Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2017., 20:26   #241
Molim dobro upućene za odgovor na sljedeće pitanje:
Trenutno imam uvjete za prijevremenu mirovinu. Radim kao slobodno zanimanje i nadam se da ću imati dovoljno posla i dogurati do starosne.
Međutim, imala sam prije 5 godina prekid od 26 dana (dobila otkaz i bila prijavljena na burzu) dok nisam započela svoj posao. Ja sam mislila da je jedina posljedica to da mi fali tih 26 dana staža. Ali nedavno sam čula da zbog tog prekida neću moći u prijevremenu mirovinu ??? Zvuči mi nevjerojatno, ali ipak kod nas ništa nije čudno.
sparkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 21:28   #242
Koliko imate godina zivota a koliko ukupno uplacenog radnog staza sa danasnjim danom, sveukupni prekid vam je bio samo tih 26 dana, nakon tih 26 dana burze redovno ste prijavljeni i radovno uplacujete doprinose za mirovinsko.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 17:45   #243
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
"Upravno vijeće Zavoda utvrđuje vrijednost najniže mirovine svake kalendarske godine od 1. siječnja i 1. srpnja.
Od 1. srpnja 2016. vrijednost najniže mirovine za jednu godinu mirovinskog staža iznosi 59,71 kn."

Znaci 59,71 kn je vrijednost najnize mirovine, a mnozi se sa ukupnim punim godinama radnog staza (bez mjeseci i dana). Takva izracunata najniza mirovina umanjuje se za polazni faktor koji ovisi o mirovinskom stažu i broju mjeseci ranijeg stjecanja te mirovine u odnosu na propisanu dob za starosnu mirovinu. Najveće je umanjenje 20,4%, a najmanje 6% i to za one koji ostvaruju prijevremenu mirovinu 5 godina prije dobi za starosnu mirovinu.

Znaci prilikom izracuna mirovine, ako je iznos izracunate mirovina manji nego sto bi mu bio izracun najnize mirovine, osiguraniku ce biti isplacena najniza mirovina.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 21:39   #244
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
"Upravno vijeće Zavoda utvrđuje vrijednost najniže mirovine svake kalendarske godine od 1. siječnja i 1. srpnja.
Odluka o najnižoj mirovini za jednu godinu mirovinskog staža od 1. siječnja 2017. prema kojoj najniža mirovina za svaku godinu mirovinskog staža od 1. siječnja iznosi 60,10 kn,
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:34   #245
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Koliko imate godina zivota a koliko ukupno uplacenog radnog staza sa danasnjim danom, sveukupni prekid vam je bio samo tih 26 dana, nakon tih 26 dana burze redovno ste prijavljeni i radovno uplacujete doprinose za mirovinsko.
Uh, velika isprika što se nisam odmah javila.

Imat ću 58 godina u studenom. Počela sam raditi 12.09.83. pa po mojoj računici imam 33god 10mj i 27 dana uplaćenog staža do danas.
Prekid sam imala samo tih 26 dana na burzi 21.12.11 - 16.01.12.
Nakon toga opet redovno prijavljena (ovaj put kao slobodno zanimanje) i vrlo uredno uplaćujem doprinose.

Eto, nadam se da neću imati nekih drugih posljedica, osim gubitka tih 26 dana.
sparkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 00:28   #246
Postovana, tocno vec sad imate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu (u prijelaznom razdoblju zene ostvaruju pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, s nizom starosnom dobi), ali nazalost uz penalizaciju za prijevremeni odlazak u mirovinu koji bi na danasnji dan bio 0,32% po mjesecu ranijeg odlaska, a kako vam do starosne mirovine nedostaje cca 46 mjeseci, penalizacija bi vam sad iznosila 14,72%.

Imate pravo jedina posljedica u svemu tome je da ce vam nedostajat tih 26 dana koja ste proveli na burzi, nista drugo.
Radite sto duze mozete i redovito uplacujte doprinose, samo tako mozete zafrknuti penalizaciju i dobiti malo veci iznos mirovine, nego sad.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 19:55   #247
Hvala puno, sad mi je lakše Malo me bila prepala kolegica koja je nešto očito krivo shvatila u vezi prekida.
Naravno, nastojat ću raditi dok budem mogla i imala posla, tako da ne odem prerano.
LP!
sparkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 20:42   #248
Molimo za pomoć i savjet.
Moj suprug navršio je 60 godina i ima 40 godina radnog staža.Početkom
godine uputili smo u HZMO zahtjev za izračun staža i ostalih podataka.
Kroz dva mjeseca dobili smo zahtjev da pošaljemo original radnu knjigu jer
su neke kopije bile nečitke.Nakon toga tražili su od suprugove firme da
dostavi neke podatke o određenim godinama.U osmom mjesecu konačno
smo dobili dopis iz HZMO_a.U dopisu je vidljivo da nedostaju podaci o plači
za 1979. godinu i podaci za sate rada za tu godinu.Podaci o stažu za tu
godinu postoje.Moj suprug je radio i primao plaću za tu godinu.Interesira nas
kako se to održava kod izračuna mirovina.Da li će suprug biti oštećen jer nema
podataka o primanjima za tu godinu.U firmi su sve pretražili i tih podataka za
njega nema.U mirovinu ide 01.12.2017. i biti će mu umanjena 6%.
Sad nas jedino brine što će biti s izračunom jer nema podataka za tu godinu.
Hvala
Bobica Bo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 16:12   #249
Bilo bi bolje da je ako je mogao radio jos 1 godinu i kad bi napunio uvjet 60 godina zivota i 41 godinu staza otisao u "Starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" bez penalizacije, nazalost u ovom slucaju kad mu nedostaje jedna godina (1979) neuplacenog staza, morao bi raditi jos 2 godine.
Nazalost bojim se da ce mu se povecati penalizacija sa 6 na 9%, jer ce imati 39 godina priznatog staza, a kako je sa navrsenih 39 godina staza penalizacija 0,15% po mjesecu ranijeg odlaska u punu mirovinu, to je 9%.
Kod izracuna mirovine u formuli ce koristiti tih priznatih 39 godina staza, znaci da ce mu izracun mirovine sa naslova godina staza i vece penalizacije biti nesto manja.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 16:43   #250
Hvala Vam na odgovoru.Možda sam bila malo nejasna.Suprug ima priznato
40 godina staža.Priznata mu je i ta 1979. godina, plaćeni su svi doprinosi.
Ono što nedostaje su podaci o plaći za tu godinu.Ne mogu u firmi
pronaći podatke o plaći za spomenutu godinu i dostaviti u HZMO pa se bojimo da li će zbog toga biti i oštećen kod izračuna mirovine?HZMO jedino taj podatak nije upisao kad smo tražili izračun.
Bobica Bo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 20:45   #251
Dobro, kod izracuna mirovine biti ce problema sa izracunom "Vrijednosnih bodova" koji se koriste u formuli za izracun mirovine, jer ako mu fali iznos bruto placa za 1979 godinu za tu godinu vrijednosni bod nemogu izracunati, detaljnu informaciju ipak cete morati potraziti u pravnoj sluzbi najblizoj vam podrucnoj sluzbi HZMO-a.

Vrijednosni bodovi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 15:00   #252
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Evo i formule:

Izracun prosjecnih vrjednosnih bodova (PVB):

"Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (zbroj svih vrjednosnih bodova kroz cijeli radni staz) podjeli sa "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (cijeli radni staz)

Izracun osobnih bodova (OB):

PVB x MS x PF

Izracun mirovine:

M = OB x MF x AVM

Legenda: M - mirovina; OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 60,92 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor

Pojasnjenje: Mirovinski faktor mu je veci od 1,000 zato sto mu je priznato prema clanku 85. stavak 4. "Mirovinskog zakona", za rad duzi od 60 godina starosti, plus od 0,15% po mjesecu duzeg rada, sto njemu za 1 godinu starosti vise iznosi 1,8% ili ti mirovinski faktor mu iznosi 1,0180.

Kao sto sam napisao u gornjem postu, ocito mu je mirovina ispravno izracunata, no za tocnu informaciju mozete se otici informirati kod pravnika u mirovinski.
Nova sam na forumu, nikako ne uspijevam naći način kako da napišem svoj post?! Možete li mi pomoći gdje da "kliknem", jer bih htjela nešto pitati.
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 17:06   #253
Mozete na nekoliko nacina, prvi je da kliknete lijevo ispod kucice zadnjeg posta na "Post Reply" ili dolje na dnu u kucicu gdje pise "Brzi odgovor"
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 18:58   #254
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Mozete na nekoliko nacina, prvi je da kliknete lijevo ispod kucice zadnjeg posta na "Post Reply" ili dolje na dnu u kucicu gdje pise "Brzi odgovor"
Hvala puno, nisam baš informatički nepismena ali ovdje sam nešto zapela.
Vidim, odnosno čitam da jako puno znate o uvjetima za mirovine, pa ako može mala pomoć, pojašnjenje.
Naime, uvjet za punu mirovinu imam 2020.g. jer ću imati 60 godina starosti i više od 41 g. staža. To je ta neka puna prijevremena, bez penalizacije.
Medjutim, u banci u kojoj radim nude mi prijevremenu mirovinu, pa sam se malo raspitala u Regosu. Od Regosa sam dobila odgovor da bi za staž u banci (25 godina) dobila mirovinu 1850 kn, plus onih 27%, to bi ukupno bilo cca 2350 kn. Budući sam dobrovoljno ušla u II stup, od Reiff.mir.fonda sam dobila info da bi iz dugog stupa imala cca 300 kn mirovinu.
Kako svi kažu da je bolje preći u I stup to ću i učiniti. Sada me zanima da li se ovaj izračun od Regosa (1850 kn) uvećava još za 300 kn ako prebacim sredstva iz II u I stup. Ili...???
Ostatak staža od 13,5 godina imam u inozemstvu.
Mirnije bih spavala ako mi to malo pojasnite, nije lako odlučiti otići ili ostati do zadnjeg trena, do pune mirovine.
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 07:03   #255
Možda bude i više od 300 kn jer mirovinsko i ekipa iz II stupa nema istu formulu izračuna.
Za otići sad ili 2020 treba pazit da ne podignu godine za odlazak pošto planiraju da se radi do 67 godine života.I
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 11:48   #256
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možda bude i više od 300 kn jer mirovinsko i ekipa iz II stupa nema istu formulu izračuna.
Za otići sad ili 2020 treba pazit da ne podignu godine za odlazak pošto planiraju da se radi do 67 godine života.I
Hvala, nisam znala da ne računaju isto... možda bude i malo više a i ovako je malo, što je najgore i nesigurno, čista lutrija.
Neko kaže da je prilikom izračuna od strane Regosa za I stup, već uzeta u obzir i sredstva iz II stupa, ne znam dal je to moguće.
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 14:57   #257
Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Naime, uvjet za punu mirovinu imam 2020.g. jer ću imati 60 godina starosti i više od 41 g. staža. To je ta neka puna prijevremena, bez penalizacije.
Tocno, prema sadasnjem ZOMO-u clank 35, stavak 1, pravo na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja i takva mirovina se ne penalizira.

Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Medjutim, u banci u kojoj radim nude mi prijevremenu mirovinu, pa sam se malo raspitala u Regosu. Od Regosa sam dobila odgovor da bi za staž u banci (25 godina) dobila mirovinu 1850 kn, plus onih 27%, to bi ukupno bilo cca 2350 kn. Budući sam dobrovoljno ušla u II stup, od Reiff.mir.fonda sam dobila info da bi iz dugog stupa imala cca 300 kn mirovinu.
To je sigurno za dobro razmisliti, dali vam poslodavac uz tu prijevremenu mirovinu nude i neki vid otpremnine.
Nebi se pouzdao na izracun Regosa, bolje da taj izracun napravite na stranicama HZMO-a, ako ste registrirani na e-gradjani (imate njihovo korisnicko ime i lozinku) onda to napravite na stranicama HZMO-a na dan kad bi vas poslodavac poslao u tu prijevremenu mirovinu, koja ce biti i penalizirana.

Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Kako svi kažu da je bolje preći u I stup to ću i učiniti.
Prema sadasnjoj situaciji u RH, bolje je da novac iz II stupa kad se odlucite za odlazak u mirovinu prebacite u I stup (stup solidarnosti)

Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Ostatak staža od 13,5 godina imam u inozemstvu.
U kojoj drzavi.
Dali ste pokrenuli u HZMO-u "Postupak ostvarivanja prava primjenom međunarodnih ugovora" o priznanj staza u drugoj drzavi.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=96

Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Mirnije bih spavala ako mi to malo pojasnite, nije lako odlučiti otići ili ostati do zadnjeg trena, do pune mirovine.
Za sve osiguranike je najbolje ako je to moguce da odrade puni radni staz i kad steknu te uvjete otidju u punu starosnu mirovinu, na taj nacin mirovina mu nece biti penalizirana i dobit ce puni iznos mirovine prema uplatama (svojim bruto primanjima i uplacenim doprinosima) koje su vrsene u HZMO.

U RH je tesko mirno spavati jer se stalno nesto mjenja-dogadja

Prema sadasnjim dostupnim podacima ova vlada ima "Prijedlog Nacionalnog programa reformi" gdje je u dijelu za "Poboljšanje održivosti mirovinskog sustava" navedeno:

- "izmjenama vezano uz starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika (čl. 35. ZOMO) kojima bi se propisali novi uvjeti: 61 godina života i 41 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju".
- većom penalizacijom prijevremenog umirovljenja izjednačavanjem postotka prijevremenog postotka umanjenja prijevremene starosne mirovine na 0,30%. Umjesto dosadašnjih umanjenja koja su ovisila od mirovinskog staža i bila u rasponu od 0,10% do 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, uvelo bi se linearno umanjenje od 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu neovisno o godinama navršenog mirovinskog staža, odnosno 4,08% po godini ranijeg odlaska u mirovinu.
- ubrzanjem izjednačavanja dobi za odlazak u prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu za žene i muškarce. Ženama bi se starosna dob povećavala za 6 mj. godišnje do 2023. godine (umjesto po 3 mjeseca do 2030.). Od 2024. do 2027. dob bi se povećavala po 6 mjeseci godišnje, na 62 godine za prijevremenu starosnu mirovinu i 67 godina za starosnu mirovinu (umjesto po 3 mjeseca do 2038. godine).

Mozemo samo nagadjeti ali ako je rasprava o prijedlogu dopune postojeceg mirovinskog zakona predvidjena u II kvartalu 2018.god., vjerojatno bi te promjene u ZOMO-u stupile na snagu u krajem 2018.god., a vjerojatnije od 01.01.2019.god.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 15:32   #258
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Tocno, prema sadasnjem ZOMO-u clank 35, stavak 1, pravo na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja i takva mirovina se ne penalizira.


To je sigurno za dobro razmisliti, dali vam poslodavac uz tu prijevremenu mirovinu nude i neki vid otpremnine.
Nebi se pouzdao na izracun Regosa, bolje da taj izracun napravite na stranicama HZMO-a, ako ste registrirani na e-gradjani (imate njihovo korisnicko ime i lozinku) onda to napravite na stranicama HZMO-a na dan kad bi vas poslodavac poslao u tu prijevremenu mirovinu, koja ce biti i penalizirana.


Prema sadasnjoj situaciji u RH, bolje je da novac iz II stupa kad se odlucite za odlazak u mirovinu prebacite u I stup (stup solidarnosti)


U kojoj drzavi.
Dali ste pokrenuli u HZMO-u "Postupak ostvarivanja prava primjenom međunarodnih ugovora" o priznanj staza u drugoj drzavi.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=96



Za sve osiguranike je najbolje ako je to moguce da odrade puni radni staz i kad steknu te uvjete otidju u punu starosnu mirovinu, na taj nacin mirovina mu nece biti penalizirana i dobit ce puni iznos mirovine prema uplatama (svojim bruto primanjima i uplacenim doprinosima) koje su vrsene u HZMO.

U RH je tesko mirno spavati jer se stalno nesto mjenja-dogadja

Prema sadasnjim dostupnim podacima ova vlada ima "Prijedlog Nacionalnog programa reformi" gdje je u dijelu za "Poboljšanje održivosti mirovinskog sustava" navedeno:

- "izmjenama vezano uz starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika (čl. 35. ZOMO) kojima bi se propisali novi uvjeti: 61 godina života i 41 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju".
- većom penalizacijom prijevremenog umirovljenja izjednačavanjem postotka prijevremenog postotka umanjenja prijevremene starosne mirovine na 0,30%. Umjesto dosadašnjih umanjenja koja su ovisila od mirovinskog staža i bila u rasponu od 0,10% do 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, uvelo bi se linearno umanjenje od 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu neovisno o godinama navršenog mirovinskog staža, odnosno 4,08% po godini ranijeg odlaska u mirovinu.
- ubrzanjem izjednačavanja dobi za odlazak u prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu za žene i muškarce. Ženama bi se starosna dob povećavala za 6 mj. godišnje do 2023. godine (umjesto po 3 mjeseca do 2030.). Od 2024. do 2027. dob bi se povećavala po 6 mjeseci godišnje, na 62 godine za prijevremenu starosnu mirovinu i 67 godina za starosnu mirovinu (umjesto po 3 mjeseca do 2038. godine).

Mozemo samo nagadjeti ali ako je rasprava o prijedlogu dopune postojeceg mirovinskog zakona predvidjena u II kvartalu 2018.god., vjerojatno bi te promjene u ZOMO-u stupile na snagu u krajem 2018.god., a vjerojatnije od 01.01.2019.god.
Pa, ja nemam riječi kojima bih vam zahvalila na ovako iscrpnom odgovoru... :klap:
- od poslodavca bih dobila otpremninu, nije nešto velika ali nije ni zanemariva, uglavnom taj iznos zaradim kroz plaću za 16 mjeseci...
- krivo sam napisala da je izračun od 1850 kn od Regosa, izračun sam dobila od HZMO, preko usluge e-gradjanin
- staž od 13,5 godina imama u Srbiji i od njih sam dobila "Potvrdu o mirovinskom stažu" , uz napomenu da je to djelomična potvrda o stažu.
Tamo sam tkodjer radila u banci i u radnoj knjižici imam upisano 13,5 g staža, a na ovoj potvrdi 13 godina, nedostaje nekih cca pola godine, odnosno sve što sam radila u 1992.godini. Ne znam kako to uskladiti?!
- čitajući ovo što navodite u vezi mogućih promjena stvarno nisam pametna što učiniti, najbolje da se prepustim stihiji, pa što bude. Inače volim još raditi i mogu raditi i volim svoj posao!!!
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 13:46   #259
Nisam baš pratila forum pa se ispričavam ako je netko već postavio takvo pitanje i dobio odgovor. Naime, otac je preko e-hzmo ispunio zahtjev za pretkompletiranjem podataka za mirovinu pa me zanima otprilike ako netko zna koliko taj proces pretkompletiranja traje? Navedeno je na zahtjevu da će mu utvrđeni podatci doći na kućnu adresu pa me zanima ako je netko također online ispunjavao taj zahtjev koliko je otprilike čekao da mu se utvrde podatci, tj. koliko je sav taj proces kompletiranja podataka trajao? Zahvaljujem.
Tru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:33   #260
Zavisi od 2 faktora, prvi je agilnosti sluzbenika u HZMO, a druga o vrsti problema na koji ce sluzbenik naici kod obavljanja pretkompletiranja, ako osiguraniku ne stimaju podaci navedeni u radnoj knjizici sa podacima koje imaju u HZMO-u vezano za radni staz, zatim problemi sa neuplacenim doprinosa za mirovinsko od strane poslodavaca.
Rjesavanje takvih problema zna potrajati i po par mjeseci jer se traze dodatni podaci od poslodavaca vezano za osiguranika (te podatke netko kod poslodavca mora ici traziti rucno po podrumim u arhivama).
Ako sa podacima sve stima onda se pretkompletiranje obavi i dostavi osiguraniku u roku 30 do 45 dana.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.