Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 08:15   #21
I meni počelo vuć na tu stranu. Onda najbolje da posadi 25 maslina po hektaru, svugdje po cijeloj površini i ne radi ništa. Po mogućnosti, još nabavi takve zemlje i napravi isto.

U ropotarnici povijesti: 2001 Punto Sporting 1.2 16V LPG, 2008 Alfa Romeo GT 3.2 V6, 2009 Z750, 2009 Civic Type R GT
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 13:40   #22
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa on će uzeti poticaje,i te masline će ili brati neko drugi besplatno, ili on pa raditi za poklanjanje, koliko vidim to je plan
Upravo tako ! Cilj je vukojebinu posjeći gdje se može , a to bi bilo oko 3 hektara. I onda tu posaditi sveukupno 100 stabala maslina. Dok one dođu do neke ozbiljne količine za branje trebati će barem 5-6 godina.
Jedini posao bi bio škaricanje maslina i cidokoriranje. Odnosno piljenje grmolikog bilja.
A poticaji su tu - oko 2500 eura na godinu.

Ja bih se samo sjetio onoga što su moji zaboravili: http://057info.hr/vijesti/2010-11-25...gajali-masline

Išćani zaboravili da su uzgajali masline

Međutim, istraživanja arhivske građe pokazala su da su u 18. i u prvoj polovici 19. stoljeća na Istu uzgajane masline. U povijesnim dokumentima čak se navodi broj stabala i kakvoća maslinova ulja na Istu! Nametnulo nam se pitanje zašto je tradicija prekinuta i zašto je, sukladno tome, izmijenjen otočni krajolik koji se bitno razlikuje od krajolika Zverinca, Iža, Rave i drugih otoka na kojima ima mnogo maslinika.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:50   #23
Tražim pomoć

Pošto imam na 2 mjesta više od 3 hektara u komada, tu bih mogao graditi svoj OPG. Informacije do kojih sam došao , kažu da na 3 hektara moram imati nešto posađeno. Dakle masline ili pak smilje. Nigdje ne piše da se smije graditi na svome OPGeu ako imam 3 hektara privatnog pašnjaka sa odgovarajućim brojem koza. Ispitao sam cijeli internet i tražio sve zakonske regulative i državne i lokalne , ali nigdje nije definirano da OPG mora biti pod nekom kulturom ?!
Da li netko ima nekih saznanja o tome ?
http://www.propisi.hr/print.php?id=1329

U ZOP-u se ne može planirati gradnja, niti se može graditi pojedinačna ili više građevina namijenjenih za:
– istraživanje i iskorištavanje mineralnih sirovina, osim morske soli,
– iskorištavanje snage vjetra za električnu energiju,
– skladištenje, obradu i odlaganje otpada, osim ako to zahtijevaju prirodni uvjeti i konfiguracija terena,
– vlastite gospodarske potrebe (spremište za alat, strojeve, poljoprivrednu opremu i sl.) izvan građevinskog područja, osim za prijavljeno obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga u seljačkom domaćinstvu s veličinom parcele najmanje 3 ha (kao prizemne građevine ukupne površine do 200 m2 i udaljene najmanje 300 m od obalne crte, a na otocima udaljene najmanje 100 m od obalne crte),
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 12:40   #24
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Pošto imam na 2 mjesta više od 3 hektara u komada, tu bih mogao graditi svoj OPG. Informacije do kojih sam došao , kažu da na 3 hektara moram imati nešto posađeno. Dakle masline ili pak smilje. Nigdje ne piše da se smije graditi na svome OPGeu ako imam 3 hektara privatnog pašnjaka sa odgovarajućim brojem koza. Ispitao sam cijeli internet i tražio sve zakonske regulative i državne i lokalne , ali nigdje nije definirano da OPG mora biti pod nekom kulturom ?!
Da li netko ima nekih saznanja o tome ?
http://www.propisi.hr/print.php?id=1329

U ZOP-u se ne može planirati gradnja, niti se može graditi pojedinačna ili više građevina namijenjenih za:
– istraživanje i iskorištavanje mineralnih sirovina, osim morske soli,
– iskorištavanje snage vjetra za električnu energiju,
– skladištenje, obradu i odlaganje otpada, osim ako to zahtijevaju prirodni uvjeti i konfiguracija terena,
– vlastite gospodarske potrebe (spremište za alat, strojeve, poljoprivrednu opremu i sl.) izvan građevinskog područja, osim za prijavljeno obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga u seljačkom domaćinstvu s veličinom parcele najmanje 3 ha (kao prizemne građevine ukupne površine do 200 m2 i udaljene najmanje 300 m od obalne crte, a na otocima udaljene najmanje 100 m od obalne crte),
A da pošalješ upit MPŠ, Upiti građana

Upiti građana
[email protected]
tel: 01 6106 903

http://www.mps.hr/default.aspx?id=3655
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:52   #25
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
A da pošalješ upit MPŠ, Upiti građana

Upiti građana
[email protected]
tel: 01 6106 903

http://www.mps.hr/default.aspx?id=3655
Sutra bih ih mogao nazvati.
Samo da ne bude kao kada sam prije 3 mjeseca zvao za porez za komasaciju. Naime svi znamo da je zemlja u RH pod hrpom vlasnika. Nekih živih, nekih mrtvih.
Obično je najbolje napraviti zamjenu parcela sa živim vlasnicima. Ali šipak !
Plaća se porez ako netko želi vlasnički ukrupniti svoju zemlju. I to se plaća dvostruko : svi vlasnici plaćaju porez kao da su jedan drugome prodali komad zemlje.
I ja kažem poreznicima u Zagrebu pri ministarstu da je to jako destimulirajuće za poljoprivredu RH.
A oni meni mrtvo hladni da im za to puca quratz. Plati porez pa će te imati parcele 1/1.
Pa sadi što hoćeš i dobiti ćeš poticaje.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 23:34   #26
Pitaj tamo , pitaj amo !

I tako ja pitao ministarstvo poljoprivrede, a oni mi dali agenciju za plaćanja u poljoprivredi. I nekoliko lokalnih brojeva. Normalno nitko nema pojma o ovoj problematici. Sutra bih trebao nazvati ministarstvo graditeljstva.
Tamo sam našao neke stvari: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._153_3220.html

Ali je mislim da e u pitanju tipičan hrvatski problem: svatko tumači zakon na svoj način. Neka baba u općini kaže da na 3 ha moraju biti masline ili vonograd ili pak barem smilje ili kadulja. A da ne smiju biti koze. A kada ju pitam da mi pokaže gdje to piše, onda kaže da ne zna. Nego da su joj to rekli.
To se samo radi o raznim interpretacijama zakona. U zakonu se spominje OPG na 3 ha, ali se ne govori o vrsti OPG. Dakle, ja mogu posjeći makiju , ograditi svoju parcelu i staviti koze. I prijaviti OPG za mesnu proizvodnju koza. I zakonska regulativa je zadovoljena. I onda tražiti gradnju objekta, ali obavezno sa potpisom nekog pravnog subjekta.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:39.