Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2016., 14:31   #41
Ovo je podforum "astronomija" i kada govorimo o dalekozorima, odnosi se na promatranja noćnog neba. Molim vas da se držite toga! Gledanje zvijezda, koje su točkice, potpuno je drukčije od gledanja prirode i susjeda po danu. Ocjenjivati dalekozor za utrke Formule 1 i za gledanje zvijezda nije isto! Na "točkicama" su bilo kakve greške itekako izražene - toliko da sam sa svojim Pentax PFC WP-II 10x50 uspio vidjeti sve Jupiterove satelite (što sa prosječmnim dalekozorom nije problem) dok istovremeno kineski dalekozor od 300kn kojeg je imao poznanik nije uspio. Itekako je bitno povećanje, vidno polje i oštrina zvijezda u tom vidnom polju.

Jedan opsežan test dalekozora za astronomiju možete pročitati na forumu Zvjezdarnice.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 22:08   #42
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ovo je podforum "astronomija" i kada govorimo o dalekozorima, odnosi se na promatranja noćnog neba. Molim vas da se držite toga! Gledanje zvijezda, koje su točkice, potpuno je drukčije od gledanja prirode i susjeda po danu. Ocjenjivati dalekozor za utrke Formule 1 i za gledanje zvijezda nije isto! Na "točkicama" su bilo kakve greške itekako izražene - toliko da sam sa svojim Pentax PFC WP-II 10x50 uspio vidjeti sve Jupiterove satelite (što sa prosječmnim dalekozorom nije problem) dok istovremeno kineski dalekozor od 300kn kojeg je imao poznanik nije uspio. Itekako je bitno povećanje, vidno polje i oštrina zvijezda u tom vidnom polju.

Jedan opsežan test dalekozora za astronomiju možete pročitati na forumu Zvjezdarnice.
Na taj tekst, kao i na onaj tvoj pogotovo, sam i mislio kada sam govorio da se nek ne vjeruje sve što se pročita. Ako misliš na četiri najveća Jupiterova mjeseca, jer sve druge sigurno nisi vidio dalekozorom, iskreno, za prosječne noći, nisam uspio naći dalekozor kojim ih ne bi vidio. Sa 6x30 dalekozorom ih jasno vidim, pa ne znam o čemu da pričamo dalje. Sa onim 8x21 za formule ih vidim za dobrih noći, pa nije baš da i taj dalekozor nije za astronomiju. Možda neke bolje noći pokušam vidjeti ih i opernim dalekozorom, jer to još nisam probao. Osim toga, vremena se mijenjaju i konačno su ljudi počeli shvaćati da tzv. astronomski dalekozori ne daju uvijek bolju sliku noćnog neba od dnevnih dalekozora, a često se i neke stvari ne vide njima uopće, koje se vide na noćnome nebu sa običnim dalekozorima. Ako znaš o čemu pričam, a znaš ako si barem prosječan amater, onda pojasni ostalima. ;-) LP
Otherkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:34   #43
Dvogled

Postovanje
Imam Hanimax dalekozor 10x50,coated optics,87m at 1000m
I zelim ga prodat pa me zanima koliko bi mogao dobit za njega.hvala
kep19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:52.