Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2017., 01:36   #9281
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Znači dva nepovratna sa oprugom, drugi 30 cm od pumpe u horizontali,zar ne bude bilo previše za pumpu dva nepovratna sa oprugom u jednom krugu, taj drugi bude sigurno spriječio neželjenu cirkulaciju, sada kroz pumpu u mirovanju i 3 koljena 90* na 30 cm mislim da ima cirkulacije pa sumnjam u svašta, mislim da je u ovom slučaju nemoguča misija br.26 da pumpa grijanja vuče natrag preko pumpe ptv-a baš zbog ovog nepovratnog s oprugom na povratu,budi jednostavniji u objašnjenju (možda teže shvačam što pokušavaš reči ali mi ne djeluje uvjerljivo )
Napravi test tako da na večer potrošiš vodu iz bojleru skoro do kraja. Ujutro vidiš da li ima tople vode u bojleru ako DA onda pumpa kotla gura vodu kroj pumpu bojlera, tada možeš pokušati smanjiti brzinu iste ako ne može ni tako onda mora nepovratni doći iz pumpe PTV kako je nacrtano na tvojoj šemi, ako NE onda je ono prvo što sam pisao, nema protoka zbog drugog ventila, ali ima temperaturu preko izmjenjivača u bojleru koji predaje temperaturu na ulaznu cijev pa tako pumpa grijanja vuče iz te cijevi malo, ali vuče. Nepovratni u povratu iz bojlera možeš maknuti, ili ne moraš ima funkciju da ne dozvoljava grijanje bojlera iz povrata bojlera jer je spojen na njega.
pzec is offline  
Old 20.09.2017., 06:56   #9282
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ja sad više nisam siguran da li sam pisao o tome ali iza pumpe koja druka vodu u kotao ima nepovratni ventil zapravo je to u samom holenderu iza pumpe.

Švabe to rade i može se kupiti u dućanu kod njih , kod nas nema, pa sam ja potokario holender i u njega ubacio pločicu od INOX a debljine cca 1mm.

Ta pločica odnosno nepovratni ventil je obavezan iza svake pumpe tako da ja to zaboravim svaki put napisati jer se podrazumjeva da iza pumpe ide taj ventil.

U shemi ti imaš te nepovratne ventile iza cijelog kruga grijanja što je još bolje jer ne patiš pumpu sa tim ventilom, ali iza pumpe kotla ga nemaš.

Naime u početku dok se kotao pokrene AKG spava zimski san, ako nema tog ventila voda se rasteže i ide malo dolje malo gore, a nama je interes da topla voda ide samo prema gore kako bi senzor dobio što prije informaciju da ima tople vode i probudio AKG a .

Taj nepovratni ventil može biti i onaj vodovodni samo bez opruge i mora stajati vertikalno, ili ako nađeš nepovratni sa klatnom .. njemu je skoro sve jedno kako ga montiraš
Hvala, nabavit ću
Toma pustinjak is offline  
Old 20.09.2017., 07:04   #9283
Quote:
JuRc kaže: Pogledaj post
Toma, sa tim 522, šta ako ti treba niža temp vode od 45c,za prijelazna razdoblja. Kako će, cvilit brižan. Primjerice danas, i ja sam pustio u pogon grijanje, ženskom rodu je malo hladnije.
Akumulacije su 60c pa do 30c 2000l. A u polaz mi ide oko 38c.
Šta ćeš ti otvarat prozore?

Po meni bi bolje da si umjesto vta522, stavio vrg131 i seltron promix motorni pogon i obavezno dajca koji miješa po vanjskoj temperaturi, i šalje u radijatore npr 38,7°C.
Ima kolega dajc jako kvalitetan regulator i to domaće proizvodnje i znanje iz ovog foruma. Potraži malo
Moguće, većina kuće nema termo fasadu, pa sam mišljenja da će toplina pobjeći kroz zidove, vaš prijedlog je najbolje rješenje, nadam se da ču to morati napraviti kad odradim fasadu (bilo bi lijepo da je to čim prije, ovisi o financijama, trenutno nemam neko rješenje za iste)
Toma pustinjak is offline  
Old 20.09.2017., 13:15   #9284
Quote:
Toma pustinjak kaže: Pogledaj post
jedino što sam našao je VTA 522, 45-65 C, ja mislim da je to bolje od VTA 322, ali je i 300 kn skuplji, 572, za sad nitko nema, ebay i slično ima ali rok isporuke ???
Uzmem spomenuti 522
Mariterm.
VTA572 - 31702100 (20-55°C) mi je stigao za 3-4 dana po narudžbi.
http://www.esbe.eu/hr/en/products/th.../vta370-vta570
Ta serija po novom ima veće raspone pa ima i 30-70˘°C, kome treba za radijatorsko.

Sebi sam stavio visokotemperaturni na polaz prema razdjelniku (velikog protoka) koji će biti podešen na oko 60°C, a prije pumpe za podno imam niskotemperaturni samo za podno.
Tako mi je podno dvostruko osigurano
Curiosum is offline  
Old 20.09.2017., 13:39   #9285
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Mariterm.
VTA572 - 31702100 (20-55°C) mi je stigao za 3-4 dana po narudžbi.
http://www.esbe.eu/hr/en/products/th.../vta370-vta570
Ta serija po novom ima veće raspone pa ima i 30-70˘°C, kome treba za radijatorsko.

Sebi sam stavio visokotemperaturni na polaz prema razdjelniku (velikog protoka) koji će biti podešen na oko 60°C, a prije pumpe za podno imam niskotemperaturni samo za podno.
Tako mi je podno dvostruko osigurano
Mariterm, 572 (30-70) rekli su rok isporuke 3-4 tjedna, bio bi meni idealan, ne mogu toliko čekati, (svi ostali - veći su rekli da nije dostupan, bar će drugi znati ako će im trebati (koliko treba čekati)
Toma pustinjak is offline  
Old 20.09.2017., 15:08   #9286
Hmmmm....

Izgleda da sam imao sreće
Curiosum is offline  
Old 20.09.2017., 23:45   #9287
Opa,vratija se Barba,a i Plus iznenada "ozivio".Sad sve pocinje da dobija pravi smisao.Sretan "praznik"svima.
__________________
Najpreči je preči od prekog
Anarhista is offline  
Old 21.09.2017., 00:15   #9288
Opa,vratija se Barba,a i Plus naprasno "ozivio".E,sad sve pocinje da dobija pravi smisao.Sretan "praznik"svima!
__________________
Najpreči je preči od prekog
Anarhista is offline  
Old 21.09.2017., 07:32   #9289
Quote:
Anarhista kaže: Pogledaj post
Opa,vratija se Barba,a i Plus naprasno "ozivio".E,sad sve pocinje da dobija pravi smisao.Sretan "praznik"svima!
Ha ha sasase vratiiii seee...

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk
cajtraga is offline  
Old 21.09.2017., 12:30   #9290
Poštovanje svima, opet trebam pomoć. Da li mi netko može objasniti u čemu je razlika između: Akumulacijski spremnik BOSCH Acu Heat AH 200 UNO - spremnik tople vode zapremnine 200 litara i BOSCH TRONIC 1500 T DUO - Kombinirani bojler s dodatnim izmjenjivačem topline, zapremnine 150 litara.

Razlika u cijeni je 1500kn i spremniku vode to se vidi, ali ostalo. I jedan i drugi su namjenjeni zagrijavanju potrošne vode priključkom na krug grijanja i oba imaju mogućnost ugradnje el. grijača za ljetni režim rada. Oba imaju spiralu, jedan je samostojeći a drugi se može objesiti na zid.

Namjeravao sam kupiti ovaj drugi od 150l a onda sam naišao na ovaj od 200l sa kudikamo većom cijenom a princip rada mi je isti.

Da li netko ima iskustva?
toskoda is offline  
Old 21.09.2017., 13:45   #9291
Quote:
toskoda kaže: Pogledaj post
Poštovanje svima, opet trebam pomoć. Da li mi netko može objasniti u čemu je razlika između: Akumulacijski spremnik BOSCH Acu Heat AH 200 UNO - spremnik tople vode zapremnine 200 litara i BOSCH TRONIC 1500 T DUO - Kombinirani bojler s dodatnim izmjenjivačem topline, zapremnine 150 litara.

Razlika u cijeni je 1500kn i spremniku vode to se vidi, ali ostalo. I jedan i drugi su namjenjeni zagrijavanju potrošne vode priključkom na krug grijanja i oba imaju mogućnost ugradnje el. grijača za ljetni režim rada. Oba imaju spiralu, jedan je samostojeći a drugi se može objesiti na zid.

Namjeravao sam kupiti ovaj drugi od 150l a onda sam naišao na ovaj od 200l sa kudikamo većom cijenom a princip rada mi je isti.

Da li netko ima iskustva?
Acu Heat AH 200 UNO treba još i rasteretnu posudu, ima jednu spiralu pa se može koristiti samo kao i obični bojler, visokotlačni.
BOSCH TRONIC 1500 T DUO - 2 spirale može gornja iz kotla, donja iz kolektora, plus ostala oprema uz kolektor.
Tebi treba običan bojler, ako želiš BOSCH kupi BOSCH Tronic 1500 T, kombinirani, desni ili lijevi priključak, 150 L ili manje litara po potrebi, grijanje iz kotla. Montaža na zid.
pzec is offline  
Old 21.09.2017., 13:48   #9292
@mbukal
Što je grijalo pumpu PTV, nisi ništa napisao.
pzec is offline  
Old 21.09.2017., 14:08   #9293
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
@mbukal
Što je grijalo pumpu PTV, nisi ništa napisao.
Nažalost ne razumijem se u te stvari a kako sam prije pisao moram raditi rekonstrukciju cijelog sustava.

Probati ću opisati trenutačni sustav: peć na drva viadrus, jedna pumpa(20-40), četveroputni ventil koji je zahrđao pa je konstantno vrtio pola tople vode u sustav a pola natrag u peć (majstor ga skinuo i nekako otvorio tako da se prošle godine kuća se zagrijala u rekordnom vremenu - valjda je sva voda išla u radijatore, bolje se grije), iznad peći postavljen stadlerov spremnik za potrošnu toplu vodu koji je sada procurio i voda iz njega ulazi u radijatore te stvara veći pritisak. Svakih par dana sam morao ispuštati vodu i smanjivati pritisak.
Postoje još neki ventili i ekspanziona posuda novo kupljena od 30l.

Planirao sam napraviti rekonstrukciju po vašoj shemi sa puferom koji također planiram ubaciti i kombiniranim bojlerom kao PTV-om.

Eto sada nađem da postoji još neka vrsta akumulacije za potrošnu toplu vodu i ne znam koja je najbolja opcija. Što će se prije zagrijati i što ću moći koristiti preko ljeta jer sve cijevi za kuhinju i kupatilo idu iz tog trenutačnog spremnika.
toskoda is offline  
Old 21.09.2017., 15:47   #9294
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
@mbukal
Što je grijalo pumpu PTV, nisi ništa napisao.
nisam imao vremena za kotlovnicu ,stalno je tesy gcvs/bosch tronic 1500 prema svojem termometru na maksimalno sa vrućom vodom-stalno je 150 litara vruće vode u bojleru, nije još zima pa ni ne osjetim da li mi i koliko bojler krade iz kotlovskog kruga poslje ltc a prije troputnog (te cijevi iz kotla su većeg promjera nego cijela ostala mreža jer su na njih spojena dva kruga preko redukcija na manje ,krug grijanja i krug ptv, pa te cijevi i zbog svoje veličine ujedno kluže kao i razdjelnik

Zadnje uređivanje mbukal : 21.09.2017. at 16:01.
mbukal is offline  
Old 21.09.2017., 15:58   #9295
Quote:
toskoda kaže: Pogledaj post
Nažalost ne razumijem se u te stvari a kako sam prije pisao moram raditi rekonstrukciju cijelog sustava.

Probati ću opisati trenutačni sustav: peć na drva viadrus, jedna pumpa(20-40), četveroputni ventil koji je zahrđao pa je konstantno vrtio pola tople vode u sustav a pola natrag u peć (majstor ga skinuo i nekako otvorio tako da se prošle godine kuća se zagrijala u rekordnom vremenu - valjda je sva voda išla u radijatore, bolje se grije), iznad peći postavljen stadlerov spremnik za potrošnu toplu vodu koji je sada procurio i voda iz njega ulazi u radijatore te stvara veći pritisak. Svakih par dana sam morao ispuštati vodu i smanjivati pritisak.
Postoje još neki ventili i ekspanziona posuda novo kupljena od 30l.

Planirao sam napraviti rekonstrukciju po vašoj shemi sa puferom koji također planiram ubaciti i kombiniranim bojlerom kao PTV-om.

Eto sada nađem da postoji još neka vrsta akumulacije za potrošnu toplu vodu i ne znam koja je najbolja opcija. Što će se prije zagrijati i što ću moći koristiti preko ljeta jer sve cijevi za kuhinju i kupatilo idu iz tog trenutačnog spremnika.
Kako misliš preko ljeta, grijanje tople vode iz kotla ili kolektor. Ako je iz kotla tada možeš kupiti kombinirani bojler BOSCH Tronic 1500 T, lijevi ili desni zavisi od pozicije u kotlovnici. Griješ ga preko centralnog zimi, ljeti naložiš malo vatre i imaš toplu vodu, ili struja za isti. Ako planiraš postavljati kolektor onda kupi BOSCH AS duo bojler koji griješ sa centralnim i kolektorom po ljeti da ne ložiš vatru. Može i BOSCH Tronic 1500 T ljeti grijati kolektorom, tada bi šema bila malo drugačija.
link https://s26.postimg.org/hgfmel9rt/G_17_9_F.jpg
pzec is offline  
Old 21.09.2017., 16:05   #9296
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
nisam imao vremena za kotlovnicu ,stalno je tesy gcvs/bosch tronic 1500 prema svojem termometru na maksimalno sa vrućom vodom-stalno je 150 litara vruće vode u bojleru, nije još zima pa ni ne osjetim da li mi i koliko bojler krade iz kotlovskog kruga poslje ltc a prije troputnog (te cijevi iz kotla su većeg promjera nego cijela ostala mreža jer su na njih spojena dva kruga preko redukcija na manje ,krug grijanja i krug ptv, pa te cijevi i zbog svoje veličine ujedno kluže kao i razdjelnik
Moguće i da nema neku cirkulaciju da je toplina od cijevi na koje je sve povezano.
pzec is offline  
Old 21.09.2017., 20:53   #9297
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ja sad više nisam siguran da li sam pisao o tome ali iza pumpe koja druka vodu u kotao ima nepovratni ventil zapravo je to u samom holenderu iza pumpe.

Švabe to rade i može se kupiti u dućanu kod njih , kod nas nema, pa sam ja potokario holender i u njega ubacio pločicu od INOX a debljine cca 1mm
Kako to izgleda,može link.Bolje kako u SSM varijanti.
goranto is offline  
Old 21.09.2017., 21:10   #9298
ovih dana pripremam kuću Aikida za slijedeću sezonu grijanja , i unosim neke izmjene u strukturu sustava , pa ču poslikati taj ventil , a možda i nađem kako to izgleda kod švaba .
ramzay is offline  
Old 22.09.2017., 07:52   #9299
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Kako misliš preko ljeta, grijanje tople vode iz kotla ili kolektor. Ako je iz kotla tada možeš kupiti kombinirani bojler BOSCH Tronic 1500 T, lijevi ili desni zavisi od pozicije u kotlovnici. Griješ ga preko centralnog zimi, ljeti naložiš malo vatre i imaš toplu vodu, ili struja za isti. Ako planiraš postavljati kolektor onda kupi BOSCH AS duo bojler koji griješ sa centralnim i kolektorom po ljeti da ne ložiš vatru. Može i BOSCH Tronic 1500 T ljeti grijati kolektorom, tada bi šema bila malo drugačija.
link https://s26.postimg.org/hgfmel9rt/G_17_9_F.jpg
Oprostite nisam napisao, u stadlerov spremnik je stavljen el. grijač tako da vodu preko ljeta grijem na struju.
Tako bih i sada nastavio pa samo pitam da li je bolji BOSCH Tronic 1500 T ili onaj drugi. Odnosno što meni treba za četveročlanu obitelj a kuća je 250m2.
Solarno još nenamjeravam stavljati zbog financija.
toskoda is offline  
Old 22.09.2017., 08:13   #9300
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Kako to izgleda,može link.Bolje kako u SSM varijanti.
SSM varijanta
Pločica mora biti promjera unutarnje rupe holendera za spajanje na pumpu, na vanjskoj stani pločice bi trebala imati navoj, a može i bez istog. Sredina pločice bi trebala sa strane do pumpe biti deblja oko 5 mm, tijelo i u istom rupa za mehanizam koji se mora kretati prema izlazu iz pumpe. Na pločici probušiti rupe kružno oko sredine većeg promjera tako da kroz iste može proći voda. Mehanizam kao tanka pločica manja od gore opisane da može šetati kroz holender, sredina mora imati neki klin koji će proći kroz veću pločicu u sredini, na drugoj strani klina dođe opruga i matica. Na manjoj pločici unutra brtva.
pzec is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.