Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2016., 06:55   #1
Poticaji u poljoprivredi

Pokušavao sam naći iznose poticaja za određene kulture ali nigdje ne mogu naći. Za 2016 vjerojatno nije ni donešena odluka, ali zna li netko kako je bilo za 2015. O kojim iznosima se radilo za koju kulturu, i koliko je bilo za eko proizvodnju. Volio bih znati da znam šta bih sadio ove godine, možda bih se odlučio i na trajne nasade, možda orah...
Ako netko ima informacije bio bih zahvalan
StivQ7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 16:28   #2
Ne znam koliko je pametno saditi orah kojem treba najmanje 7 godina do prvog roda jer koliko znam nepostoji neka slabo ili srednje bujna podloga da se ubrza pocetak prvog roda. Tako da uz orah moras jos nesto imat od kulture.
Inace orah vec godinama po placevima i po trgovackim centrima drze cijenu od 50-80kn/kg.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 17:56   #3
Ukratko

osnovno plaćanje: oko 200 eura
proizvodnio vezane potpore:
povrće: 500e
350e voće
290e sećerna repa

sve je po ha,

tu sad jos ima potpore za mlade poljoprivrednike, eko proivodnja, itd itd...

Vise na:
http://www.mps.hr/default.aspx?id=11750
i
http://www.apprrr.hr/brosure-4.aspx (prve 3 brosure)
Johnny 3 Tears is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 05:46   #4
Hvala na informacijama ekipa..puno ste pomogli
StivQ7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 17:15   #5
Da li se iznosi po svim stavkama izravnih plaćanja zbrajaju sa iznosom poticaja za mjeru 11, ekološka proizvodnja?
Satirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 16:52   #6
Izračun iznosa potpora u poljoprivredi (bez mjera iz ruralnog razvoja)
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 00:09   #7
Quote:
StivQ7 kaže: Pogledaj post
Pokušavao sam naći iznose poticaja za određene kulture ali nigdje ne mogu naći. Za 2016 vjerojatno nije ni donešena odluka, ali zna li netko kako je bilo za 2015. O kojim iznosima se radilo za koju kulturu, i koliko je bilo za eko proizvodnju. Volio bih znati da znam šta bih sadio ove godine, možda bih se odlučio i na trajne nasade, možda orah...
Ako netko ima informacije bio bih zahvalan
Najbolje pašnjaci. Evo i zašto: http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...rstva/5738043/

Zanimljivo je, pa zato i interesantno za lažiranje, što je novac od potpora koji poljoprivrednici dobivaju za pašnjake jednak onom za oranice ili bilo koju drugu uporabu zemljišta. Tako je propisano zajedničkom poljoprivrednom politikom EU i vrijedi za sve države članice, pa tako i za Hrvatsku. Prosječni godišnje isplaćen iznos potpore za jedan hektar poljoprivrednog zemljišta je 2200 kuna, a poljoprivrednici koji su na područjima s posebnim ograničenjima dodatno dobiju još oko 800 kuna za svaki hektar.

krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 13:32   #8
Prijava za mjeru 6.3 do 15000€

Pozdrav ekipa. Evo kao mali poljoprivrednik prijavit ću se na jesenski natječaj mjere 6.3 do 15 000€. Ekonomska vrijednost mi je 2100€ te imam 15 bodova za brdsko planinsko područje,7 bodova za vrijednost, te stupanj razvijenosti JLS-a (to neznam što je ali mogu dobiti 6/8/10 bodova). Ukupno bih imao minimalno 28 bodova. Da li netko od malih poljoprivrednika ima iskustva sa tim pa da mi veli sa koliko bodova su bili prihvačeni i dobili isplatu? Da znam kakve imam šanse. Prijavljujem se u cilju kupnje novog traktora za potrebe svojeg gospodarstva (točnije vinograda).
krklecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 12:17   #9
Arkod

Dakle gledala sam na Arkodu neku livadu koju imam u krsevitom kraju i moja cestica je oznacena kao pasnjak a susjedna koja se po apsolutno nicem ne razlikuje od moje je krski pasnjak. Mislim da svi znamo razliku u poticajima izmedju jednog i drugog.
Kako postici prenamjenu u Arkodu? Nisam nasla neku informaciju na webu, no mozda treba biti ulogiran? Ili to oni sami odlucuju po nekom samo njima znanom principu?
Stvarno nema nikakvog realnog razloga da je moje obicni a susjedov krski pasnjak
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 13:40   #10
Prenamjena se vrši osobnim odlaskom u županijsku Agenciju za plaćanja u poljoprivredi. Čak je i neophodno da potvrdiš stvarno stanje jer u slučaju kontrole i neslaganja slijede ti drastične sankcije.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:08   #11
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Dakle gledala sam na Arkodu neku livadu koju imam u krsevitom kraju i moja cestica je oznacena kao pasnjak a susjedna koja se po apsolutno nicem ne razlikuje od moje je krski pasnjak. Mislim da svi znamo razliku u poticajima izmedju jednog i drugog.
Kako postici prenamjenu u Arkodu? Nisam nasla neku informaciju na webu, no mozda treba biti ulogiran? Ili to oni sami odlucuju po nekom samo njima znanom principu?
Stvarno nema nikakvog realnog razloga da je moje obicni a susjedov krski pasnjak
Baš me zanima kolika je razlika u poticajima pašnjaka i krškog pašnjaka ??
Ovdje to ne piše: http://www.arkod.hr/novosti/u-arkod-...krski-pasnjak/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:16   #12
Kako do 15 000 eura poticaja u poljoprivredi ?

Ima li tko konkretnih iskustava u ovome: http://www.glas-slavonije.hr/265610/...-do-15000-eura
Tijekom travnja prvi put bit će raspisan natječaj za Podmjeru 6.3 – Ulaganja u mala poljoprivredna gospodarstva u sklopu koje prihvatljivi korisnici mogu dobiti 15.000 eura i sve prema vrlo jednostavnim procedurama, najavili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Naime, za dobivanje spomenutog iznosa korisnici će biti u obvezi izraditi jednostavan poslovni plan, po čijoj će se realizaciji i isplaćivati spomenuti iznos. Potpora će se moći upotrijebiti za sva ulaganja u poljoprivrednu djelatnost, kako ju definira Zakon o poljoprivredi, a zanimljivo je kako je u sklopu ove mjere prihvatljivo i ulaganje u kupovinu životinja.
“Prihvatljivi korisnici ove podmjere poljoprivredna su gospodarstva koja pripadaju u razred ekonomske veličine od 2000 do 7999 eura. Primjerice, u ovom su rasponu oni koji imaju od dva do sedam krava, no ne i oni s primjerice 12. Kolika je ekonomska veličina svakog poljoprivrednog gospodarstva može se informativno provjeriti putem FADN kalkulatora objavljenog na mrežnoj stranici www.savjetodavna.hr, a točan izračun obavljaju djelatnici Savjetodavne službe u svojim uredima diljem Republike Hrvatske.
Kako bi se pristup ovim sredstvima omogućio što većem broju korisnika, Ministarstvo poljoprivrede tijekom travnja u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku organizira edukativne radionice na kojima bi se potencijalni korisnici trebali obučiti za samostalnu izradu poslovnog plana, čime se smanjuju i njihovi troškovi koji bi mogli nastati angažiranjem primjerice privatnih konzultanata.


Mene konkretno zanima ulaganje u maslinarstvo.
https://www.forum.hr/showthread.php?p=63003047
Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju :

Na svome otoku sam naslijedio oko 10 hektara zemlje. Najviše krških pašnjaka. A ima i koji hektar obradive zemlje gdje bi se moglo posaditi 100 - 200 maslina.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 08:53   #13
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ima li tko konkretnih iskustava u ovome: http://www.glas-slavonije.hr/265610/...-do-15000-eura
Tijekom travnja prvi put bit će raspisan natječaj za Podmjeru 6.3 – Ulaganja u mala poljoprivredna gospodarstva u sklopu koje prihvatljivi korisnici mogu dobiti 15.000 eura i sve prema vrlo jednostavnim procedurama, najavili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Naime, za dobivanje spomenutog iznosa korisnici će biti u obvezi izraditi jednostavan poslovni plan, po čijoj će se realizaciji i isplaćivati spomenuti iznos. Potpora će se moći upotrijebiti za sva ulaganja u poljoprivrednu djelatnost, kako ju definira Zakon o poljoprivredi, a zanimljivo je kako je u sklopu ove mjere prihvatljivo i ulaganje u kupovinu životinja.
“Prihvatljivi korisnici ove podmjere poljoprivredna su gospodarstva koja pripadaju u razred ekonomske veličine od 2000 do 7999 eura. Primjerice, u ovom su rasponu oni koji imaju od dva do sedam krava, no ne i oni s primjerice 12. Kolika je ekonomska veličina svakog poljoprivrednog gospodarstva može se informativno provjeriti putem FADN kalkulatora objavljenog na mrežnoj stranici www.savjetodavna.hr, a točan izračun obavljaju djelatnici Savjetodavne službe u svojim uredima diljem Republike Hrvatske.
Kako bi se pristup ovim sredstvima omogućio što većem broju korisnika, Ministarstvo poljoprivrede tijekom travnja u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku organizira edukativne radionice na kojima bi se potencijalni korisnici trebali obučiti za samostalnu izradu poslovnog plana, čime se smanjuju i njihovi troškovi koji bi mogli nastati angažiranjem primjerice privatnih konzultanata.


Mene konkretno zanima ulaganje u maslinarstvo.
https://www.forum.hr/showthread.php?p=63003047
Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju :

Na svome otoku sam naslijedio oko 10 hektara zemlje. Najviše krških pašnjaka. A ima i koji hektar obradive zemlje gdje bi se moglo posaditi 100 - 200 maslina.
Imam ja, i to odlična. Ovakvi projekti se svakako financiraju iz te mjere, idući (3.) natječaj ide ove jeseni!
IntegerS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 09:40   #14
Minimalna veličina OPG-a

Quote:
IntegerS kaže: Pogledaj post
Imam ja, i to odlična. Ovakvi projekti se svakako financiraju iz te mjere, idući (3.) natječaj ide ove jeseni!
Ja imam za sada posađeno oko 1500 me maslina. Nisam otvarao OPG, ali imam u planu. Jer je prvi uvjet za poticaje da se ima OPG.
Ali ovdje piše da taj OPG mora biti neke minimalne veličine:
“Prihvatljivi korisnici ove podmjere poljoprivredna su gospodarstva koja pripadaju u razred ekonomske veličine od 2000 do 7999 eura. Primjerice, u ovom su rasponu oni koji imaju od dva do sedam krava, no ne i oni s primjerice 12. Kolika je ekonomska veličina svakog poljoprivrednog gospodarstva može se informativno provjeriti putem FADN kalkulatora objavljenog na mrežnoj stranici

Nije precizirano za masline koliko to mora biti:
http://www.savjetodavna.hr/projekti/...odarstva-evpg/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 10:11   #15
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja imam za sada posađeno oko 1500 me maslina. Nisam otvarao OPG, ali imam u planu. Jer je prvi uvjet za poticaje da se ima OPG.
Ali ovdje piše da taj OPG mora biti neke minimalne veličine:
“Prihvatljivi korisnici ove podmjere poljoprivredna su gospodarstva koja pripadaju u razred ekonomske veličine od 2000 do 7999 eura. Primjerice, u ovom su rasponu oni koji imaju od dva do sedam krava, no ne i oni s primjerice 12. Kolika je ekonomska veličina svakog poljoprivrednog gospodarstva može se informativno provjeriti putem FADN kalkulatora objavljenog na mrežnoj stranici

Nije precizirano za masline koliko to mora biti:
http://www.savjetodavna.hr/projekti/...odarstva-evpg/
Trebali bi imati u OPG-u upisano MINIMALNO:
- 9 ha pašnjaka i
- 0,46 ha maslinika (4.600 m2).

Nakon toga se možete prijaviti na natječaj. Lokacije ulaganja na otocima i brdsko-planinskom području se dodatno boduju te vam se svakako isplati prijaviti ako imate ove minimalne uvjete.

OPG otvorite na sebe, status nositelja OPG-a ne utječe na isplatu mirovine.
IntegerS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 13:27   #16
Ako se nalaze u istoj regiji teorijski su isti, ali krški pašnjak je "podložan" negativnim koeficijentima tako da se u pravilu za krški dobiva manje.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 21:31   #17
Quote:
IntegerS kaže: Pogledaj post
Trebali bi imati u OPG-u upisano MINIMALNO:
- 9 ha pašnjaka i
- 0,46 ha maslinika (4.600 m2).

Nakon toga se možete prijaviti na natječaj. Lokacije ulaganja na otocima i brdsko-planinskom području se dodatno boduju te vam se svakako isplati prijaviti ako imate ove minimalne uvjete.

OPG otvorite na sebe, status nositelja OPG-a ne utječe na isplatu mirovine.
Ja zadovoljavam oba uvjeta. Samo je problem što tu još nema ničeg. Niti maslina, a još manje koza na pašnjacima.
Za 15 000 eura bih mogao posaditi maslina na jednom hektaru na desetak parcela.
Za pašnjake bi trebala ogromna investicija samo da se iskrči makija te da ih se ogradi. U četri parcele koje imaju 3.2 + 4.1 + 2.5 + (1 na posebnom otoku) hektara ( skoro 11 hektara ) , trebalo bi po 15 000 eura po parceli da ih se dovede u funkciju pašnjaka.
Problem je što mi je savjetodavac iz državnog ureda rekao da moram imati nešto započeto. A ja imam započeto samo 1500 m2

Sprema se novi zakon o malim otocima. Posebno se to odnosi na male nerazvijene otoke koji pripadaju centrima. Otoci Molat, Ist, Silba , Premuda , Olib su teoretski za sada mjesni odbori grada Zadra. Tako da skupa sa Zadrom čine razvijenu cjelinu. A to nema smisla.
http://www.novilist.hr/novilist_publ...kona-o-otocima
Postojeći model, smatraju u Ministarstvu, pokazuje nedostatke i doveo je »do nerealnog poretka pri razvrstavanju pojedinih jedinica lokalne i područne samouprave«. »Kad su u pitanju otoci, navedeni problem je daleko više izražen, osobito kad su u pitanju otoci ili njihovi dijelovi koji pripadaju jedinici lokalne samouprave sa sjedištem na kopnu ili na drugome otoku. Primjerice, Grad Zadar je administrativno središte za sedam naseljenih otoka ( Olib, Silba, Premuda, Ist, Molat, Iž i Rava).

p.s.
Tipična hrvatska paradoksalna stvarnost: Riječki Novi list piše o zadarskim otocima , umjesto da to pišu zadarske lokalne novine

Zadnje uređivanje krena : 28.08.2017. at 21:42.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 10:34   #18
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja zadovoljavam oba uvjeta. Samo je problem što tu još nema ničeg. Niti maslina, a još manje koza na pašnjacima.
Za 15 000 eura bih mogao posaditi maslina na jednom hektaru na desetak parcela.
Za pašnjake bi trebala ogromna investicija samo da se iskrči makija te da ih se ogradi. U četri parcele koje imaju 3.2 + 4.1 + 2.5 + (1 na posebnom otoku) hektara ( skoro 11 hektara ) , trebalo bi po 15 000 eura po parceli da ih se dovede u funkciju pašnjaka.
Problem je što mi je savjetodavac iz državnog ureda rekao da moram imati nešto započeto. A ja imam započeto samo 1500 m2

Sprema se novi zakon o malim otocima. Posebno se to odnosi na male nerazvijene otoke koji pripadaju centrima. Otoci Molat, Ist, Silba , Premuda , Olib su teoretski za sada mjesni odbori grada Zadra. Tako da skupa sa Zadrom čine razvijenu cjelinu. A to nema smisla.
http://www.novilist.hr/novilist_publ...kona-o-otocima
Postojeći model, smatraju u Ministarstvu, pokazuje nedostatke i doveo je »do nerealnog poretka pri razvrstavanju pojedinih jedinica lokalne i područne samouprave«. »Kad su u pitanju otoci, navedeni problem je daleko više izražen, osobito kad su u pitanju otoci ili njihovi dijelovi koji pripadaju jedinici lokalne samouprave sa sjedištem na kopnu ili na drugome otoku. Primjerice, Grad Zadar je administrativno središte za sedam naseljenih otoka ( Olib, Silba, Premuda, Ist, Molat, Iž i Rava).

p.s.
Tipična hrvatska paradoksalna stvarnost: Riječki Novi list piše o zadarskim otocima , umjesto da to pišu zadarske lokalne novine
Da, da, pa to vam i ja kažem. Znači PRIJE prijave na natječaj (tj. prije objave natječaja) trebate imati ove minimalne površine upisane u ARKOD (odnosno postojeći maslinik). Natječaji iz Programa ruralnog razvoja, naime, nisu namijenjeni početnicima...
IntegerS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:46   #19
Quote:
IntegerS kaže: Pogledaj post
Da, da, pa to vam i ja kažem. Znači PRIJE prijave na natječaj (tj. prije objave natječaja) trebate imati ove minimalne površine upisane u ARKOD (odnosno postojeći maslinik). Natječaji iz Programa ruralnog razvoja, naime, nisu namijenjeni početnicima...
Problem je što je meni jedna baba-savjetodavac rekla da ne mogu upisati u ARKOD ako zemlja nije u funkciji. Kaže da moram barem iskopati rupe za masline ??!!
Meni to nema puno smisla, jer što će mi onda poticaj od 15 000 eura ako je sve u funkciji ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 14:59   #20
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Problem je što je meni jedna baba-savjetodavac rekla da ne mogu upisati u ARKOD ako zemlja nije u funkciji. Kaže da moram barem iskopati rupe za masline ??!!
Meni to nema puno smisla, jer što će mi onda poticaj od 15 000 eura ako je sve u funkciji ?
Za širenje, cilj je da narastete na preko 8.000 EUR prema S.O koeficijentima. To bi (statistički gledano) trebala biti donja granica održivosti nekog OPG-a.
IntegerS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.