Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 21:49   #261
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Nikakvim konvertitima nije lako, a posebno se to odnosi na konvertite na Islam.
Da. Smanjenje tenzija na političkoj sceni bi u svakom slučaju pomoglo, ali izgleda da taj film nećemo tako skoro gledati.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:35   #262
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Naravno da ne mora. No za to je potrebno itekako smanjiti tenzije i predrasude, s obje strane.
Može se i treba nastojati... vjerujem da je nekada zaista teško, kada postoje i osobne traume.
Što se predrasuda tiče, nekad se pitam, koliko ih i sam imam... možda to većinom i ne saznamo, dok nas se ne dotaknu, ne postanemo i sami njihovom žrtvom.

Quote:
Pod tim mnogo više mislim na ljude s kojima imam neki direktan kontakt - mada i ovi forumi mogu poslužiti kao ogledalo.

Slična iskustva imaju i konvertiti s kojima imam kontakte. Gotovo svi su imali neugodna iskustva samo radi toga što su primili islam. Ironično i sramotno (obzirom da se općenito gledano doživljavamo kao kulturan narod), ali najgore prođu žene koje su primile islam. Gotovo redovito imaju probleme s obitelji, a u nekim slučajevima je bilo fizičkih prijetnji ili obračuna. I to od strane vrlih muških, koji su eto toliko "napredni" da ne znaju kako se drukčije suočiti s tom činjenicom. Nekih se obitelj odrekla ili ne žele imati kontakte. Ako netko misli da se to događa negdje drugdje, ne. Događa se baš ovdje u Hrvatskoj. U svakom slučaju bih rekao da vlada prilično neznanje i predrasude. Jedna od najtragikomičnijih stvari je predbacivanje za to što su turci pred 500 god (navodno ili stvarno) radili na ovim prostorima. Jednostavno rečeno, vladaju klišeji i polumitološki simplificirani obrasci koji ljudima ne daju da se idejno maknu s mrtve točke.
Predrasude koje dovode do društvenog izopćavanja "otpadnika" su najgore... da li su konvertiti s kojima imaš kontakt imali predodžbu o tome što ih, najvjerojatnije, čeka ?
Da li ih nakon nekog vremena obitelj i sredina ipak, barem djelomično, prihvate ?
Ne znam što reći... promjena religije i denominacije nije uobičajena kod nas, više na Zapadu, a prije svega u Americi.

No, jedna stvar je čuđenje u prvi mah, a nešto drugo odbacivanje i prekidanje društvenih veza sa "otpadnikom".

Quote:
Da. Smanjenje tenzija na političkoj sceni bi u svakom slučaju pomoglo, ali izgleda da taj film nećemo tako skoro gledati.
Bojim se, ne...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:01   #263
Quote:

Naravno da ne mora. No za to je potrebno itekako smanjiti tenzije i predrasude, s obje strane.

Pod tim mnogo više mislim na ljude s kojima imam neki direktan kontakt - mada i ovi forumi mogu poslužiti kao ogledalo.

Slična iskustva imaju i konvertiti s kojima imam kontakte. Gotovo svi su imali neugodna iskustva samo radi toga što su primili islam. Ironično i sramotno (obzirom da se općenito gledano doživljavamo kao kulturan narod), ali najgore prođu žene koje su primile islam. Gotovo redovito imaju probleme s obitelji, a u nekim slučajevima je bilo fizičkih prijetnji ili obračuna. I to od strane vrlih muških, koji su eto toliko "napredni" da ne znaju kako se drukčije suočiti s tom činjenicom. Nekih se obitelj odrekla ili ne žele imati kontakte. Ako netko misli da se to događa negdje drugdje, ne. Događa se baš ovdje u Hrvatskoj. U svakom slučaju bih rekao da vlada prilično neznanje i predrasude. Jedna od najtragikomičnijih stvari je predbacivanje za to što su turci pred 500 god (navodno ili stvarno) radili na ovim prostorima. Jednostavno rečeno, vladaju klišeji i polumitološki simplificirani obrasci koji ljudima ne daju da se idejno maknu s mrtve točke.
kakva god iskustva imaju žene koje konvertiraju na islam, daleko gore prolaze muslimanke koje konvertiraju na kršćanstvo (ili neku drugu vjeru).
zbog straha od muških članova obitelji prisiljene su uzet novi identitet, odselit u drugi grad, neke čak u susjednu državu. i pri tom se ne referiram na nekakve religiozne vukohebine poput s. arabije već na zemlje poput francuske.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:21   #264
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
kakva god iskustva imaju žene koje konvertiraju na islam, daleko gore prolaze muslimanke koje konvertiraju na kršćanstvo (ili neku drugu vjeru).
zbog straha od muških članova obitelji prisiljene su uzet novi identitet, odselit u drugi grad, neke čak u susjednu državu. i pri tom se ne referiram na nekakve religiozne vukohebine poput s. arabije već na zemlje poput francuske.
Za S. arabiju i slične je jasno (usput, žene će tamo ipak moći voziti... ), no pitanje je da li je to uobičajeno u Francuskoj, i kako je moguće, obzirom na sekularnu prirodu države.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 14:47   #265
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Može se i treba nastojati... vjerujem da je nekada zaista teško, kada postoje i osobne traume.
Što se predrasuda tiče, nekad se pitam, koliko ih i sam imam... možda to većinom i ne saznamo, dok nas se ne dotaknu, ne postanemo i sami njihovom žrtvom.
Rekao bih, mnogo manje nego u većine.

Quote:
Predrasude koje dovode do društvenog izopćavanja "otpadnika" su najgore... da li su konvertiti s kojima imaš kontakt imali predodžbu o tome što ih, najvjerojatnije, čeka ?
Da li ih nakon nekog vremena obitelj i sredina ipak, barem djelomično, prihvate ?
Ne znam što reći... promjena religije i denominacije nije uobičajena kod nas, više na Zapadu, a prije svega u Americi.

No, jedna stvar je čuđenje u prvi mah, a nešto drugo odbacivanje i prekidanje društvenih veza sa "otpadnikom".
Kod nas se, uza sve ostalo, poistovjećuje nacija sa vjerom. To stvara dodatan problem, pa se za nekog tko je postao musliman smatra da je "izdao hrvate" i slične gluposti. Nemoj me uzeti zdravo za gotovo, ne kažem da je tako obavezno, ali i takvih komentara sam se naslušao.

Neki konvertiti su znali da će biti otpora, ali realno nitko ne može znati dokle to ide dok se faktično ne dogodi. Ljudi reagiraju impulzivno i nepredvidivi su. Neki se nakon x vremena malo smire i pređu preko toga, u manjoj ili većoj mjeri. No neki drugi pak ostanu "zabetonirani" na svojim ideološkim pozicijama.

Quote:
Bojim se, ne...
Da, nažalost.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 14:53   #266
Quote:
Da, nažalost. No uzmi u obzir da do naših ušiju redovito dolaze samo najnegativniji primjeri. Nitko neće pisati u novinama o muslimanki koja je postala kršćanka a obitelj je to prihvatila ili barem istolerirala. To nije medijski zanimljivo, jednostavno rečeno. Nitko ne piše ni o mješovitim brakovima između kršćana i muslimana u Nigeriji, niti izraelsko-palestinskim brakovima ili konverzijama na islam/židovstvo. Hvala Bogu pa takvih primjera ima podosta.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:05   #267
Quote:
Za S. arabiju i slične je jasno (usput, žene će tamo ipak moći voziti... ), no pitanje je da li je to uobičajeno u Francuskoj, i kako je moguće, obzirom na sekularnu prirodu države.
uobičajeno jest.
a kako je to moguće, ne znam. jer to mi je totalno nerazumljiv mentalitet. kad bih znala odgovor, rješila bih problem neintegracije 3. generacije arapskih muslimana u francuskoj.
(macron bi mi dao fr. nobela .)

Quote:
Da, nažalost. No uzmi u obzir da do naših ušiju redovito dolaze samo najnegativniji primjeri. Nitko neće pisati u novinama o muslimanki koja je postala kršćanka a obitelj je to prihvatila ili barem istolerirala. To nije medijski zanimljivo, jednostavno rečeno. Nitko ne piše ni o mješovitim brakovima između kršćana i muslimana u Nigeriji, niti izraelsko-palestinskim brakovima ili konverzijama na islam/židovstvo. Hvala Bogu pa takvih primjera ima podosta.
ne bih se bila niti osvrnula na to (pun mi kufer ovakvih tema) da ti nisi spomenuo problem kršćanki koje su prešle na islam.
ponešto su me ponukali i tvoji komentari na pdf religiji. već je prije bilo onih koji su nam svako malo na religiji servirali linkove o prelasku kršćana na islam. skoro, pa bismo povjerovali da je u pitanju konverzija en masse.

bez uvrede. ali. od francuskih kršćana koji su prešli na islam u francuskoj su jedino poznata, hélas, 2 koljača iz isila. heureusement, obojicu su francuzi poslali duboko pod sirijsku zemlju.
medju fr. kršćankama koje su prešle na islam i stavile hijab uglavnom su polupismene, vrlo mlade žene (napustile školu u 16.g.) a koje skupa s mužem muslimanom, on takodjer bez alata i zanata, i njihovo troje djece žive na socijalnoj pomoći. ukratko, ništa za pohvalit se. jer sve to plaćaju francuzi koji rade, otplaćuju kredit za kuću, školuju djecu i broje svaki euro dva puta.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:48   #268
Quote:

ne bih se bila niti osvrnula na to (pun mi kufer ovakvih tema) da ti nisi spomenuo problem kršćanki koje su prešle na islam.
ponešto su me ponukali i tvoji komentari na pdf religiji. već je prije bilo onih koji su nam svako malo na religiji servirali linkove o prelasku kršćana na islam. skoro, pa bismo povjerovali da je u pitanju konverzija en masse.
Ma ok, ja nekad znam "napeti", ali samo kao odgovor specifičnim forumašima. No kad nađem normalnog sugovornika/cu onda i ja mogu u tančine, a ne samo defenziva.
Quote:
bez uvrede. ali. od francuskih kršćana koji su prešli na islam u francuskoj su jedino poznata, hélas, 2 koljača iz isila. heureusement, obojicu su francuzi poslali duboko pod sirijsku zemlju.
medju fr. kršćankama koje su prešle na islam i stavile hijab uglavnom su polupismene, vrlo mlade žene (napustile školu u 16.g.) a koje skupa s mužem muslimanom, on takodjer bez alata i zanata, i njihovo troje djece žive na socijalnoj pomoći. ukratko, ništa za pohvalit se. jer sve to plaćaju francuzi koji rade, otplaćuju kredit za kuću, školuju djecu i broje svaki euro dva puta.
Pa upravo tako. Za zapitati se kako to da od svih konverzija mi znamo samo za tih desetak radikalnih. Upravo zato što normalne konverzije nikog ne zanimaju, a takvih je 99%. Osobno nisam upoznao nijednog konvertita (a ima ih od vrlo liberalnih do vrlo konzervativnih) da bi baš "mirisao" na radikala.

Što se tiče zapošljavanja, isto: situacija nije jednostrana, a antagonizam postoji s obje strane. Ako bi netko pomislio da francuzi objeručke dočekuju alžirce koji traže posao, prevario bi se. Javna je tajna da se x poslodavaca oglušuje na molbe čim vide arapsko ime i prezime - čak i ako su se ovi potrudili pa završili fakultet (obično medicine). Što naravno produbljuje podjele i dodatno getoizira stanovništvo. Također, u Francuskoj je 2015-e god prijavljeno 900+ napada na muslimane, i to uglavnom žene jer su vidljivije zbog marame. To je pak druga strana kovanice tj pitanja zvanog "postoji li etničko-vjerska tolerancija u Francuskoj?". I nijedna strana ne pokazuje previše volje da makne stvari s mrtve točke.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 18:37   #269
@khulus
ne znam odakle ti podatak od 900+ prijavljenih napada 2015.
(kad se navode brojke, dobro je navesti i izvor).

ako je netko mjerodavan za brojke onda je to b. cazeneuve, tadašnji fr. ministar unutarnjih poslova.

intervju s ministrom 01/2016:
prijavljenih i procesuiranih anti-muslimanskih akata tokom 2015. je bilo oko 400.
(Au lendemain des attentats de janvier, les actes antimusulmans ont triplé et s’établissent à environ 400 pour l’année 2015.)

gornje jest puno, porast od +220% u odnosu na prethodnu godinu. ali. ne zaboravi da su 2015. u francuskoj izvedena dva užasna napada:
c. hebdo + hyper cacher, 1. mj.,
paris + st denis, 11.mj., ubijeno 130 ljudi.

još nešto, za usporedbu.
raznoraznih akata uperenih protiv crkvi i kršćanskih groblja je bilo 810.
(Les lieux de culte et cimetières chrétiens, qui sont en France les plus nombreux, ne sont pas épargnés avec 810 atteintes, en hausse de 20 %.)

iz iskustva, francuska je itekako tolerantna. no, istina je da su teroristički napadi, a naročito onaj iz 11/2015, uveliko izmijenili francusku percepciju i vidjenje arapskog islama. i moje vidjenje osobno, makar se trudim ne gledat ljude kroz prizmu vjere kojoj pripadaju (rodjenjem ili izborom).
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 13:03   #270
Quote:
@khulus
ne znam odakle ti podatak od 900+ prijavljenih napada 2015.
(kad se navode brojke, dobro je navesti i izvor).

ako je netko mjerodavan za brojke onda je to b. cazeneuve, tadašnji fr. ministar unutarnjih poslova.

intervju s ministrom 01/2016:
prijavljenih i procesuiranih anti-muslimanskih akata tokom 2015. je bilo oko 400.
(Au lendemain des attentats de janvier, les actes antimusulmans ont triplé et s’établissent à environ 400 pour l’année 2015.)

gornje jest puno, porast od +220% u odnosu na prethodnu godinu. ali. ne zaboravi da su 2015. u francuskoj izvedena dva užasna napada:
c. hebdo + hyper cacher, 1. mj.,
paris + st denis, 11.mj., ubijeno 130 ljudi.

još nešto, za usporedbu.
raznoraznih akata uperenih protiv crkvi i kršćanskih groblja je bilo 810.
(Les lieux de culte et cimetières chrétiens, qui sont en France les plus nombreux, ne sont pas épargnés avec 810 atteintes, en hausse de 20 %.)

iz iskustva, francuska je itekako tolerantna. no, istina je da su teroristički napadi, a naročito onaj iz 11/2015, uveliko izmijenili francusku percepciju i vidjenje arapskog islama. i moje vidjenje osobno, makar se trudim ne gledat ljude kroz prizmu vjere kojoj pripadaju (rodjenjem ili izborom).
Ispravljam se, da zabilježeno je 429 napada. (Onih 900 je broj muslimana iz jedne druge "priče", progoni u Centralafričkoj Republici)
Evo i moj prilog:

https://www.humanrightsfirst.org/blo...targeting-jews

S tim da je zabilježeno 800+ antisemitskih napada, a čovjek se pita što su im sad židovi krivi?

A Francuzi su si generalno sami zakuhali kašu. Nitko ih nije tjerao da potamane minimalno 350 000 a maksimalno milijun alžiraca (toliko variraju procjene) u alžirskom ratu za nezavisnost. I to ne pred 500 god nego samo 50-60. Naravno, dovukli su "petu kolonu" tj alžirce koji su ratovali na njihovoj strani u Francusku. Nije čudo da takvi imaju žešćih problema sa naturalizacijom i identitetom uopće. Što se C. Hebdoa tiče, imam debeli osjećaj da je cijela priča namjerno ispotencirana baš zato da se dogodi "sukob civilizacija".
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:27   #271
Quote:
A Židovkinje? Dalo bi se raspravljati naširoko o tome. Dvostruka mjerila nedvojbeno postoje, jer kad Hrvat zatraži od strankinje da konvertira na njegovu vjeru zbog vjenčanja izaziva javne osude ("balkanski primitivac"), a kad isto učini jedan Steven Spielberg, onda je sasvim uredno, "živjela židovska tradicija".
napadide is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.