Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 17:14   #41
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To odlično opisuje odnos Islama i Kršćanstva, ali stari bogovi nisu baš nešto svadljivi. Barem ne ovi s kojima sam imala posla. Ne traže da ratuješ protiv drugih religija (mislim, možeš, ako ti je baš gušt) i ne zahtijevaju apsolutnu poslušnost, skloniji su suradnji. Nešto im daš, nešto dobiješ. Koliko je isplativo ne znam jer ne vodim knjigovodstvo. Ali nisu to neke žrtve - povremeno obavim neki transport (informacija, moglo bi se reći) a ostatak života provodim sasvim normalno. U tehničkom smislu to nije štovanje (a tako ni religija). Popričamo malo kad nam dođe, a onda svatko svojim putem.
Meni to zvuči kao neki okultizam, ne sviđa mi se
Old 10.09.2017., 17:27   #42
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Meni to zvuči kao neki okultizam, ne sviđa mi se
Naprotiv, sve je vrlo transparentno. Ne idem u detalje samo zato što to izlazi iz okvira teme. I ne prakticiram nikakva zazivanja, prizivanja, crne svijeće, pentagrame i te šeme. Zapravo, ne mogu ni kategorički tvrditi da sam u doticaju s bogovima i boginjama. Moguće je da jednostavno razgovaram sama sa sobom. U nedostatku kvalitetnijih sugovornika.

Ali eto, zabavno mi je, nikome ne činim loše i kul sam si. Samo mi se je teško vjerski opredjeliti. Mislim da sam politeistički agnostik.

Zadnje uređivanje Leteća : 10.09.2017. at 17:41.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:09   #43
Quote:
Vidiš, kod mene je kontra. Dok su moji preci bili vezani uz stare, autohtone bogove, sve je bilo kul. A onda nakon prelaska na Kršćanstvo (i selidbe ovamo) su počela sranja koja su kulminirala nekoliko generacija unazad....
Nije sve tako crno.
Prvo, nije loše udahnut duboko dva-tri puta.
Tek tolko da se dođe sebi, a nakon toga se okrenut oko sebe i pokušat uočit afirmativne stvari...ne gledat samo negativno.
Puno je primjera pozitivnog utjecaja našeg kulturnog okruženja/vibre na ljude iz drugih civilizacijacijskih/kulturnih sredina.

Teško mi je povjerovati u objektivnost tvoje patnje u svjetlu onog što vidim na ovom primjeru ovdje.
Čovjek je prošao kroz sve ono što i ti i zgleda mi sasvim prilagođen/uključiv/integriran i nimalo frustriran zbog toga. Dapače, čak i krajnje opušten.
Ne bi se bilo loše ugledat na njega.
Moje mišljenje.

Čemu frustracije?
Old 10.09.2017., 21:24   #44
Quote:
Ne, čini to jer smatra da sav život pripada Bogu te da čovjek nema pravo upravljati čak ni vlastitim. A budući da se bog baš ne javlja funkciju gospodara života i smrti preuzimaju svećenici. Kako zgodno za njih i kako nezgodno za sve ostale.
Aha,smatras da bi trebalo nitschevski ubiti Boga,da bi postala nadcovjeklm?Hm,vec vidjeno
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:29   #45
Quote:
Zato što je to kult smrti - sve na Zemlji je kme-kme, a zagrobni život je superkul. Štetno po mentalno zdravlje.

Ofkors, ti imaš pravo na svoje mišljenje, a mišljenja su kao znamo već što. Svoje sam iznijela.

Naravno da imamo pravo na svoje mišljenje, samo razlog koji si navela je neozbiljan.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Možda je tome kriv moj marksizam: "ne određuje svijest ljudi naše biće, nego realna materijalna baza".A Crkva to ne priznaje. Crkva se ponaša poput fratara koji blagoslove odojka i pretvore ga iz mesa u ribu. I onda ga pojedu bez grižnje savjesti.
Može konkretan primjer za boldano?

Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
otkud ti to?
Čitala. Nažalost, sad nemam vremena tražiti da ti stavim link.

Uglavnom, ako je netko katolik a sklopi samo civilni brak, to crkva ne priznaje tj ne smatra važećim (tako nešto)
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:36   #46
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Sudeći prema onom što doživljava, u okviru onog za što je "ovlašten" od strane crkve, to i nije tako rijetka pojava!? Prema njegovim riječima.
Ovdje drži predavanje na konferenciji vezanoj uz tu tematiku (opsjednuća) koje je netko snimio i postavio na U-Tube, a koja je očito bila "zatvorenog tipa" (moja percepcija).
Osvrnuo se posebno na tzv:"Generacijsko opsjednuće" u kojem se jedan entitet može nakačiti na "obiteljku lozu" i mučiti/zagorčati/zatrovati život nekoliko generacija unutar iste obiteljske linije.
Što on kaže kako se to prekida?
Old 11.09.2017., 14:16   #47
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Aha,smatras da bi trebalo nitschevski ubiti Boga,da bi postala nadcovjeklm?Hm,vec vidjeno
Kad sam to rekla?

Bog je za djecu, Nietzsche je za pubertetlije. A ionako već jesam nadčovjek - odnosno žena.
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:40   #48
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Što on kaže kako se to prekida?
Moljenje krunica i pohađanja mnogih katoličkih misa....
Old 11.09.2017., 15:22   #49
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li opačine, prokletstva i slične rabote u prošlosti religija mogu (na)štetiti sadašnjosti jer količina negative koja je onda odaslana negdje treba završtiti....?
Old 11.09.2017., 15:39   #50
Quote:
Ne mislim, to je dosta neodređeno, mora biti određeni obred.

Inače bih rekla da je opterećenje teškom karmom ili djelima hrpa gluposti, ali s iskustvom i viđenim ne bih baš rekla.
Old 11.09.2017., 17:31   #51
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li opačine, prokletstva i slične rabote u prošlosti religija mogu (na)štetiti sadašnjosti jer količina negative koja je onda odaslana negdje treba završtiti....?
Ima bar dvije vrste djelovanja:
- otrov truje onoga koji ga proizvodi
- takav način ponašanja djeluje na djecu, koja to isto onda čine...
....
Old 12.09.2017., 10:36   #52
Quote:
....
E, pa baš taj otrov se vratio ko bumerang....
Old 12.09.2017., 11:00   #53
Quote:
....
Ima još. Iz ovih osobnih baza se je relativno lako iščeprkati kad skužiš o čemu se radi, ali djelovanje na tu neku 'kolektivnu svijest' je mnogo zajebanije. Većina ratova imala je religioznu komponentu. Čak i ovaj posljednji, nemojmo se zavaravati. Dovoljno se sjetiti blagoslova oružja, podjela na Katolike, Pravoslavce i Muslimane. Osjećaj vjerske pripadnosti intenzivniji je od osjećaja pripadnosti pojedinom narodu ili geografskom lokalitetu, a "bog" je uvijek na "našoj" strani.

Religije su te koje dijele ljude zahtijevajući poslušnost imaginarnom entitetu na uštrb empatije sa onima koji nisu pripadnici neke arbitrarne zajednice. A svatko može u svom obiteljskom stablu pronaći bar jednu osobu koja je popušila pričicu o nekom 'svetom' ratu. Ideologije su pravni nasljednici religija, odnosno sklepane su imitiranjem istih i često usvajaju njihove simbole.

Dakle, tijekom stoljeća stvorio se jedan kolektivni način razmišljanja, a čak se i relativno osviješteni pojedinac može isključiti vlastiti mozak i prebaciti se na 'hive mind' kada se nađe u stresnim okolnostima. Zajebane su to stvari, jako.

Ako je vjerovati Wilhelmu Reichu, lijek za to je zdrav seksualni život. Koji pak religije proglašavaju 'grijehom'. Zašto? Zato što u tome vide svoj interes budući da je mnogo lakše kontrolirati seksualno isfrustrirane ljude nego one koji si redovito daju oduška pa nisu toliko nervozni. Kao što bi rekla Milena - Jebite se, drugovi!
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 13:52   #54
Quote:
Vidiš, kod mene je kontra. Dok su moji preci bili vezani uz stare, autohtone bogove, sve je bilo kul. A onda nakon prelaska na Kršćanstvo (i selidbe ovamo) su počela sranja koja su kulminirala nekoliko generacija unazad. Ja više nisam Katolkinja. Raskinula sam s time u ranom djetinjstvu, no morala sam obaviti sve one rituale i gluposti, tako da je moguće da mi je ostalo nešto nakačeno. Najviše me brine krštenje, jer sam tada bila premala da se branim i obavim to s figom u džepu, kao ove ostale džidže (pričest, krizma, kumstvo). Situaciju komplicira što je moja krsna kuma prije par godina umrla (sumnjam na samoubojstvo jer je imala vrlo gadnu dijagnozu, hrpe tableta i niti jedan razlog za život).

Uglavnom, mislim da sam se konačno rješila tog utjecaja. Tako da preporučujem svima da ne čeprkaju po Katoličanstvu, molitvama i sličnom, te da u crkve ne ulaze čak ni iz turističkih razloga.
ako je netko katolik,taj ima već na zemlji kraljevstvo nebesko,ima mir u duši,samo ako slijedi Isusove riječi.
sanlukmarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:53   #55
Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
ako je netko katolik,taj ima već na zemlji kraljevstvo nebesko,ima mir u duši,samo ako slijedi Isusove riječi.
Koje? Je li ove:

“Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo bude bačeno u pakao. Ako te desnica tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo ode u pakao.” (Matej 5, 29-30.)

Samosakaćenje je odličan sedativ.
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.