Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2011., 23:50   #1
Zlato u zlatarni, cijene po gramima?

Nisam znala pod koju da ovo kategoriju svrstam, pa.. Zanima me kad idem kupit zlato u zlatarnu, koliko bi me koštalo otprilike po gramu? I zamolila bih ako bi mi netko mogao reći točno koliko je gram po svim karatima. Hvala )
ladyZz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 00:23   #2
Mislis na nakit? Mislim da je cijena 585/999 (14 kt) od 300,00-400,00 kn/gr,ovisno o izradi. 750/999 (18 kt) od 400,00 navise. Ali najbolje ti je provjerit od zlatarne do zlatarne.
Old 15.11.2011., 10:06   #3
Posto si postala na podforumu za investicije, pretpostavljam da ne zelis kupiti zlato za nakit nego kao investiciju. U tom slucaju zlatarna je uzasno los izbor, jer oni prodaju zlato u obliku nakita po cijenama bitno vecim od cijene samog zlata.
Trenutno je cijena unce zlata 1.301 Euro. Po toj cijeni mozes kupiti mozda udio u fondu sa zlatom, koji ima vrlo malu do nikakvu kolicinu fizickog zlata, dakle de facto se kladis na promjenu cijene zlata.

Ako zelis kupiti bas fizicko zlato najblize cijeni zlata dodjes ako kupis investicijski (ne numizmaticki) zlatnik ili polugu. Npr. za Krugerrand od unce delaeri u Njemackoj traze 1340-1350 Eura, a nazad im ga mozes prodati po nekih 1330 (investicijsko zlato je u vecini EU oslobodjeno od PDV-a).

Ako kupujes neke druge zlatnike, cijena novcica s uncom zlata moze biti i bitno visa od 1350, ne radi cijene zlata nego jer je rijedak, trazen, stogod.

Ako kupis zlatni lancic, e onda ce ti prodati smjesu u kojoj je mozda 50% zlata, a platit ces to zlato puno vise nego sto vrijedi.

Last but not least, zlatari otkupljuju zlato nazad, no onda se taj isti lancic koji kosta cijena zlata x2 pri kupnji tretira kao "lom zlato", pa vam plate mozda cijenu zlata /2. Dakle gubitak 4x.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 11:41   #4
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Posto si postala na podforumu za investicije, pretpostavljam da ne zelis kupiti zlato za nakit nego kao investiciju. U tom slucaju zlatarna je uzasno los izbor, jer oni prodaju zlato u obliku nakita po cijenama bitno vecim od cijene samog zlata.
Trenutno je cijena unce zlata 1.301 Euro. Po toj cijeni mozes kupiti mozda udio u fondu sa zlatom, koji ima vrlo malu do nikakvu kolicinu fizickog zlata, dakle de facto se kladis na promjenu cijene zlata.

Ako zelis kupiti bas fizicko zlato najblize cijeni zlata dodjes ako kupis investicijski (ne numizmaticki) zlatnik ili polugu. Npr. za Krugerrand od unce delaeri u Njemackoj traze 1340-1350 Eura, a nazad im ga mozes prodati po nekih 1330 (investicijsko zlato je u vecini EU oslobodjeno od PDV-a).

Ako kupujes neke druge zlatnike, cijena novcica s uncom zlata moze biti i bitno visa od 1350, ne radi cijene zlata nego jer je rijedak, trazen, stogod.

Ako kupis zlatni lancic, e onda ce ti prodati smjesu u kojoj je mozda 50% zlata, a platit ces to zlato puno vise nego sto vrijedi.

Last but not least, zlatari otkupljuju zlato nazad, no onda se taj isti lancic koji kosta cijena zlata x2 pri kupnji tretira kao "lom zlato", pa vam plate mozda cijenu zlata /2. Dakle gubitak 4x.
Cijena u zlatara ne moze bit jeftinija nego sto je (istina je da imamo katastofa standard,pa ga ne mozemo priustit). Naime,po danasnjoj burzovnoj cijeni od otprilike 42 000€/ 1kg FF (Cisto),ptetvaranje u finocu 585 ((14 kt) Nakit) cijena koju proizvodjac placa je cca 24.500 €/ 1 kg, pretvaranjem po kursu od 7,5 kn za €,jest 183.75 kn+rad od 75 kn po gr= 258.00+30% trosarine+23% pdv= 412.55 kn. Dakle,to sve kosta zlatara,a njegova marza? Nema je nigdje,osim u otkupu. Zlatni nakit da bi bio koliko-toliko isplativ zlataru bi trebao kostat cca 500 kn/gr.
Old 25.12.2011., 10:30   #5
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Cijena u zlatara ne moze bit jeftinija nego sto je (istina je da imamo katastofa standard,pa ga ne mozemo priustit). Naime,po danasnjoj burzovnoj cijeni od otprilike 42 000€/ 1kg FF (Cisto),ptetvaranje u finocu 585 ((14 kt) Nakit) cijena koju proizvodjac placa je cca 24.500 €/ 1 kg, pretvaranjem po kursu od 7,5 kn za €,jest 183.75 kn+rad od 75 kn po gr= 258.00+30% trosarine+23% pdv= 412.55 kn. Dakle,to sve kosta zlatara,a njegova marza? Nema je nigdje,osim u otkupu. Zlatni nakit da bi bio koliko-toliko isplativ zlataru bi trebao kostat cca 500 kn/gr.
Kao unuk djeda koji ima zlatarski obrt od kojega smo svi jako dobro zivjeli samo cu se nasmijati na gornju konstataciju
Old 26.12.2011., 16:26   #6
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Kao unuk djeda koji ima zlatarski obrt od kojega smo svi jako dobro zivjeli samo cu se nasmijati na gornju konstataciju
Bazirao bi se na "nekad" smo dobro zivjeli.
Old 28.12.2011., 16:09   #7
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Bazirao bi se na "nekad" smo dobro zivjeli.
Naravno, zato sto smo u medjuvremenu odrasli, diplomirali i imamo svoje zivote pa nas ne treba djed uzdrzavati.
Ali on i dalje jako dobro zivi i nekim cudom puno zaradjuje i ne zivi od otkupa
Old 11.06.2012., 11:32   #8
Pri kupnji nakita obicno niti ne pise da je tezina lancica ili prstena tolika i tolika, niti ga ljudi kupuju kao investiciju, nego kupuju nesto sto im se svidja, kao ukras ili poklon.
Ne moze nesto na sto se placa kumulativno 30% trosarine pa 23% PDV-a biti investicija.
Yokohama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 15:04   #9
Zna li netko kako se kreču cijene zlata u susjednim zemljama (BiH, Srbija, Mađarska)? kupujemo vjenčano prstenje pa nam je svaka ušteda dobrodošla.
Old 31.03.2017., 11:36   #10
Da ne obilazim zlatarne, mozda netko zna...
koje su cijene zlatnika gramaze 1.75 i 3.5 i di bi bio najveci izbor motiva?

Hvala.
Old 31.03.2017., 13:22   #11
http://plemenit.hr/kategorija/investicijski-zlatnici/

Sumnjam da ćeš naći povoljnije u zlatarnama.
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 13:33   #12
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
http://plemenit.hr/kategorija/investicijski-zlatnici/

Sumnjam da ćeš naći povoljnije u zlatarnama.
Hvala ti na info
Old 14.04.2017., 02:05   #13
Nitko nije spomenuo fizičko zlato u pričuvi kao na primjer kod https://www.goldmoney.com Istina, sigurnost je manja nego da je sakriveno negdje u tvom vrtu ali ta reputabilna firma koja posluje godinama je daleko sigurnija od bilokakve banke u kojoj čovjek drži novac.

Zlato u takvoj pričuvi možeš bez problema promjeniti u bilokoju od 6 svjetskih valuta ako ti ustreba novac.
Old 29.09.2017., 13:35   #14
Quote:
ladyZz kaže: Pogledaj post
Nisam znala pod koju da ovo kategoriju svrstam, pa.. Zanima me kad idem kupit zlato u zlatarnu, koliko bi me koštalo otprilike po gramu? I zamolila bih ako bi mi netko mogao reći točno koliko je gram po svim karatima. Hvala )
I mene ovo zanima? Ubrzo idem u kupnju poklona, a u zlato se nis ne kuzim.
naonao is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 23:04   #15
Prouči cijene ovdje http://smh.net/ i ovdje https://philoro.at/shop/goldmuenzen i usporedi ih sa https://www.moro.si/moro-hr/ i https://plemenit.hr/

Pišeš da je u pitanju poklon pa pretpostavljam da je riječ o manjoj količini pa si snimi cijene na zadnja dva linka jer su sigurno povoljniji i od zlatarni i od zalagaonica.
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.