Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 21:52   #2661
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Možda zlatače? Gdje su ubrane?
ubrane su u bukovo-hrastovoj šumi između kupina i drugog raslinja i par metara dalje sam pronašao dva vrganja ispod hrastovog stabla. Inače moja dva prva vrganja još sam si sav sretan, prošlih 7 dana nisam bio te sreće no ubirao sam dedeke, zeleno-ljubičastu krasnice, golubovače i par pravih sunčanica.
Mislim da nisu ni zlatače jer malo drugačije izgledaju. Tako da dok ne saznam zasigurno se neću igrat s njima više, nadmudrile su me
__________________
Volim život i život voli mene :)
MrFlyTalent is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 00:43   #2662
Jel pogrešno vrganje obrisati od prljavštine,narezati i direktno tako smrznuti? Znači bez ikakve obrade
TeenHunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 01:28   #2663
Quote:
black leather kaže: Pogledaj post
Ma ne uzrujavam se, svjesna sam svog neznanja. No neću se obeshrabriti, pomalo pa ću možda i naučiti koju
Vrlo su mi zanimljive.
Gljive su super, ali definitivno idi s nekim tko se bavi gljivarstvom ili barem da zna prepoznati neke vrste, nemoj brati ništa za što nisi sigurna i nemoj uzimati samo slike kao izvor znanja jer sve ovisi i o osvjetljenju i o kutu snimanja...

Drugi su ti već sve rekli za one koje si ubrala, osobno biserke baš i ne poznajem, ali za onu jednu sam sigurna bila da je panterovka, koja je smrtonosna! SUnčanice je poprilično lako prepoznati, ali čovjek ih treba par puta uživo vidjeti i ubrati s nekim drugim, te znati koje otrovnice su slične. Sunčanice imaju prsten, da, ali on mora biti pomičan, odnosno ove otrovnice nemajuu prsten već kao vjenčić koji je zapravo dio njihovog stručka.

Inače, nedavno sam nešto gledala, i nisam primijetila da se uspoređuje osim na jednom sajtu, ali ima još jedna gljiva koja može biti slična sunčanicama po klobuku - haringača. Ali ona je dosta manja od nje i nekako nije "paperjasta" kao sunčanica. Kad smo išli u gljive vidjeli smo ih par i zaista sliče. Panterovka izgleda kao sunčanica, ali boje su joj "obrnute" - smeđi klobuk sa bijelim krpicam, iako dok su dosta mlade, ponekad se ne razaznaje razlika pa bolje pripaziti. Spominju i zelenu pupavku da je slična sunčanici, osobno mi nisu slične i ako ih čovjek ne razlikuje, bolje da ne ide po sunčanice.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 02:16   #2664
Da, ja tako radim.
Poslije kada ih izvadiš smrznute-prokuhaš u vodi i pržiš
Ford eleanor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:00   #2665
Quote:
TeenHunter kaže: Pogledaj post
Jel pogrešno vrganje obrisati od prljavštine,narezati i direktno tako smrznuti? Znači bez ikakve obrade
je, pogrešno je, pošto kućni zamrzivači ne mogu u roku od par minuta zamrznuti, kao što je slučaj s industrijskim zamrzavanjem. Zamrzavanje svježe gljive u kućnim zamrzivačima u potpunosti razbije konzistenciju gljive i odmrznute su sve samo ne ukusne ... jedino ako nekome paše takvo blato od gljive u koje se pretvori...
Najbolji rezultat zamrzavanja svih gljiva, ne samo vrganja, je da se očišćene gljive narežu i stave "na hladno" u posudu u koju se na dno stavi vrlo malo ulja, tek toliko da se ne zalijepi prvi sloj. Posuda se nakon toga stavlja na vrlo laganu vatru, na minimalni plin ili na struji na 1.5 i pričeka da se počne zagrijavati, nakon toga se gljive promiješaju, još par minuta ostave na vatri i kad počnu puštati tekućinu ponovno promiješaju i ostave da se ohlade. Ovako pripremljene gljive smrznuti i prije korištenja najbolje odmrznuti u hladnjaku, nastaviti koristiti na uobičajeni način, kao i svježe gljive.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 13:23   #2666
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
U pravu si.
Ali i lažna je izvrsna.
sta je sad??jedno ili drugo?
tu su u crnogoricnoj sumi?borovi,brin,dren..
najvise ih je pod borovima
smijem papat,ubirat isto??da me tvoji milicajci ne zaskoce
infofreeak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 18:20   #2667
bu!
uz nešto zlatača, krasnica, puha, vrganja, sunčanica, našla se i ova. jedna. i nisam ju htjela ubrati, al ostala mi je u ruci
još nije prerezana pa da vidimo hoće li poplaviti, al nismo ziher kaj je. cjevčice su intenzivno crvene i potamne na dodir, klobuk baršunast i mjestimično sluzav. ne znam jel od puža ili kaj

e sad, jel to dupainov vrganj ili nešto deseto?
naime, ovdje spominju da su cjevčice "u mladosti žute, a kasnije postaju maslinasto-zelene". tu maslinastozelenu ne vidim čak niti na tim priloženim fotkama kaj veliju?


__________________
On je nesretan – bit ću malo grub – ako ne dobije bombon od svakoga za čijim stolom recitira. - Slobodan Šnajder o građaninu R.Š.
kokakoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 19:10   #2668
Quote:
black leather kaže: Pogledaj post
Ma ne uzrujavam se, svjesna sam svog neznanja. No neću se obeshrabriti, pomalo pa ću možda i naučiti koju
Vrlo su mi zanimljive.
među ovim gljivama koje si ubrala ima jako otrovnih, baci to sve i ne beri gljive u koje nisi 100% sigurna!
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 20:47   #2669
Quote:
kokakoka kaže: Pogledaj post
bu!
uz nešto zlatača, krasnica, puha, vrganja, sunčanica, našla se i ova. jedna. i nisam ju htjela ubrati, al ostala mi je u ruci
još nije prerezana pa da vidimo hoće li poplaviti, al nismo ziher kaj je. cjevčice su intenzivno crvene i potamne na dodir, klobuk baršunast i mjestimično sluzav. ne znam jel od puža ili kaj

e sad, jel to dupainov vrganj ili nešto deseto?
naime, ovdje spominju da su cjevčice "u mladosti žute, a kasnije postaju maslinasto-zelene". tu maslinastozelenu ne vidim čak niti na tim priloženim fotkama kaj veliju?


Zelenjača- Boletus erythropus, kladila bih se
Dupainov vrganj ima pri vrhu stručka vidljivu mrežicu.
Za pravu determinaciju, gljiva treba" proći kroz ruke".

Zadnje uređivanje rosa canina : 28.09.2017. at 21:18.
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 23:32   #2670
Quote:
rosa canina kaže: Pogledaj post
Zelenjača- Boletus erythropus, kladila bih se
Dupainov vrganj ima pri vrhu stručka vidljivu mrežicu.
Za pravu determinaciju, gljiva treba" proći kroz ruke".
je, je i ja sam čula da je štošta bolje najprije propustiti kroz ruke

hvala, zelenjača je, tak je! nisam ju sretala ranije, al ljepotica je samo takva
__________________
On je nesretan – bit ću malo grub – ako ne dobije bombon od svakoga za čijim stolom recitira. - Slobodan Šnajder o građaninu R.Š.
kokakoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 01:31   #2671
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Gljive su super, ali definitivno idi s nekim tko se bavi gljivarstvom ili barem da zna prepoznati neke vrste, nemoj brati ništa za što nisi sigurna i nemoj uzimati samo slike kao izvor znanja jer sve ovisi i o osvjetljenju i o kutu snimanja...

Drugi su ti već sve rekli za one koje si ubrala, osobno biserke baš i ne poznajem, ali za onu jednu sam sigurna bila da je panterovka, koja je smrtonosna! SUnčanice je poprilično lako prepoznati, ali čovjek ih treba par puta uživo vidjeti i ubrati s nekim drugim, te znati koje otrovnice su slične. Sunčanice imaju prsten, da, ali on mora biti pomičan, odnosno ove otrovnice nemajuu prsten već kao vjenčić koji je zapravo dio njihovog stručka.

Inače, nedavno sam nešto gledala, i nisam primijetila da se uspoređuje osim na jednom sajtu, ali ima još jedna gljiva koja može biti slična sunčanicama po klobuku - haringača. Ali ona je dosta manja od nje i nekako nije "paperjasta" kao sunčanica. Kad smo išli u gljive vidjeli smo ih par i zaista sliče. Panterovka izgleda kao sunčanica, ali boje su joj "obrnute" - smeđi klobuk sa bijelim krpicam, iako dok su dosta mlade, ponekad se ne razaznaje razlika pa bolje pripaziti. Spominju i zelenu pupavku da je slična sunčanici, osobno mi nisu slične i ako ih čovjek ne razlikuje, bolje da ne ide po sunčanice.
Hvala puno na dodatnom objašnjenju i savijetima. Je, jednu panterovku sam i uslikala i divila joj se iz blizine koliko je lijepa. Vrlo zavodljiva gljiva.
Ali svakako savijet stoji da ih treba nekoliko puta ubrati i proći sa nekime tko se kuži. Potrudit ću se educirati i naći nekoga.

Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
među ovim gljivama koje si ubrala ima jako otrovnih, baci to sve i ne beri gljive u koje nisi 100% sigurna!
Jesam, sve sam bacila.
Zato sam prvo i postavila slike i pitala.
black leather is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 02:17   #2672
Quote:
black leather kaže: Pogledaj post
Ali svakako savijet stoji da ih treba nekoliko puta ubrati i proći sa nekime tko se kuži. Potrudit ću se educirati i naći nekoga.
jok, trebaš malo pretumbati plan. trebaš pronaći nekoga tko kuži, i onda s tom osobom ići brati. nije baš najsretnije upuštati se u determinaciju sam uz knjige i forum. (vidi malo gore )

nema učenja o gljivama bez prakse uz iskusnog gljivara.
eto kad su mene prvi put vodili, bila je to dobra godina za krumpire i meni su sve gljive bili krumpiri i krasnice i puhe i šampinjoni sve! jel ovo krumpir? pa onda danas sam se u šumi s nostalgijom prisjećala ere krumpira. i nisam našla ni jednog. damn!
__________________
On je nesretan – bit ću malo grub – ako ne dobije bombon od svakoga za čijim stolom recitira. - Slobodan Šnajder o građaninu R.Š.
kokakoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:30   #2673
vrganji

Pozdrav svima,
zamima me da li su vrganji dobri za dimljenje(piljevina) pa susenje tj dehidracija?
__________________
Ljudska glupost u akciji - najjača sila u svemiru!!!!
bobanzvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:54   #2674
Quote:
bobanzvone kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
zamima me da li su vrganji dobri za dimljenje(piljevina) pa susenje tj dehidracija?
Ne vidim zašto ne. Samo je pitanje što bi dobio s dimom, sušeni vrganji su sami po sebi jako aromatični
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 21:39   #2675
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Ne vidim zašto ne. Samo je pitanje što bi dobio s dimom, sušeni vrganji su sami po sebi jako aromatični
Da zbog toga i pitam, da im se nebi promjenio sastav, okus, miris... al budem probao.
__________________
Ljudska glupost u akciji - najjača sila u svemiru!!!!
bobanzvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 23:46   #2676
Quote:
TeenHunter kaže: Pogledaj post
Jel pogrešno vrganje obrisati od prljavštine,narezati i direktno tako smrznuti? Znači bez ikakve obrade
Nije.
Sastruži zemlju i komotno možeš s njima u škrinju.
Nemoj ih nipošto odmrzavati, nego ih stavi na ulje onako zamrznute i zadržat će i okus i teksturu.
U suprotnom dobit ćeš blato, kao što je već netko spomenuo.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 23:52   #2677
https://imgur.com/a/1grGH

Zna li netko iskusniji da li su ove gljive jestive?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 01:33   #2678
Quote:
black leather kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Ne znam ništa o gljivama ali jako ih volim jesti
Živim u šumi, nedaleko od Rijeke, više prema Sloveniji.
Danas sam u šetnji šumom ubrala par sunčanica (mislim da jesu)
Vidjela sam puno lijepih gljiva, neke sam uspijela proguglati i skužila da su vrlo smrtonosne.

Ove koje sam nabrala, molim vas ako mi netko može potvrditi jesu li to sunčanice.
Jedna je slična njima no nema prsten, visoka je i mršava.

Ovo mislim da su sunčanice

[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]


Ova me buni
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

I ova ne znam koja je

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Hvala puno na pomoći
Slika 1: biserka, fina gljiva, ali sadrži termolabilni otrov. Ne preporučujem ti da je bereš, jer ju možeš zamijeniti s gljivom sa slika 5 i 6, a to je otrovna panterova muhara.

Na slikama 3 i 4 je neka vrsta sunčanice, ali ne može se identificirati. Nije loše uz gljive staviti kutiju cigareta ili nešto slično kako bi se mogle od oka utvrditi i dimenzije.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 01:42   #2679
Quote:
MrFlyTalent kaže: Pogledaj post
Ljep pozdrav zanima me koje su ovo gljive: https://imgur.com/a/TQGTd Ubrao sam ove tri koje su jako slične ali mislim da nisu iste, naime gljiva skroz lijevo sa slike promjeni boju u tamno plavu pa s vremenom to tamno plavo izbljedi i izgleda zeleno pa smeđe mjenjaju boju i stapka i cjevčice., dok ove druge dvije mjenjaju malo boju na dodir u smeđu pa u plavu na cjevčicama dok stapka ne mjenja boju. Evo želio bih znati koje su pa ako netko zna hvala.
Ne znam točno o kojim je gljivama riječ, ali to su jestive vrganjevke. S tim da vjerojatno nisu jako ukusne, ali mogu proći.

Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
@black leather
u pravilu Lepiote (sunčanice) koje imaju klobuk širi od 15cm su jestive i nisu otrovne. otrovne su sitnije vrste koje su dosta rijetke kod nas, ali opreza nikad dosta.
ovo zadnje je nekakva Amanita, a ako se vraški ne kužiš u gljive, trebaš se kloniti (smeđih) Amanita.
Veličina klobuka nije striktno pravilo, Božac je pisao da su se kod nas pojavile i nekakve otrovne sunčanice. Uglavnom, ja berem samo povelike sunčanice i izbjegavam one s crvenkastim listićima, jer njih navodno ima ta novootkrivena otrovna vrsta (premda i neke jestive vrste imaju takve listiće).

Quote:
black leather kaže: Pogledaj post
Ajooooj

Na žalost nemam koga povesti jer ne znam niti jednog gljivara. Baš sam se nadala da su sunčanice.
Šta nemaju sunčanice taj prsten?

Morat ću ih sve baciti jer sam ih držala skupa u ruci
Bacaj i nemoj se zajebavat, gljivolov se ne uči preko noći.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 01:54   #2680
Quote:
TeenHunter kaže: Pogledaj post
Jel pogrešno vrganje obrisati od prljavštine,narezati i direktno tako smrznuti? Znači bez ikakve obrade
Nije, ali moraju biti zdravi, čvrsti i mladi.

Quote:
Ford eleanor kaže: Pogledaj post
Da, ja tako radim.
Poslije kada ih izvadiš smrznute-prokuhaš u vodi i pržiš
Ne vidim svrhu prokuhavanja.

Quote:
infofreeak kaže: Pogledaj post
sta je sad??jedno ili drugo?
tu su u crnogoricnoj sumi?borovi,brin,dren..
najvise ih je pod borovima
smijem papat,ubirat isto??da me tvoji milicajci ne zaskoce
Kaj te briga?
Napisal sam ti da su to fine gljive, nemreš fulat.

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Nije.
Sastruži zemlju i komotno možeš s njima u škrinju.
Nemoj ih nipošto odmrzavati, nego ih stavi na ulje onako zamrznute i zadržat će i okus i teksturu.
U suprotnom dobit ćeš blato, kao što je već netko spomenuo.
Baš tako.

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
https://imgur.com/a/1grGH

Zna li netko iskusniji da li su ove gljive jestive?
Joooj, joooj...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.