Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2017., 12:06   #321
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Ako je ovo najveći raspon koji imaš u kući, ova ploča je čak i nepotrebno debela za tako mali raspon i standardne statičke zahtjeve.
Da to je najveci, to je dnevni dio, spavaci je jednako dugacak a sirok 3.3m, a sredisnji dio sa stubistem, kupaonicom, wcom i spremistem je jos uzi i od toga, izmedu su nosivi zidovi.

U kojem smislu mislis nepotrebno debelo, zeljeza ili debljine betona?

Iskreno, razlika izmedu 15 i 18cm betona je nikakva u novcima, a zeljezo isto nije skupo, malo bi se tu usparalo novaca a ovako je to stvarno napravljeno da izdrzi apsolutno sve sto se ikad moze desiti.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 17:08   #322
3 kubika betona i m2 fasade. Nije puno, ali taman cijena jednog Weber grilla na ugljen
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 18:40   #323
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
3 kubika betona i m2 fasade. Nije puno, ali taman cijena jednog Weber grilla na ugljen
I otprilike 7.5 tona mase vise koja djeluje na cjelokupnu konstrukciju
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 20:12   #324
Koje su prednosti i nedostaci gradnje kuće u fazama? Razmišljam o gradnji kuće (jednog dana) po principu da sagradim cijelu kuću, a prvo uredim prizemlje, a onda nakon 7-8 godina i kat.

Može li se za 30 000€ staviti kuća katnica ili visokoprizemnica sa oko 150m2 pod krov te dovesti prizemlje u funkciju (samo gradnja i unutarnje uređenje bez opremanja, zemljišta i potrebne projektne dokumentacije)?

Nekako mi ta opcija djeluje jednako skupa kao i kupovina postojeće kuće te uređenje iste.
Bugy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 20:57   #325
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Da to je najveci, to je dnevni dio, spavaci je jednako dugacak a sirok 3.3m, a sredisnji dio sa stubistem, kupaonicom, wcom i spremistem je jos uzi i od toga, izmedu su nosivi zidovi.

U kojem smislu mislis nepotrebno debelo, zeljeza ili debljine betona?

Iskreno, razlika izmedu 15 i 18cm betona je nikakva u novcima, a zeljezo isto nije skupo, malo bi se tu usparalo novaca a ovako je to stvarno napravljeno da izdrzi apsolutno sve sto se ikad moze desiti.
Armature nije previše ali betona je ipak nepotrebno previše. Ako ti je površina ploče 100m2, to znači da si sa 18cm pločom umjesto 13cm stavio 5m3 betona više. Kontrukciju si opteretio sa 12,5t više, a novčanik sa cca 2500kn A i sa tanjom pločom bi izdržala sve što jedna kuća treba izdržati.

Raspon od 3,8 m sasvim zadovoljava ploča debljine 13cm sa odgovarajućom armaturom.

Debljina ploče od 18cm bi više bila primjerenija (sa odgovarajućom armaturom) rasponu od 5,5 - 6m.
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 21:04   #326
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Koje su prednosti i nedostaci gradnje kuće u fazama? Razmišljam o gradnji kuće (jednog dana) po principu da sagradim cijelu kuću, a prvo uredim prizemlje, a onda nakon 7-8 godina i kat.

Može li se za 30 000€ staviti kuća katnica ili visokoprizemnica sa oko 150m2 pod krov te dovesti prizemlje u funkciju (samo gradnja i unutarnje uređenje bez opremanja, zemljišta i potrebne projektne dokumentacije)?

Nekako mi ta opcija djeluje jednako skupa kao i kupovina postojeće kuće te uređenje iste.
Možda, ali možda ti pokrije samo roh-bau i to ako nećeš imati neke perverzije ili nedaj Bože ravni krov. Za samo uređivanje prizemlja je samo nebo granica, ali ako bi imao recimo 50k€ rekao bi da je izvedivo.

Uzmi da su ti samo izolacije, žbuke, glazure i prozori nekih 50k kn za pola kuće ako nema nekih perverzija, a to su radovi koje nema smisla raditi na pola (iako neki rade).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 21:18   #327
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala Nikica!

Ovaj zadnji pdf je zgodan, sejvan za kasnije

Ma ovo što sam ja radio, nije zapravo za usporedbu, tamo je potpuno drugačiji stil gradnje. Tih nekoliko kuća na kojima sam bio mali od lopate su zapravo bile građene kao neboderi, bili su betonirani nosivi zidovi, i bilo ih je malo, vanjski su bili zidani sa blokom nekim uskim, možda 15 cm, a ploče su bile 22cm+. Tako da rješenja odatle nisu prikladna za naše "podneblje".
To je skeletna konstrukcija gdje su nosivi elementi armiranobetonski, a cigla je samo ispuna. Kod nas se tako obično grade veće zgrade, a izuzetno rijetko obiteljske kuće.
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 21:58   #328
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Armature nije previše ali betona je ipak nepotrebno previše. Ako ti je površina ploče 100m2, to znači da si sa 18cm pločom umjesto 13cm stavio 5m3 betona više. Kontrukciju si opteretio sa 12,5t više, a novčanik sa cca 2500kn A i sa tanjom pločom bi izdržala sve što jedna kuća treba izdržati.

Raspon od 3,8 m sasvim zadovoljava ploča debljine 13cm sa odgovarajućom armaturom.

Debljina ploče od 18cm bi više bila primjerenija (sa odgovarajućom armaturom) rasponu od 5,5 - 6m.
Ne znam, sve je radeno,sto bi se reklo, po knjizi.

Mislim da je bilo govora o smanjenju ploce na 15-16cm umjesto 18cm ali nisu uoceni nikakvi realni razlozi za tako necim, pa je ostalo na ovih 18.

Cijela konstrukcije je tako slozena, moze biti i zbog mojih zahtjeva za maksimalnim postizanjem zastita u slucaju potresa.

Bas cu pitati projektanta da vidi sa staticarem da li je ovo ipak previse.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 22:17   #329
Quote:
Bugy kaže: Pogledaj post
Koje su prednosti i nedostaci gradnje kuće u fazama? Razmišljam o gradnji kuće (jednog dana) po principu da sagradim cijelu kuću, a prvo uredim prizemlje, a onda nakon 7-8 godina i kat.

Može li se za 30 000€ staviti kuća katnica ili visokoprizemnica sa oko 150m2 pod krov te dovesti prizemlje u funkciju (samo gradnja i unutarnje uređenje bez opremanja, zemljišta i potrebne projektne dokumentacije)?

Nekako mi ta opcija djeluje jednako skupa kao i kupovina postojeće kuće te uređenje iste.
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Možda, ali možda ti pokrije samo roh-bau i to ako nećeš imati neke perverzije ili nedaj Bože ravni krov. Za samo uređivanje prizemlja je samo nebo granica, ali ako bi imao recimo 50k€ rekao bi da je izvedivo.

Uzmi da su ti samo izolacije, žbuke, glazure i prozori nekih 50k kn za pola kuće ako nema nekih perverzija, a to su radovi koje nema smisla raditi na pola (iako neki rade).
Tocno tako.

Za roh bau dosta ako je kuca jednostavne gradnje, i na ravnom terenu te bez podruma.

Stolariju moras staviti odmah na cijelu kucu da ju "zatvoris".
To ti je jos od 8-10 tisuca eura.

Mislim mozes i jeftinije ali neces stavljat valjda smece od stolarije na novu kucu, tak da je ovo minimum na koji moras racunati, i to ako nemas neke bjesne staklene stijene i cuda neka.

Zbukanje racunaj da imas bar 300m2 (jako jako ugrubo ali 75m2 tlocrtno puta 4) po 60kn jos 18000kn (a jos bi trebao malo to i zagletat pa farbat)

Podovi, glazura stiropor plocice i recimo laminat (postavljanje u varijanti SSM) kao najnajjeftinija solucija bar 200kn po m2 poda ti je jos 15000kn.
Vec ak stavljas parket dodaj bar 1000eura gore i to za onaj najjeftiniji lamel...

Struja, voda, grijanje racunaj bar po 2000eura za svaku stavka neka ce bit manje neka vise, to jest grijanje bar 3000 racunaj sa nekim plinskim bojlerom najobicnijim ili peci na pelet vulgaris il tak nekaj...

Stolarija unutarnja jos bar 1000eura.

Dakle to ti je onak jako ugrubo 50000eura barem.

Ispod toga jako tesko.

To ti taman ispadne za zgotoviti cijelu kucu cca 70000eura (sa gornjim katom i fasadom) odnosno tih nekih magicnih 500eura po m2.

Ali ispod toga nece ici osim ako ti sam ne radis ili nemas nekog tko ce ti "pokloniti" ruke odnosno odraditi dio radova. besplatno.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 12:35   #330
Samo sto sada postoji zakonski rok u kojem bi trebala biti gotova kuca tj.u kojem bi trebala biti izdana uporabna.
Ne moze se vise bas graditi kuca 10god.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 13:03   #331
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Ne znam, sve je radeno,sto bi se reklo, po knjizi.

Mislim da je bilo govora o smanjenju ploce na 15-16cm umjesto 18cm ali nisu uoceni nikakvi realni razlozi za tako necim, pa je ostalo na ovih 18.

Cijela konstrukcije je tako slozena, moze biti i zbog mojih zahtjeva za maksimalnim postizanjem zastita u slucaju potresa.

Bas cu pitati projektanta da vidi sa staticarem da li je ovo ipak previse.
Neće se ništa loše dogoditi kući zbog toga, ali najviše je istrpio tvoj novčanik
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 13:55   #332
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Samo sto sada postoji zakonski rok u kojem bi trebala biti gotova kuca tj.u kojem bi trebala biti izdana uporabna.
Ne moze se vise bas graditi kuca 10god.
Da, ali samo u pogledu vanjskog izgleda i uređenja čestice. Znači ako je ajmo reć gotova fasada i okoliš oko kuće je uređen, nitko ne pita kako je iznutra.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 16:00   #333
Nisi u pravu..za uporabnu sve mora biti gotovo. Parketi, vrata..ono da mozes zivit unutra.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 16:06   #334
A ono, i da i ne .

Al ajmo bit pošteni pa reć da treba...

Ono što je tu pitanje je rok završetka, a on Zakonom nije definiran (ili barem ja ne znam za to).
Zakonom o gradnji (članak 124.) je definiran rok za završetak zgrade "u pogledu vanjskog izgleda i uređenja građevne čestice", a nije definiran rok unutar kojeg moraš ishoditi uporabnu dozvolu.

Dakle, s uređenim okolišem i gotovom fasadom se ne krši članak 124. Zakona (zapravo koliko vidim uopće nisu za sada definirane kazne za kršenje tog članka), ali se naravno ne može dobiti uporabna dozvola.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 17:17   #335
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Stolariju moras staviti odmah na cijelu kucu da ju "zatvoris".
To ti je jos od 8-10 tisuca eura.

Mislim mozes i jeftinije ali neces stavljat valjda smece od stolarije na novu kucu, tak da je ovo minimum na koji moras racunati, i to ako nemas neke bjesne staklene stijene i cuda neka.
Ja sam dobio ponudu, za ulazna vrata sa 2 svjetlarnika sa strane, 10x140x120 prozori, i 2x220x220 stijene, sve troslojno low-e, Salamander 3D profil i Maco okovi, sve alu rolete, 3 rolo komarnika, stijene rolete na motor, ral ugradnja.. 50 000kn. ~6500€.
Da se ide na dvoslojno staklo, pvc rolete, bez motora i bez komarnika, ispod 6.
Ne bih rekao da je smeće. Čak štoviše, rekao bih da je bolje od velike većine stolarije što se inače kod nas ugrađuje.
Tako da mislim da se može niže od ovih 8-10 000€ dobiti kvalitetna stolarija.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 17:25   #336
Vjerojarno su se zajebali kod tebe
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 18:21   #337
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Neće se ništa loše dogoditi kući zbog toga, ali najviše je istrpio tvoj novčanik
Iskreno, na cijelokupnu investiciju tih par tisuca kn ce novcanik prezivjeti.
Ipak se tu radi o samoj konstrukciji koja ce, nadam se, nadziviti i mene i sve ostalo.
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
A ono, i da i ne .

Al ajmo bit pošteni pa reć da treba...

Ono što je tu pitanje je rok završetka, a on Zakonom nije definiran (ili barem ja ne znam za to).
Zakonom o gradnji (članak 124.) je definiran rok za završetak zgrade "u pogledu vanjskog izgleda i uređenja građevne čestice", a nije definiran rok unutar kojeg moraš ishoditi uporabnu dozvolu.

Dakle, s uređenim okolišem i gotovom fasadom se ne krši članak 124. Zakona (zapravo koliko vidim uopće nisu za sada definirane kazne za kršenje tog članka), ali se naravno ne može dobiti uporabna dozvola.
Ja koliko znam 7 godina je rok za zavrsetak.
Nije bas tak strasno.

A on ako ima 30000eura sada radije nek dode da prve deke pa nek si uredi prizemlje za zivot pa ce vidjeti.
Ak ne bude novaca samo neka stavi neki krovic gore i malo stiropora poljepi okolo, jednu etazu moze i sam i zadovoljit ce zakonske potrebe.
Kasnije samo kad bude novaca trazi novu dozvolu za dogradnju kata i gotovo.
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ja sam dobio ponudu, za ulazna vrata sa 2 svjetlarnika sa strane, 10x140x120 prozori, i 2x220x220 stijene, sve troslojno low-e, Salamander 3D profil i Maco okovi, sve alu rolete, 3 rolo komarnika, stijene rolete na motor, ral ugradnja.. 50 000kn. ~6500€.
Da se ide na dvoslojno staklo, pvc rolete, bez motora i bez komarnika, ispod 6.
Ne bih rekao da je smeće. Čak štoviše, rekao bih da je bolje od velike većine stolarije što se inače kod nas ugrađuje.
Tako da mislim da se može niže od ovih 8-10 000€ dobiti kvalitetna stolarija.
Ja ne znam kako si dobio tako nisku ponudu, ovo je u Zagrebu minimum kako sam napisao samo ide prema gore cijena, ja sam izabrao Rehau kao neku srednju ponudu i to sa ulaznim vratima roletama i svime naravno i RAL ugradnja i dovoz i izmjera i sve sve je 70000kn uz dobar popust posto smo vec radili sa tim firmom i placamo gotovinom.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 19:29   #338
Pa ne znam kako variraju cijene obzirom na lokaciju, ali posto svi oni rade terenski, ne znam kolika razlika moze biti.. Ugl, ovo je Slavonski Brod.

I da, malo sam pozurio.. 8x140x120 i 2 su mala.

Ja sam se isto iznenadio. Možda ima neka kvaka. Npr RAL nije naveden posebno u ponudi, ali je rečeno da je u cijenu stolarije uračunat.

Pdv stoji u ponudi, kao i popust.

Na to treba nadodati još alu frontu za ulazna vrata još. Ne znam koliko to moze biti.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 08:04   #339
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ja sam dobio ponudu, za ulazna vrata sa 2 svjetlarnika sa strane, 10x140x120 prozori, i 2x220x220 stijene, sve troslojno low-e, Salamander 3D profil i Maco okovi, sve alu rolete, 3 rolo komarnika, stijene rolete na motor, ral ugradnja.. 50 000kn. ~6500€.
Da se ide na dvoslojno staklo, pvc rolete, bez motora i bez komarnika, ispod 6.
Ne bih rekao da je smeće. Čak štoviše, rekao bih da je bolje od velike većine stolarije što se inače kod nas ugrađuje.
Tako da mislim da se može niže od ovih 8-10 000€ dobiti kvalitetna stolarija.


molim info kod koga, može i u pp
mijur is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 09:38   #340
Jebote sad svi hoće na pm, valjda je legitimna ponuda ta koju sam dobio
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:27.