Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2017., 06:00   #21
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Htjela bi da mi netko razbije te mjehuriće koje sam napuhala jer vjerojatno romantiziram tuđe obiteljske odnose. Možda nisam dovoljno zahvalna na ovome što imam...
radje razmisljaj o planiranju djece

pusti mjehurice neka lebde u miru na laganom povjetarcu .. vec ce se sami "ispucati"

nema frke, zivila
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:14   #22
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post

Imam još samo mamu, jedinica sam. Nekad se pitam kako bi bilo imati brata ili seku, ali vjerojatno idealiziram te odnose.
Imam dečka i planiramo obitelj.

Htjela bi da mi netko razbije te mjehuriće koje sam napuhala jer vjerojatno romantiziram tuđe obiteljske odnose. Možda nisam dovoljno zahvalna na ovome što imam...
Kako imas mamu i decka, a sama si? Da li si pomislila da je i tvoja mama sama i to veoma sama od kako je umro tvoj tata? Kako mozes pored decka da se osecas samom? Zivot je takav da nam se svima decimiraju familije sto smo stariji. Meni su umrli tata i brat. Imam jos jednog brata i mamu, ali nikada u zivotu ne bih rekla da sam sama. Moji tata i mama su imali izuzetno sretan brak, pa znam da sam joj sada jako potrebna, iako je tri godine proslo od tatine smrti. I ona je meni potrebna, jer mi jako nedostaju i tata i brat. Drugi brat ima svoju porodicu, ali smo opet potrebni jedni drugima i ne osecamo se sami, iako nam nasi najdrazi koji vise nisu zivi, jako nedostaju. Nema leka kako popuniti tu prazninu, moras prihvatiti cinjenicu da ih vise nema. Bol nikada nece biti slabija, ali ces nauciti da zivis sa time.

Pa opet, ja mislim da je tovj problem u tome sto ti ne znas ziveti sama. Ne znam da li stanujes sama, ali ako ne znas sta ces sa sobom, to bi morala promeniti, inace ces pasti u depresiju, ako vec nisi na pocetku toga. A depresija je ozbiljna bolest. Pokusaj sagledati ne samo ono sto je realno lose u tvom zivotu i ne samo realno lose izglede za buducnost, nego napravi i planove za ono sto ce ti doneti radost, veselje, za ono sto ce ti biti podstrek za sledece planove. To znaci da se moras izvuci iz letargije u koju zapadas.

Zasto mislis na to, kako bi bilo imati batu ili seku, kada znas da to nije vise moguce (najverovatnije). Isto tako mozes pasti u depresiju zato sto nemas krila. Sta ce ti takva razmisljanja? To je samodestrukcija i nikome nece biti zao tebe zbog toga i niko se nece sazaliti na tebe zbog tvoje situacije. Svakome je njegov teret najveci, pa tako i tebi, pa tako i meni i drugim ljudima. Licno ti savetujem da pocnes uciti neki jezik, ili da pocnes svirati neki instrument, ili da naucis strikati, heklati ili da upises neki kurs necega sto te zanima. To ima dvostruku korist. Ne samo da ces nauciti nesto sto zelis da znas, nego ce ti se fokus razmisljanja malo skrenuti na drugu stranu, a to je veoma dobro, jer ces dozivljavati male uspehe, male radosti, planiraces ovo ili ono i bice ti u celosti lakse. Mozda ces se tokom neke od tih aktivnosti druziti sa nekim novim, razmenjivati misljenja, otici negde na kafu, izlozbu i slicno. Tebi su hitno potrebni novi impulsi u tvom zivotu, kako bi mogla bolje organizovati svoja razmisljanja o buducnosti.

Znas kako je, svi ljudi smo isti, najradije bismo da se desi nesto sto bi nam olaksalo i sto bi bar ublazilo nase probleme. Ali, to "nesto" se po pravilo ne desava, dok se mi sami ne pokrenemo. Tu je kljuc svega po pitanju depresije. Ako te hvata panika od Bozica da ces biti sama, zasto ne organizujes slavlje kod sebe, pozovi mamu i decka, mozda imas nekog komsiju ili poznanika koji je usamljen. Svejedno sto niste super prijatelji, ali pozovi ga ili nju n Bozicni rucak ili veceru na primer. Ako dodju samo mama i decko, napravi plan sta cete raditi, TV-program, odlazak u crkvu, mozda da pogledate neki video sto svi volite ili nesto interesantno. Ako malo porazmislis, videces da nista nije tako crno kako nam se cini, ali zasigurno ce ostati crno, ako nista ne ucinimo protiv toga.
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 12:25   #23
hvala svima na konstruktivnim savjetima. Otkad sam otvorila ovu temu sam ipak promijenila neke stvari u životu, krenula na psihoterapiju i počela mijenjati način na koji gledam svijet.

Vjerojatno sam se i uz dečka osjećala usamljeno jer valjda imam taj dojam da je to strana osoba koja me u svakom trenutku može napustiti. Možda sam samo nerzrela i ne shvaćam da je čovjek u konačnici sam i nikakva gomila ljudi to ne može promijeniti.
Sigurno bi se osjećala još više samom da imam veliku obitelj jer bi me tek ona progutala. Ovako bar imam šansu razviti svoje potencijale i u moru glasova pronaći svoj.

Nisam depresivna osoba, uvijek nađem neki izvor nadahnuća. Najgore što mi se može dogoditi je da jedan dan provedem u krevetu i plačem do iznemoglosti, ali mislim da su suze ionako prirodni antidepresiv jer je priroda na sve mislila i taj dar treba koristiti kad god je nužno.

Imam još puno za učiti o svijetu i to učenje ne bi smjelo nikad završiti. Nikad nije kraj, treba učiti o sebi i drugima do zadnjeg izdisaja.

Većina ljudi misli da su srednja škola ili fakultet kraj. Nakon toga se čitaju samo portali, ne radi se na sebi jer svi misle da su sada gotov proizvod spreman za tržište. Zato imamo toliko sjebanih ljudi koji ne razumiju da usavršavanje nikad ne prestaje. Ali to nisu tečajevi informatike niti tečajevi stranog jezika već tečaj upoznavanja sebe, a za to nikad nećemo dobiti certifikat. A ljudi vole imati papirnati dokaz o svom uspjehu.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.