Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2017., 07:37   #8201
Quote:
thepre kaže: Pogledaj post
Hvala ti :klap: po cemu onda preporucas raditi mat kod nje? Jesu kolokviji slicni zadatcima s vjezbi? To me nekako i strah najvise
Kolokviji i ispiti iz matematike su jednaki* za sve, neovisno o tome tko ti predaje.

*ne sasvim jednaki, postoji više grupa i svi su zadatci slični

Zbog toga za pripremu ispita ili kolokvija možeš koristit bilo koji materijal, vježbe od drugih profesora i slično. Ali najvažnije je da sam rješiš dovoljno zadataka i shvatiš o čemu se tu radi.
jamman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 20:42   #8202
jel se moze ic na predavanja iz neke druge grupe a na vjezbe sa svojom?
lozo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 10:46   #8203
Quote:
lozo123 kaže: Pogledaj post
jel se moze ic na predavanja iz neke druge grupe a na vjezbe sa svojom?
Može, samo se javi predmetnom nastavniku. Obično ne rade problem ako taj termin nije pretrpan i ako postoji neki suvisli razlog zašto želiš u drugu grupu na predavanje - npr. kolizija u rasporedu ili ako si iz drugog grada a to ti je jedino predavanje/obaveza taj dan. Bitno je da korektno odradiš svoje obaveze i da poštuješ pravila kolegija.
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 13:41   #8204
Pozdrav pitanje za starije studente. EK1A i Uvod u termu,savjeti iz čega učiti,razlike između kolokvija i ispita,usmeni,kakav je koji prof itd. što više informacija vjerujem da bi pomoglo većini nas s druge godine pa ako neko ima volje se malo raspisat. Pogotovo me zanima EK jer cujem da je dosta loše organiziran predmet u vezi literature i predavanja.
kerzo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 23:25   #8205
Quote:
kerzo11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav pitanje za starije studente. EK1A i Uvod u termu,savjeti iz čega učiti,razlike između kolokvija i ispita,usmeni,kakav je koji prof itd. što više informacija vjerujem da bi pomoglo većini nas s druge godine pa ako neko ima volje se malo raspisat. Pogotovo me zanima EK jer cujem da je dosta loše organiziran predmet u vezi literature i predavanja.
Sto se tice EK, literature u moje doba (pred par godina) uopce nije bilo.. predavanja besmisleno losa, dok vjezbe ne mogu ni nazvat takvima - vanjski suradnik nam drzao, prvih 3 puta nije se pojavio, a dok jest nije isto tako nista pokazao (jedini "problem" je sto ga ponekad ulovilo kod predaje programa da ispituje nesto sto nije ni spomenuo a kamoli ista vise od tog). Bilo je puno krivo rjesenih rokova. Jedino korisno je bilo nesto od strane studenata napravljeno - kao zbirka zadataka - al se ne sjecam dal to nisam pomjesao s EK2. mislim da je postojalo od strane katedre nesto izdano pred 20ak godina al se isto ne sjecam sto. Moguce koji rok imas i online rjesen. Ukratko predmet tolko los da bi ga se komotno moglo ukinut -- zasto? Ne pokazu apsolutno nista a traze brda i doline (ukratko receno).

Iz terme imas knjigu s rjesenim zadacima od Prof Halasza, zatim na vjezbe obavezno odlazi jer se na njima nesto i radi. Mnogi misle da predavanja nemaju neke koristi al ako zelis shvatit srz "problema" dobro dodju. Meni osobno veci problem bio s EK nego tim - em puno zanimljivije, em se netko trudi da ti pojasni nesto. Traze puno, al nemoj odmah preplasit se pricama kak to nemoguce polozit jer zbilja nije tako velik problem. Za prosirenje znanja dobro ti dodju i one knjige izdane od njih, a skracena verzija svega je u predavanjima - mi imali isto od prof Halasz - neznam po cem se sad radi.

Bitna slicnost izmedju EK i terme je to sto puno traze obje strane. Najbitnija razlika je u tome sto iz Terme imas literature vise nego treba ti dok iz EK nemas apsolutno nista.
Overflow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:48   #8206
Quote:
Overflow kaže: Pogledaj post
Sto se tice EK, literature u moje doba (pred par godina) uopce nije bilo.. predavanja besmisleno losa, dok vjezbe ne mogu ni nazvat takvima - vanjski suradnik nam drzao, prvih 3 puta nije se pojavio, a dok jest nije isto tako nista pokazao (jedini "problem" je sto ga ponekad ulovilo kod predaje programa da ispituje nesto sto nije ni spomenuo a kamoli ista vise od tog). Bilo je puno krivo rjesenih rokova. Jedino korisno je bilo nesto od strane studenata napravljeno - kao zbirka zadataka - al se ne sjecam dal to nisam pomjesao s EK2. mislim da je postojalo od strane katedre nesto izdano pred 20ak godina al se isto ne sjecam sto. Moguce koji rok imas i online rjesen. Ukratko predmet tolko los da bi ga se komotno moglo ukinut -- zasto? Ne pokazu apsolutno nista a traze brda i doline (ukratko receno).



Iz terme imas knjigu s rjesenim zadacima od Prof Halasza, zatim na vjezbe obavezno odlazi jer se na njima nesto i radi. Mnogi misle da predavanja nemaju neke koristi al ako zelis shvatit srz "problema" dobro dodju. Meni osobno veci problem bio s EK nego tim - em puno zanimljivije, em se netko trudi da ti pojasni nesto. Traze puno, al nemoj odmah preplasit se pricama kak to nemoguce polozit jer zbilja nije tako velik problem. Za prosirenje znanja dobro ti dodju i one knjige izdane od njih, a skracena verzija svega je u predavanjima - mi imali isto od prof Halasz - neznam po cem se sad radi.



Bitna slicnost izmedju EK i terme je to sto puno traze obje strane. Najbitnija razlika je u tome sto iz Terme imas literature vise nego treba ti dok iz EK nemas apsolutno nista.


Sve stoji i danas uz iznimku da je prof. Kranjcevic napravio dvije skripte koje su korisne i iz kojih se uci. U njima nije obuhvaceno sve, ali vecina gradiva je. Problem ostaje u tome da EK jednostavno treba skuziti, a kad se skuzi kako nesto funkcionira sve se svodi na uvrstavanje u formule.
dje-CAk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:36   #8207
Quote:
dje-CAk kaže: Pogledaj post
Problem ostaje u tome da EK jednostavno treba skuziti, a kad se skuzi kako nesto funkcionira sve se svodi na uvrstavanje u formule.
Lakse bilo bi skuziti da ti se nesto pokaze u praksi pa da onda znas sto uopce moras kuzit

U moje (kazem i ne tako davno) vrijeme nije se pokazalo ama bas nista. Ono najzanimljivije je to da mi nije nikad poslje trebalo ista povezano s tim. Ionako ko ima volje ono sto treba mu nauci sam
Overflow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:59   #8208
Na koji nacin onda proci EK? Ako ti se nista ne pokaze jel imate kakvi savjet? Instrukcije? Jer meni nije jasno kako ti mozes te sve komplicirane proracune sve sam shvatiti. I jel istina ak se padne kolokvij i ide na ispit da je usmeni katastrofa i da je skoro ne moguce proci?
kerzo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:39   #8209
Quote:
kerzo11 kaže: Pogledaj post
Na koji nacin onda proci EK? Ako ti se nista ne pokaze jel imate kakvi savjet? Instrukcije? Jer meni nije jasno kako ti mozes te sve komplicirane proracune sve sam shvatiti. I jel istina ak se padne kolokvij i ide na ispit da je usmeni katastrofa i da je skoro ne moguce proci?

Tesko je, to stoji. Ali opet kako kome. Ima ljudi koji kolokviraju s 5.

Ispiti nisu nemoguci. Puno ih padne, ali odreden broj ljudi uvijek prode. Npr. na jednom roku ih izade 60, pismeni prode 20, a usmeni 10. Znaci tih 10 ljudi prode ispit i ako mogu oni mozes i ti.

Za pocetak pozorno pratis predavanja i pises sve. Radis proracun iz vjezbi. Imas demonstratore svaki dan koje mozes pitati sve sta ne znas. Asistent Miler je odlican i pristupacan, njega isto mozes sve pitati. Rjesavaj stare kolokvije negdje mjesec dana prije kolokvija i onda idi demosima i asistentima, oni ce ti razjasniti. Zalosno je da neki ljudi pocnu koristiti demose i konzultacije tek na trecem, cetvrtom, sedmom, osmom izlasku...

Ako pratis predavanja, rjesavas stare kolokvije i ides demosima moras proci. Obrati paznju na tehnicko crtanje jer je to eliminacijsko kao i dosjed.
dje-CAk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:50   #8210
Quote:
kerzo11 kaže: Pogledaj post
Na koji nacin onda proci EK? Ako ti se nista ne pokaze jel imate kakvi savjet? Instrukcije? Jer meni nije jasno kako ti mozes te sve komplicirane proracune sve sam shvatiti. I jel istina ak se padne kolokvij i ide na ispit da je usmeni katastrofa i da je skoro ne moguce proci?
Kao sto sam vec spomenuo, asistent koji mene imao je nije pojavio se prva 3 puta (s tim da cini mi se prvi tjedan nastave nema vjezbi) - moram spominjat kolko smo jos imali do kolokvija tad? Jos nije znalo se ni sto tocno moramo predat od programa, vec smo imali takoreci jedno ili dva predavanja za predaju ako zelimo prisustvovat kolokviju.. I to onda islo zbrda zdola, bez da itko ti ista pokazao, predalo se..

E sad, pismeni dio ispita? Prof Kranjcevic nikakvu skriptu nije jos izdao u to vrijeme. Mislim da sam ja EK polozio kod prof Pavica .. (makar svi manje vise isti su ) .. Tek dok sam rjesis nekoliko rokova shvatis da puno materijala koji nalazili su se po kopiraonama ne vrijede nista jer je rjetko koji rjesen do kraja tocno .. Jedino sto vrijedilo je su zadaci koje si mogao nabaviti .. Iskreno se ne sjecam odakle sam ja ucio za to - od kolega koji su polozili prije mene se skopiralo nesto, a puno tog se probalo shvatit sam .. Na kraju je zbilja tako bilo da se samo uvrstavalo u formule i rjesilo.. S usmenim nije bilo (s moje strane) nekih vecih problema jer sam dobio 4 iz pismenog (ili mi falilo nesto sitno za tu ocjenu) pa nije bilo natezanja .. Na usmenom bio je Dosjed, kao eliminacijsko pitanje i par sitnica koje su se vrtile manje vise .. Usmeni i nije neki problem dok dobro naucis ono za pismeni ..

Ukratko, znam da literature bilo nije .. Rok je bio dosta slican onome koji sam rjesio sam (znaci bitan je i faktor srece) .. A sad, koliko mi tog u sjecanju ostalo od tog predmeta i da li uopce trebam? Ukratko i jednostavno, ne.. Al treba polozit. Kazem jos jednom, cim sam duze studirao (priblizavao se kraju) sve vise mi je jasno bilo kako po zavrsetku faksa tako malo covjek zna da je sramotno se uopce nazvat magistrom strojarstva .. Jos jedna zanimljivost vezana uz tu titulu - kroz susrete s ostalim, starijim kolegama (i to dosta starijim od mene) susreo sam se s toliko neznanja / neshvacanja struke da sam se zapitao zasto je taj FSB od nekad toliko cjenjen fakultet.

Jedina svjetla strana je sto su vrata otvorena svugdje .. Jos ako imas polozeno nesto sa strane (da ne pricam detaljnije o tome) onda su ti vrata otvorena i sirom Europe / Svijeta..

EDIT: ono sto je gore napisao DjeCak je velika istina .. Pomoc potrazi i kod demosa .. Ja asistenta nisam mogu trazit za pomoc makar bilo je i dobrih (puno strozih, al su barem pokazali).. Iskreno, nisam se ni sam "opterecivao" s demosima, al znam da pomognu puno .. Mozda u tom lezi greska s moje strane, al ajd, sve iza mene je, srecom..
Overflow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:34   #8211
Ak vas muči nedostatak literature iz EK, imate sajtove tipa bookfi.net, ubaciš u search neš tipa "machine design" ili "design of machine elements" i dobiš na desetke knjiga o elementima strojeva. Svugdje u svijetu su te osnove koje se uče i kod nas više-manje jednake.

To kaj se daje na ispitima iz EK kod nas nije niš drugo nego malo proširena mehanika i nauka u većini slučajeva. Al ljudi ni to nisu naučili kak treba pa je problem na EK. Sjećam se da je nama na jednom roku iz EK2 stavio vertikalno vratilo umjesto horizontalnog i svi su se najednom izgubili i popadali jer je crta koja na papiru prikazuje vratilo nacrtana odzgo prema dolje, a oni su siroti rješavali stare rokove gdje je na svakom zadatku crta bila s lijeva na desno.

Program je druga priča, budući da se tu ulazi malo dublje u proračun. Žalosna realnost je da kod nas proračunavaš stezni i zavareni spoj i vijčanu prešu npr., a iste te stvari nemaš gdje vidjet u živo na faksu. Ili imaš, al ti ih nitko ne pokaže niti veli za njih. A asistenta na vježbama sam imao takvog da smo na kraju mi njemu morali objašnjavati postupak proračuna.
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 17:41   #8212
Quote:
d._m. kaže: Pogledaj post
Program je druga priča, budući da se tu ulazi malo dublje u proračun. Žalosna realnost je da kod nas proračunavaš stezni i zavareni spoj i vijčanu prešu npr., a iste te stvari nemaš gdje vidjet u živo na faksu. Ili imaš, al ti ih nitko ne pokaže niti veli za njih. A asistenta na vježbama sam imao takvog da smo na kraju mi njemu morali objašnjavati postupak proračuna.
Ne sjecam se vise ko je meni drzao vjezbe al ko da smo imali istog .

Nije mi jasno kako na faksu ne shvacaju da lakse student nauci ako mu se nesto pokaze uzivo. Zato i predavanja / vjezbe sa smjera vrijede nesto. Zanimljivije i korisnije. Makar, po pricanju kolega, ni na svim smjerovima nije tako (a i do toga treba doci, laganim korakom ).
Overflow is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:35   #8213
Hvala na odgovorima ljudi nadam se da ce mi bit od pomoci
kerzo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 15:28   #8214
upadam kao padobranac na ovaj pdf

nisam student nego imam neke nedoumice vezane za mehaniku.

zbog zdravstvenih problema moram koristiti ortopedsko pomagalo, kod svih ortopedskih radionica imaju tipska rješenja koja meni ne odgovaraju. imam neka svoja rješenja, ne bih htio otkrivati toplu vodu

postoji li forum za probleme iz mehanike iz svakodnevnog života (alati i materijali koje nije teško naći)?

isprike moderatoru za off.t
dobar_dan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:30   #8215
Sto preporucujete od literature za Meh1 ?
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 17:56   #8216
Quote:
Ninosb kaže: Pogledaj post
Sto preporucujete od literature za Meh1 ?
Za pismeni dio skripta od profesora Sauche. Tamo imaš hrpu riješenih zadataka. Te iste koje asistenti riješavaju na vježbama. Ako ti nije do kupovanja toga možeš i jednostavno zapisivati zadatke na vježbama, biti će ti isto.
Za usmeni (ako ga uopće ima) knjiga uvod u statiku. Ja sam osobno za usmnei učio po nekim materijalima s dropboxa.
Inače lagan kolegij, ali ga se isplati dobro naučiti, posebno gradivo trećeg kolokvija.
joeyjordinson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:02   #8217
Quote:
joeyjordinson kaže: Pogledaj post
Za pismeni dio skripta od profesora Sauche. Tamo imaš hrpu riješenih zadataka. Te iste koje asistenti riješavaju na vježbama. Ako ti nije do kupovanja toga možeš i jednostavno zapisivati zadatke na vježbama, biti će ti isto.
Za usmeni (ako ga uopće ima) knjiga uvod u statiku. Ja sam osobno za usmnei učio po nekim materijalima s dropboxa.
Inače lagan kolegij, ali ga se isplati dobro naučiti, posebno gradivo trećeg kolokvija.
hvala puno
jos jedno pitanje, kakvi budu kolokviji iz riig-a ? Ima li tu ikakve teorije za uciti i ima li smisla ici na predavanja
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 19:46   #8218
Quote:
Ninosb kaže: Pogledaj post
hvala puno
jos jedno pitanje, kakvi budu kolokviji iz riig-a ? Ima li tu ikakve teorije za uciti i ima li smisla ici na predavanja
Za prvi kolokvij rjesavaj vjezbenicu bude 2 zadatka jedan iz 2d u 3d i obrnuto , drugi teorija imas skriptu u vanjskoj od prof. Herolda i bude neki presjek na nekom predmetu i moras ga nacrtati, treci kotiranje isto imas u vjezbenici primjere... a za predavanja pa ono neka budu korisna haha npr. prije kolokvija vecinom kaze sta ce biti na kolokviju i rijesi neki primjer ... mislim sam rjesavaj vjezbenicu i imas tu jednu skriptu za drugi kolokvij
luxin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 22:05   #8219
Quote:
Overflow kaže: Pogledaj post
Kao sto sam vec spomenuo, asistent koji mene imao je nije pojavio se prva 3 puta (s tim da cini mi se prvi tjedan nastave nema vjezbi) - moram spominjat kolko smo jos imali do kolokvija tad? Jos nije znalo se ni sto tocno moramo predat od programa, vec smo imali takoreci jedno ili dva predavanja za predaju ako zelimo prisustvovat kolokviju.. I to onda islo zbrda zdola, bez da itko ti ista pokazao, predalo se..

E sad, pismeni dio ispita? Prof Kranjcevic nikakvu skriptu nije jos izdao u to vrijeme. Mislim da sam ja EK polozio kod prof Pavica .. (makar svi manje vise isti su ) .. Tek dok sam rjesis nekoliko rokova shvatis da puno materijala koji nalazili su se po kopiraonama ne vrijede nista jer je rjetko koji rjesen do kraja tocno .. Jedino sto vrijedilo je su zadaci koje si mogao nabaviti .. Iskreno se ne sjecam odakle sam ja ucio za to - od kolega koji su polozili prije mene se skopiralo nesto, a puno tog se probalo shvatit sam .. Na kraju je zbilja tako bilo da se samo uvrstavalo u formule i rjesilo.. S usmenim nije bilo (s moje strane) nekih vecih problema jer sam dobio 4 iz pismenog (ili mi falilo nesto sitno za tu ocjenu) pa nije bilo natezanja .. Na usmenom bio je Dosjed, kao eliminacijsko pitanje i par sitnica koje su se vrtile manje vise .. Usmeni i nije neki problem dok dobro naucis ono za pismeni ..

Ukratko, znam da literature bilo nije .. Rok je bio dosta slican onome koji sam rjesio sam (znaci bitan je i faktor srece) .. A sad, koliko mi tog u sjecanju ostalo od tog predmeta i da li uopce trebam? Ukratko i jednostavno, ne.. Al treba polozit. Kazem jos jednom, cim sam duze studirao (priblizavao se kraju) sve vise mi je jasno bilo kako po zavrsetku faksa tako malo covjek zna da je sramotno se uopce nazvat magistrom strojarstva .. Jos jedna zanimljivost vezana uz tu titulu - kroz susrete s ostalim, starijim kolegama (i to dosta starijim od mene) susreo sam se s toliko neznanja / neshvacanja struke da sam se zapitao zasto je taj FSB od nekad toliko cjenjen fakultet.

Jedina svjetla strana je sto su vrata otvorena svugdje .. Jos ako imas polozeno nesto sa strane (da ne pricam detaljnije o tome) onda su ti vrata otvorena i sirom Europe / Svijeta..

EDIT: ono sto je gore napisao DjeCak je velika istina .. Pomoc potrazi i kod demosa .. Ja asistenta nisam mogu trazit za pomoc makar bilo je i dobrih (puno strozih, al su barem pokazali).. Iskreno, nisam se ni sam "opterecivao" s demosima, al znam da pomognu puno .. Mozda u tom lezi greska s moje strane, al ajd, sve iza mene je, srecom..
Na sto mislis kad kazes da bi bilo dobro imati jos nesto polozeno, sto se isplati polagati?
Krikondenbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:27   #8220
Quote:
luxin kaže: Pogledaj post
Za prvi kolokvij rjesavaj vjezbenicu bude 2 zadatka jedan iz 2d u 3d i obrnuto , drugi teorija imas skriptu u vanjskoj od prof. Herolda i bude neki presjek na nekom predmetu i moras ga nacrtati, treci kotiranje isto imas u vjezbenici primjere... a za predavanja pa ono neka budu korisna haha npr. prije kolokvija vecinom kaze sta ce biti na kolokviju i rijesi neki primjer ... mislim sam rjesavaj vjezbenicu i imas tu jednu skriptu za drugi kolokvij
Moze li za 2. kolokvij posluziti knjiga "Inzenjerska grafika", Kljajin i Opalic ?
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.