Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 16:32   #421
Quote:
Gigi G. kaže: Pogledaj post
to je samo bio dio yugo-propagande jer kako nas povijest uchi i kako je poznato - Staljin je njega odjebao, ne obrnuto da je bilo. (i da, pisalo se dosta o tome u detalje na drugoj temi o svemu tome, tj na par tema)

tako da ne izmisljajte tu.
To je točno, ali je uobičajena politička dinamika u našoj povijesti takva da viša instanca otfikari nižu, a ne obratno. Na isti je način zapravo i Tito bio taj koji je rekao ne Savki, Tripalu i Franji, a ne oni njemu.

Značaj razlaza sa Staljinom ne bismo smjeli uveličavati (kao što je to radila propaganda do 1990.) ali ga ni umanjivati. Dakako, Jugoslavija nije bila jedina komunistička zemlja koja je otkačila Moskvu s grbače - učinili su to i Kinezi, Albanci pa donekle čak i Rumunji. Međutim, drugdje je raskid s Kremljem redom značio još gori staljinizam, dok je jedino u Jugoslaviji njegova posljedica bila relativna - naglašavam: relativna - liberalizacija režima.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Mislim, granice su im tamo gdje su ih sami postavili. Tko kontrolira sve segmente vlasti u nekoj drzavi kontrolira i sve ostalo.
Mislim da je zbog sumanutih Kardeljevih samoupravnih eksperimenata na tragu Proudhona et al. država u eseferjotu bila mnogo slabija nego se obično misli. Kad se osvrnem na 70-e i 80-e poslije sourizacije i ourizacije svega i svačega, prije vidim onu sto baba kilavo dite nego neke državne ili partijske svemoći.
rustaveli is online now  
Old 23.08.2017., 16:34   #422
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Mislim da si ti taj koji bi nekako htio revidirati proslost i jednu totalitaristicku tvorevinu prikazati kako-tako demokratskom.

To je kao da pitas dali partija u Sjevernoj Koreji nema granica. Mislim, granice su im tamo gdje su ih sami postavili. Tko kontrolira sve segmente vlasti u nekoj drzavi kontrolira i sve ostalo. Nismo mi u Jugi mogli ici u crkvu u inat partiji vec zato sto nam je partija to dozvolila.

Ja sam siguran da neki obicni radnik u tvornici majoneze u Pyongyangu uopce ne razmislja o tome...vec gleda koji je na listi dodjele stanova. Bas kao sto su Jugoslaveni gledali u ono vrijeme. Za trideset godina kada se sve raspadne ce pricati kako je za Kim Jong Una bilo najbolje. Jos ako im ovaj dozvoli da emigriraju kao sto je Tito nakon nekog vremena dozvolio Jugosima. da putuju....ufff...

Pazi ovo boldano....danasnjoj mladezi je vjerovatno nepojmljivo da je nekada postojalo drustvo u kojem nisi smio izaci iz drzave ...i da je veliki vodja trebao biti milostiv da se takva praksa prekine.
Ovi danas to uzimaju zdravo za gotovo.
Pazi ovo neboldano:

Današnjoj mladeži je vjerojatno nepojmljivo da je nekada postojalo društvo u kojem ti država/firma kupi stan i da na doživotno korištenje, tebi i tvojim potomcima.


Eto vidiš koja sam ja pičkica.
Rađe bi radio u tvornici majoneze i gledao koji sam na listi za dodjelu stana nego li radio u Konzuma i uživao povlasticu kupovine hranu pred istekom roka trajanja.

Usput, da je Tito dozvolio svima da emigriraju, ko bi izgradio državu? Pričekaj još koju godinu pa ćeš vidjeti smislenost takve odluke, posebice u trenutku kad ti poštar donese mirovinu.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Old 23.08.2017., 16:35   #423
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
To je točno, ali je uobičajena politička dinamika u našoj povijesti takva da viša instanca otfikari nižu, a ne obratno. Na isti je način zapravo i Tito bio taj koji je rekao ne Savki, Tripalu i Franji, a ne oni njemu.

Značaj razlaza sa Staljinom ne bismo smjeli uveličavati (kao što je to radila propaganda do 1990.) ali ga ni umanjivati. Dakako, Jugoslavija nije bila jedina komunistička zemlja koja je otkačila Moskvu s grbače - učinili su to i Kinezi, Albanci pa donekle čak i Rumunji. Međutim, drugdje je raskid s Kremljem redom značio još gori staljinizam, dok je jedino u Jugoslaviji njegova posljedica bila relativna - naglašavam: relativna - liberalizacija režima.
Razlog tomu je sto je Jugoslavija da bi pobjegla iz Staljinova narucja morala okrenuti zapadu ...a onda kada gledas prema boljem nesto i naucis.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:36   #424
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Pazi ovo neboldano:

Današnjoj mladeži je vjerojatno nepojmljivo da je nekada postojalo društvo u kojem ti država/firma kupi stan i da na doživotno korištenje, tebi i tvojim potomcima..
Ili da ti ga oduzme...ovisi kako kome.
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Eto vidiš koja sam ja pičkica.
Rađe bi radio u tvornici majoneze i gledao koji sam na listi za dodjelu stana nego li radio u Konzuma i uživao povlasticu kupovine hranu pred istekom roka trajanja.
Problem je u tome sto on radi za 20 dolara...bas kao sto su i Jugoslaveni onomad radili za 20 maraka.



Nebi bilo veceg komuniste od mene da to nije tako.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:38   #425
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Razlog tomu je sto je Jugoslavija da bi pobjegla iz Staljinova narucja morala okrenuti zapadu ...a onda kada gledas prema boljem nesto i naucis.
Čitaj pažljivije.

I drugi su pobjegli iz sovjetskog naručaja pa se nisu na taj način okrenuli zapadu.
rustaveli is online now  
Old 23.08.2017., 16:40   #426
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Čitaj pažljivije.

I drugi su pobjegli iz sovjetskog naručaja pa se nisu na taj način okrenuli zapadu.
Nisu trebali.
Albanija je npr. izolirana...Kina prevelika...Rumunjska....ma ona nikada doista nije raskrisnula sa Staljinom.

Juga sa druge strane...kod nje je od 48' pa nadalje postojala stalna i realna opasnost od Sovjetske invazije. Zato se Tito obratio amerima da im poklone njihove vojne viskove...i od tu krece suradnja.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:41   #427
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Kad već nabrajate totalitarne režime vidim da ste ispustili Argentinu, Čile, Španjolsku, Kubu, Sjevernu Koreju..................Juga jest bila u svojim pošetcima totalitarna ali za neke države juga je bila sinonim poštovanja ljudskih prava i tako još nekih sitnica koje život znače. Nisu ni USA bile imune od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja.
Od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja. Hahaha. Dovoljno je bilo da te netko osumnjiči da si komunist tih godina i da završiš u prvoj policijskoj stanici gdje bi služio kao vreća za boks prilikom ispitivanja bez prava na odvjetnika. A onda dane kratio nekom otočkom zatvoru. Još ako si pritom bio i druge rase, eeee onda si dobio i poseban tretman.
automation is offline  
Old 23.08.2017., 16:48   #428
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Nisu trebali.
Albanija je npr. izolirana...Kina prevelika...Rumunjska....ma ona nikada doista nije raskrisnula sa Staljinom.

Juga sa druge strane...kod nje je od 48' pa nadalje postojala stalna i realna opasnost od Sovjetske invazije. Zato se Tito obratio amerima da im poklone njihove vojne viskove...i od tu krece suradnja.
Načelno se slažem - ne bih ulazio u pojedinosti koje su netočne - ali ljudi uvijek u povijesti imaju slobodu izbora. Mogli su i Enver Hoxha i Mao i Ceau (uzgred nositelj odličja Njezina kraljevskog veličanstva te jedini član Varšavskog pakta koji nije bojkotirao Olimpijadu u LA i održavao diplomatske veze s Tel Avivom) oslobađanje od sluganstva Moskvi iskoristiti i za relativnu liberalizaciju a nisu. Dapače, bili su tvrđi ne samo od Jugoslavije nego i od Rusa.
rustaveli is online now  
Old 23.08.2017., 16:50   #429
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Usput, da je Tito dozvolio svima da emigriraju, ko bi izgradio državu?
Tito je dozvolio svima da emigriraju...i valjda 10-20% stanovnika je tu priliku i iskoristilo.
Ipak, iznenadjujuce je da je 80% ljudi ostalo...bez obzira sto je u to vrijeme mogao valjda u par godina rada u Njemackoj zaraditi toliko novca koje u Jugi nije mogao za zivota. ( plus zaraditi ne onaj usrani stan nego izgraditi cetvorokatnicu gdje si htio....a sto su gastajbajteri na ljubomoru obicnog puka svi redom i napravili. ).
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:54   #430
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Tito je dozvolio svima da emigriraju...i valjda 20% stanovnika je tu priliku i iskoristilo.
Ipak, iznenadjujuce je da je 80% ljudi ostalo..
.bez obzira sto je u to vrijeme mogao valjda u par godina rada u Njemackoj zaraditi toliko novca koje u Jugi nije mogao za zivota. ( plus zaraditi ne onaj usrani stan nego izgraditi cetvorokatnicu gdje si htio....a sto su gastajbajteri na ljubomoru obicnog puka svi redom i napravili. ).
ko i danas
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 23.08.2017., 16:56   #431
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ko i danas
Nije isto.
Nekada davno bi netko otisao u Njemacku, par godina kopao kanale ili redio u nekoj tvornici, i onda bi se vratio..kupio zemlju uz more i izgradio trokatnicu.
Danas kada netko ode osim ako ne ide na neki visokoplaceni posao...a takvih je par posto taj moze kada se vrati kupiti malo bolji rucak.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 16:58   #432
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Nije isto.
Nekada davno bi netko otisao u Njemacku, par godina kopao kanale ili redio u nekoj tvornici, i onda bi se vratio..kupio zemlju uz more i izgradio trokatnicu.
Danas kada netko ode osim ako ne ide na neki visokoplaceni posao...a takvih je par posto taj moze kada se vrati kupiti malo bolji rucak.


Nema mi nista smjesnije nego citati neke tekstove u raznim medijima gdje se neki nasi fale kako zaradjuju i do 1600 eura mjesecno tamo vani u Irskoj.
i šta fali toj lovi?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 23.08.2017., 16:59   #433
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
i šta fali toj lovi?
Kada plate stan i rezije ....plus troskove zivota ispada da ta ekipa ubiti ustedi par tisuca kuna mjesecno...ako i toliko.
Sta fali?.....fali jedno dva miljuna kuna do one trokatnice koju bi nekada gastajbajter bez problema zaradio.

Ali makao sam to...to je pitanje za drugu temu, samo sam htio kazati da se svijet umedjuvremenu promjenio i da nije isto.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 23.08.2017., 17:01   #434
Kaj fali? Pa 1600€ u Irskoj je isto što i 2200kn u RvaCkoj.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Old 23.08.2017., 17:01   #435
Jugoslavija je bila neusporedivo manje totalitarna od današnje EU.
Revolucion is offline  
Old 23.08.2017., 17:03   #436
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kada plate stan i rezije ....plus troskove zivota ispada da ta ekipa ubiti ustedi par tisuca kuna mjesecno...ako i toliko.
Nema šanse da uštede išta. Eventualno ako rentaju jednu poluraspadnutu sobu i žive ispod svih granica normalnog života.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Old 23.08.2017., 17:03   #437
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Tito je dozvolio svima da emigriraju...i valjda 10-20% stanovnika je tu priliku i iskoristilo.
Ipak, iznenadjujuce je da je 80% ljudi ostalo...bez obzira sto je u to vrijeme mogao valjda u par godina rada u Njemackoj zaraditi toliko novca koje u Jugi nije mogao za zivota. ( plus zaraditi ne onaj usrani stan nego izgraditi cetvorokatnicu gdje si htio....a sto su gastajbajteri na ljubomoru obicnog puka svi redom i napravili. ).
Aj se malo prisjeti profila tih koji su emigrirali, iskoristili veličanstvenu priliku... Sve redom liječnici, inženjeri, profesori... kao danas? Gledao si film "Ne naginji se kroz prozor"?
Je, bilo je i školovanih i uspješnih koji su otišli ,emigrirali i nikad se vratili jer ih nije interesirala četvorokatnica i image najvećeg baje u selu ali, koliko je tih? Možda 1%?


Usrani stan + lagodan život ili crnčiti ko pseto i ostaviti zdravlje na baušteli da bi u Muću ili Zmijavcima izgradio četverokatnicu? Samo izvoli.

Koliko se sjećam, nije bilo ništa neobično da npr, srednjoškolski profesor i žena mu radnica imaju usrani stan, auto, sagrade vikendicu, jednom godišnje odu na ljetovanje ili putovanje...
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Old 23.08.2017., 17:05   #438
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

Koliko se sjećam, nije bilo ništa neobično da npr, srednjoškolski profesor i žena mu radnica imaju usrani stan, auto, sagrade vikendicu, jednom godišnje odu na ljetovanje ili putovanje...
To je bila slobodna zemlja. Nisu imali sve, ali su imali sve što im je trebalo. Samo su bili budale pa razorili sustav koji im je omogućavao takav život.
Revolucion is offline  
Old 23.08.2017., 17:05   #439
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Jugoslavija je bila neusporedivo manje totalitarna od današnje EU.
Daj ne drobi gluposti. U Jugi ako si srao protiv partije ili druga Tita se jako dobro znalo što ti slijedi. Danas možeš reći što želiš i možeš otputovati gdje hoćeš bez da te Milicajac na granici gledao kao ubojicu. A u biti ideš kupiti jebenu Milku i 2kg Minas ili Alvorada kave. Prokleta Juga...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Old 23.08.2017., 17:06   #440
Danas zivimo u totalitarizmu kapitala u kojem je cilj biti sto bolji i korisniji rob ukoliko ne pripadas eliti od 1%, sve zacinjeno sa laznim multikulturizmom, pseudo feminizmom i ostalim temama sa kojima se pokusava podjelit drustvo na sto manje stanice.

Pogledajte samo gdje se sve rasprostranuje reklama pa zamislite kako bi bilo u nekoj staljinistickoj drzavi da toliko pustaju reklame o dragom vodji
ValterUdarnik is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.