Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2017., 01:47   #201
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
To vam vožd rekao? Kao prvo, Istra većinom i nije bila talijanska.

Drugo, mislim da vas treba vratiti braći iz Male Azije.
https://img1.etsystatic.com/000/0/52....263529329.jpg

Vaš se momče, "braća" iz Male Azije će uskoro propasti.
Kurdi će im uzeti trećinu države i napraviti Nezavisni Kzrdistan, a može lako da se desi i da ih Rusi zgaze. Ako dođe do rata između NATO pakta i Rusije, Turska će biti prva meta ruskih raketa.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 02:13   #202
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Mađarska i Srbija su podjednake veličine i vojne snage, a Italija ima 15 puta više stanovnika od Hrvatske, ima puno jaču ekonomiju i vojnu moć.

Možda će Mađari pokušati da otmu severnu Bačku u budućnosti, to nije isključeno.
Mađari memaju kapacitet da uzmu celu Vojvodinu, ne mogu da uzmu ni celu Bačku, možda eventualno Suboticu, Kanjižu i Sentu sa okolinom.
U Vojvodini ima samo 12% Mađara, a taj broj se neprestalno smanjuje.
U Istri i Dalmaciji ima samo 2% Talijana i taj se broj neprestano smanjuje.
Old 21.09.2017., 11:05   #203
Može li netko tko poznaje talijanski prevesti sadržaj ove ploče koju sam slikao u Anconi? Pomoću Googleva prevoditelja stječem dojam da govori o talijanskim izbjeglicama koje su bile primorane napustiti uništeni grad Zadar, svoju stoljetnu dalmatinsku domovinu. https://upload.wikimedia.org/wikiped...a_u_Anconi.jpg
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 06:09   #204
Uz more koje ih je stoljeca spajalo, (ili spojilo kroz stoljeca, kako god hoces )
20 godina nakon napustanja domovine dalmacije i unistenog domaceg grada Zadra,
bjezanci iz Dalmacije u Anconi obnavljaju uspomene. (se prisjecaju)
Koliko to boli. (nesto u tome smislu)

Nadam se, da sam napisao "normalno". Nisam bas 100% na Hrvatskom.

Istina je, da se taljani ne mogu utjesiti zbog Istre i prakticki cjelog ozemlja kojeg su dobili poslje 1 sv. rata. Oni jos uvijek misle, da je sve to njihovo i tako se i ponasaju.
Zivim blizu granice i vidim to svaki dan.
Kako ide trend, uskoro ce i vratit sve... kuce i zemljista tu na Krasu i prakticki do Postojne vecinom kupuju bas taljani. To govorim za slo dio "rapala".

Zadnje uređivanje Uroshito : 24.09.2017. at 06:42.
Uroshito is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 08:53   #205
Quote:
Uroshito kaže: Pogledaj post
Uz more koje ih je stoljeca spajalo, (ili spojilo kroz stoljeca, kako god hoces )
20 godina nakon napustanja domovine dalmacije i unistenog domaceg grada Zadra,
bjezanci iz Dalmacije u Anconi obnavljaju uspomene. (se prisjecaju)
Koliko to boli. (nesto u tome smislu)

Nadam se, da sam napisao "normalno". Nisam bas 100% na Hrvatskom.

Istina je, da se taljani ne mogu utjesiti zbog Istre i prakticki cjelog ozemlja kojeg su dobili poslje 1 sv. rata. Oni jos uvijek misle, da je sve to njihovo i tako se i ponasaju.
Zivim blizu granice i vidim to svaki dan.
Kako ide trend, uskoro ce i vratit sve... kuce i zemljista tu na Krasu i prakticki do Postojne vecinom kupuju bas taljani. To govorim za slo dio "rapala".
Iza današnjih talijanskih kupovina kuća po Krasu , ne stoje iredentistički razlozi, nego praktični. Današnji Trst je opasan, skup, pun imigranata, bez posla i velikim udjelom penzionera. Njima je je jeftinije kupit kuću preko granice, 15 minuta vožnje od Trsta, cijena struje i ostalih režija je upola, a život sigurniji.
Ali da nisu nikad zaboravili Istru, Rijeku i Dalmaciju, iako su ih držali samo 20 godina, to stoji. Dosta je vidjeti imena stanica u Milanu

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Babajagac is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 09:03   #206
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
Iza današnjih talijanskih kupovina kuća po Krasu , ne stoje iredentistički razlozi, nego praktični. Današnji Trst je opasan, skup, pun imigranata, bez posla i velikim udjelom penzionera. Njima je je jeftinije kupit kuću preko granice, 15 minuta vožnje od Trsta, cijena struje i ostalih režija je upola, a život sigurniji.
Ali da nisu nikad zaboravili Istru, Rijeku i Dalmaciju, iako su ih držali samo 20 godina, to stoji. Dosta je vidjeti imena stanica u Milanu

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Ne poricem da je i to jedan od razloga. Ipak, ako se doselis u neku drugu zemlju, ocekuje se, da ces postivati ljude, kulturu, naucit jezik bar malo, itd... A ne govoriti to je sve nase.... i cak se ljutiti ako netko slucajno ne zna "po tvoje".
A to meni malo mirise po iredentizmu.
Old 25.09.2017., 16:18   #207
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
U Istri i Dalmaciji ima samo 2% Talijana i taj se broj neprestano smanjuje.
Ma ni 0,2% u Dalmaciji:

Zadar - 90 ili 0,12%
Šibenik - 16 ili 0,03%
Split - 83 ili 0,03%
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.