Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 15:13   #401
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Osobna sloboda je i pravo na slobodno javno iznošenje protivljenje tadašnjem režimu bez da te mrak pojede ili da završiš u zatvoru.
Daleko je SFRJ bila od "svjetskog vrha po poštivanju osobnih sloboda" ili bilo kakvih sloboda
Nitko nije imao problema s tim osim radikalnih nacionalista. Normalni ljudi nisu završavali u zatvoru. Onda je i USA totalitarna gdje su komunisti i socijalisti bili proganjani, Japanci zatvarani, nasumično uzeti Arapi mučeni po zatvorima itd.
Harry Haller is offline  
Old 23.08.2017., 15:16   #402
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Ponajprije, nakon Staljina više nije bilo masovnog političkog terora. Broj politzaključonih mjerio se u stotinama ili tisućama, ne više u milijunima niti su ih zatvarali kako se vlasti ćefne nego zbog pravog oporbenjaštva.

Pogrešno je gledati na stvar kao da između totalitarizma i demokracije ne postoji ništa drugo osim njih samih.
Totalitarno znači da se miješa u sve sfere života, pa bilo ili ne bilo ubojstava
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 23.08.2017., 15:19   #403
Ne mislim da je Jugoslavija bila totalitarna država.

Totalitarizam se obično procenjuje po tome koliko i u kojoj meri država kontroliše i utiče na život pojedinca. U SFRJ, u zavisnosti od perioda postojanja ta kontrola je vremenom bivala sve slabija. Ukratko, od početnog centralizma i etatizacije do socijalističkog samoupravljanja karakter države se bitno promenio. Jeste to bila zemlja u kojoj je postojala i vladala samo jedna partija ali čak i u takvim okolnostima to nije dovoljno da je proglasimo totalitarističkom jer je u sebi sadržala dovoljno drugih, demokratskih tekovina.
Zuta voda is offline  
Old 23.08.2017., 15:25   #404
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Nije bila ni blizu totalitarna. Sfrj je bila najizraziti primjer socijalizma s ljudskim licem, miljama daleko od totalitarnih država. Bila je avangarda u socijalističkom svijetu, vanjsko politički značajna kao predvodnica Nesvrtanih, a na domaćem planu je uvodila decentralizirane oblike kao što je radničko samoupravljanja. Bila je također i u svjetskom vrhu po poštivanju osobnih, vjerskih i kulturnih sloboda. Ljudi se nisu morali ubijat od posla, svaka budala je mogla imat auto i izgradit si vikendicu i roštiljat vikendom.
Ti si sigurno rođen nakon devedesete. Juga je bila totalitarna ali na sreću našu balkanski neefikasna u totalitarnosti. U velikoj mjeri je bila totalitarna sprdnja ako nisi imao sreće biti jedan od dobitnika zatvorskog odmora ili sjekire u glavu. Svjetska avangarda promašenih investicija.
Sjeća li se itko protuprirodnog bluda kao kaznenog djela?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Old 23.08.2017., 15:28   #405
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vlada obilježava Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima
http://vijesti.hrt.hr/401882/europsk...arnih-rezima-2
Vlada sudjeluje u obilježavanju Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kako bi iskazala pijetet žrtvama i njihovim obiteljima te još jednom jasno osudila zločine svih nedemokratskih sustava, priopćeno je iz Vlade.
U okviru sustavnog njegovanja kulture sjećanja, predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji članova Vlade Marije Pejčinović-Burić, Damira Krstičevića, Predraga Štromara i Davora Božinovića, zapalio je svijeće na gradskom groblju Mirogoju. Plenković je pritom izrazio pijetet brojnim hrvatskim obiteljima koje su bile žrtve nedemokratskih režima 20. stoljeća, stoji u priopćenju

Jugoslavija je bila nedemokratska, autoritarna i neslobodna država sa čestim zaobilaženjem vladavine prava, ali da li je bila totalitarna?

Može li neka definicija totalitarizma (po mogućnosti da nije sa ustašopedije) i kako se jugoslavija uklapa u tu definicijiu?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Totalitarizam
Totalitarizam ili svevlast je politički sustav u kojem je vlast pod kontrolom jedne političke organizacije ili stranke koja ne prepoznaje granice svojih ovlasti


Bingo..Jugoslavija se potpuno uklapa u ovu definiciju.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 15:35   #406
ako drzava nije demokratkog politickog ustroja onda je totalitarna.




.

Ii da, da bi odrzali politicku vlast, milom ili silom, totalitarni diktatori po defoltu ce provodiit npr cistke i slicne metoda da bi odrzali (megalomansku) guzicu na vlasti, ne znam sto se tu ima puno za prichat.
Gigi G. is offline  
Old 23.08.2017., 15:35   #407
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Ti si sigurno rođen nakon devedesete. Juga je bila totalitarna ali na sreću našu balkanski neefikasna u totalitarnosti. U velikoj mjeri je bila totalitarna sprdnja ako nisi imao sreće biti jedan od dobitnika zatvorskog odmora ili sjekire u glavu. Svjetska avangarda promašenih investicija.
Sjeća li se itko protuprirodnog bluda kao kaznenog djela?
Nisam socijalist, a ni ljevičar, ali ovu ispraznicu o tome kako je eseferjota zatirala gejeve treba jednom više staviti ad acta.

Naime, nema to veze s komunističkom ideologijom nego s tadašnjim prevladavjućim društvenim normama. Homoseksualnost je tada bila kriminalizirana svugdje. Pa pogledajte kako je u to doba prošao jedan Alan Turing. Štaviše, eseferjota je vrlo brzo dekriminalizirala homoseksualnost, svega nekoliko godina nakon SAD-a i UK-a.
rustaveli is offline  
Old 23.08.2017., 15:36   #408
Quote:
Gigi G. kaže: Pogledaj post
ako drzava nije demokratkog politickog ustroja onda je totalitarna.

treceg nema...
Ima.
rustaveli is offline  
Old 23.08.2017., 15:42   #409
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Bingo..Jugoslavija se potpuno uklapa u ovu definiciju.
Meni nije dovoljno da proglasiš kako si u pravu sa svojom izjavom, moraš se malo bolje potruditi.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 23.08.2017., 15:47   #410
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Meni nije dovoljno da proglasiš kako si u pravu sa svojom izjavom, moraš se malo bolje potruditi.
Meni se cini da je breme dokaza je na tebi.
Drzava u kojoj vlada nekakav generalisimus i u kojoj ne postoje gotovo pa nikakva sloboda govora .....ja ne vidim kakva drugacija moze biti do totalitarna.


Jeli tebi jasno da bi u toj tvojoj SFRJ u njeno "zlatno doba" .......vjerovatno pola ovog foruma zavrsilo na golom otoku?
Nakon toga bi 40 godina svi papagajski ponavljali one redikulske parole sto su Jugoslaveni ponavljali , drzali pognuto glavu a danas pricaju da su mogli pricati sto su god htjeli i da to uopce nije bio totalitarizam.


Da...juga nije bila totalitarna ako si htio kupiti plocice za wc..kao sto po tom pitanju nikada nijedna druga drzava nije bila...imao si pravo birati izmedju barem dvije. Ako si htio kupiti kruh ni tu nije bilo totalitarizma...imao si crni i bijeli...a mozda i jos pokoji.


Ali kada je bila u pitanju politika ...imao si da sutis i gledas u pod.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:00   #411
Recimo RUM sigurno je bila gora od YUG

Nas je spasilo kad je Tito reko Staljinu "odjebi"
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 23.08.2017., 16:02   #412
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Recimo RUM sigurno je bila gora od YUG
Prijatelj mi je nedavno bio na turneji po Rumunjskoj.

I..ocekivano...tamo se danas pola ljudi zaklinje u Causeskua..da je to bila velika pogreska sto su ga streljali i da im nikada nije bilo bolje nego za njega.
Oni misle da je u njegovo doba tamo bio raj!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:03   #413
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
U razdoblju 45-48. svakako. Kasnije - ne bih rekao. Mislim da se ni Sovjetski Savez nakon Staljin ne može označiti kao totalitaran u pravom smislu te riječi, što dakako ne znači da sustav nije bio nedemokratski.
U tom periodu je i SAD bila totalitarna država, ranije, a i kasnije. Sjetimo se u to vrijeme progona komunista i "komunista" i to bez da spominjemo ostale divote poput rasne segregacije do nekih oblika legalnog ropstva. Tih godina dakle 45-48 u mnogim južnim državama, mogao si osobu crne rase ubiti bez sankcija. Izmisliti banalan razlog i linčovati ga/ih bez sankcija.

http://4.bp.blogspot.com/-zsK9qQYIe5...iana,+1930.jpg

Samo za informaciju. Do ne tako davne 1998. godine u Sjevernoj Karolini bilo je ilegalno oženiti bijelcu osobu druge rase u rasponu do minimalno 1/8 na više crnačke krvi. U Alabami je to bilo do 2000. godine.


Toliko o totalitarnim državama.
automation is offline  
Old 23.08.2017., 16:05   #414
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Meni se cini da je breme dokaza je na tebi.
Drzava u kojoj vlada nekakav generalisimus i u kojoj ne postoje gotovo pa nikakva sloboda govora .....ja ne vidim kakva drugacija moze biti do totalitarna.


Jeli tebi jasno da bi u toj tvojoj SFRJ u njeno "zlatno doba" .......vjerovatno pola ovog foruma zavrsilo na golom otoku?
Nakon toga bi 40 godina svi papagajski ponavljali one redikulske parole sto su Jugoslaveni ponavljali , drzali pognuto glavu a danas pricaju da su mogli pricati sto su god htjeli i da to uopce nije bio totalitarizam.


Da...juga nije bila totalitarna ako si htio kupiti plocice za wc..kao sto po tom pitanju nikada nijedna druga drzava nije bila...imao si pravo birati izmedju barem dvije. Ako si htio kupiti kruh ni tu nije bilo totalitarizma...imao si crni i bijeli...a mozda i jos pokoji.


Ali kada je bila u pitanju politika ...imao si da sutis i gledas u pod.
Nisam ja ovdje postavio temu da ti meni objašnjavaš hipotetske situacije, mijenjaš prošlost i što bi bilo kad bi bilo, nego da objasniš po čemu je jugoslavije bila totalitarna.

Dao si definiciju, jel partija baš nigdje nije imala granicu?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 23.08.2017., 16:06   #415
Quote:
Nas je spasilo kad je Tito reko Staljinu "odjebi"
to je samo bio dio yugo-propagande jer kako nas povijest uchi i kako je poznato - Staljin je njega odjebao, ne obrnuto da je bilo. (i da, pisalo se dosta o tome u detalje na drugoj temi o svemu tome, tj na par tema)

tako da ne izmisljajte tu.
Gigi G. is offline  
Old 23.08.2017., 16:07   #416
Quote:
Gigi G. kaže: Pogledaj post
to (vam) je samo bio dio yugo-propagande jer kako nas povijest uchi i kako je poznato - Staljin je njega odjebao, ne obrnuto da je bilo

.
kako ga je odjebal?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 23.08.2017., 16:10   #417
Kad već nabrajate totalitarne režime vidim da ste ispustili Argentinu, Čile, Španjolsku, Kubu, Sjevernu Koreju..................Juga jest bila u svojim pošetcima totalitarna ali za neke države juga je bila sinonim poštovanja ljudskih prava i tako još nekih sitnica koje život znače. Nisu ni USA bile imune od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 23.08.2017., 16:12   #418
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kako ga je odjebal?

pa pogledaj mozda na drugim temama o tome, tko ce to opet zbrajat...

.
Gigi G. is offline  
Old 23.08.2017., 16:12   #419
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Kad već nabrajate totalitarne režime vidim da ste ispustili Argentinu, Čile, Španjolsku, Kubu, Sjevernu Koreju..................Juga jest bila u svojim pošetcima totalitarna ali za neke države juga je bila sinonim poštovanja ljudskih prava i tako još nekih sitnica koje život znače. Nisu ni USA bile imune od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja.
Italija 1921 - 1943

pa fašistički Japan

a tek Kina pod Mao Ce Tungom
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 23.08.2017., 16:13   #420
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
... mijenjaš prošlost ....
Mislim da si ti taj koji bi nekako htio revidirati proslost i jednu totalitaristicku tvorevinu prikazati kako-tako demokratskom.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dao si definiciju, jel partija baš nigdje nije imala granicu?
To je kao da pitas dali partija u Sjevernoj Koreji nema granica. Mislim, granice su im tamo gdje su ih sami postavili. Tko kontrolira sve segmente vlasti u nekoj drzavi kontrolira i sve ostalo.

Ja sam siguran da neki obicni radnik u tvornici majoneze u Pyongyangu uopce ne razmislja o tome...vec gleda koji je na listi dodjele stanova. Bas kao sto su Jugoslaveni gledali u ono vrijeme. Za trideset godina kada se sve raspadne ce pricati kako je za Kim Jong Una bilo najbolje. Jos ako im ovaj dozvoli da emigriraju kao sto je Tito nakon nekog vremena dozvolio Jugosima. da putuju....ufff...

Pazi ovo boldano....danasnjoj mladezi je vjerovatno nepojmljivo da je nekada postojalo drustvo u kojem nisi smio izaci iz drzave ...i da je veliki vodja trebao biti milostiv da se takva praksa prekine.
Ovi danas to uzimaju zdravo za gotovo.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 23.08.2017. at 16:29.
u prolazu is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:25.