Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2017., 09:39   #501
Ako cemo iskreno najpopularnija pjesma s tog govornog podrucja bi ipak bila Luis Fonsi ft Daddy Yankee - Despacito

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
silas2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:10   #502
Quote:
silas2012 kaže: Pogledaj post
Ako cemo iskreno najpopularnija pjesma s tog govornog podrucja bi ipak bila Luis Fonsi ft Daddy Yankee - Despacito

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Koja je, čini mi se, na španjolskom 🙄

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 04:31   #503
Ola a todos!

Učio sam portugalski na tečaju dva semestra. A prije toga i španjolski što mi je pomoglo u portugalskom. I sad kad gledam RTP - portugalsku nacionalnu televiziju - ja to jedva razumijem - 30 - 40 %. Kad gledam brazilsku televiziju razumijem 70-80%. Znam da i sami Brazilci imaju problema s razumijevanjem govorenog europskog portugalskog, ali ne mogu vjerovati kolika je to razlika za moje uši. Nebo i zemlja.
U europskom portugalskom vokali nestaju doslovno, svi su progutani, riječi spojene jedna s drugom. U brazilskom portugalskom sve se čuje, jasno i glasno, svaki o, e, i, a.

Je li netko od vas imao sličnih problema s razumijevanjem ovih dviju varijanti? I koja vam je lakša za razumjeti?
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 09:37   #504
Da si učio francuski, bila bi ti lakša "europska" verzija
No da, europski portugalski je poznat po "gutanju" samoglasnika, odnosno generičkom izgovoru "ugh" za skoro sve nenaglašene asmoglasnike.
Meni to lijepo, jbg
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 11:26   #505
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da si učio francuski, bila bi ti lakša "europska" verzija
No da, europski portugalski je poznat po "gutanju" samoglasnika, odnosno generičkom izgovoru "ugh" za skoro sve nenaglašene asmoglasnike.
Meni to lijepo, jbg
Ucio sam i francuski. Kanadski francuski je katastrofa od izgovora. Meni je europski portugalski- po lisabonskom standardu previse fechado. U Portu govore otvorenije, slicnije brazilskom. U brazilskom nema puno ush, uzh na kraju mnozina, ali imaju palatalizaciju ti, di.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 16:44   #506
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Ucio sam i francuski. Kanadski francuski je katastrofa od izgovora. Meni je europski portugalski- po lisabonskom standardu previse fechado. U Portu govore otvorenije, slicnije brazilskom. U brazilskom nema puno ush, uzh na kraju mnozina, ali imaju palatalizaciju ti, di.
-ći, -đi hoćeš reći ?
Kanadski francuski/akadijski je arahičan u pm. Ali takvi dijalekti i jesu. Npr. u južnofrancuskom/oksitanskom skoro i da nemaš nazala.

Misliš da je dijalekt Porta, onaj koji je napunio Novi Svijet, poput Seville za Španjolce ?
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 20:06   #507
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
-ći, -đi hoćeš reći ?
Kanadski francuski/akadijski je arahičan u pm. Ali takvi dijalekti i jesu. Npr. u južnofrancuskom/oksitanskom skoro i da nemaš nazala.

Misliš da je dijalekt Porta, onaj koji je napunio Novi Svijet, poput Seville za Španjolce ?
Mislim da sam negdje čitao da je dijalekt Porta imao utjecaj na brazilski. Kad sam jednom pričao s nekim Portugalcima iz Porta u početku sam mislio da su iz Brazila, tako otvoreni vokali. Nevjerojatno.
Da, u španjolskom je seseo iz Seville preuzeo čitavu Latinsku Ameriku, nitko ne izgovara španjolsko z, ili kombinacija ci, ce, sve je si, se.
I da, Španjolci govore meko š, tamo gdje je s, ne svi, ali može se zamijetiti to meko S'..
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 14:43   #508
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Mislim da sam negdje čitao da je dijalekt Porta imao utjecaj na brazilski. Kad sam jednom pričao s nekim Portugalcima iz Porta u početku sam mislio da su iz Brazila, tako otvoreni vokali. Nevjerojatno.
Da, u španjolskom je seseo iz Seville preuzeo čitavu Latinsku Ameriku, nitko ne izgovara španjolsko z, ili kombinacija ci, ce, sve je si, se.
I da, Španjolci govore meko š, tamo gdje je s, ne svi, ali može se zamijetiti to meko S'..
Da, ś
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 09:46   #509
Malo zanimljivosti o prekrasnom () portugalskom jeziku
https://www.facebook.com/WorldLangua...type=3&theater
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.