Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 12:35   #1
Identifikacija - prednosti i mane

Pre par dana sam gledao jedan uzbudljiv i borben mec, dva kosarkaska tima iz susednih gradova.
Povremeno je dolazilo do svadje i sukoba, kako na terenu tako i medju publikom.
Po mojoj proceni, suci su bili veoma objektivni, ali obe strane nisu bile zadovoljne njihovim odlukama.
Interesantno je bilo posmatrati taj osecaj nezadovoljstva, ljutnje, agresije i spremnosti na tucu, baziranih na osecaju identifikacije.

Interesuje me vase misljenje o tome. Koliko je neophodno ? Kad pocinje da biva stetno ? Da li i vama zadrhti srce kada igra reprenzentacija ?
Da li je moguce i pozeljno osloboditi se tog osecanja ?
Na neki nacin cini mi se da je pitanje bitno za duhovnost, a sam jos nisam nasao zadovoljavajuci odgovor.
Osim naravno standardne price o oslobadjanju od ega i Patandjalijeve sutre:
I;4
Inace se covek poistovecuje sa partikularnim obrtima vlastite svesti

PS
Interesantno je primetiti da su cak i neki za koje se smatra da su bili prosvetljeni (kao na pr. Shri Aurobindo) pokazivali vezanost za svoj narod
(mada je politicki bio vise aktivan u mladosti), ali je tesko oceniti koliko je to pitanje identifikacije, a koliko borba za principe, ideale i slobodu.

Ima jedna pricica o temi koja ide ovako:
Jedan covek resio da bude asketa, da se oslobodi svog poseda i da se u sumi posveti meditaciji.
Godinama je tako meditirao ispod jednog drveta i jednom se desilo da je, za vreme dok je bio na reci,
neki drugi pustinjak seo da meditira tu gde je obicno on meditirao.
Vrativsi se sa reke, kada ga je video povice uzrujan: "odlazi drugde, to je moje drvo za meditaciju".
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:00   #2
Mislim da počinje bivati štetno kad taj osjećaj identifikacije prijeđe u bijes i mržnju prema drugoj strani, bez obzira o čemu se radilo.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 16:41   #3
Ljudi su drustvena bica, bica krda. Identifikacija je jedan od temeljnih instikata/potreba. Ona je u temeljima sportskih navijackih, religijskih, sektaskih i drugih mehanizama koji mozda nama danas mogu izgledati suvisno, ali je bilo kljucno za prezivljavaje kroz najveci dio povijesti.

E sad kako cemo tumacite te nove ne-plemenske poveznice, je li nogometni klub, duhovna zajenica, pa cak i nacija zloupotreba tog mehanizma kroz prebacivanje fiksacija na objekte koji nisu izvorna namjena? Tesko reci, ali primjetio sam da ljudi skloniji takvim banalnim identifikacijama najcesce imaju zdraviji drstveni zivot opcenito bilo od nas "autista" bilo od onih prefiksiraih na trajne i cvrste skupne identifikacije poput cvrstih manjih religijskih grupica (iako i to ispunjava teeljnu potrebu identifikacije i daje neke emotivne bustove). Lagano im zavidim u neku ruku. Vjerojatno je to jos uvijek korisno i potrebno, a ove jednostavne, privremene i klizne sportske price su vjerojatno daleko zdravije od vecine ostalih ideoloskih, religijskih, nacionalnih i inih fiksacija.

Inace, bio je psiholoski eksperiment gdje su gdup djece podjelili na "plave i crvene" (li nesto slicno) pa je samo ta jdnostavna banalna podjela dovela do takve podjele da ih vise nisu mogli poiriti - osim uvodjenjem zajednickog neprijatelje
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:18   #4
Identifikacija je automatski proces, kao i rast, starenje ili bilo koji drugi biološki proces. Identifikacija se može osvijestiti pa potom ne postupati iz pozicije raznih identifikacija. Što je opet povezano i proporcionalno sa zrelošću i dubinom uvida koji su zadesili osobu.

Mislim da je identifikacija štetna ukoliko stvara patnju, onome koji se identificira ali i onome s kojime je identificirani/a u interakciji. Inače je neminovnost, kao i disanje.

@beljki
Možeš li definirati "zdravi(ji) društveni život"
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:37   #5
Visoko funkcionalan, lako uspostavljanje odnosa bez pretjeranog (patoloskog) vezivanja i ovsinosti te prednosti koje to pruza u poslovnom i svakom drugom elemtu zivota.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:58   #6
Na prvu izgleda zaokruženo, no bez kvantificiranja rastezljivo kao i DSM.
Može li sociopat/psihopat ispuniti sve zahtjeve tvoje definicije?
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 19:06   #7
Najblaženiji osjećaj koji čovjek može doživjeti je zajedništvo.
Samoća je najgore što se nekome može desiti.

Plemenski mentalitet je prirodni mentalitet.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 19:37   #8
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Na prvu izgleda zaokruženo, no bez kvantificiranja rastezljivo kao i DSM.
Može li sociopat/psihopat ispuniti sve zahtjeve tvoje definicije?
Moze., iako je upitno koliko koji.

Nije definicija sveopceg psihickog zdravlja, previse je tu faktora u igri
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 22:29   #9
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pre par dana sam gledao jedan uzbudljiv i borben mec, dva kosarkaska tima iz susednih gradova.
Povremeno je dolazilo do svadje i sukoba, kako na terenu tako i medju publikom.
Po mojoj proceni, suci su bili veoma objektivni, ali obe strane nisu bile zadovoljne njihovim odlukama.
Interesantno je bilo posmatrati taj osecaj nezadovoljstva, ljutnje, agresije i spremnosti na tucu, baziranih na osecaju identifikacije.

Interesuje me vase misljenje o tome. Koliko je neophodno ? Kad pocinje da biva stetno ? Da li i vama zadrhti srce kada igra reprenzentacija ?
Da li je moguce i pozeljno osloboditi se tog osecanja ?
Premaz civilizacijskih tekovina preko našeg bića je vrlo tanak. Otkako smo se spustili sa grana, uspravili, razvili palce i narastao nam je mozak s kojim smo počeli misliti - živimo u zajednicama, socijalna smo bića, i zahvaljujući pripadanju plemenu i zajedničkim naporima tjelesne snage i inteligencije smo postali dominantna predatorska vrsta na planeti.

Tako, šta sad da se prenemažem, u meni kao i u svima nama teče krv naših afričkih predaka koji su u potrazi za hranom došli do balkana, pa kad čujem bubnjeve i vidim obojena lica i ljude obučene u dresove, zakićene šalovima i drugom parafenalijom i kad se zaori "Samo je jedno u mom životu sveto ...." obuzme me nešto iskonsko, čudan osjećaj pripadnosti, zajedništva, povezanosti, snage i superiornosti nad onima drugima.

Dok racionalni um ne kaže - WTF Cherie, 22 momka u kratkim hlačicama juri za zrakom naphanom miješinom, koju pokušavaju utirati između dvi branke. Saberi se, ne uživljuj se. Nakon čega se saberem, jer blesavo mi je ....


Usudim se reći da svaki put, pod bilo kojim okolnostima, kad se malo JA proširi na kolektivno MI - tad prestajemo biti sami, izolirani u granicama svoje kože i povežemo se sa drugima u jedno, i to, pa taman se dešavalo u nabrijanoj uživljenoj masi koja doživljava momke u hlačicama drugih boja kao protivinike, pa čak i neprijatelje - donosi neki osjećaj jedinstva sa pripadnicima svojeg "plemena".

Taj osjećaj jedinstva, kad god se javio uvijek je izvor zadovoljstva. Zato ljudi hrle na utakmice. Malo će zvučati da elitiziram ali mislim da se "ljudi djetinjeg uma", da upotrebim Sidartinu terminologiju - lakše uživljuju u tu mimikriju plemenskog zajedništva nego ljudi skloni filozofiji, promišljanju, analizi, duhovnosti i tako to ...
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 22:39   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Najblaženiji osjećaj koji čovjek može doživjeti je zajedništvo.
Samoća je najgore što se nekome može desiti.

Plemenski mentalitet je prirodni mentalitet.
Sa kime zajedništvo, čije ideje ili volja bolje reći, se tu moraju prihvatiti da bi se uklopio pojedinac i onda davanjem svoje energije dobio nešto i natrag, osjećaj većeg sebe, nadopuna za ono što nemaš i sl.

Samoća bez straha, je istina. (svi projiciramo srahove itd. itd.)

Čopor, krdo, stado itd. je postojanje manje svjesnih bića. (u evoluciju ne vjerujem, u deevoluciji i da..dakle nitko nijekriv ljudima što nisu ono što mogu biti ili što jesu)
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:57   #11
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pre par dana sam gledao jedan uzbudljiv i borben mec, dva kosarkaska tima iz susednih gradova.
Povremeno je dolazilo do svadje i sukoba, kako na terenu tako i medju publikom..
Interesantno je bilo posmatrati taj osecaj nezadovoljstva, ljutnje, agresije i spremnosti na tucu, baziranih na osecaju identifikacije.
Sport općenito naginje prema negativnoj orijentaciji i pogodan je teren za jačanje negativne polarizacije među ljudima miješane ili negativne orijentacije. I ne samo prirodno nego to dobro znaju i oni koji vole manipulirati s ljudima na njihovu štetu a za svoje interese.
Kad odraslim ljudima nije jasno da igrači i navijači drugog kluba dolaze od istog Boga, u društvu jasno postoje vrlo duboki problemi. Problem je globalne naravi, i poznato je da je čovječanstvo pretežito negativno orijentirano. Do mjere da smo u više navrata bili na rubu nuklearnog samouništenja. To je u sportu možda interesantno gledati ali je šira slika puno ozbiljnija.
Bez te ljubavi prema drugima mnoge druge važnije stvari ne funkcioniraju i neće funkcionirati dok se ne postigne takva razina.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:08   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Najblaženiji osjećaj koji čovjek može doživjeti je zajedništvo.
Samoća je najgore što se nekome može desiti.

Plemenski mentalitet je prirodni mentalitet.
introverti se baš ne bi složili s tobom,
jesi li ikada cuo onu "sam si se rodio, sam ceš i umrijeti"

plemenski mentalitet nije ništa prirodno, on je iskljucivo stvar želje za moci i prikrivanjem nesposobnosti tj. jedan oblik parazitiranja gdje određeni, vecinom nesposoban pojedinac ili klan žive na racun drugih, puno sposobnijih.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:53   #13
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Sa kime zajedništvo, čije ideje ili volja bolje reći, se tu moraju prihvatiti da bi se uklopio pojedinac i onda davanjem svoje energije dobio nešto i natrag, osjećaj većeg sebe, nadopuna za ono što nemaš i sl
Iz svakog zajedništva koje ne ometa tvoje emotivne i duhovne potrebe se može profitirati

Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
plemenski mentalitet nije ništa prirodno, on je iskljucivo stvar želje za moci i prikrivanjem nesposobnosti tj. jedan oblik parazitiranja gdje određeni, vecinom nesposoban pojedinac ili klan žive na racun drugih, puno sposobnijih.
Da nije prirodan onda ne bi bilo plemena nego bi svi bili samotnjaci.
Nema nijednog društva na svijetu gdje ne postoji povezivanje u plemena, makar uski krug obitelji i nekoliko prijatelja.
Ne povezuje se s nikim izuzetno mali krug ljudi.
Toliko mali krug da to možemo nazvati devijacijom.

Ja sam potpuno šokiran ovom tvojom izjavom.
Jel ti u svojoj obitelji imaš želju za moći i nesposobna parazitiraš na račun sposobnijih?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:11   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Iz svakog zajedništva koje ne ometa tvoje emotivne i duhovne potrebe se može profitirati

Da nije prirodan onda ne bi bilo plemena nego bi svi bili samotnjaci.
.....
Svako zajedništvo ometa pošto neminovno dolazi do utjecaja na pojedinca ma kako on imao jak integritet.

npr. anarhisti vjeruju da je njihov model zapravo pravi prirodni poredak, svako ima pravo na svoju slobodu...naravno ja uviđam zašto je to (trenutno ili uopće) nemoguće i što se traži da bi bilo moguće.
U konačnici kršćanstvo kao dominantna religija zapada, imamo da je u suprotnosti sama sebi (prvi kršćani su bili što...?), dakle ne autoritet institucije a znamo da je utjecajem Rima sae to dogodilo i traje danas.

Što se tiče svih onih pojedinaca izvan šeme (malobrojni su), pa oni su zaslužni za evoluciju ljudskog društva...hoćeš od umjetnosti, znanosti, religije.
Ti u stadu ništa ne možeš jer si unutra (školovanjem i odgojem ti se ubaci taj program), za to je potrebno biti izvan.
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:36   #15
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Svako zajedništvo ometa pošto neminovno dolazi do utjecaja na pojedinca ma kako on imao jak integritet.

npr. anarhisti vjeruju da je njihov model zapravo pravi prirodni poredak, svako ima pravo na svoju slobodu...naravno ja uviđam zašto je to (trenutno ili uopće) nemoguće i što se traži da bi bilo moguće.
U konačnici kršćanstvo kao dominantna religija zapada, imamo da je u suprotnosti sama sebi (prvi kršćani su bili što...?), dakle ne autoritet institucije a znamo da je utjecajem Rima sae to dogodilo i traje danas.

Što se tiče svih onih pojedinaca izvan šeme (malobrojni su), pa oni su zaslužni za evoluciju ljudskog društva...hoćeš od umjetnosti, znanosti, religije.
Ti u stadu ništa ne možeš jer si unutra (školovanjem i odgojem ti se ubaci taj program), za to je potrebno biti izvan.
Uvijek imaš slobodu izaći iz zajednice, ali namjerno i svjesno se odričeš svoje slobode radi interesa kolektiva jer interes kolektiva je i tvoj interes.

Počevši od jednostavnih i grubih ugroza kad napade lav, pa do suptilnijih i profinjenijih prijetnji tvom integritetu u socijalnoj interakciji
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:40   #16
1. kako dolazi do identifikacija ?
2. postoji li njihova hijerarhija (primarne/sekundarne, jake/slabe, neophodne/izlisne...) ?
3. iako je vec na osnovu par upisa jasno, da su identifikacije individualne, moze li se odgovor uopste generalizovati ?
4. da li je moguce i pozeljno deindentifikovati se ?
5. nutarnji, licni dozivljaj ?

Sigurno je svako od nas doziveo, u nekim stanjima duboke meditacije da nas "nema", bar u smislu identifikacije sa necim.
Pa ipak svakodnevno zivimo kao "neko".
Ja sam poreklom Crnogorac. Sa nekih 12-14 godina, u jednom crnogorskom oru, sam prvi i poslednji put osetio sta znaci "biti Crnogorac".
Danas sam to samo po secanju. Pre i posle toga, pod uticajem tadasnje propagande i verovatno teznje za univerzalizmom, bio sam difuzni Jugosloven.
Kada se Jugoslavija raspala, raspao se i taj moj identitet (citajuci po forumima i slusajuci ljude u zivotu, ima nas dosta takvih iz generacije `60-tih).
Nije da je mnogo bolelo, ali ostao je neki zal (za mladoscu verovatno).
I ostao je jezik, kao spona (to je jedan od razloga zasto sam na ovom forumu; teoretski bih trebao biti na nekom srpskom/crnogorskom, ali ovaj mi se cini bolje uredjen i bogatiji; osim toga duhovni ucitelj mi je Hr i imam mnogo prijatelja iz Hr).
U tom kontekstu, interesantno mi je posmatrati moje reagovanje na razne politicke, sportske dogadjaje.
Kada igraju na pr. Federer i Djokovic, onda navijam za Federera.
Kada su igrali sada nogomet (svidja mi se kreativnost hrvatskog, kada ne ode u neke cudne vode) za kvalifikaciju na SP, protiv Gruzije, navijao sam za Sr., iako su to navijanja "slabog inteziteta". Itd.
Interesantno je isto posmatrati sebe, kada se nadjes u okruzenju drugacijih.
Ta neodredjena, jaca ili slabija nelagodnost, kada se kao pripadnik jedne nacije nadjes u drustvu druge nacije, kada si jedini muskarac u drustvu zena, ili zena u drustvu muskaraca, kada si pametan medju glupacima, ili glup medju pametnima, siromasan medju bogatasima ili obrnuto, kada si mlad medju starima, ili star medju mladima, zdrav medju bolesnima, ili bolestan medju zdravima, navijac jednog kluba medju navijacima drugog...
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:45   #17
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Uvijek imaš slobodu izaći iz zajednice, ali namjerno i svjesno se odričeš svoje slobode radi interesa kolektiva jer interes kolektiva je i tvoj interes.

Počevši od jednostavnih i grubih ugroza kad napade lav, pa do suptilnijih i profinjenijih prijetnji tvom integritetu u socijalnoj interakciji
Interesi mogu biti zajednički. Uostalom koji bi smisao djelovanja bio ako nije konstruktivno, i koristi čovjeku.
Međutim sloboda znači je da nemaš klub za koji navijaš.

Takvih ugroza danas više i nema, uostalom vidi vladajuću kastu, nekad pa i danas, drugi ih čuvaju a oni ne misle kao i narod te su odvojeni od njega, međutim daju mu dojam da su oni jedno. Svaka manipulacija masama se temeljila na tome ili i danas je to sigurna špranca za programiranje pojedinaca u grupne ideje.
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:14   #18
Generalno, ono što je dobro za nekoga ne mora biti dobro za drugoga pa tako i ovdje možemo reći da je pripadanje određenom egregoru dobro za nečiju evoluciju dok je onima koji su uznapredovali svako pripadanje nekoj organizaciji, religiji okov koji ga sputava u razvoju.

Dakle, radi se o dvije različite stvari: o evoluciji i o ostvarenju stanja slobode(prosvjetljenje, mokša,...).
Ovi prvima određena identifikacija je čak i nužna jer nisu još sposobni biti samostalni i na taj način se razvijaju dok je ovim drugima identifikacija sve manje bitna i prirodno postaju sve više nenavezani, odvojeni kako god to zvali.

Znači, može i jedno i drugo, ovisno o nečijem stanju svijesti.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:02   #19
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Interesantno je isto posmatrati sebe, kada se nadjes u okruzenju drugacijih.
Ta neodredjena, jaca ili slabija nelagodnost, kada se kao pripadnik jedne nacije nadjes u drustvu druge nacije, kada si jedini muskarac u drustvu zena, ili zena u drustvu muskaraca, kada si pametan medju glupacima, ili glup medju pametnima, siromasan medju bogatasima ili obrnuto, kada si mlad medju starima, ili star medju mladima, zdrav medju bolesnima, ili bolestan medju zdravima, navijac jednog kluba medju navijacima drugog...
Kako se osjećaš kad ne pripadaš nigdje ....?

Čovjek je društvena životinja, tu nema dileme.....

Da nije društva ne bi bilo ni ega, a onda posljedično ni identifikacije s njim.

U krajnjoj liniji šta je ego nego identifikacija sa svojim tijelom, spolom, pameću, nacionalnošću i osobnom pričom koju smo izgradili na osnovu misli i riječ koje su nam predane od društva i na osnovu kojih gradimo predodžbu samih sebe i to opet uz pomoć durgih , odnosno uspoređivanjem sa ljudima oko sebe i sustavom vrijednosti društva u kojem smo se našli i nekim unutarnjim idealom koje nam je isto dan od strane istog tog društva.

To je dobro i korisno. I poželjno. I zdravo.

Feral children, koja u ranim godinama života nisu imala kontakt sa ljudima nego su sama preživjela u šumi gdje god da su nađena nikad više nisu mogla razviti govor, a nisu mogla razviti niti misaoni tok, samim tim ni ego ni identifikaciju sa JA. Retardacija je u svim slučajevima bila neizbježna.

Osim toga ne postoje Robinzoni. Ljudi koji su se našli u izolaciji na prolgongirano vrijeme uglavnom su ispalili na živce, izgubili zdrav razum, osjećaj za vrijeme, utonuli u demenciju, da ne duljim ovdje je su posljedice dugotrajnog življenja bez društva.

Mislim da se to ne odnosi na ljude koji su započeli sa procesom individuacije, pa se povuču iz društva - kao recimo neki pustinjaci, hermiti, možda neki koji otiđu na neku planinu ili u šumu biti sami i postvetiti se meditaciji. Ali to nije dovoljno istraženo pa ne znam.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:23   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da nije prirodan onda ne bi bilo plemena nego bi svi bili samotnjaci.
Nema nijednog društva na svijetu gdje ne postoji povezivanje u plemena, makar uski krug obitelji i nekoliko prijatelja.
Ne povezuje se s nikim izuzetno mali krug ljudi.
Toliko mali krug da to možemo nazvati devijacijom.

Ja sam potpuno šokiran ovom tvojom izjavom.
Jel ti u svojoj obitelji imaš želju za moći i nesposobna parazitiraš na račun sposobnijih?
plemena su umjetna tvorevina...nama za život nije potrebna pripadnost ikakvom plemenu vec, voda, hrana i zrak...
i, to što nema društva koje nije povezano u pleme ti samo govori koliko smo se udaljili od svoje prave prirode kako bi kroz život koracali linijom manjeg napora... pa makar i po cijeni da izgubimo sebe.
a, o tome što je zapravo devijacija (u ovom slucaju) bi dalo raspravljati, dal skrecemo s puta, misleci za sebe, svojom glavom ili kad dopuštamo drugima da misle za nas?

i bespotrebno se šokiraš, viš, to ti je jadna od nuspojava života u plemenu
btw. ako sam napisala da je plemenski mentalitet iskljucivo stvar želje za moci i prikrivanje nesposobnosti onda je valjda jasno da se od istog grozim a, ne da sam sklona pod izgovorom pripadnosti plemenu dokazivati svoju moc i parazitirati svoje ukucane i obitelj
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.