne djeluje i da te ne baca iz takta.

Odgovori nisu u šumi, crkvi, hramu, ašramu, kovenima nego u tebi..sve ovo može olakšati a nije krajnje rješenje, neće čarobni hrast dodirnuti jedne noći tikvu i otvoriti te.
Sve je u tebi, izvan tebe nema ničega..samo umne tvorevine.
Jünger ni ne govori o odlasku u šumu kao o trajnom rješenju. Njegov odmetnik se vraća među ljude da bi uspostavio Ordnung, odnosno sistem (organizaciju) višeg reda.

To istodobno slijedi mitopoetske zakonitosti (čak i Frodo putuje "tamo i natrag") i konzistentno je s dijalektičkim mišljenjem (red - kaos - Ordnung kao teza, antiteza i sinteza.)

Ovo što pišeš da su "izvan nema ničega" opasno miriše na solipsizam, a već bi ti nakon tjedan dana života u šumi postalo jasno da ta filozofska pozicija nema previše smisla - izvan tebe su vukovi, medvjedi i komarci. Između ostalog.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 12:10   #122
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
(čak i Frodo putuje "tamo i natrag")
Bilbo.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo što pišeš da su "izvan nema ničega" opasno miriše na solipsizam, a već bi ti nakon tjedan dana života u šumi postalo jasno da ta filozofska pozicija nema previše smisla - izvan tebe su vukovi, medvjedi i komarci. Između ostalog.
A uskoro bi možda i on bio u njima (vukovima i medvjedima, ne komarcima ).
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 15:01   #123
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Bilbo.

A uskoro bi možda i on bio u njima (vukovima i medvjedima, ne komarcima ).
Prvo u komarcima, vukovi i medvjedi bi eventualno skupili ostatke.

Bilbo.

Sjebo me Peter Jackass.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:32   #124
Od solipsizma niti s. Ovo "izvan nas nema ničega" sam mislio u jednom sasvim drugom kontekstu.
Old 13.08.2017., 15:46   #125
Bemti, sad sam se sjetila - ti si onaj koji zaziva raznorazna duhovna bića ne bi li tu i tamo od bjih iskamčio pokoju uslugu. Sad mi je tvoja rečenica još manje jasna, ali nema veze, šuma ionako nije za tebe.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 16:07   #126
Naravno, naravno.
Old 13.08.2017., 16:39   #127
Into the Wild

u tom filmu imamo primjer, 'odlaska'...
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 19:21   #128
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Into the Wild

u tom filmu imamo primjer, 'odlaska'...
Mhm, trajnog. Inače, lokalci vele da im se svako malo dotepe neka budala koja misli da će na Aljasci pronaći sebe. Srećom, nemam razloga ići onamo jer sam ziher da nisam negdje gdje je toliko hladno.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:37.