Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2017., 18:53   #6381
Quote:
Mondragon kaže: Pogledaj post
Radio sam kao mlad deran u jednoj NVO (nije finansirao Soroš barem koliko ja znam a i da je sad i nije bitno) sa Nemcima odnosno nemicama,Francuzima,Turcima,Gruzinima,Amerima,Irci ma,Englezima i mogu životom da tvrdim da smo mi primitivni Srbi sve sa tri zuba u glavi,kockastih glava,smrdljivi,neobrijani što tučemo žene i kad nam prođe tiket u mnogim stvarima BEČKA škola za njih naručito kad potegnu malo opijata onda sva ta mittleeuropska kultura popusti.Mada mi je sve to bilo zabavno tada razmišljao sam manjom glavom.
Ti svoje vidjenje stranaca napravio na osnovu likova koji konzumiraju opijate dok rade u NVO na ivici civilizacije.

Ja sam svoje vidjenje stranaca napravio na osnovu rada sa profesionalcima u svom poslu, profesorima univerziteta, inzenjerima, lekarima, pravnicima itd.

Suum cuique.
mrgasa is offline  
Old 06.10.2017., 19:01   #6382
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post
Da, isti smo ko pre 1000 godina.

Ako ti sebe smatras gorim od random Nemca, slobodno. Ako stvarno mislis da ti se u Srbiji neko nece izviniti ako te polije kafom, onda jbg, ili idi il se ubij, zasto mucis sebe?

Stomak mi se prevrce od tog patetisanja.
Pa mentalitet se nije nešto mnogo promenio, samo je tehnologija napredovala.
A što se tiče ponašanja Srba više puta sam i sam bio žrtva primitivizma - psovanja u gradskom prevozu, istresanja u redu za banku, guranja, pretrnji itd. A pritom uopšte nisam konfliktna ličnost i čak sam se sklanjao.
A kad spomenu Nemačku ne znam da li ti je poznato, ali tamo Srbi kao narod nemaju baš idealnu reputaciju. Važimo za problematične ( mada je to dobrim delom predrasuda jer ima tamo dosta naših kvalitetnih ljudi ). No ipak, takva nas slika prati...nisam ja kriv za to. To sam se i lično uverio u susretu sa nekim Nemcima, a znam ponešto i iz priča drugih naših.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Old 06.10.2017., 19:06   #6383
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post
Pa upravo to. Mi smo imali Turke koji su jos krvavije gusili bune, a pri tom nam nisu dali ni taj red i poredak. Zbog toga ste bolje prosli. Na zalost ni jedni ni drugi nismo bili u prilici da samostalno formiramo i uredimo drzave u vreme uspona Evrope, kada se i stvorila drasticna razlika izmedju 'Zapada' i ostatka planete. Vas, i deo nas, su Austrijanci povukli donekle, opet nedovoljno.
Da, 'ko zadnji izadje nek ugasi svetlo' prica
Zato nam je i teško shvatiti koncept vlastite države, koju zatim sami potkradamo i ne poštujemo na pravi način. Ušlo nam u gene. Srbi su gledali da zajebu Turke kad su plaćali harač, Hrvati Austrijance. U Jugi su svi krali što su mogli, a mnogi je nisu poštovali jer su vidjeli kako je na zapadu, u demokraciji. Onda je došao rat i još zaostajanja.

Ali zaostajanje je izravno povezano i s inteligencijom pripadnika naroda na ovim prostorima. Svaka čast Tesli ili Boškoviću ali prosječan Srbin ili Hrvat imaju IQ oko 90. Prosječan Šveđanin ili Finac ima bar 10 bodova više. Ako je prosjek oko 90 zamisli što sve glasa za Vučića ili recimo koliko ih se kod nas u Hrvatskoj zalijepi za sranja koja prodaje U ime obitelji. Glupanima je lakše manipulirati pa imamo vlasti kakve imamo.
Oberon1 is offline  
Old 06.10.2017., 19:25   #6384
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Precice u razvoju ne postoje, imali smo precicu nabolje zahvaljajuci Titu, pa je Milosevic precicom nagore Srbiju vratio tamo gde bi verovatno bila i da nije bilo ni jednog ni drugog. Ni Vucica se tu nema sta kriviti, to je kao da krivis vuka sto jede ovce.

Ono sto je meni interesatno su karakteristike mentaliteta u Srbiji, koje su direktni uzroci toga da je Srbija tu gde jeste:

1. Sindrom mesije i pratece mitomanije - Srbi obozavaju da imaju Oca nacije, Vozda, Mesiju koji je svoj zivot posvetio da Srbiju izvede na staze nebeske slave. Pocevsi od kraljeva, Nikole Pasica, Josipa Broza pa sve do Milosevica i Vucica, ako nema vodje onda nema sanse ni sunce da izadje sledece jutro. Ne treba ni reci koliko je bespotrebnih ratova Srbija prosla sledeci Vozdove koji su vrlo cesto bili na ivici psihopatije.

2. Nekaznjena sociopatija i bahatost - dovoljno je proci autom kroz Srbiju pa utvrditi da razmisljanje o posledicama koje tvoji postupci ostavljaju na drugi ljude nije opsteprihvacen princip. Istina sociopati nisu u vecini, ali je neverovatno kako se preko njihove bahatosti cutke prelazi u Srbiji. Jedan interesantan primer je parkiranje 'na pet minuta' na tramvajskim sinama - u vecini zemalja zapadne Evrope ovo nikome pri cistom razumu ne bi palo na pamet, u Srbiji se desava gotovo svakodnevno. Odabrao sam ovaj primer posto se ipak vide suptilne razlike izmedju Hrvata i Srba - nekidan su gradjani Zagreba pomerili takav auto golim rukama:
http://www.blic.rs/slobodno-vreme/ve...-golim/ej9sh3q

3. Nepoverenje u intelektualce - pocevsi jos od vremena Milosa Obilica kada su neki od jacih knezova otvoreno govorili kako treba ubiti ili proterati pismene ljude koji 'unose pometnju' u narod, Srbi su veoma negativno orijentisani prema intelektualcima. Stavljati profesore, intelektualce na izbornu listu je uglavnom put u propast na izborima. Osnovna ideja demokratije je upravo da se izaberu najsposobniji i najpametniji, ali ta ideja u Srbiji izgleda nije zazivela. Dobio sam dojam da ce u Srbiji neko glasati na izborima pre za nekog ko mu je slican neko za nekog ko je pametniji i sposobniji pa skupstina Srbije vise lici na kafanu nego na bilo sta drugo. Cak i kad stavimo izbore u stranu, malo ko uvazava misljenja intelektualaca i strucnjaka, pa i tudje misljenje uopste, svi znaju da su vakcine 'stetne', kako su Srbi izdani u ovom ili onom ratu, kako sastaviti fudbalsku reprezentaciju i zasto ce Amerika da propadne. Ako prof.dr. medicinskih nauka kaze da su prednosti vakcinisanja mnogo vece od potencijalnih stetnih nuspojava, on je odmah 'farmaceutski placenik i izdajnik', i rasprava je zavrsena.
A koja je to precica u razvoju za vreme Tita?

Razvoju cega... demokratije, slobode misli, trzisne privrede, naucnog razvoja... stubovi jedne zdrave drzave sa namerno izmicani jer se teralo da ljudi slepo veruju u jednu fals ideologiju...

Ovo pod 1. naprosto nije tacno... uzimajuci proslosti mnogih naroda, odskacemo po broju buna, prevrata, ubistva kraljeva i vodja... u novije vreme, od Karadjordja, Mihajla Obrenovica, Aleksandra Obrenovica... preko Stambolica do Djindjica... oni su glavom platili... u vreme kad je citava Evropa pod hitlerovom cizmom, ovde narod slobodarski ustaje protiv Trojnog pakta... Milosevic je sklonjen posle narodne pobune...

Pod 2. Dovoljno je proci kroz Srbiju... pa videti divnu zemlju... od vojvodjanskih salasa kde ti domacini naprave sjajnu klopu, pecanje na Tisi, plovidba dunavskim kanjonima, poseta etno selima, splavarenje Drinom gde je sjajno druzenje... sesti kod sumadinca za sto, pa videti kako izgleda gostoprimstvo... sve do juga gde su ljudi skromni i fenomenalni u svojoj dobroti i iskrenosti... toliko ima sjajnih pojedinaca, da i sve mane koje primecujem su mi u drugom planu...

Ovo pod 3. je jos jedna nespretna generalizacija... postoji sukob izmedju tradicionalnog i modernog, kao u svakom evropskom drustvu... ali i te kako imamo obrazovanih i sposobnih ljudi, sajam knjiga nam je najveci u ovom delu evrope, citaju se strani pisci, ljudi su uglavnom u toku sa mnogim zbivanjima i van same zemlje... dometi u knjizenosti, filmu, pozoristu, muzici, sportu... nista manji od evropskih naroda nase velicine, u nekim poljima i veci...

Juce sam napisao dosta negativnih stvari iz nase bliske proslosti, stvari nazivao pravim imenom... ali pre svega vodjen zeljom da to nikad vise ne ponovimo... nikad ne pljujem svoj narod u celini, stavljam u neke negativne stereotipe, mislim da smo najgori, da smo primitivni...

Takvo poimanje stvari je uzasno pogresno... em sto u svojoj faktografiji nije tacno, em sto sam sebe kao pripadnik ovog naroda stavljas u jednu podredjenu poziciju prema ostalima... nisi jedini, ali si upecatljiv primer bega u autosovinizam... tu ti je brat Truman na pomoci...
DzonziBG is offline  
Old 06.10.2017., 19:30   #6385
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Ti svoje vidjenje stranaca napravio na osnovu likova koji konzumiraju opijate dok rade u NVO na ivici civilizacije.

Ja sam svoje vidjenje stranaca napravio na osnovu rada sa profesionalcima u svom poslu, profesorima univerziteta, inzenjerima, lekarima, pravnicima itd.

Suum cuique.
Jer su na zapadu svi profesori univerziteta, lekari, inzenjeri itd. Po cemu je tvoje vidjenje objektivnije? Ako nisi u stanju da napravis procenu van svog bubble-a, nemoj ni davati istu.

Ja radim svaki dan izmedju ostalog i sa vrhunskim indijskim programerima, prepametnim klincima svestranog obrazovanja pa se ne zavaravam da je prosek Indije takav.

Isto tako sam u Srbiji odrastao medju IQ 140+ decom, osvajacima medalja na naucnim naucnim olimpijadama, okruzenje mi je mahom daleko od srpskog proseka po mnogo parametara pa se ne tripujem da smo nacija genijalaca.

Idi malo u neku varosicu u Kentakiju pa pricaj nesto o americkom proseku.
Defke is offline  
Old 06.10.2017., 19:34   #6386
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Ali zaostajanje je izravno povezano i s inteligencijom pripadnika naroda na ovim prostorima. Svaka čast Tesli ili Boškoviću ali prosječan Srbin ili Hrvat imaju IQ oko 90. Prosječan Šveđanin ili Finac ima bar 10 bodova više. Ako je prosjek oko 90 zamisli što sve glasa za Vučića ili recimo koliko ih se kod nas u Hrvatskoj zalijepi za sranja koja prodaje U ime obitelji. Glupanima je lakše manipulirati pa imamo vlasti kakve imamo.
Autosovinizam drugog vida...

IQ 100 je prosecan rezultat uzet na velikom uzorku... podrazumeva se da su pripadnici razlicitih nacija radili test koji je lisen kulturnih i jezickih razlika...

Posto je to tesko napraviti, onda i dobijeni rezultati imaju manju ili vecu falinku... tu i tamo izadju neki opsti brojevi u odredjenim drzavama, ali cisto sumnjam u verodostojnost toga...

Radio sam taj test pre par godina za MENSA, napravio 138 rezultat... ali i to je samo jedan mali segment ukupne licnosti, nista toliko znacajno da bi po tome merili ljude... i jos ih u svom bezobrazluku nazivali glupima...

Pogledaj samo matematicke olimpijade koliko nasi ljudi uzimaju medalja... koliko ima vrsnih fizicara, inzinjera, doktora... skripi u sistemu i njihovoj integraciji, to je sasvim drugi problem...
DzonziBG is offline  
Old 06.10.2017., 19:46   #6387
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Ti svoje vidjenje stranaca napravio na osnovu likova koji konzumiraju opijate dok rade u NVO na ivici civilizacije.

Ja sam svoje vidjenje stranaca napravio na osnovu rada sa profesionalcima u svom poslu, profesorima univerziteta, inzenjerima, lekarima, pravnicima itd.

Suum cuique.
Jeli?Ti znaš šta sam ja radio s njima?
Pa radili smo neke onako na oko ne bitne projekte kao što je međunacionalni dijalog između Srba i Hrvata vukli za rukave ambasadore Norveške,Nemačke i Kanade da daju neka sredstva za škole,vrtiće,dečija igrališta itd...
Ništa posebno...kad su odlazili kućama plakali su za nama i rekli da nikada nisu upoznali bolje ljude.
I to od Turkinje koja je došla iz Izmira preko Francuza hipstera alternativca koji nas je iz početka gledao s visine za nekoliko nedelja bili smo ko braća najrođenija.Da li je do nas ili do njih zaključi sam.
Idem sad da izmlatim ....pustim Marš na Drinu i Tozovca -ja sam ja Jeremija ....još malo pa da tučemo Austougare ko Mišić Poćoreka....oj ha...
Mondragon is offline  
Old 06.10.2017., 19:53   #6388
Negde silno gresimo. Ako jednom na.ebes mozda je slucajnost, ali svakih 30-40 godina da stotine hiljada/milioni ostanu bez glave/kuca itd., tu nesto nije u redu. Nije to nikakva svetska urota diabolicnih sila protiv jedinih pravednika koji hodaju na ovoj planeti, mi negde za.eremo.

Samo u zadnjih 130 godina, nesrecni i nepotrebni rat sa Bugarima 1885, jos nesrecniji rat sa Bugarima 1913. zbog kojeg je Srbiji odsecena odstupnica u 1. svetskom ratu, sam 1. svetski rat, stvaranje nesrecne Jugoslavije, vojni udar Simovica i 2. svetski rat, ratovi 90-tih sve do bombardovanja od strane NATO.

Za pocetak je potrebno dosta gledanja u ogledalo, ne bih to nazvao autosovinizmom.
mrgasa is offline  
Old 06.10.2017., 20:04   #6389
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
A koja je to precica u razvoju za vreme Tita?

Razvoju cega... demokratije, slobode misli, trzisne privrede, naucnog razvoja... stubovi jedne zdrave drzave sa namerno izmicani jer se teralo da ljudi slepo veruju u jednu fals ideologiju...

Ovo pod 1. naprosto nije tacno... uzimajuci proslosti mnogih naroda, odskacemo po broju buna, prevrata, ubistva kraljeva i vodja... u novije vreme, od Karadjordja, Mihajla Obrenovica, Aleksandra Obrenovica... preko Stambolica do Djindjica... oni su glavom platili... u vreme kad je citava Evropa pod hitlerovom cizmom, ovde narod slobodarski ustaje protiv Trojnog pakta... Milosevic je sklonjen posle narodne pobune...

Pod 2. Dovoljno je proci kroz Srbiju... pa videti divnu zemlju... od vojvodjanskih salasa kde ti domacini naprave sjajnu klopu, pecanje na Tisi, plovidba dunavskim kanjonima, poseta etno selima, splavarenje Drinom gde je sjajno druzenje... sesti kod sumadinca za sto, pa videti kako izgleda gostoprimstvo... sve do juga gde su ljudi skromni i fenomenalni u svojoj dobroti i iskrenosti... toliko ima sjajnih pojedinaca, da i sve mane koje primecujem su mi u drugom planu...

Ovo pod 3. je jos jedna nespretna generalizacija... postoji sukob izmedju tradicionalnog i modernog, kao u svakom evropskom drustvu... ali i te kako imamo obrazovanih i sposobnih ljudi, sajam knjiga nam je najveci u ovom delu evrope, citaju se strani pisci, ljudi su uglavnom u toku sa mnogim zbivanjima i van same zemlje... dometi u knjizenosti, filmu, pozoristu, muzici, sportu... nista manji od evropskih naroda nase velicine, u nekim poljima i veci...

Juce sam napisao dosta negativnih stvari iz nase bliske proslosti, stvari nazivao pravim imenom... ali pre svega vodjen zeljom da to nikad vise ne ponovimo... nikad ne pljujem svoj narod u celini, stavljam u neke negativne stereotipe, mislim da smo najgori, da smo primitivni...

Takvo poimanje stvari je uzasno pogresno... em sto u svojoj faktografiji nije tacno, em sto sam sebe kao pripadnik ovog naroda stavljas u jednu podredjenu poziciju prema ostalima... nisi jedini, ali si upecatljiv primer bega u autosovinizam... tu ti je brat Truman na pomoci...
Tako je kolega.
Sto puta sam prolazeći kroz Srbiju revoltiran na neke stvari rekao...a jooj vidi ovo...(loša cesta...smeće pored puta i slično) rekao ...e "jebem te Srbijo i Bogu si teška.." ali u sebi..ne zato što je mrzim ili je se stidm iako paradoksalno nisam ni rođen u njoj već sa željom da se to popravi..A opet prošao sam je od Horgoša do Vladičinog Hana što priroda,lepote sve..ali ljudi su ono što mi je uvek davalo nadu da ipak nisu prsli skroz.
Generalno jadni smo i siromašni ali malo je ljudi koji iz maloga znaju da naprave mnogo i iz ničega naprave veselje.
Nikada sebe nisam smatrao boljim od drugih ljudi zato što sam Srbin ali brate mili ni inferiornim ni pred drugima.
O Srbiji pred drugima nikada ništa loše neću reći a o Srbima pogotovo znamo se ali neću dati satisfakciju drugima da nas mažu govnima a svoja pod tepih guraju.
Nikada mi neće biti jasan mentalni sklop nekoga ko kenja i s pravom ali i bez ikakvog rezona po sebi kako bi se valjda pokazao kako se on izdigao iznad proseka a još dođeš na HR forum pa rakneš šlajmaru...milina...
Mondragon is offline  
Old 06.10.2017., 20:05   #6390
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Negde silno gresimo. Ako jednom na.ebes mozda je slucajnost, ali svakih 30-40 godina da stotine hiljada/milioni ostanu bez glave/kuca itd., tu nesto nije u redu. Nije to nikakva svetska urota diabolicnih sila protiv jedinih pravednika koji hodaju na ovoj planeti, mi negde za.eremo.

Samo u zadnjih 130 godina, nesrecni i nepotrebni rat sa Bugarima 1885, jos nesrecniji rat sa Bugarima 1913. zbog kojeg je Srbiji odsecena odstupnica u 1. svetskom ratu, sam 1. svetski rat, stvaranje nesrecne Jugoslavije, vojni udar Simovica i 2. svetski rat, ratovi 90-tih sve do bombardovanja od strane NATO.

Za pocetak je potrebno dosta gledanja u ogledalo, ne bih to nazvao autosovinizmom.
Ne moze to sve da ide u istu vrecu... sasvim razliciti istorijski razlozi, epohe, uzroci...

Napad na Bugare 1885. je bio glup potez koji nismo skupo platili... Zajedno smo sa njima isterali Turke iz Evrope 1912... zbog problema oko razgranicenja, pre svega u Makedoniji, oni su nas napali na Bregalnici 1913. i doziveli poraz... ww1 bi se desio kako god... podneli smo velike zrtve jer casne alternative i nismo imali... stvaranje Juge je bila i volja svetskih sila, i specificnost geostrateskog momenta, lako je to danas kritikovati... posle toga je bilo dosta gresaka, Simovicev puc je delo britanskih tajnih sluzbi... Tito isto rezultat njihove instalacije ovde... svaka ova stvar se moze pisati nadugacko...

Gresimo... da, grese svi narodi... kako je prosla jedna Austrija, vekovima dominantna "dunavska monarhija"... Madjarska takodje, osakacena posle 1918... do spomenem Nemce i njihov krah u 20. stolecu dva puta... Engleze koji su imali imperiju "u kojoj sunce ne zalazi" a danas se bore da sacuvaju jedinstvo i na onom malom ostrvu... Francuzi nekad i sad... pa uzmi i nesrecne Ruse koliko su krvi propisali u 20. stolecu...

Lamentirati samo nad nasim promasajima... a ne videti tok istorije, i sudbine drugih... lici mi na neku NGO kuhinju... moderno je danas iz tih krugova srati po "srpskoj mitomaniji"... nema veze sto tu nema sirine, udri, pa ce se valjda neko upecati...
DzonziBG is offline  
Old 06.10.2017., 20:12   #6391
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
Autosovinizam drugog vida...

IQ 100 je prosecan rezultat uzet na velikom uzorku... podrazumeva se da su pripadnici razlicitih nacija radili test koji je lisen kulturnih i jezickih razlika...

Posto je to tesko napraviti, onda i dobijeni rezultati imaju manju ili vecu falinku... tu i tamo izadju neki opsti brojevi u odredjenim drzavama, ali cisto sumnjam u verodostojnost toga...

Radio sam taj test pre par godina za MENSA, napravio 138 rezultat... ali i to je samo jedan mali segment ukupne licnosti, nista toliko znacajno da bi po tome merili ljude... i jos ih u svom bezobrazluku nazivali glupima...

Pogledaj samo matematicke olimpijade koliko nasi ljudi uzimaju medalja... koliko ima vrsnih fizicara, inzinjera, doktora... skripi u sistemu i njihovoj integraciji, to je sasvim drugi problem...
Nije autošovinizam nego realizam (koji se može mijenjati, ako zbog ničeg drugog, onda zbog evolucije). Gle, prosječan Hrvat će taj Mensin test, u kojem znaš da nema jezičnih i kulturnih razlika, riješiti ispod 100. Isto će i Srbin. Prosječan Šveđanin će riješiti bolje i od Hrvata i Srbina. Zato Šveđani bolje žive i zamaraju se nekim drugim stvarima u odnosu na nas. Recimo je li svako u Švedskoj treba imati zajamčen dohodak. Ti si natprosječno inteligentan sa svojih 138 pa možeš poklopiti svaki moj argument ili upis ali samo se sjeti likova s kojima ponekad moraš imati posla u Srbiji pa onda reci da barem dijelom nisam u pravu!

Svaka čast olimpijcima, ali reci mi koliko ljudi u Srbiji ima fakultet ili barem višu školu? To mi je nekako važniji pokazatelj u korelaciji s prosječnom inteligencijom od par genijalaca koji osvajaju medalje.

Dobra je stvar što se inteligencija može povećati ako želimo. Čitanje knjiga kažu da pomaže, a izgleda da nije slučajno što već dosadni prosječni Šveđanin pročita više knjiga godišnje od prosječnog Balkanca.
Oberon1 is offline  
Old 06.10.2017., 20:13   #6392
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Ali zaostajanje je izravno povezano i s inteligencijom pripadnika naroda na ovim prostorima. Svaka čast Tesli ili Boškoviću ali prosječan Srbin ili Hrvat imaju IQ oko 90. Prosječan Šveđanin ili Finac ima bar 10 bodova više. Ako je prosjek oko 90 zamisli što sve glasa za Vučića ili recimo koliko ih se kod nas u Hrvatskoj zalijepi za sranja koja prodaje U ime obitelji. Glupanima je lakše manipulirati pa imamo vlasti kakve imamo.
Iako zvuči fašistički mislim da je ovo sasvim tačno...
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Old 06.10.2017., 20:13   #6393
Quote:
Mondragon kaže: Pogledaj post
Tako je kolega.
Sto puta sam prolazeći kroz Srbiju revoltiran na neke stvari rekao...a jooj vidi ovo...(loša cesta...smeće pored puta i slično) rekao ...e "jebem te Srbijo i Bogu si teška.." ali u sebi..ne zato što je mrzim ili je se stidm iako paradoksalno nisam ni rođen u njoj već sa željom da se to popravi..A opet prošao sam je od Horgoša do Vladičinog Hana što priroda,lepote sve..ali ljudi su ono što mi je uvek davalo nadu da ipak nisu prsli skroz.
Generalno jadni smo i siromašni ali malo je ljudi koji iz maloga znaju da naprave mnogo i iz ničega naprave veselje.
Nikada sebe nisam smatrao boljim od drugih ljudi zato što sam Srbin ali brate mili ni inferiornim ni pred drugima.
O Srbiji pred drugima nikada ništa loše neću reći a o Srbima pogotovo znamo se ali neću dati satisfakciju drugima da nas mažu govnima a svoja pod tepih guraju.
Nikada mi neće biti jasan mentalni sklop nekoga ko kenja i s pravom ali i bez ikakvog rezona po sebi kako bi se valjda pokazao kako se on izdigao iznad proseka a još dođeš na HR forum pa rakneš šlajmaru...milina...
Sta ces majstore... ima raznih ljudi... imas bota Prvana, imas Trumana, sad Mrgu... i to su nasi ljudi, drugacijeg shvatanja, nekima se mnogo smracilo, ali ne treba mnogo bljuvati vatru... mi smo svi u istom timu... nasa je ovo zemlja i narod, druge nemamo...

Sad ce da pocne tekma... da sredimo Austrijance, pa odemo u Moskvu kako dolikuje
DzonziBG is offline  
Old 06.10.2017., 20:17   #6394
Pa da.Najbolje je da smo još pod Turcima.
Koji očin smo se i bunili...VazelJin pa nek manje boli....
Uf kad bi se svi narodi počeli gledati u ogledalo...mislim da bi mi bili zadnji koji bi isto razbili od srama.
Uostalom ovde smo do sada prežvakali istorijske činjenice mali milion puta,ko je hteo da shvati shvatio je,ko je hteo da nauči mogao je ako ne u Školi imaš internet pa guglaj različite izvore.
Eto sajma knjiga za koji dan prilika da se kupi dobra knjiga za male novce.
Ta NGO priča da smo mi krivi za sve je toliko dovedena do apsurda da dolazi do zaključka da bi cela Evropa bila jedan raj na zemlji kao iz Bajke samo da nas prokletih Srba nema.
Mondragon is offline  
Old 06.10.2017., 20:23   #6395
Quote:
Truman kaže: Pogledaj post
Iako zvuči fašistički mislim da je ovo sasvim tačno...
Ja bih dodao još nažalost između ovo i sasvim.

Prosječna inteligencija naroda se, na svu sreću, može mijenjati. I skandinavci su bili tu gdje smo mi sada prije određenog vremena. Evolucija je divna stvar, samo je ponegdje sporija.
Oberon1 is offline  
Old 06.10.2017., 20:23   #6396
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Nije autošovinizam nego realizam (koji se može mijenjati, ako zbog ničeg drugog, onda zbog evolucije). Gle, prosječan Hrvat će taj Mensin test, u kojem znaš da nema jezičnih i kulturnih razlika, riješiti ispod 100. Isto će i Srbin. Prosječan Šveđanin će riješiti bolje i od Hrvata i Srbina. Zato Šveđani bolje žive i zamaraju se nekim drugim stvarima u odnosu na nas. Recimo je li svako u Švedskoj treba imati zajamčen dohodak. Ti si natprosječno inteligentan sa svojih 138 pa možeš poklopiti svaki moj argument ili upis ali samo se sjeti likova s kojima ponekad moraš imati posla u Srbiji pa onda reci da barem dijelom nisam u pravu!

Svaka čast olimpijcima, ali reci mi koliko ljudi u Srbiji ima fakultet ili barem višu školu? To mi je nekako važniji pokazatelj u korelaciji s prosječnom inteligencijom od par genijalaca koji osvajaju medalje.

Dobra je stvar što se inteligencija može povećati ako želimo. Čitanje knjiga kažu da pomaže, a izgleda da nije slučajno što već dosadni prosječni Šveđanin pročita više knjiga godišnje od prosječnog Balkanca.
IQ test je samo jedan mali deo... dobro poredjenje sa racunarima, to ti je brzina procesora... gde su ostale stvari, maticna ploca, brzina magistrale, RAM memorija, ROM, graficka karta, monitor, periferni uredjaji... jel ti procenjujes comp samo koliko moze da procesor razvije Hertza?! To je pregruba aproksimacija, i jos ako sluzi za podcenjivanje i omalovazavanje grupacija od miliona razlicitih ljudi koji pripadaju jednom narodu... to je opasna ideologija, na granici sa nacizmom... ne valja se sa time igrati...

Razvoj naroda i drzava je previse kompleksna pojava... sto se tice Svedjana, morali bi da odemo sve do Vikinga, trgovine koju su uspostavili sve do Konstantinopolja, jake flote, dobrih ratnika... negostoljubive klime, rudnih i naftnih bogatstava... mnogo tuce u kasnije srednjem veku, pa Hanzeatska liga, tuca sa Poljacima i Rusima... dolazak protestantizma, pa industrijska revolucija... izbegavanje ratova kasnije...

To su sve delovi mozaika, zasto je neko uspesan danas, a neko nije... i dokle ce to trajati... reci da je prosecan Svedjanin pametniji od prosecnog Balkanca... zajebana stvar...
DzonziBG is offline  
Old 06.10.2017., 20:32   #6397
Dzoni, dovoljno si pametan da znaš da sam u pravu kad kažem istinu za koju priznajem da je u potpunosti politički nekorektna! Ali tako je kako je, ja sam se pomirio s time i sad želim da se u 21. stoljeću stvore uvjeti za iskorak u smislu da postanemo bolji kao narodi. I pametniji. Da budemo što manje plemena, a više moderne nacije otvorene svijetu. Zbog otvorenosti su Šveđani i postali pametniji.
Oberon1 is offline  
Old 06.10.2017., 20:36   #6398
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post

Napad na Bugare 1885. je bio glup potez koji nismo skupo platili... Zajedno smo sa njima isterali Turke iz Evrope 1912... zbog problema oko razgranicenja, pre svega u Makedoniji, oni su nas napali na Bregalnici 1913. i doziveli poraz... ww1 bi se desio kako god... podneli smo velike zrtve jer casne alternative i nismo imali... stvaranje Juge je bila i volja svetskih sila, i specificnost geostrateskog momenta, lako je to danas kritikovati... posle toga je bilo dosta gresaka, Simovicev puc je delo britanskih tajnih sluzbi... Tito isto rezultat njihove instalacije ovde... svaka ova stvar se moze pisati nadugacko...

Gresimo... da, grese svi narodi... kako je prosla jedna Austrija, vekovima dominantna "dunavska monarhija"... Madjarska takodje, osakacena posle 1918... do spomenem Nemce i njihov krah u 20. stolecu dva puta... Engleze koji su imali imperiju "u kojoj sunce ne zalazi" a danas se bore da sacuvaju jedinstvo i na onom malom ostrvu... Francuzi nekad i sad... pa uzmi i nesrecne Ruse koliko su krvi propisali u 20. stolecu...

Lamentirati samo nad nasim promasajima... a ne videti tok istorije, i sudbine drugih... lici mi na neku NGO kuhinju... moderno je danas iz tih krugova srati po "srpskoj mitomaniji"... nema veze sto tu nema sirine, udri, pa ce se valjda neko upecati...
Svaki od gore spomenutih trenutaka je bio na neki nacin kljucan i vukao nas je u sljedecu nesrecu i bedu. Recimo 'bezopasni' rat sa Bugarskom je doveo do abdikacije kralja Milana, kojeg je nasledio Aleksandar Obrenovic, postavsi kralj prerano u 17. godini napravio je svakakve gluposti dok ga nisu ubili sa kraljicom Masom. Obrenovici su vazili za pro-Austrijsku dinastiju, nakon njihovog nestanka, Srbija postaje pro-Ruska i polako krece na kolosek ka prvom svetskom ratu. A poverenje sa Bugarima nikad se vise nije uspostavilo, jesmo bili saveznici u 1. ali se jako lako skliznulo u nepotrebni 2. balkanski rat.

A sta tek reci za 2. Balkanski rat? 20.000 poginulih da bi se sacuvala 'nasa' Makedonija... Srbiji je trebala pripasti po dogovoru severna Albanija sa Dracem, ali kako su se Austrijanci umesali i stvorili Albaniju, Srbija je ispusila i onda nije htela da prepusti region Bregalnice koji je po dogovoru pre rata trebala da pripadne Bugarima. A da ne govorim o golgoti preko Albanije jer su Bugari presekli put za Solun. Pogledajmo malo sad u ogledalo, bar 50.000 Srba je umrlo da istocna Makedonija danas ne bi bila u Bugarskoj

Rusi su nam slicni po ogromnim zrtvama, a isto tako po mentalitetu, jedino se kod Rusa malo vise cene intelektualci nego ovde. Ajmo sad malo opet do ogledala sa jednim jednostavnim pitanjem: sta koji djavo mi petljamo sa Rusima? Saveznistvo za 1. svetski rat, komunizam, podrska Slobi, sta nam je od toga bilo neophodno?

Zadnje uređivanje mrgasa : 06.10.2017. at 21:24.
mrgasa is offline  
Old 06.10.2017., 21:37   #6399
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Dzoni, dovoljno si pametan da znaš da sam u pravu kad kažem istinu za koju priznajem da je u potpunosti politički nekorektna! Ali tako je kako je, ja sam se pomirio s time i sad želim da se u 21. stoljeću stvore uvjeti za iskorak u smislu da postanemo bolji kao narodi. I pametniji. Da budemo što manje plemena, a više moderne nacije otvorene svijetu. Zbog otvorenosti su Šveđani i postali pametniji.
Da ne kvotujem svaki od obimnih odgovora ovde, sa ovim se ja u globalu slazem. Sto manje plemenskog mentaliteta to cemo pre hvatati korak sa najrazvijenijim drzavama. Nazalost, nasi politicari aktivno podrzavaju plemenasenje, jer je to pop muzika politike, lake note.

Opet, nemamo nista i od samosazaljenja ni od nekakve nadobudbosti. Nismo ni bolji ni losiji. Niti su i ti Svedjani bez mana i nuzno zanimljivije drustvo.

‘Na srecu’ izgleda da i taj razvijeni svet sve vise klizi u plemenasenje. Razlika se smanjuje, ne zato sto mi nesto ludo napredujemo, vec sto oni nazaduju. Opet, to je samo mikropresek globalne putanje covecanstva, koje ce do kraja ovog veka, ako se ne pobijemo nuklearkama, napredovati vise nego u prethodnih 200.000 godina. Sa sve divljim Srbima, Hrvatima i Zambijancima.
Defke is offline  
Old 06.10.2017., 21:44   #6400
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Negde silno gresimo. Ako jednom na.ebes mozda je slucajnost, ali svakih 30-40 godina da stotine hiljada/milioni ostanu bez glave/kuca itd., tu nesto nije u redu. Nije to nikakva svetska urota diabolicnih sila protiv jedinih pravednika koji hodaju na ovoj planeti, mi negde za.eremo.

Samo u zadnjih 130 godina, nesrecni i nepotrebni rat sa Bugarima 1885, jos nesrecniji rat sa Bugarima 1913. zbog kojeg je Srbiji odsecena odstupnica u 1. svetskom ratu, sam 1. svetski rat, stvaranje nesrecne Jugoslavije, vojni udar Simovica i 2. svetski rat, ratovi 90-tih sve do bombardovanja od strane NATO.

Za pocetak je potrebno dosta gledanja u ogledalo, ne bih to nazvao autosovinizmom.
Ne treba ignorirati utjecaj geografije. Za razliku od npr. Amerike koja je okruzena s dva oceana i stoga je mogla biti onoliko odvojena od nemira po svijetu koliko je to odabirala biti, Srbija je pozicionirana tamo gdje, kako moj otac zna reci, "vrag mijesa osti." Pa se i konflikti nekako teze izbjegavaju (cime ne zelim reci da se nikako nisu dali izbjeci, naravno).

Generalno pitanje (za bilo koga tko zna odgovor): odakle ovi podaci o prosjecnom IQ-u u Hrvatskoj/Srbiji nasuprot Skandinavije?
Atticus Finch is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.