Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 11:14   #4401
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Gdje u tom egrađanu vidim koliki su mi doprinosi i porez? Jel mogu uopce?
Obrt mi je aktivan od 1.6., a jos nisam nikakvo rjesenje za uplate dobio.

Sve što sam uspio naći je ovo:
https://drive.google.com/file/d/0B7O...ew?usp=sharing

S time da je ovo prvo koliko vidim po iznosu, povrat poreza koji sam dobio.
nisi ni zaduzen kad nije vidljivo na pk.Nazovi svog referenta 'pa pitaj
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 11:57   #4402
Jesam sad, odnosno bio sam osobno tamo jer mi se nije dalo vise natezati s pozivima.
Kaze da nisam ni u sustavu kod njega i ako ne dobijem do 10.10 nista da obavezno zovem.
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 17:06   #4403
koliki je limit za 2017. godinu?

ako sada otvorim pausalni obrt, dali imam pravo do kraja godine naplatiti taj cijeli iznos na obrt i kolika su mi davanja u tom slucaju, za cijelu godinu ili zadnja 2 mjeca ?
Forumskaluda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 09:38   #4404
Pozdrav,

je li ja kao paušalac mogu zapošljavati ljude? Bio bih zahvalan ako bi mi netko objasnio
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 10:48   #4405
astor naravno da mozes, zasto nebi mogao.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:56   #4406
Ne znam Ne znam gdje dobiti više info o svemu tome. Zovem HITRO, ali nitko mi se ne javlja..

Pomoću kojih ugovora ja njih mogu zaposliti? Moram li polagati neki majstorski ispit da bi otvorio obrt? Biti ovlašteni inženjer? Kakava su davanja državi kroz obrt na moje zaposlenike? Kako uplaćujem sebi doprinose? Mogu li sam sebi voditi knjige? Je li mi uopće potreban knjigovođa za obrt? Odgovaram li svojom imovinom u slučaju da nešto zeznem ili bankrotiram? Mogu li si isplaćivati dobit? Trebam li poslovni račun? Kako se bira ime obrta? Svuda piše kako otvoriti obrt i koraci otvaranja, ali većinom ili nigdje ovakve info.. pa ako netko ima volje i vremena za objasniti malo..
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 12:22   #4407
imas puno pitanja
najprije, ako si pausalni obrtnik onda nemas dobiti, smatra se da je sve sta zaradis tvoje za raspolaganje.
s druge strane ne mozes pravdat ni troskove u smislu placa i ostalog. kao pausalac moras sam vodit knjige ali za place ti ipak treba odredjeni program te uvezanost sa poreznom upravom kojoj saljes joppd obrasce.
konkretno, za tvoju struku ne znam odgovorit na pitanja sta moras imat za otvorit obrt (majstorski ispit i sl) najbolje ti se otic u gospodarstvo raspitat. poslovni racun trebas u svakom slucaju, kao i fiskalnu kasu ako ces poslovati sa gotovinom.
kao pausalac placas doprinose mjesecno za sebe u iznosu cca 1200 kn (malo manje, lino mi sad pogledat u lipu), pausalni porez i prirez koji ovisi o tvojoj zaradi i mjestu kojem pripadas (prirez), clanarinu komori...
doprinosi za radnike ovise o njihovoj placi. tesko da ces sam sebi vodit knjige jer iz tvojih pitanja je jasno da jos ne znas ni kakvi ces obrt otvorit (oces li bit u pausalu ili zavrsit u pdv-u, tesko je zakljucit...)


pogledaj i na hzzz-u nude
li se kakvi poticaji za samozaposljavanje
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 13:04   #4408
Tnx

Ma zbunjuje me to sve.. ne znam što se više isplati d.o.o. / j.d.o.o. / obrt... nemam blage veze, i ne znam gdje se informirati o tome svemu, da mi netko pojasni sve krucijalne razlike, prednosti i nedostatke.. kao što se vidi iz priloženog - nemam pojma o ovim birokratskim sranjima, samo znam da mi je posao održiv i da mogu zaposliti dosta ljudi..
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:43   #4409
Pozdrav.

Danas sam počeo razmišljati malo o paušalnom obrtu pa se još educiram o svemu al puno bi mi pomoglo da mi netko objasni na ovom primjeru:

Radim u d.o.o. (građevinski radovi) i recimo trebam naplatiti neke radove 500.000,00 kn + pdv 125.000,00 = 625.000,00 kn

Recimo da otvorim paušalni obrt za ajmo reć rušenja i demontaže i tih radova je 200.000,00 + pdv 50.000,00 = 250.000,00 kn

Znaći ako direktno investitor plaća d.o.o. za njihove radove 375.000,00 i meni direktno za demontaže i rušenja 250.000,00 kn i ajmo reći da mi je to sve što sam napravio u toj godini.

I da bude jednostavnije nek je to sve bilo u 5. mjesecu. Ostalo uopće nisam radio ništa, i sveukupno nisam ništa trošio teoretski.

Kod otvaranja obrta sam recimo točno rekao imat ću 250.000,00 kn prometa. I obavio taj posao, završila je godina.

Zanima me kakva mi je situacija na kraju godine? Jesu li mi ukupni primici 200.000,00 kn (bez pdva iznos) ili su mi 250.000,00? I koliko na kraju plaćam poreza na taj posao koji sam obavio, što mi ostaje?

Nadam se da sam bio jasan i da nekome tko to kuži neće biti problem odgovoriti.

Unaprijed zahvaljujem
k1ll3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:35   #4410
Quote:
k1ll3r kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Danas sam počeo razmišljati malo o paušalnom obrtu pa se još educiram o svemu al puno bi mi pomoglo da mi netko objasni na ovom primjeru:

Radim u d.o.o. (građevinski radovi) i recimo trebam naplatiti neke radove 500.000,00 kn + pdv 125.000,00 = 625.000,00 kn

Recimo da otvorim paušalni obrt za ajmo reć rušenja i demontaže i tih radova je 200.000,00 + pdv 50.000,00 = 250.000,00 kn

Znaći ako direktno investitor plaća d.o.o. za njihove radove 375.000,00 i meni direktno za demontaže i rušenja 250.000,00 kn i ajmo reći da mi je to sve što sam napravio u toj godini.

I da bude jednostavnije nek je to sve bilo u 5. mjesecu. Ostalo uopće nisam radio ništa, i sveukupno nisam ništa trošio teoretski.

Kod otvaranja obrta sam recimo točno rekao imat ću 250.000,00 kn prometa. I obavio taj posao, završila je godina.

Zanima me kakva mi je situacija na kraju godine? Jesu li mi ukupni primici 200.000,00 kn (bez pdva iznos) ili su mi 250.000,00? I koliko na kraju plaćam poreza na taj posao koji sam obavio, što mi ostaje?

Nadam se da sam bio jasan i da nekome tko to kuži neće biti problem odgovoriti.

Unaprijed zahvaljujem
Za paušalni obrt možeš imati do 230.000 kn primitaka (300.000 u 2018. godini), nakon toga ulaziš u sustav PDV-a i ne možeš više biti paušalac. Dok si ispod te granice, ne naplaćuješ PDV.

Dakle u tvojoj situaciji, klijent ti može recimo uplatiti 230.000 kn. Na kraju godine, na to plaćaš porez iz najvećeg razreda, što je 4.140 kn + prirez koji ti ovisi o mjestu poslovanja, ali recimo da je to sve skupa oko 5.000 kn.

Tijekom godine si morao uplatiti i doprinose, koji sve skupa iznose oko 14.000 kn. Na kraju ti, u ovom tvom primjeru, ostane 211.000 kn.

Ja sam uzela kao pretpostavku da bi ipak imao otvoren obrt kroz cijelu godinu, jer ako tako veliku cifru uprihodiš u manjem razdoblju, računat će ti se proporcionalno primici kao da si poslovao cijelu godinu (znači 230.000 x 12), zbog čega bi automatski eliminirao mogućnost paušalnog oporezivanja.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:45   #4411
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Tnx

Ma zbunjuje me to sve.. ne znam što se više isplati d.o.o. / j.d.o.o. / obrt... nemam blage veze, i ne znam gdje se informirati o tome svemu, da mi netko pojasni sve krucijalne razlike, prednosti i nedostatke.. kao što se vidi iz priloženog - nemam pojma o ovim birokratskim sranjima, samo znam da mi je posao održiv i da mogu zaposliti dosta ljudi..
Rijetko tko će ti moći dati sasvim konkretan odgovor što ti se više isplati - d.o.o. / j.d.o.o. / obrt. Sve ovisi o puno faktora: koliku zaradu planiraš imati, kakvi su ti troškovi, je li ti isplativo ući u sustav PDV-a, kolika ti je razina rizika, itd.

Iako se može činiti zbunjujuće, na netu zaista trenutno ima solidan izbor informacija o ovim pitanjima, barem neke generalne smjernice, npr. koliki su doprinosi za pojedine oblike poslovanja.

Neki od primjera:
https://konferencije.lider.media/clp....-d.o.o.-1.pdf (nema informacije o paušalnom obrtu u kojem su još manji doprinosi od navedenih, ali ima ok usporedbu tri navedena oblika poslovanja)
https://burza.com.hr/portal/kada-jdoo-a-kada-obrt/9953
http://www.pokreniposao.hr/sto-osnov...zece-ili-obrt/
http://www.virtualni-ured.net/hr/obr...i-j-d-o-o.html
http://tilio.hr/

Preporuka je oboružati se strpljenjem i pripremiti se na vlastito istraživanje, jer ta "birokratska sranja" su sastavni dio poslovanja (kao poduzetnik ne možeš baš reći "ali ja bih samo radio svoj posao i zapošljavao ljude", jer moraš raditi unutar postojećeg sustava), pa ako te u ovoj fazi pripreme i razmišljanja obeshrabruju, samo poslovanje će ti vjerojatno biti još više frustrirajuće iskustvo.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 07:52   #4412
Astor najbolje ti je otic kod nekog knjigovodje pa malo porazgovarat sta ti se najvise isplati otvorit
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:48   #4413
Pozdrav,
ima li netko na engleskom jeziku za svoju web stranicu "uvjete korištenja" (Terms and conditions) koji bi trebali biti na svakom web-shopu prema nekoliko zakona, Zakonu o elektroničkoj trgovini (NN 173/03, 67/08, 36/09, 130/11, 30/14), Zakona o zaštiti potrošača (NN 41/14 i 110/15) te Zakonu o obveznim odnosima (NN 35/5, NN 41/08 i 125/111 i 78/15)?

Ima li neka "copy-paste" šablona,da se ne izmišlja topla voda?
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:22   #4414
Quote:
maestranza kaže: Pogledaj post
Za paušalni obrt možeš imati do 230.000 kn primitaka (300.000 u 2018. godini), nakon toga ulaziš u sustav PDV-a i ne možeš više biti paušalac. Dok si ispod te granice, ne naplaćuješ PDV.

Dakle u tvojoj situaciji, klijent ti može recimo uplatiti 230.000 kn. Na kraju godine, na to plaćaš porez iz najvećeg razreda, što je 4.140 kn + prirez koji ti ovisi o mjestu poslovanja, ali recimo da je to sve skupa oko 5.000 kn.

Tijekom godine si morao uplatiti i doprinose, koji sve skupa iznose oko 14.000 kn. Na kraju ti, u ovom tvom primjeru, ostane 211.000 kn.

Ja sam uzela kao pretpostavku da bi ipak imao otvoren obrt kroz cijelu godinu, jer ako tako veliku cifru uprihodiš u manjem razdoblju, računat će ti se proporcionalno primici kao da si poslovao cijelu godinu (znači 230.000 x 12), zbog čega bi automatski eliminirao mogućnost paušalnog oporezivanja.
hvala ti puno.

Razmisljao sam vec o 2018. pa sam zato uzeo veći iznos. Znaći na taj način mogu dosta uštedjeti na PDV-u, pogotovo u 2018. kad će biti veći iznosi.

Kolko razumijem, ne trebam voditi nikakve knjige osim KPR i neki obrazac na kraju godine. Znaci nemam ni evidencije o radnom vremenu, niti trebam imati kakav alat ni ništa? Recimo za rušenja, ja mogu biti jedini u obrtu, biti zaposlen u d.o.o., nemati ni jednu štemericu, ni kamion ni ništa, a mogu napraviti 200.000 kn prometa recimo?
k1ll3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 00:07   #4415
Quote:
Forumskaluda kaže: Pogledaj post
koliki je limit za 2017. godinu?

ako sada otvorim pausalni obrt, dali imam pravo do kraja godine naplatiti taj cijeli iznos na obrt i kolika su mi davanja u tom slucaju, za cijelu godinu ili zadnja 2 mjeca ?
Da, do kraja godine mozes naplatiti 230.000kn.
Davanja su ti za zadnja 2 mjeseca.
RaZZoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 08:43   #4416
Quote:
maestranza kaže: Pogledaj post
Za paušalni obrt možeš imati do 230.000 kn primitaka (300.000 u 2018. godini), nakon toga ulaziš u sustav PDV-a i ne možeš više biti paušalac. Dok si ispod te granice, ne naplaćuješ PDV.

Dakle u tvojoj situaciji, klijent ti može recimo uplatiti 230.000 kn. Na kraju godine, na to plaćaš porez iz najvećeg razreda, što je 4.140 kn + prirez koji ti ovisi o mjestu poslovanja, ali recimo da je to sve skupa oko 5.000 kn.

Tijekom godine si morao uplatiti i doprinose, koji sve skupa iznose oko 14.000 kn. Na kraju ti, u ovom tvom primjeru, ostane 211.000 kn.

Ja sam uzela kao pretpostavku da bi ipak imao otvoren obrt kroz cijelu godinu, jer ako tako veliku cifru uprihodiš u manjem razdoblju, računat će ti se proporcionalno primici kao da si poslovao cijelu godinu (znači 230.000 x 12), zbog čega bi automatski eliminirao mogućnost paušalnog oporezivanja.
Sve si dobro objasnila, osim ovog boldanog. O tome smo raspravljali na ovom topicu čini mi se, cijelu prošlu godinu... Znači, bez obzira da li imaš sezonski ili cjelogodišnji obrt limit za ostanak u paušalu je 230.000 za 2017. i 300.000 kn za 2018.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:50   #4417
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
Sve si dobro objasnila, osim ovog boldanog. O tome smo raspravljali na ovom topicu čini mi se, cijelu prošlu godinu... Znači, bez obzira da li imaš sezonski ili cjelogodišnji obrt limit za ostanak u paušalu je 230.000 za 2017. i 300.000 kn za 2018.
Moguće, koliko sam ja skužila po grupama na Facebooku oko toga su se stalno vodile polemike i odgovor/zaključak se razlikovao od porezne do porezne. Kako meni osobno to nije toliko važno jer neću biti u takvoj situaciji, nisam sasvim precizno pratila zaključke, pa naginjem uvijek sigurnijoj opciji.

Ako je ovako kako ti kažeš, još bolje.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:30   #4418
Imam otvoren paušalni obrt u stanu u stambenoj zgradi. Da li moram imati natpisnu tablu na zgradi? Ili mogu imati naljepnicu i gdje se ona obično stavi?
Ebony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:49   #4419
Moraš imati na sandučiću..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:55   #4420
Quote:
maestranza kaže: Pogledaj post

Ja sam uzela kao pretpostavku da bi ipak imao otvoren obrt kroz cijelu godinu, jer ako tako veliku cifru uprihodiš u manjem razdoblju, računat će ti se proporcionalno primici kao da si poslovao cijelu godinu (znači 230.000 x 12), zbog čega bi automatski eliminirao mogućnost paušalnog oporezivanja.
Ovo po meni nije točno...
Osnovica za porez na dohodak se računa proporcionalno medjutim ukupni prihodi se ne računaju prporcionalnoego su uupni godišnji prihodi ukupni godišnji rihodi.
Ako su ukupni godišnji prihodi 230 tisuca onda su 230 tisuca, nisu milijun i pol.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.